Jump to content

Каква система нарезно ловно оръжие считате най-подходяща за вашите нужди

Каква система ловно нарезно оръжие предпочитате?  

404 members have voted

1. 1. Каква система ловно нарезно оръжие считате за най-подходяща за вашите цели и защо?

• Полуавтоматично
    • Болтово
    • Чупещо се едноцевно (тек)
    • Чупещо се двуцевно (експрес)
    • Комбинирано (комбинация, дрилинг)
    • Левър екшън
    • Друга система - моля посочете каква

Recommended Posts

За гонка; левър екшън и полуавтоматично, за варда; болт и чупещ се тек.

Нещо "автоматчиците" са срамежливи... Гласуват, а не пишат защо... Хайде пишете...

Карабина с болтово презареждане. Предоставя ми по-вече възможтости и е по-точна и по-сигурна от полуавтомата- без значение на дистанцията / според мен/. Относно темпа на стрелбата- предпочитам да не избързвам с вторият изстрел. За мен първият изстрел е най важен!

доскоро имах комбинация(руска) но се разделихме заради нея :),беше тежка и неточна.гласувах за болта защото си имам едно щаерче и много си ме радва,ходя гонач и ловувам с лайка така ,че е въпрос на време да се сдобия с ново комби но може би щаер-манлихер отново.

Не съм на мнение че полуавтомата е с по-малка точност и прецизност !

Става въпрос за лов, не за бренчест.

Бенели Арго в 30-06 се справя отлично , почти няма място за втори изстрел, да де ама ако има..... ;)

Гласувах обаче за Комбинация в 12/70- 7Х57R Brno ZH дето казва Bakero , ловувам с лайка............. , тоест Тя ловува с мен......абе заедно ловуваме !

Та, комбото е оръжието с което имаш избор, Аз обичам да имам избор !

Аз предпочитам полу автомата ,ловувам с Браунинг-Бар Лонтрак Еклипсголд в 300вм ловувам предимно на гонка и ми върши перфектна работа

:cap:

Автомата подтиква към грешки поради "подсъзнателното" чувство за "възможност" за поправка със следващия патрон. Аз направих грешка първата ми пушка да е автомат и сам се убедих в това. След като взех болтова карабина, с която презареждането е почти толкова бързо колкото и при автомата, всичко се подреди. На 2 пъти ми излизат сюрии прасета - първия път 2 убити и едно смъртоносно ранено, а втория път 2 прасета като им стрелях от 100-ина метра докато тичаха бързо и кучета ги гонеха. Аз съм за болтова карабина ама да е Блазер :dance2: и да е с бързомер :big_boss:

Ловувам с болтова с бързомер,напълно ме устройва,но по натам от гъдел ще си взема двуцевна за мен класика.

Тук при нарезното (ловно) се очертава лек превес в предпочитанията към полуавтоматичните оръжия, спрямо класическите болтови (и други)...

За разлика от гладкоцевното оръжие, където повечето колеги са традиционалисти - двуцевките водят убедително пред полуавтоматите...

Вероятно това се дължи най-вече на два фактора :

1. В БГ се произвежда и допуска за лов на едър дивеч ефтина АК базирана в стил "милитъри" карабина, преправена от автоматична на полуавтоматична...

2. Ловува се предимно на гонка - "свинщини" и българският ловец държи да има бърз 2ри, 3ти и т.н. изстрели, за да може когато ти излезе сюрията (в повечето случаи шанса за това е сравним с печалба от тотото) "свинската смъртност" да нарасне неимоверно...

Печелят "Автоматчиците".... :AR15firing::freak:

Вълко, първо гласувах, след това прочетох всички постове. Към момента с 2 гласа водят "болтаджиите". За себе си споделям, че си бях избрал болтова карабина още преди да взема разрешително за подборен отстрел. И то заради линейното зареждане, което за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото. Сега се старая да си създам навик дори на стрелбище да презаредя мигновено след всеки изстрел, без да се замислям.

