Jump to content

Каква система гладкоцевно ловно оръжие считате най-подходяща за вашите нужди?

Share

Каква система гладкоцевно ловно оръжие предпочитате?  

512 members have voted

1. 1. Каква система гладкоцевно ловно оръжие предпочитате и защо?

• Полуавтомат
    • Надцевка
    • Успоредка
    • Тек
    • Помпа
    • Друго - пояснете какво

Recommended Posts

Двуцевката дава изключителни възможности за комбиниране на различни боеприпаси. Например на див фазан(че е доста по-бърз и хитър от разселения :cap: ) слагам в първа цев 5-ца с тапа, а във 2-ра 3-ка с концентратор. На пъдпъдък в 1-ва 12-ка с кръстачка, във 2-ра 10 или 11 с тапа. На яребица 1-ва 9-ка с тапа, 2-ра 7-ца с концентратор и т.н. Например в Софийското поле прелитат много гълъби и независимо дали съм на пъдпъдък, яребица или заек винаги го имам впредвид и слагам подпходящ патрон в едната цев.... Затова двуцевката няма да изчезне скоро!

Аз дадох глас за успоредката,макар че започнах с нова ИЖ 27м. После си купих туловка и продадох ижето. После дойде ред на комбито. После на една 54'ка. И преди седмица пак едно Иже 27 ем. Но равносметката от миналия сезон е, че ходих на пернат с 54'ката а на космат с комбито.

Въпрос на вкус според мен. Важното е да ходите налов с удоволствие, и да се прибирате удовлетворени след ловния излед.

гласувах за полуавтомата и успоредката.обичам си Фабарма ама съм влюбен в успоредката 16ка ИЖ.невероятно оръжие

Никакво :) Откакто имам карабина им отрязах цевите и си направих чешма :)

Хахахаха.......нещо не ми се вярва.

Аз имам и полуавтомат и надцевка,автомата почити не излиза от касата.Надцевката ми доставя по голямо удоволствие.

Интерсна тема.За мен лично подходящата гладкоцевна е удобната ,прикладиста,доставяща удоволствие при срелба пушка.Минах през тек,успоредка,надцевка претижавам сега, само полуавтомат и помпа сам нямал.Но съм стрелял с няколко модела.Сега ползвам гладкоцевната само за пернато и за целта май -най ми допада успоредка в 16кал.Не знам как се представя 20кал.,предполагам ,че би ми харесала.С практиката стигнах до един извод лично за мен.Предпочитам калибри които имат по малък откат и такива с по малко тегло.Все пак не е маловажно в какъв район се ловува.Ако бях в район с повече водоплаващ бих избрал полуавтомат.За сега ловувам с надцевка 12кал.,но сериозно обмислям да се върна на варианта успоредка 16кал.А на едър дивеч ловувам с болтова карабина в кал308.Но не бих отказал и на полуавтомат в същия кал.308win.Ловувам в планински район и ме задоволява болта ,но ако бях в по гъста местност бих избрал полуавтомат.

Интерсна тема.За мен лично подходящата гладкоцевна е удобната ,прикладиста,доставяща удоволствие при срелба пушка.Минах през тек,успоредка,надцевка претижавам сега, само полуавтомат и помпа сам нямал.Но съм стрелял с няколко модела.Сега ползвам гладкоцевната само за пернато и за целта май -най ми допада успоредка в 16кал.Не знам как се представя 20кал.,предполагам ,че би ми харесала.С практиката стигнах до един извод лично за мен.Предпочитам калибри които имат по малък откат и такива с по малко тегло.Все пак не е маловажно в какъв район се ловува.Ако бях в район с повече водоплаващ бих избрал полуавтомат.За сега ловувам с надцевка 12кал.,но сериозно обмислям да се върна на варианта успоредка 16кал.А на едър дивеч ловувам с болтова карабина в кал308.Но не бих отказал и на полуавтомат в същия кал.308win.Ловувам в планински район и ме задоволява болта ,но ако бях в по гъста местност бих избрал полуавтомат.

:super:

При нарезните не можеш да ползваш коренно различни патрони в двете цеви. Общо-взето, стреляш с еднакви боеприпаси. Пък и нарезните полуавтомати се считат за по-сигурни (моят гладкоцевен още не ме е подвеждал).

Защо да неможе различни патрони,???Имам нарезна двуцевка в едната 30Рблазер,а в другата 222......а има и други комбинации в среден и по малък кал,...

Двуцевката дава изключителни възможности за комбиниране на различни боеприпаси. Например на див фазан(че е доста по-бърз и хитър от разселения :cap: ) слагам в първа цев 5-ца с тапа, а във 2-ра 3-ка с концентратор. На пъдпъдък в 1-ва 12-ка с кръстачка, във 2-ра 10 или 11 с тапа. На яребица 1-ва 9-ка с тапа, 2-ра 7-ца с концентратор и т.н. Например в Софийското поле прелитат много гълъби и независимо дали съм на пъдпъдък, яребица или заек винаги го имам впредвид и слагам подпходящ патрон в едната цев.... Затова двуцевката няма да изчезне скоро!

