Jump to content

Каква система гладкоцевно ловно оръжие считате най-подходяща за вашите нужди?

Каква система гладкоцевно ловно оръжие предпочитате?  

512 members have voted

1. 1. Каква система гладкоцевно ловно оръжие предпочитате и защо?

• Полуавтомат
    • Надцевка
    • Успоредка
    • Тек
    • Помпа
    • Друго - пояснете какво

Recommended Posts

От много колеги по-стари от мен, съм чувал, че успоредките са били ''по-лесни'' за стрелба, но на мен лично никак не са ми лесни. Толкова съм свикнал на надцевката, че като вдигна успоредка и и вместо мерната линия виждам тези ''бузи'' отзад и ми я крият. Надцевката просто ми лепи по бързо :)

Излъгали са те ;)

Кой с каквато свикне

Edited by nqkoiotnqkade
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колега, на отличниците и и ръждива чешме тръба им свършва работа; Първият ми автомат беше Ремингтън закупен от щатите 94г. за подарък, изкарах снего 3-ри г. иго продадох ,от6г. имам броунинг значителн

Никакво Откакто имам карабина им отрязах цевите и си направих чешма

Успоредка- класика в жанра.... Твърдо за успоредките,слагаш дивеча между цевите и е твой....

Posted Images

Свиквайте да мерите с 2 очи и няма никакво значение дали е надцевка или успоредка. Имам и двата варианта и не мога да реша кое е по-удобно. Може би успоредката по добре ми седи в ръцете, но това е субективно лично усещане.

Що дясното око бе брат?

Дръж ги здраво отворени и двете :)Гледаш целта настойчиво и не откъсваш поглед от нея докато кротко си "фръчи" примерно ;).С периферното зрение се вижда една мазаница,като мираж и два чифта цеви...използвай левия чифт от" миража"за прицелване ;)и ще видиш колко ще си доволен :)

Та мисълта ми беше да не ги затваряи тези очи бре:ДДД ...Ще вземе да те изненада я горския ,я ловния:ДДД

По темата: Леле как си мечтая за двуцевка по лека от моята поне с кило.Хич няма да избирам кой калибър и от кой век е.Искам като я мъкна 5-6 часа да не са ми умаляли ртцете и да не ми идва да я хвърля в дерето:ДДД

С лека пушка се стреля по-трудно, още по-трудна е за дубле... Тежката пушка като правило е по-добре балансирана и отката е по-поносим... С дълги цеви изстрелът е по-прецизен, отколкото с къси...

Няма спортна пушка с тегло под 3.5кг.

При цял ден ходене, всеки грам отгоре оказва влияние... Но по-важното в случая е правилно да си разпределиш силите, да правиш почивки и т.н. , за да може когато се наложи да стреляш, да бъдеш "във форма"...

Свиквайте да мерите с 2 очи и няма никакво значение дали е надцевка или успоредка. Имам и двата варианта и не мога да реша кое е по-удобно. Може би успоредката по добре ми седи в ръцете, но това е субективно лично усещане.

С надцевка и тек по лесно се стреля с 2 очи.С успоредката определено ми е по трудно.Губи ми се задната част на планката.Или защото е потънала,или зрението ми взе да се ебава..или просто с успоредката не е точно моя тип пушка.Мъча се с една успоредка 2ра година.Кефи ме чисто визуално,свикнах и що годе,но бих предпочел само мерник мушка пред тази потънала планка ;).С тека нямам подобни кофти усещания,въпреки,че моста там отсъства.Удобен ми беше много и широкия прав мост на Моссберга.

Проблема е основно при стрелбата с куршуми.Със съчмите дребни грешки на са особено съществени :)

Работата е в приклада. Ако го нагласиш за теб въобще не ти трябва да търсиш планката а само върха на мушката. Планката си идва на място сама. Моите и двете ми бяха къси ама ги наместих с подложки. Най-добре нов приклад правен само за теб, но всичко е пари. Като се видя в пари приклад ще се прави на успоредката.

Работата е в приклада. Ако го нагласиш за теб въобще не ти трябва да търсиш планката а само върха на мушката. Планката си идва на място сама. Моите и двете ми бяха къси ама ги наместих с подложки. Най-добре нов приклад правен само за теб, но всичко е пари. Като се видя в пари приклад ще се прави на успоредката.

Направих..по поръчка нов....С всичко се свиква уж.

По свикнах и ,но не ми е достатъчно.Ако я изтрая още един сезон ще я бъде работата.Ако ли не,друга :)

Свиква се с приклад който е на пушката при купуването,ама да свикваш с приклад който е правен за "Теб".Отивай при майстора и да си го оправи ,така че да ти пасне "като песница на нос".

