Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

ИЖ 54 - уникална, или "униформена"...?!?!?

Пушката ИЖ 54 е:  

175 members have voted

1. 1. Пушката ИЖ 54 е:

• Уникална
      85
    • "Униформена"
      34
    • Нито едното, нито другото
      56

Recommended Posts

Провокира ме днес едно мнение във Фейсбук, че ИЖ 54 е уникална пушка.

Според мен е "униформената" пушка на средния български ловец,

та реших да питам и вас, а за по-голяма достоверност пуснах и анкета.

• Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Уникална , ако я направиш такава , иначе си е пушка , като всяка друга . Добра като ти върши работа , "крива" като пропуснеш и тежка като няма дивеч .

Колега,ще ти изложа някои факти,а изводите си прави сам. Баща ми е станал ловец на 17 през комунизма.Една година е ходил с пушката на дядо ми и като станал на 18 си я купил(ИЖ 54).Като състезател по

Гледай сега, Тони, този въпрос е по-скоро лексикален, отколкото оръжейно-технически . Вероятно си забелязал, че напоследък е налице една масирана и стремителна употреба на чуждицата "уникален" от недо

Posted Images

Май и двете. Масовка с много следи от употреба и немарливост.

Уникална, ако попаднеш на нов екземпляр.

Добре де, какво аджеба може да е уникалното на едно масово производство - не говорим за тия в "штучное" изпълнение?!

Просто, масовото производство преди 50г. и сега нямат нищо общо, нещата са правени да изкарат по два живота ...!!!

Това, че е била масовата и едва ли не единствената пушка до която е можел да се добере средностатистическия, български ловец

не я прави уникална, все едно да обявим Жигулите и Москвичите за такива. Здраво, тежко, добре хромирано и оксидирано желязо сдЯлано в СССР.

Набързо и грубо изпълнение на детайлите, сходимост на цевите "едно към гьотюра", набити патронници(не всички), кофти дървесина,

бакелитов затилък и капачка и дулни стеснения започващи както се е улучило...!!!

Имам ИЖ54, обичам си я, щото ми е от дяда и татка и съм ловувал с нея над 10 години,

ама с ръка на сърцето казвам, че е един здрав, груб, руски чукан....

Edited by Тони Груев

Сигурно си прав, но уникална е,защото още дядо ти е ловувал с нея, пък може и внуците ти.

Edited by kristinobal

Добре де, какво аджеба може да е уникалното на едно масово производство - не говорим за тия в "штучное" изпълнение?!

Просто, масовото производство преди 50г. и сега нямат нищо общо, нещата са правени да изкарат по два живота ...!!!

Това, че е била масовата и едва ли не единствената пушка до която е можел да се добере средностатистическия, български ловец

не я прави уникална, все едно да обявим Жигулите и Москвичите за такива. Здраво, тежко, добре хромирано и оксидирано желязо сдЯлано в СССР.

Набързо и грубо изпълнение на детайлите, сходимост на цевите "едно към гьотюра", набити патронници(не всички), кофти дървесина,

бакелитов затилък и капачка и дулни стеснения започващи както се е улучило...!!!

Имам ИЖ54, обичам си я, щото ми е от дяда и татка и съм ловувал с нея над 10 години,

ама с ръка на сърцето казвам, че е един здрав, груб, руски чукан....

Кво да ти кажа,и е тъка и не е тъка!!!!Меркела на ГДР е абсолютно същият "чукан" ама тук го имат за Мерцедес..........Аз страшно си харесвам 54-ката,въпреки че ми е ,тежка,небарансирана ,и адски неудобна.Обаче,истаната е следната:Колко ли струва съвременна успоредка с троино заключване с Гринер болт????Наи вероятно са висша класа.......Е, ето според мен откъде иде и надценяването.

... уникална е,защото още дядо ти е ловувал с нея, пък може и внуците ти.

Аха, ето тук е част от легендата...!!!

Дядо ми беше изстрелял по-малко от 50 патрона с нея, баща ми около 200, а аз към 2000,

та ресурса и е почти неизползван и както казваш ще има и за внуците.