Типично за Бг-ловеца,...да е подготвен за всичко.Та квото излезе ,....и в торбата. :big_boss:

Гласувах за полуавтомат. На този етап това е моят избор. Причините за това:

1. По неустановени причини, всеки един полуавтомат, с който съм прикладвал ми пасва перфектно. Точно обратното е в сила за болшинството надцевки /в магазина/ които съм харесвал, включително и такива от доста висок клас. В добавка към това при полуавтомата е налице възможност за лесна промяна в геометрията на приклада посредством регулиращите подложки.

2. Наличието на една цев ми създава някакъв особен комфорт и усещане за компактност. По тази причина пушките с повече цеви ми изглеждат претоварени. Разбира се, това усещане в голяма степен е субективно и в много случаи невярно, но така или иначе е налице.

3. Сигурността, която дават допълнителните патрони се отразява добре на резултата от стрелбата /поне при мен/, а не обратно. Субективната причина е, че отпада притеснението "Ами ако пропусна?!".

4. Лесно "дозареждане" - липсва необходимост от отваряне на оръжието.

5. Не на последно място - за лова, който основно практикувам - прелетен и водоплаващ дивеч, полуавтоматът като че ли е най-подходящото оръжие.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Надцевка!

От малък свикнах да стрелям с надцевка.После когато станах ловец нямаше никаква дилема какво оръжие да си взема!

• 1 month later...

Имам надцевка и съм доволен от нея , но гласувам за помпа защото по презумпция едноцевните оръжия са по-точни от двуцевките . При помпата е по-трудно да се получи засечка в сравнение с полуавтомата , а предимството пред тека е , че в помпата можеш да сложиш един патрон или пет ти решаваш . Следващата ми пушка ще е помпа .

Имам надцевка и съм доволен от нея , но гласувам за помпа защото по презумпция едноцевните оръжия са по-точни от двуцевките . При помпата е по-трудно да се получи засечка в сравнение с полуавтомата , а предимството пред тека е , че в помпата можеш да сложиш един патрон или пет ти решаваш . Следващата ми пушка ще е помпа .

Има и един недостатък в едноцевните оръжия колега!

Какъвто патрон си сложил първи с такъв ще стреляш! Никой не знае какво животно ще му излезе на пусията - прасе или хищник например!

Докато с двуцевните оръжия имаш възможност за два вида боеприпаси и в зависимост от животното можеш да избираш с кой ще стреляш!

А както най-вероятно знаеш - първият изстрел е най-важен!

Аз лично помпата и полуавтомата бих ги ползвал при лов на пернат, защото там слагаш един вид патрони и знаеш за какво си отишъл точно (пъдпадък, гургулица, яребица, гълъб, фазан, патица или гъска) и най-вероятно ще ти се наложи да стреляш по няколко пъти, защото повечето се вдигат (или летят) по няколко!

Но понеже темата е само за гладкоцевно оръжие, аз бих отговорил следното:

Гладкоцевно оръжие ползвам само при лов на пернат и дребен дивеч и най-предпочитаната от мен система е

- за лов на заек, пъдпадък, яребица, бекас, фазан и глухар успоредка 12 калибър с открити куроци;

- за лов на гургулица, гълъб, патица или гъска полуавтомат 12 калибър, минимум 70 см. цев със сменяеми шокове!

За всичко останало ползвам нарезно оръжие, различен калибър!

Гласувал съм за успоредката, защото тя ми е на сърце!

Иначе универсално оръжие няма! За всеки вид лов си трябва определен вид оръжие!

Както казват старите хора : Козата си сака пръч! :cool:

Edited by Huntermen66

Аз отбелязах три вида защото такива имам.Започнах с тек после ми подариха успоредка а накрая си купих надцевка.Сега на пернато и заек излизам с успоредката на едро с надцевката а с тека ей така понякога за кеф.Някой ще се възпротиви за едрият дивеч но при нас е планинска местност и 30-40м са разкош. :hihi: :hihi:

Затова и по-вечето големи оръжейни фирми предлагат комбинирани ловни оръжия.Като целта е да се покрие дивеча на който се отива на лов.Комби от две нарезни в голям и малък калибър,комби от нарезна и гладка.Дрилинги в различни комбинации,най-често нарезни в по -як калибър и такава в малък+гладка и др.още варианти.

Но така се предпочита като се чака примерно за прасе, сърна/елен и хишник.

А като си на дребен и пернат е ясно- гладкоцевно.......

По принцип си прав колега за нарезното оръжие , но пък какъв кеф е когато чакала падне от "бренеке" . За миналата година на групов лов съм отстрелял едно прасе и два чакала , единият със 13/00 , а другият с патрон направен от мен снаряден с оловен сферичен куршум - пак лично производство . Най- много се радвах точно на тази слука и на този изстрел . В повечето случаи на едър лов слагам в чифтето два патрона с куршуми затова - ПОМПА !

Edited by ВАРАН_71

Аз гласувам твърдо за ТЕК, защото това е истинско оръжие и е за уверени в способностите си ловци. Едната цев дава най - добър изстрел. С този вид оръжие все пак даваме шанс на животните, а мисля че трябва да уважаваме природата. Иначе харесвам и всички останали оръжия. Баяр пипер 16-ка с открити короци - класика. И бенели винчи е страхотно оръжие.

Пожелавам успех на всички колеги независимо с какво оръжие ловуват !

Надцевка!

От малък свикнах да стрелям с надцевка.После когато станах ловец нямаше никаква дилема какво оръжие да си взема!

Брат ми и братовчедите и те така като мене с надцевки,че и приятелите и те.

Сигурно е случайно.Със сигурност аз съм виновен за тях.

ПП Само жена ми е с успоредка ама като не слуша...

Edited by lovecbg

• 2 weeks later...

От малък с успоредка ,сега си иам моя но ми се ще да пробвам с тек.така и така дивеча намалява ,можем да му дадем шанс да отърве кожата си.

аз гласувах за помпа най ми допадна като ловно оръжие,и ако е с няколко цеви можеш да покриеш почти всички видове лов :)

На едър ловувам с полуавтомат ,а на хвъркат с надцевка!Съгласен съм, че стрелбата и при мен изисква в първия момент пригаждане след промяна на оръжието.

За това в последният ловен излет преди окриванието на едрия използвам полуавтомата.

• 2 weeks later...

Колко малко сме привържениците на помпата! Тя е извън класиката погледнато от всичи стани.Тека имал две цеви - предимство, Л.А. -естествено автоматичен - много патрони- пак предимство и така нататък. Но на мен ПОМПАТА ми харесва и ми върши работа - без предимство :ksshunter1fe:

Хайде да видим кой каква система гладка пушка харесва най-много (независимо от това, каква притежава в момента)...

Ако може и с обосновка в постовете...

Да си кажа и аз мнението.

И понеже въпроса е така зададен, то логично е обосновките да са чисто и само субективни. И субективизма да зависи от това, кой какви пушки е държал в ръце/евентуално стрелял/, кой какви резултати е имал със съответния вид/система/, кой какво ловно "възпитание" е получил, кой къде "го сърби" . Може да има и други "фактори" формиращи мнението на всеки от нас, но в момента не се сещам.

Успоредка - притежавам, не ми е удобна /не ми е прикладиста/ смених приклад и полуложа преди близо 5 години .... същата работа. Същата работа е /не ми лягат/ и с успоредките на колеги. Слука.....това е пушката с която съм имал най-добра слука до момента, защото ми е първата пушка.

Надцевка - притежавам от близо 3 години - два спусъка и фиксирани шокове. Още преди да я купя /още в магазина/ ми лягаше перфектно. Така е и до сега, лятно време леко облечен, зиме ...полари, ловни шуби, няма значение "ляга ми" и това си е. С надцевки на други колеги не винаги е така. Слука .... почти не пропускам :db:, за сега.

Полуавтомат - пробвал съм доста /МП, Beneli, Beretta - тежки, леки, балансирани или не/ но само на колеги, никога не съм притежавал, няма и да притежавам. Не са ми удобни -дълги някак си, а и не можах да свикна с "гадния" прещракващ звук на изхвърлянето на патрона и презареждането :pardon:.

Помпа - също съм пробвал, на колеги, никога не съм притежавал, няма и да притежавам. Не са ми удобни - не мога да презаредя без да загубя напълно целта и "чистата" мерна линия. А и презареждането е "отвратително".

Текове и др. - не съм притежавал, както и не съм пробвал.

Това е личното ми субективно мнение - аз съм с две ръце за надцевка, но задължително за моята :hihi: .

Поздрави!

Щастлив собственик съм на надцевка ИЖ-27М от 2000г.производство 1986г.с фиксирани шокове-0,5-1,0,някои колеги ще кажат "какво толкова руска надцевка"да,да ,ама не!!! :mail1: Не бих я заменил за нито един полуавтомат или друго гладкоцевно оръжие без значение на марка,модел и цена. Същата е закупих през 2000г.,както казах и си беше още с оригиналната руска хартия и опаковка от завода производител в Братска Русия и принадлежеше на мой приятел цели 14г.без да я използва-това колеги не е виц!!Имал съм и полуавтомат МР,безоотказно оръжие ,но с него се разделих с добри ловни спомени,но за мен надцевката си е класика,ако на ловеца му пасне.Казват ,че с успоредката прикладването е по-добро и по-лесно,но за мен зависи от ловеца не съм бил собственик на успоредка,но съм стрелял доста и за мен разлика няма,ако не можеш с едната не можеш и с другата-повярвай те ми и пък вие си знаете!!!!! :cap::mail1: Така,че аз си гласувам за надцевка!!!!Наслука!