Никога не е в пушката или теб,от мен да го знаеш, а аз доста пушки съм имал от всички видове, и никоя не ми "лепне " повече от другите/на всичките съм сменил прикладите или си ги поръчвах с "мой" приклад/.На слука.

Свиква се с приклад който е на пушката при купуването,ама да свикваш с приклад който е правен за "Теб".Отивай при майстора и да си го оправи ,така че да ти пасне "като песница на нос".

Никога не е в пушката или теб,от мен да го знаеш, а аз доста пушки съм имал от всички видове, и никоя не ми "лепне " повече от другите/на всичките съм сменил прикладите или си ги поръчвах с "мой" приклад/.На слука.

Приклада си лепне.Не мога да свикна с разположението на цевите.При стрелба с 2 очи губя потъналата мерна планка.Това за съчмите не ми е проблем,но за куршумите си е.Писал съм го по нагоре,но явно не си го прочел ;)
  • 2 weeks later...

Започнах с надцевка - няма проблеми ! Взех си тек с болтов затвор /мерник-мушка/ ,пълен шок - перфектна е ! Сега е ред на успоредка и полуавтомат ! Важното е да има дивеч ! На слука!

Започнах с надцевка - няма проблеми ! Взех си тек с болтов затвор /мерник-мушка/ ,пълен шок - перфектна е ! Сега е ред на успоредка и полуавтомат ! Важното е да има дивеч ! На слука!

Браво на теб.Но сега пусни една снимка на тека и спомени калибърът му,просто за обогатяване на познанията.
  • 9 months later...

Когато ставах ловец в магазина си харесах една Иж 27 М ,с бяла глава с жълти спусъци ,абе красива пушка ,обаче ..... все гледах успоредките ,но така или иначе взех надцевката ! След 5 години служба я пенсионирах ,защото тия успоредки не ми излизаха от главата! Моя приятел ,дето заедно ходим на лов пък има успоредка Иж 58 16 к, и постоянно си ги разменяхме! Докато преди 3 месеца не си взех така мечтаната успоредка и просто не се разделям с нея! Аз съм за класическия лов !

• 2 weeks later...

Типично за Бг-ловеца,...да е подготвен за всичко.Та квото излезе ,....и в торбата. :big_boss:

........лично за себе си съм го отчел, че е голяма грешка да смяташ себе си за най-умен, а всички останали, че са "агнита" и амсалаци .... НО всеки сам решава за себе си ... :drinks:

• 3 weeks later...

и нов и стар привклад или успоредка или надцевка все си става за лов стига да имаш оченце ,класиката е две цеви два спусака.

• 1 year later...

С надцевка и тек по лесно се стреля с 2 очи.С успоредката определено ми е по трудно.Губи ми се задната част на планката.Или защото е потънала,или зрението ми взе да се ебава..или просто с успоредката не е точно моя тип пушка.Мъча се с една успоредка 2ра година.Кефи ме чисто визуално,свикнах и що годе,но бих предпочел само мерник мушка пред тази потънала планка ;).С тека нямам подобни кофти усещания,въпреки,че моста там отсъства.Удобен ми беше много и широкия прав мост на Моссберга.

Проблема е основно при стрелбата с куршуми.Със съчмите дребни грешки на са особено съществени :)

Не на всички успоредки е потънала мерната планка. Примерно от опит знам, че ИЖ 58 МА (успоредка) има перфектна висока мерна планка, която плавно се скосява в посока мушката. Ако прикладът пасва добре на стрелеца и погледът се плъзга по мерната планка, а не да я гледаш отгоре, то тогава стрелбата е убийствено (в буквалния смисъл) точна. Иначе има успоредки с потънали мерни планки, което лично мен също много ме дразни. За стрелба с две очи се препоръчва фиброоптична мушка, но такава, която свети само ако си прикладил правилно. Един колега правилно описа за миража от двете цеви или двете сдвоени цеви, както е при успоредката и стреляш с левия мираж, който всъщност отговаря на това, което се вижда с дясното око. Ако има монтирана такава фиброоптична мушка, то ще свети само мушката на левия мираж, което значително улеснява стрелбата с две отворени очи. При монтаж на такава мушка е важно височината й да е еднаква с тази на оригиналната. Оригиналната може да се запази без да пречи и пред нея се монтира или лепи фиброоптичната. Стрелял съм единствено с надцевка и успоредка и то по панички. По темата - предпочитам успоредка. Незнайно защо с нея уцелих повече, отколкото с надцевката от 1. позиция. Всичко на всичко съм изстрелял 100 патрона в живота си и то на стрелбище. Кандидат ловец съм. Дано догодина споделя повече с вас. Благодаря!