И аз като някои колеги, писали по-горе смятам, че дори на гонка е добре да се прицелиш по-отговорно и да приключиш с целта от раз. Зер затова влачим скъпи оптики и бързомери. За чакало да не говорим. Там втори, трети изстрел си е рядкост, защото още при първия гадинките изчезват преди да е отекнал изстрела.

Гладкоцевната ми пушка е полуавтомат и засега ми дава само успокоение, че имам още патрони за всеки случай, но никога не ми се е налагало да прибягвам до всичките 5 патрона наведнъж. (Но не губя надежда) След всяка стрелба на пилешкия лов си допълвам. За всеки случай.

Вълко, първо гласувах, след това прочетох всички постове. Към момента с 2 гласа водят "болтаджиите". За себе си споделям, че си бях избрал болтова карабина още преди да взема разрешително за подборен отстрел. И то заради линейното зареждане, което за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото. Сега се старая да си създам навик дори на стрелбище да презаредя мигновено след всеки изстрел, без да се замислям.

И аз като някои колеги, писали по-горе смятам, че дори на гонка е добре да се прицелиш по-отговорно и да приключиш с целта от раз. Зер затова влачим скъпи оптики и бързомери. За чакало да не говорим. Там втори, трети изстрел си е рядкост, защото още при първия гадинките изчезват преди да е отекнал изстрела.

Гладкоцевната ми пушка е полуавтомат и засега ми дава само успокоение, че имам още патрони за всеки случай, но никога не ми се е налагало да прибягвам до всичките 5 патрона наведнъж. (Но не губя надежда) След всяка стрелба на пилешкия лов си допълвам. За всеки случай.

за мен е не сравнимо да се сравнява болта на Блазера с болта на ЧЗ_то например. Вчера си взех обратно 527та и до като заредя един два пъти на Блазера бих изпразнил и 3+1(6,5*55). не мисля, че една болтова карабина с оптика отгоре ще ти даде възможност за зареждане "почти толкова бързо, колкото автоматичото" или колкото праволинейното оръжие. За полуавтоматичното има значение и калибъра. Имам 22 болт и автомат, 223 болт и автомат 9.3*62 автомат. Начина-бързината по-която излизат 22 и 223 е напълно не сравнима с бързината на 9.3*62. за секунди изпразвам 30 заряден пълнител на 22 докато с 9.3 не мога дори и да си помисля за 3ти 4ти 5ти изстрел. причините са в големината на боеприпаса, шума, отката, разместването/отметването на оптиката от целта и други като цена на боепприпас и т.н

Edited by съседа

Марлин - Левър Екшън, в калибър .357маг за гонка. Малко пушле с големи възмочности. Освен това и евтин боеприпас. Дистанция до 80 100м, без оптика.

Болт- надежден, точен, универсален, дава шанс на животните за разлика от автомата, дава шанс и на стрелеца за разлика от тека.

за мен е не сравнимо да се сравнява болта на Блазера с болта на ЧЗ_то например. Вчера си взех обратно 527та и до като заредя един два пъти на Блазера бих изпразнил и 3+1(6,5*55). не мисля, че една болтова карабина с оптика отгоре ще ти даде възможност за зареждане "почти толкова бързо, колкото автоматичото" или колкото праволинейното оръжие. За полуавтоматичното има значение и калибъра. Имам 22 болт и автомат, 223 болт и автомат 9.3*62 автомат. Начина-бързината по-която излизат 22 и 223 е напълно не сравнима с бързината на 9.3*62. за секунди изпразвам 30 заряден пълнител на 22 докато с 9.3 не мога дори и да си помисля за 3ти 4ти 5ти изстрел. причините са в големината на боеприпаса, шума, отката, разместването/отметването на оптиката от целта и други като цена на боепприпас и т.н

Писал съм - ... за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото." И доуточнявам, какво имам предвид. Теоритически и практически полуавтоматът може да стреля по-бързо от болта, но в реалния лов малцина се възползват от възможноста да използват това преимущество, тъй като все пак, преди да стреляш повторно, трябва да се прицелиш. Дори без да е необходимо да презаредиш. Нъл тъй? За големите калибри сам си споменал, че фактори като откат, шум, разместване (при болта е по-малко отколкото при полуавтомата, казват) налагат да изчакаш.

Естествено полуавтомата е за мен номер-1,но се справям също много добре и с болтовите системи,абе който го може го може със всякакви системи!!! :baraban::dance2::eusa_dance:

Болт. Откаккто имам и Блазер-още повече болт!

Полуавтоматите не са и никога не са били сред любимите ми.

С тек(нарезен) бих излязъл само на ход или варда-не и на гонка.

Дивата свиня никак не е за пренебрегване като опасен дивеч-да застанеш с един патрон срещу засилил се срещу теб глиган е меко казано - неразумно!

Обичам си нарезните и обичам да стрелям с всичките.

Но,забелязвам,че през последните няколко години,на лов излизам само с полуавтомата.

Само,сменям мерните прибори в зависимост от видът лов.

Не съм забелязал някога нещо дами липсва,но +сове мога да изброя....няколко.

Не гоня дистанций над 200-250 м.........на лов :dance2: :dance2: :dance2:

Тук при нарезното (ловно) се очертава лек превес в предпочитанията към полуавтоматичните оръжия, спрямо класическите болтови (и други)...

За разлика от гладкоцевното оръжие, където повечето колеги са традиционалисти - двуцевките водят убедително пред полуавтоматите...

Вероятно това се дължи най-вече на два фактора :

1. В БГ се произвежда и допуска за лов на едър дивеч ефтина АК базирана в стил "милитъри" карабина, преправена от автоматична на полуавтоматична...

2. Ловува се предимно на гонка - "свинщини" и българският ловец държи да има бърз 2ри, 3ти и т.н. изстрели, за да може когато ти излезе сюрията (в повечето случаи шанса за това е сравним с печалба от тотото) "свинската смъртност" да нарасне неимоверно...

Печелят "Автоматчиците".... :AR15firing::freak:

Не съм съвсем съгласен с гореизброените факти. Привърженик съм на полуавтоматичното, въпреки че се чудя сега за един левъл и май май ще е. Не говоря за сватбарската стрелба де я има и при болтовото и при експресите.

1. При полуавтомата като свикнеш с оръжието и отката мерната линия не се губи и всеки следващ изстрел е много по-бърз от ръчното презареждане.

2. Сюрии излизат и подобаващо падат /стига да не правиш гърмене на всяка цена до изпразване на пълнителя/

3. Точността на всички системи е една и съща при еднакви показатели на цеви и т.н.

4. Коя и да фана се ми е къса та ич ме не притиснява по-длъгия полуавтомат :D

Въпрос на личен избор е всичко като при жените :bira:

Яааа, болта си връща позициите...

Ха да видим сега тежката дума на съфорумците - кое ще е най-предпочитаното ловно нарезно... Болт или полуавтомат...

Харесвам много експресите.Но докато дорасна за хубав експрес мисля да бича с болтовачка.

Твърдо за полуавтомат при нарезното.

Причината е ясна - по бърз втори/трети изстрел, без да се налага да си отвличаш вниманието с презареждане(пък било то и на линеен болт).

п.п. една малка забележка към автора на темата. При изготвянето на анкетата "болтова" е малко общо казано. По правилно, според мен разбира се, е да се посочат 2 варианта "стандартен" и "линеен" болт. Разликата в скоростта на презареждане при тях е достатъчна, за да се разделят. В този случай, мисля, резултатите щаха да са убедително в полза на полуавтоматите.

Така е, полуавтомат в по-як кал. не е добър помощник.

Затова при нашият лов такава карабина е приемлива и се ползва от много колеги,понеже дори да разсейва за следващ истрел и да има вероятност от засечка,не е толкова фатално ,че си е заминал дивеча или ,че сме пропуснали,......Но ако сте на един лов по опасен ,някаде ,Африка ,Аляска ,.....тогава едвали някой ще посегне към автоматките,......

И един неангажиращ въпрос ,.Защо Блазер,а на аватара Хайм????Ина Хайма му пасва Сваровски,.......

post-138-0-35743300-1330019630_thumb.jpg