Jump to content

Време ли е за нов Закон за лова? Отговор на министър д-р М.Найденов

lobo
 Share

Recommended Posts

Никой на сила не е карал някого да става ловец,както и никой не може и няма право да определя или задължава някого да ходи на лов.

Искаме да живеем в свободна и димократична страна и започнем ли да определяме кой е ловец и кой не,това значи да се върнем в миналото...

Всеки който е станал ловец е равноправен и има същите права и задължения като останалите ловци.

А какво друго, ако не принуда е това ... да можеш да притежаваш оръжие ... само, ако си ловец.

Демокрацията ли определя другите хора, които ловът не ги влече ... като негодни да имат оръжие ...?!

Edited by Рачо Виденов

Съгласен , но много виждат единствената възможност за притежаване на лично оръжие " за да си имам вкъщи" само и единствено да заемат нечие място .

Не съм сигурен дали ще ти издаадът документ за гладкоцевно оръжие за .... съхранение , носене и спорт в днешно време без да си ловец .

Така е направен сега закона за оръжията,взр.в-ва,боеприпасите и тн и ако не си ловец сега нямаш право да притежаваш огн оръжие. Може би това е голямото недоразумение в този закон.

Това за свободния режим за закупуване на такова,не би трябвало да се обвързва със ЗЛОД.Непременно да членуваш някъде.

Edited by fen

Г-н Воденичаров искам да ви дам един пример и да видя как ще го коментирате . Понеже съм останал с убеждението че сте умен и знаещ а

от поста ви по горе нещо оставам разочарован . Но това е мое мнение .

В дружина край Варна по времето на пъдпъдъка издава бележки на гости след 6.30ч . На сборното място ( ловен дом на дружината ) се събират

25-30 превозни средства средно по двама души 50-60 ловци а на сборното място двама представители на дружината единия председателя който

не излиза на такъв лов а само попълва талончета ( не бележки ) и един който да бъде вписан като организатор на лова .Докато се попълни всичко

става 7.30ч. През това време хората от дружината са на слънчогледа и провеждат лов от 5.30ч на гургулик .И ни събират рекета който е в проценти

стотици повече .И докато се изнесем до полето за лов ( определено ) някой вече от тях е там и си ловува по хладно .а има и случаи на които съм

свидетел че определят поле за гостите . А те някъде в съседство с пусната вечерта машинка си ловуват на корем .А много добре знаеш колко часа

през лятото август,септември каква е температурата .

П.П. Тълончета та са от 10-15лв.

И още един казус .

От 01.10 е разрешен лова на бекас бележки не се издават а пъдпъдъка е до 31-10 също не се издават .А всички дружини имат по няколко ловни площи.

Но започва свинския лов и ние пилчарите ще им пречим за торбичките .А като свърши свинския лов на места не дават а там където ти дадат цената за

гости е от 10-20лв за талон .А земята замръзнала и бекас случайно може да има .

П.П. Ловци само свинарите ли са .Аз си плащам като тях всичко . А в собствената ми страна ме третират като гост.А уж закона е за всички ама ней си .

Местните структури се изживяват като собственици и на прелетното за което не са положили нищо . Нямам претенции за местния дивеч макар на

пъдпъдък точно такъв местен му направих забележка защо бие зайци ( той пъдпъдъка е най големия враг на заека ) той ми отговори че той се бил

грижил за тях .Мога и още примера да ти дам но ще спра да ми отговориш на тези въпроси какво ти е мнението и да погледнеш поста си по горе .

Ами, отговорите на въпросите, които ми задаваш, не са проблем

и според мен съвсем не е трудно, да ги забележиш в написаното по-горе .........

Разсъждавайки по темата ... точно нещата, за които говориш, искаме да избегнем.

Да не може N-ската дружина или нейният председател, да ви рекетират, като ви вземат повече пари от нормалното.

Когато за полето на дадена дружина има определен брой лицензи и ти си закупил единия от тях, няма да имаш проблем с рекета.

А засега (докато няма промени), на този тарикътлък ... "да ви пишат бележки по два часа, за да могат местните да се наловуват" ...

може да се противодейства, единствено с вземане на бележка през седмицата или с подканване писането, да става по-чевръсто.

Щом се говори за прелетен дивеч, никой няма право да определя място за гостите ... бележката важи за цялото поле.

Но знае ли човек, току виж „Ганьовият“ гений, измислил и някой друг начин ... да ви къса нервите ...!?

С бекасите също рекет, макар че никой не го е регламентирал и той отвсякъде си е незаконен .........

Когато има бележка за прасета, тя е за определено ловище.

За това ловище има резон, да не бъде издавана бележка за бекас в същия ден.

Защото всички знаем, къде са прасетата и къде е бекаса ... и конфликта е налице.

Но когато няма бележка за прасета, би следвало бележката за бекас, да важи за цялото поле.

Нямаш представа, колко съм против ... чувството за собственост у някои, върху мерата и дивеча в нея.

Поради тази причина, въпреки че полето й пращеше от лов, напуснах предната си дружина.