Edited by Трендафилов
  • 1 month later...

За различните видове си трябват и различни конструкции гладкоцевно! Далечни дистанции ,близки ,излитащи ,прелитащи....и тнн. На снимката -всички конструкции без "автомат"....който е "фуражно" оръжие...:)

post-16599-0-95529000-1448823482_thumb.jpg

Щом си кандидат ловец то запомни едно!(прочетох по горе коментара ти за високи и низки мерни линии)!-Запомни че ако въобще виждаш мерната линия то не улучваш!:) Не случайно 90% от успоредните в най високият клас(английски италиански испански) са с потънала мерна линия!....Целта да виждаш само това което искаш да убиеш....а цевите и мерната линия да ги виждаш (периферийно)...или по точно да ги "чувстваш" къде се движат с изпреварването! Поздрави!

Любо, за какво ги ползваш тези оръжия, освен да позираш с тях. Не виждам карабина, или и те са фуражни.

В Мохаве май пада голям лов.

Edited by mek'f

Любо, за какво ги ползваш тези оръжия, освен да позираш с тях. Не виждам карабина, или и те са фуражни.В Мохаве май пада голям лов.

Нямаш представа колко много видове животни живеят в една пустиня. А колегата не ми прилича на скучен колекционер. Поздрави.

Чета, чета и насмалко да се откажа от хобито си ....., ама ударих, колкото и варваско да звучи, едно, без никаква изтънченост домашно вино, и взе че ми мина .. :icon_zw[1]:

Edited by ДБД

Доста са скъпички за да позираш само с тях! В зависимост от ловът за който ги ползвам са доста различни една от друга и като тегло и като шокови стеснения и като дължина на цевите....Тоест за пътпъдък в пустинята-лека по къса с отворени шокове Кеклик пак лека но с доста по дълги цеви за гургулици и патки-задължително над цевни доста по тежки и с най тесни шокове и така! Нарезни не ползвам защото не ловувам едър дивеч,агитката ми обаче имат почти всички калибри от тях и ловуват и сърни и елени и антилопа-"Прохорн" и дори "Елк"-най големият елен на континента! Това за "позирането" върви само в БГто...там при нас е модерно да си "някакъв" тук никой не го интересува ако ще и със самолет да ловуваш....така че въпросът ти е неуместен! Поздрави!

Чета, чета и насмалко да се откажа от хобито си ....., ама ударих, колкото и варваско да звучи, едно, без никаква изтънченост домашно вино, и взе че ми мина .. :icon_zw[1]:

Като каза, че си си сипал, да взема да те питам: Успя ли да направиш ракийца от онез хубави прасковки/кайсийки, дето ни ги показваше напролетес? Мислех си да намина край теб и да си изпрося, но все не се отваряше пътуване с по-хлабава програма. Не исках и да се натрисам без предупреждение, не е колегиално. :lol:

Колега Любо, ще ти призная честно. След като видях снимката ти по горе, ме хвана яд на тебе. Ще попиташ защо. Ще ти отговоря, че в нея виждам много неща, за които исках до си поговорим, и по точно да те критикувам, да влезем в полемика, и да видим кой какво къде. За това и поста ми беше леко провокативен. В последствие се отказах. Жив и здрав бъди,и не забравяй, че си българин, нещо което не малко други забравиха, а като гледам и ти си на път.

Сега при теб е около 17.30, скоро ще стане ракиено време, т.е. наздраве!!!

Аз съм за помпата.

Руснаците казват:"помпата не е за всеки. Трябва да я почувстваш първо"

Иначе ми харесва заради:комфортния приклад,спусък разположен където ми пасва,баланс очарователен без значение с дълга или къса цев с патрони в магазина или без,възможност за пет патрона без да нарушаваш закона,па и визията ми харесва...абе кефи ме.

Успоредка имам с открити куроци ама...не ми пасва.

Надцевка имам...бая време се разправяхме докато се сработим ама не може да се направи твърде много. Профилирана си е пушчицата за наплашено пернато и на близко е трудно.

Edited by rikitikitavi

Като каза, че си си сипал, да взема да те питам: Успя ли да направиш ракийца от онез хубави прасковки/кайсийки, дето ни ги показваше напролетес? Мислех си да намина край теб и да си изпрося, но все не се отваряше пътуване с по-хлабава програма. Не исках и да се натрисам без предупреждение, не е колегиално. :lol:

По принцип, не съм любител на ракията и тая година прескочихме варенето ... Пък за другото, на лято имаш ли път, направо идвай ..

ПС Виж по една ока винце цапвам ... :drinks: