Jump to content

Класна дървесина за приклади! И защо не жалим пари за нея!?

Recommended Posts

Колеги аз лично много си падам по така наречените ''картини на природата'' в прикладите на любимите играчки, но защо аджаба струват луди пари?Защото са с по добри якостни качества :wizard: , защото са красиви, защото са рядкост или просто защото са скъпи!

А да видим сеги, кой кво мисли.......? :baraban::D;)

• Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Хм,......въпросът ти Батка е комплексен.Сакам да речем,аджеба че това е като ...един харесва брюнетка с дълго бедро,средна стегната цица,маУко дупе и Уек шокоУадов тен, и естествено противоположното

Защо корен , а не ствол? И защо е предпочитан, разбирай и скъп? Тези неща си се знаят, но ще опитам да подредя това за което се сещам: -лимитираност- трудно добиване и голяма фира -на единица обем

Ето снимки на заготовката и това което излезе от нея.

Posted Images

Защото класната дървесина от орехов корен е уникална - 2 еднакви шарки няма... Защото са много малко дърветата (и местообитанията им) от която се добива... Защото е малко като количество добитата дървесина... И разбира се защото търсенето (на фона на предлагането) е много голямо...

А търсенето е голямо, защото такива приклади са красиви и уникални...

Колеги аз лично много си падам по така наречените ''картини на природата'' в прикладите на любимите играчки, но защо аджаба струват луди пари?Защото са с по добри якостни качества :wizard: , защото са красиви, защото са рядкост или просто защото са скъпи!

:pijano:

Хубавия приклад е тарикатлЪк. Приклада от корен е красота... Какво друго може да се каже. А, и орехЪт не е безплатен...

За какви пари говорим горе-долу? Трябва да сменям приклада на моята надцевка и ме интересува колко струва изработката на един такъв приклад от орехово дърво.

За какви пари говорим горе-долу? Трябва да сменям приклада на моята надцевка и ме интересува колко струва изработката на един такъв приклад от орехово дърво.

В тази тема умуваме за цената на самия грейд на дървесината колега! :cap: И кой, защо се кефи да я плати! :)

За да стане на приклад дървесината от корен изисква дъкгогодишна грижа.Киснат я в нещо,зарявят я,сушат подредена по специален начин няколко години и после става на приклад.Явно това я ускъпява,а за самата технология нищо конкретно не знам,но съм сигурен,че има такава.Може би някой майстор на приклади тук ще каже подробности.Е,всеки иска скъпи неща.Така е с всичко,не само с пушките.Едва ли при покупка на такъв приклад някой го прави щото е по здрав или ще му служи по дълго..

Edited by nqkoiotnqkade

Това са почти всички верни отговори, но сигорно има още няколко за които не се сещаме. Колкото хора толкова и отговори! Иначе всички ще харесваме една и съща жена и ще се избием. На всеки приклада е различен и си го харесва или не и си мечтае за едикакъвси. Щото па майсторите на приклади ще фалират. Сигурно има и такива дето искат още и още по-хубави приклади в касата. Други пък си ги менкат като им омръзнат. Като редовен гонач си много на ясно защо има хора с пушки само за гонене. Според мен е важно да не ставаш роб на нищо, особенно на вещи. Ама и ази обичам убавкото, дан помислиш, че съм нещо скопен. То от убауту никуй ни бега! Ама балканска ни работа искаме ем хубаво, хем ако може без пари. Които разбират са ми казвали, че такова нящо ниема, но трябва да се опитва. Може пък при нас да стане чудо. То и ние сме бамбашка от другите държави. Държава ли казах? Май съм се объркал малко.

За да стане на приклад дървесината от корен изисква дъкгогодишна грижа.Киснат я в нещо,зарявят я,сушат подредена по специален начин няколко години и после става на приклад.Явно това я ускъпява,а за самата технология нищо конкретно не знам,но съм сигурен,че има такава.Може би някой майстор на приклади тук ще каже подробности.Е,всеки иска скъпи неща.Така е с всичко,не само с пушките.Едва ли при покупка на такъв приклад някой го прави щото е по здрав или ще му служи по дълго..

Легенди уважаеми! С подготовка, съхене и технология, но на изработката. Стандартно, независимо дали е за приклад или за цигулка. Но митовете и легендите продавт стоката! И някой се пускат от производителите и търговците.

Да не бъда разбран погрешно, "майсторлъка" си гу има.

Edited by Явор

Ааа ,цигулките не барай там е друга работа. Тука у прикладите майстори дал господ ,па там и сега се мъчат да докарат я Страдивариус е бравчед му.

Ааа ,цигулките не барай там е друга работа. Тука у прикладите майстори дал господ ,па там и сега се мъчат да докарат я Страдивариус е бравчед му.

Ааа, нидией тъй! Познавам неколко в България, даже единя ги докарва от висока класа. Думата ми беше, че технологии и таквизи работи. Инак за приклади по нашенско дал Господ майстори, ама щото населението тука ги ползува повечко от колкот цигулките.

Edited by Явор

Колеги аз лично много си падам по така наречените ''картини на природата'' в прикладите на любимите играчки, но защо аджаба струват луди пари?Защото са с по добри якостни качества , защото са красиви, защото са рядкост или просто защото са скъпи!

А да видим сеги, кой кво мисли.......?

Хм,......въпросът ти Батка е комплексен.Сакам да речем,аджеба че това е като ...един харесва брюнетка с дълго бедро,средна стегната цица,маУко дупе и Уек шокоУадов тен, и естествено противоположното :p ......така е и при автомобилите и въобще при всякакъв вид мъжки играчки по възможност с повече екстри.Та понеже става дума конкретно за ореха то неговия растеж за предпочитане е да е на терен с преобладаваща скала в умерена комбинация с влага.От там нататък неговото добиване,транспортиране и обработака е по-различна.Коренището,което е под земята трябва да излезне на повърхността,разбира се с намесата на багер или друга подходяща земекопна техника,но никога с взриз..... =@:rofl: От голямо значение е и сезона,в който ще се отреже дървесината.В зависимост от големината на коренището /диаметър/ и неговата форма идва и трудността на обработката.Колко заготовки могат да излезнат от едно коренище зависи от предходното,което уточних.Това се случва в РБ.

Водещите фирми в производството на ловно оръжие отдавна разполагат с "орехови плантации",в които условията за отглеждането на този вид дървесина са по учебник.

В последните години вишата мода е Афганистанския орех.

post-12258-0-37077500-1323119433_thumb.jpg

post-12258-0-67861200-1323119444_thumb.jpg

post-12258-0-52304800-1323119457_thumb.jpg

Edited by v.krumoff

Хм,......въпросът ти Батка е комплексен.Сакам да речем,аджеба че това е като ...един харесва брюнетка с дълго бедро,средна стегната цица,маУко дупе и Уек шокоУадов тен, и естествено противоположното :p ......така е и при автомобилите и въобще при всякакъв вид мъжки играчки по възможност с повече екстри.Та понеже става дума конкретно за ореха то неговия растеж за предпочитане е да е на терен с преобладаваща скала в умерена комбинация с влага.От там нататък неговото добиване,транспортиране и обработака е по-различна.Коренището,което е под земята трябва да излезне на повърхността,разбира се с намесата на багер или друга подходяща земекопна техника,но никога с взриз..... =@:rofl: От голямо значение е и сезона,в който ще се отреже дървесината.В зависимост от големината на коренището /диаметър/ и неговата форма идва и трудността на обработката.Колко заготовки могат да излезнат от едно коренище зависи от предходното,което уточних.Това се случва в РБ.

Водещите фирми в производството на ловно оръжие отдавна разполагат с "орехови плантации",в които условията за отглеждането на този вид дървесина са по учебник.

Е те за таквиз работи става дума Батка! И що аджаба ги искаме а! :D И колко години са жовотуркали тия коренища, без да ги знаем и в един момент сме готови да се оЪлцаме за такваз заготовка а???? :D

:bira:

Edited by Nanski

Бе разполагат, ма ако мое да е безплатно що па да нее. :D В началото на демоклацията нашия стана турски и изчезнаха бая от страната. Много се чудих що толкова войска се изсипа в Афганистан и те, ти даде отговора. Като го опоскат там за безпри ша скочат на бразилския сигурно :lol:

Бе разполагат, ма ако мое да е безплатно що па да нее. :D В началото на демоклацията нашия стана турски и изчезнаха бая от страната. Много се чудих що толкова войска се изсипа в Афганистан и те, ти даде отговора. Като го опоскат там за безпри ша скочат на бразилския сигурно :lol:

И сиа коя държава ша смей да изкара свесен орех на пазара?

Само наш ''ъпсурдисан''ша смей да изкара свесен орех на пазара!!!!!!!!!!!!

Той си е изкаран, но под името турски, нал сме в ригиона!

дават ми корените на два ореха, чудя се дали да ида да ги извадя

как се съхранява това чудо как се суши

някои знае ли?

От тук присЪстващите аз се сещам само за В. Крумов. Имам предвид той може да ти даде акЪл за рязане и сушене.

дават ми корените на два ореха, чудя се дали да ида да ги извадя

как се съхранява това чудо как се суши

някои знае ли?

Колега ваденето на орехови корени е малко като иманярството, копаш като луд щото не вярвам да можеш да ги дръпнеш с кран и не е гаранция какво ще излезе! Гледай да не иска някой да му изчистиш двора само.................Прецени по стъблото дали изобщо би излязло трупче за приклад, а ако е рекъл господ и има шарка значи си късметлия!

Колега ваденето на орехови корени е малко като иманярството, копаш като луд щото не вярвам да можеш да ги дръпнеш с кран и не е гаранция какво ще излезе! Гледай да не иска някой да му изчистиш двора само.................Прецени по стъблото дали изобщо би излязло трупче за приклад, а ако е рекъл господ и има шарка значи си късметлия!

аха ми до колкото разбрах май са малки, пъна е ок 25 см в основата, дават го трябва да ида да погледна заслужава ли си, аз съм фен на други дървета които са нетрадиционни, но пък мн здрави, знам ли мислил съм мъждрян или акация

аха ми до колкото разбрах май са малки, пъна е ок 25 см в основата, дават го трябва да ида да погледна заслужава ли си, аз съм фен на други дървета които са нетрадиционни, но пък мн здрави, знам ли мислил съм мъждрян или акация

И приклад ли смяташ да правиш от Акация???

не мислил съм си, чудя се защо трябва да е от орех задължително, има мн други видове с хубава текстура, хубавото е че е ореха е мн красив,

но всички дървета които могат да се възтановяват издънково и кореново имат подобна структора спящите пъпки дават красива текстура, и тангенциалния срез на дървото