Масовия, български ловец надали е стрелял и по 200 патрона на година едно време, те и за това са запазени тия пушки,

а и хората си ги кътаха и чистеха, щото знаеха, че друга няма да имат.

Дали, ако я подкарам сега с по 2-3000 патрона годишно ще докара поне до сина ми...?!?!

Ми тя е и "класика в жанра" :cap: Що да се каже тогава за Чърчил произведен 1939г патичарка ,още е кат излязла от завода а притежателя и на 83г пука та се цепи по фъркатото. Още други марки има де са "класика в жанра" де съм ги виждал в тоя и оня навън , но още не съм видел при тях руската "класика". Нещо кат наште "звезди" в разни области де тук ги надуват по ТВ а извън границите - спихнати гуми :lol:

Без лоши чувства към притежателите ,но по-внимателно с квалификациите. :bira:

Дядо ми беше изстрелял по-малко от 50 патрона с нея, баща ми около 200, а аз към 2000,

Масовия, български ловец надали е стрелял и по 200 патрона на година едно време, те и за това са запазени тия пушки,

Дали, ако я подкарам сега с по 2-3000 патрона годишно ще докара поне до сина ми...?!?!

Колега,ще ти изложа някои факти,а изводите си прави сам.

Баща ми е станал ловец на 17 през комунизма.Една година е ходил с пушката на дядо ми и като станал на 18 си я купил(ИЖ 54).Като състезател по СКИЙТ и ТРАП стрелял седем години с нея,щото МС-то не му пасвало,макар и всички да го уверявали,че ще има по-добри резултати с него.За брой изстреляни патрони няма да пиша,щото ми е казвал,че за една седмица тренировки е хвърлял по 10 кашона,а тогава бяха по 500 бр.На всичкото отгоре тогава се е стреляло с 32 грама патрони.

Не че нищо и няма на пушката,но досега няма нито счупена пружина,нито счупена игла,нито друга авария ,която да я изведе от експлоатация.Има лек луфт и малко язви,но продължава да стреля и улучва .Счупи и приклада и си го направи сам с теслата,длетото и пилата.Резултата е грозен,но много удобен приклад.Та това я прави уникална тази пушка,макар и както казват някои-"тежка и небалансирана".

Спокойно можеш да гърмиш и по 4000 патрона годишно,само да има по какво и ако не надвишаваш 32-та грама и полагаш малко грижи,може и до внуците ти да стигне.

Наслука и повече подробности на сбирката на "ХИЩНИЦИТЕ"!

Edited by shadow grass

Интересното е че в нашата дружинка има още 2бр. 54-ки ,освен моята.Има 2 бр.МП автомата,1 или 2бр. ЧЗ,един Симсон,един Меркел,1бр.Иж-12 /донесен от Коми/,26-тиците са повечко -4-5бр.,1бр.стара Берета успоредка с бяла алуминиева глава - на повече от 50 години,една френска,на която ремъка се пребира в приклада,турски 2 или 3бр.по луксозни -3-4бр.-един браунинг автомат и 3 италиански нови двуцевки.

Като цяло абсолютна шарения,в която не може да се открои доминиране на някоя определена марка.

Интересното е че в нашата дружинка има още 2бр. 54-ки ,освен моята.Има 2 бр.МП автомата,1 или 2бр. ЧЗ,един Симсон,един Меркел,1бр.Иж-12 /донесен от Коми/,26-тиците са повечко -4-5бр.,1бр.стара Берета успоредка с бяла алуминиева глава - на повече от 50 години,една френска,на която ремъка се пребира в приклада,турски 2 или 3бр.по луксозни -3-4бр.-един браунинг автомат и 3 италиански нови двуцевки.

Като цяло абсолютна шарения,в която не може да се открои доминиране на някоя определена марка.

Тая,френската,що не се отървете от нея?Само ви мърля експозицията.В какво състояние е?

Здравей Колега,

Нали няма да е невъзпитно, ако взема/ по-скоро дам/ мнение като собственик на ИЖ 58М - 1963 г. -16 кал. двоен шок.

Понеже са близки като параметри с ИЖ 54 и във времето са произведени горе-долу в едно и също време.При мен ситуацията е същата - дядо ми е изстрелял 50 патрона, калеко ми - 200, аз като последен притежател - около 2000/ може и малко повече, защото стрелям много и по панички/.

Уникално оръжие!

Преди 10 години, когато ми бе прехвърлена, Асеновградския косажия, след като я видя, каза - "ако някога решиш да я продаваш, първо се обади на мен"- разбира се, подобно бижу не се продава, защото освен, че е уникално, има и сантиментална стойност.

Вече я прибрах в касата и ползвам Фабарма, който също много харесвам и обичам. Реших все пак да я запазя - при ползване се амортизира - приклада вече се понадраска. Иначе механиката и цевите не са мръднали.

Обаче, чат -пат стрелям с нея по панички - обичам така, леко да си ме ритне :ksshunter1fe: - това при Фабармчето го няма.

Та-а , уникални са си, наистина - среляй смело, няма какво да и се случи - здрави пушки са!!!

Поздрави и наслука

Иван

Edited by 5.11

Провокира ме днес едно мнение във Фейсбук, че ИЖ 54 е уникална пушка.

Според мен е "униформената" пушка на средния български ловец,

та реших да питам и вас, а за по-голяма достоверност пуснах и анкета.

Гледай сега, Тони, този въпрос е по-скоро лексикален, отколкото оръжейно-технически :). Вероятно си забелязал, че напоследък е налице една масирана и стремителна употреба на чуждицата "уникален" от недотам образования българин. Очевидно без да е наясно с нейното точно значение, а именно - "единствен", "неповторим" - въпросният българин я употребява за щяло и нещяло, изменяйки и приближавайки смисъла й до "страхотен", "отличен", "невероятен" и пр. суперлативи. Така, че според мен авторът е употребил прилагателното "уникален" именно в този му неправилно изменен смисъл, което разбира се не би могло да не дразни един интелигентен и образован човек. Уви, живеем в такова време, че истинския смисъл на много неща и думички остава известен на малцина.

Ако все пак трябва да се потърси някаква "уникалност" в 54-ката, то може би е в това, че една, по съвременните разбирания, ръчно изработена пушка е била продавана на символична цена. Какво да се прави - това са парадоксите на командния тип икономика. А от техническа гледна точка, разбира се, че нищо уникално няма в това оръжие.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Гледай сега, Тони, този въпрос е по-скоро лексикален, отколкото оръжейно-технически :). Вероятно си забелязал, че напоследък е налице една масирана и стремителна употреба на чуждицата "уникален" от недотам образования българин. Очевидно без да е наясно с нейното точно значение, а именно - "единствен", "неповторим" - въпросният българин я употребява за щяло и нещяло, изменяйки и приближавайки смисъла й до "страхотен", "отличен", "невероятен" и пр. суперлативи. Така, че според мен авторът е употребил прилагателното "уникален" именно в този му неправилно изменен смисъл, което разбира се не би могло да не дразни един интелигентен и образован човек. Уви, живеем в такова време, че истинския смисъл на много неща и думички остава известен на малцина.

Ако все пак трябва да се потърси някаква "уникалност" в 54-ката, то може би е в това, че една, по съвременните разбирания, ръчно изработена пушка е била продавана на символична цена. Какво да се прави - това са парадоксите на командния тип икономика. А от техническа гледна точка, разбира се, че нищо уникално няма в това оръжие.

Поздрави и наслука!

Точно! Те и на тийнейджърите сега всяка втора дума им е "Ужас!", ама малко от тях са виждали истински такъв.

Колега,ще ти изложа някои факти,а изводите си прави сам.

Баща ми е станал ловец на 17 през комунизма.Една година е ходил с пушката на дядо ми и като станал на 18 си я купил(ИЖ 54).Като състезател по СКИЙТ и ТРАП стрелял седем години с нея,щото МС-то не му пасвало,макар и всички да го уверявали,че ще има по-добри резултати с него.За брой изстреляни патрони няма да пиша,щото ми е казвал,че за една седмица тренировки е хвърлял по 10 кашона,а тогава бяха по 500 бр.На всичкото отгоре тогава се е стреляло с 32 грама патрони.

Не че нищо и няма на пушката,но досега няма нито счупена пружина,нито счупена игла,нито друга авария ,която да я изведе от експлоатация.Има лек луфт и малко язви,но продължава да стреля и улучва .Счупи и приклада и си го направи сам с теслата,длетото и пилата.Резултата е грозен,но много удобен приклад.Та това я прави уникална тази пушка,макар и както казват някои-"тежка и небалансирана".

Спокойно можеш да гърмиш и по 4000 патрона годишно,само да има по какво и ако не надвишаваш 32-та грама и полагаш малко грижи,може и до внуците ти да стигне.

Наслука и повече подробности на сбирката на "ХИЩНИЦИТЕ"!

Няма да споря тук с теб, за кашоните с патроните и други подробности,

щото явно бащите ни са с биографии подобни - ще си похортуваме на сбирката.

Но само да ти кажа, че той правеше на половината Пловдив пружини и игли и разхлопани пушки и т.н. и т.н..

Та знам колко се чупят наистина...!!!;)

Но само да ти кажа, че той правеше на половината Пловдив пружини и игли и разхлопани пушки и т.н. и т.н..

Та знам колко се чупят наистина...!!! ;)

Така е!

При завишен барут и неправилно спускане на иглите.

Поздрави и наслука!

Здравей Колега - приятно ми е

Като цяло, съгласен съм с разсъжденията ти.

Имам извесни, как да кажа - малки различия в мнението по темата.

Прав си - уникално , значи единствено, неповторимо. Съвсем на скоро, един мой приятел, художник, член на СБХ, ми обясни, че големи художници, напр. Пикасо, Ван Гог , Дали и др. рисуват една и съща картина 20 пъти и ги номерират. Картинта е една и съща, но номера е различен - това ги прави уникални.

Ако се направи обаче репродукция, напр. на "Мадоната с младенеца" на Рафаел/ или на някой друг/ не е уникат.

Преди дни видях картината "Целувката" на Густав Климт, изработена от конци от Ставри Калинов - това е уникат- направо си е страхотна.

Та, като гледам таблицата за определяне годината на "выпуска" на ижовките и голямото разнообразие, май нистина говорим за уникати.Една с една няма еднкви.

Аз например, като моята ИЖ 58М - двоен шок на 750 атм. не съм видял друга, независимо че на доста места съм ходил.

Колкото за системата - пак си прав - наистина нищо уникално. Но това е като при художниците - нищо уникално, че са използвали маслени бои.

Поздрави

Иван

п.с. И мен ме дразнят чуждиците. :fuck:

Edited by 5.11

Поздрави и наслука!

Много готин пост...!!!

Благодаря ти за "лексикалната" интерпретация на въпроса и технологично-икономическата обосновка..!!! :hi:

В другата тема за 54-ката писах , че се сдобих с един Круп -Геко , който е първоизточника на 54-ката . Написах му параметрите и колегите веднага започнаха със забележките : няма такива цеви , няма такъв патронник и т.н . Точно тези разлики с другите масови оръжия/от същия модел / правят една пушка уникална . Трябва да се има в предвид , че и годините изминали от датата на пройзводството също са фактор . 54-ката ще бъде уникална след още 50-60 години , когато останат малко бройки .

В ловен магазин / Стара Загора / видях да се продава 54-ка , която е без нито една забележка , стегната , цевите светят , само лака на приклада е поочукан . Е това оръжие ако попадне в ценител след 50-60 години ще е уникално .

Здравей Колега - приятно ми е

Като цяло, съгласен съм с разсъжденията ти.

Имам извесни, как да кажа - малки различия в мнението по темата.

Прав си - уникално , значи единствено, неповторимо. Съвсем на скоро, един мой приятел, художник, член на СБХ, ми обясни, че големи художници, напр. Пикасо, Ван Гог , Дали и др. рисуват една и съща картина 20 пъти и ги номерират. Картинта е една и съща, но номера е различен - това ги прави уникални.

Ако се направи обаче репродукция, напр. на "Мадоната с младенеца" на Рафаел/ или на някой друг/ не е уникат.

Преди дни видях картината "Целувката" на Густав Климт, изработена от конци от Ставри Калинов - това е уникат- направо си е страхотна.

Та, като гледам таблицата за определяне годината на "выпуска" на ижовките и голямото разнообразие, май нистина говорим за уникати.Една с една няма еднкви.

Аз например, като моята ИЖ 58М - двоен шок на 750 атм. не съм видял друга, независимо че на доста места съм ходил.

Колкото за системата - пак си прав - наистина нищо уникално. Но това е като при художниците - нищо уникално, че са използвали маслени бои.

Поздрави

Иван

п.с. И мен ме дразнят чуждиците. :fuck:

Здравей колега,

Добре дошъл във форума! На мен също ми е приятно да се "запознаем" :). Примерите ти от областта на изобразителното изкуство са перфектни.

Наистина, не съм тесен специалист по 54-ките и вероятно затова не ми става ясно какво имаш предвид с израза "една с една няма еднакви" - все пак говорим за серийно произвеждана пушка и както каза Тони, от обсъждането изключваме "штучное" и "изготовленое под заказу" оръжие. Действително, винаги изпитвам голямо удоволствие, когато видя такава пушка с демиблок цеви, но дори и те са се произвеждали серийно до към 1962-ра година. Смятам, че усещането ти за "уникалност" при това оръжие се дължи на немалкото изменения и нововъведения, които то е претърпяло през годините докато е било в производство - от 1954 до 1969 г. Междупрочем, статистиката сочи, че са произведени 477695 бройки ИЖ54 :), факт, който сам по себе си обезсмисля термина "уникален".

Относно примера ти с твоята 58-мица. Раздвам се че притежаваш оръжие, различно от масовото, което ти носи заслужено удоволствие. Но дори и такива примери не могат да бъдат основание да бъде наречен ИЖ58 - "едно уникално оръжие", не си ли съгласен :)? Самото поставяне на прилагателното "уникален" редом с модела на оръжието предполага, че всяка такава пушка е неповторима, а то, разбира се, съвсем не е така. Относно маркировката за 750 кгс/см2 - това е съвсем нормална маркировка за пригодност на оръжието за стрелба със стандартни патрони. Просто тогава са нанасяли максималното работно налягане, за което е разчетено оръжието, а впоследствие е възприета утвърдената в повечето страни практика да се означава средното експлоатационно налягане на боеприпаса - 650 МПа. Така че в това отношение пушката е съвсем стандартна. Което, разбира се, с нищо не намалява стойността й.

Поздрави и наслука!

P.S. Мен ме дразнят не чуждиците като цяло - нито един език не е минал без тях, а безогледната им, безпричинна и неправилна, както в случая, употреба.

Edited by old_hunter

Здравей колега,

Добре дошъл във форума! На мен също ми е приятно да се "запознаем" :). Примерите ти от областта на изобразителното изкуство са перфектни.

Наистина, не съм тесен специалист по 54-ките и вероятно затова не ми става ясно какво имаш предвид с израза "една с една няма еднакви" - все пак говорим за серийно произвеждана пушка и както каза Тони, от обсъждането изключваме "щучное" и "изготовленое под заказу" оръжие. Действително, винаги изпитвам голямо удоволствие, когато видя такава пушка с демиблок цеви, но дори и те са се произвеждали серийно до 1963-та година. Смятам, че усещането ти за "уникалност" при това оръжие се дължи на немалкото изменения и нововъведения, които то е претърпяло през годините докато е било в производство - от 1954 до 1969 г. Междупрочем, статистиката сочи, че са произведени 477695 бройки ИЖ54 :), факт, който сам по себе си обезсмисля термина "уникален".

Относно примера ти с твоята 58-мица. Раздвам се че притежаваш оръжие, различно от масовото, което ти носи заслужено удоволствие. Но дори и такива примери не могат да бъдат основание да бъде наречен ИЖ58 - "едно уникално оръжие", не си ли съгласен :)? Самото поставяне на прилагателното "уникален" редом с модела на оръжието предполага, че всяка такава пушка е неповторима, а то, разбира се, съвсем не е така. Относно маркировката за 750 кгс/см2 - това е съвсем нормална маркировка за пригодност на оръжието за стрелба със стандартни патрони. Просто тогава са нанасяли максималното работно налягане, за което е разчетено оръжието, а впоследствие е възприета утвърдената в повечето страни практика да се означава средното експлоатационно налягане на боеприпаса - 650 МПа. Така че в това отношение пушката е съвсем стандартна. Което, разбира се, с нищо не намалява стойността й.

Поздрави и наслука!

Може би се има предвид"Модел 54",доработван и изменян толкова много и затова станал уникален. :p Моята FAIR-Premier от 96г.също е уникална,ама като модел от същата година,а и като цена,на която съм я купил нова. :D Нека си се радват собствениците.Пушката в болшинството случаи се е доказала.Като Ладичките преди години,докато не се качим на друго.Все пак нали това е част от удоволствието-да си на лов с нещо,което ти харесва.

ИЖ-54 не е нито "уникална" нито "униформена".....униформеността предполага пълна взаимозаменаемост на основните възли -цеви ,полуложа и т.н. от една пушка на друга ,

а при 54-ките това не е така. ;)

Тя просто е едно здраво, непретенциозно като поддръжка и с голям ресурс оръжие, което като вземем предвид системата (конструкцията) му струва смешни пари ,а на практика върши същата работа като някой Холанд,Пърдей или Гринър :D

Здравей колега,

Наистина, не съм тесен специалист по 54-ките и вероятно затова не ми става ясно какво имаш предвид с израза "една с една няма еднакви" - все пак говорим за серийно произвеждана пушка и както каза Тони, от обсъждането изключваме "штучное" и "изготовленое под заказу" оръжие. Действително, винаги изпитвам голямо удоволствие, когато видя такава пушка с демиблок цеви, но дори и те са се произвеждали серийно до към 1962-ра година. Смятам, че усещането ти за "уникалност" при това оръжие се дължи на немалкото изменения и нововъведения, които то е претърпяло през годините докато е било в производство - от 1954 до 1969 г. Междупрочем, статистиката сочи, че са произведени 477695 бройки ИЖ54 :), факт, който сам по себе си обезсмисля термина "уникален".

Поздрави и наслука!

P.S. Мен ме дразнят не чуждиците като цяло - нито един език не е минал без тях, а безогледната им, безпричинна и неправилна, както в случая, употреба.

Здравей Колега

Сега като се замисля, май си прав.

Усещанито ми за уникалност може би се дължи на сантимента, който изпитвам към въпросното оръжие и това, че не съм срещал друго подобно - виждал съм същото шок - полушок и т.н. Това обаче не го прави уникално. Не го прави уникално и това, че трудно ще се намерят две еднакви пушки. Примерите ми с картините са наистина перфектни, ама в случая май не стават.

Поздрави

п.с И аз това имах впредвид за чуждиците - не можем без тях,

но и е неразумно да внасяме нови чуждици в езика си, при положение, че имаме добре отработени стари такива.

Edited by 5.11

Гласувах уникална.На снимките е моята 54ка.Нов приклад и основен ремонт с изключение на оксидация щото в тоя вид си ме кефи...сложих дори и механичен мерник.58ма година,от първите..с целите цеви.Тогава руснака е донапасвал на ръка и е калявал цевите.Изключително здраво и ремонтируемо оръжие.Недостатъка е теглото и баланса.Всеки си има вкус.Иж 54отговаря на моя вкус и изисквания и за мен е..уникална!

post-40964-0-57822000-1328178063_thumb.jpg

post-40964-0-95995400-1328178080_thumb.jpg

Edited by nqkoiotnqkade