Знам, че можеш да ми дадеш много примери.

И аз мога ... за зайци, сърни, прасета, елени ... и за какво ли още не .........

Edited by Рачо Виденов

Г-н Воденичаров искам да ви дам един пример и да видя как ще го коментирате . Понеже съм останал с убеждението че сте умен и знаещ а

от поста ви по горе нещо оставам разочарован . Но това е мое мнение .

В дружина край Варна по времето на пъдпъдъка издава бележки на гости след 6.30ч . На сборното място ( ловен дом на дружината ) се събират

25-30 превозни средства средно по двама души 50-60 ловци а на сборното място двама представители на дружината единия председателя който

не излиза на такъв лов а само попълва талончета ( не бележки ) и един който да бъде вписан като организатор на лова .Докато се попълни всичко

става 7.30ч. През това време хората от дружината са на слънчогледа и провеждат лов от 5.30ч на гургулик .И ни събират рекета който е в проценти

стотици повече .И докато се изнесем до полето за лов ( определено ) някой вече от тях е там и си ловува по хладно .а има и случаи на които съм

свидетел че определят поле за гостите . А те някъде в съседство с пусната вечерта машинка си ловуват на корем .А много добре знаеш колко часа

през лятото август,септември каква е температурата .

П.П. Тълончета та са от 10-15лв.

И още един казус .

От 01.10 е разрешен лова на бекас бележки не се издават а пъдпъдъка е до 31-10 също не се издават .А всички дружини имат по няколко ловни площи.

Но започва свинския лов и ние пилчарите ще им пречим за торбичките .А като свърши свинския лов на места не дават а там където ти дадат цената за

гости е от 10-20лв за талон .А земята замръзнала и бекас случайно може да има .

П.П. Ловци само свинарите ли са .Аз си плащам като тях всичко . А в собствената ми страна ме третират като гост.А уж закона е за всички ама ней си .

Местните структури се изживяват като собственици и на прелетното за което не са положили нищо . Нямам претенции за местния дивеч макар на

пъдпъдък точно такъв местен му направих забележка защо бие зайци ( той пъдпъдъка е най големия враг на заека ) той ми отговори че той се бил

грижил за тях .Мога и още примера да ти дам но ще спра да ми отговориш на тези въпроси какво ти е мнението и да погледнеш поста си по горе .

Дано не се разсърди г-н Воденичаров че коментирам аз.

Направи ми впечатление следното, събирате се 50-60 гости + местни да кажем 15 и ви пускат разрешителни за групов лов /талончета/

Едно е за 20 ловеца, значи общо 4, ти се възмущаваш че ви пращат в друго поле, а не знаеш че всяко трябва е за различно ловище, от тук съдя и че не всеки си стои в ловището. Горските ако рекат да тръгнат на проверка ще преизпълнят нормата си за актове. Чул си машинката, ощетен си от работата и, ами сигнализирай горското де. Безопасността няма да я коментирам толкова народ събран да ловува на едно място, 2/3 от ловците са гости и не се познават, определено не искам да присъствам на такова събитие.

До rado 72

Бях на гости в събота и неделя в Кости и Приморско в гората и знаеш ли какво ми направи впечатление там . Това което не бях виждал от години

толкова елени и кошути на едно място . На всеки 20м изпражнения от тях да не ти казвам че и на два пъти ги виждах да вървят спокойно пред мен

на 20-30м . И въпреки изстрелите по бекас прибягваха 20м и излизаха по просеките и спираха и ни гледаха спокойно .Явно колегите на които свалям

шапка не ги притесняват . А в района бяхме около 10 ловци и повечето гости и за двата дена ни взеха цена за цял месец . Така че на животните не

им пречиш ако не ги стреляш с присъствието си . А този дето иска да прави зулуми в гората бъди сигурен че ще си ги прави и със сигурност няма да

са гостите, а тези дето толкова много като теб милеят за тяхната си гора .Ще ти кажа че познавам много ловци които заради такива като теб сакън

торбичката ми да не остани празна са лишени от елемента ловен спорт и красотата да го изживееш . :to_pick_ones_nose2::smoke:

И знаеш защо са там защото Едродивечовото е там,Пък и не гледа ли по телевизията колко народ хванаха тъдява а.Айде иди в някоя отдалечена местност от ДДС да види колко Елена ще видиш.Май николко.Не торбата Два фризера си нося на лов че даже и В джипа съм ги качил.Тва майтап

Само още малко му липсва.Да се възстанови народната милиция и лагерите в Белене и Скравена.Да се възстановят функциите на кварталните партийни секретари в ловните райони на дружинките.Да се даде статут "барон" на председателя на местната дружинка.Пожизнено и по наследство.Да се опънат мрежи между районите и ловищата / от бодлива тел с ток /. Да се преброят дивите зайци и да се разпределят спрямо заслугите по подхранването от 1944-та досега.Същото и за фазаните , яребиците и гургулицата.На всеки ловец да се сложи придружител в ловището.На местните ловци да се раздават безплатно патрони за лов на пъдпъдък и патица.Да се забрани на ловци живеещи в града да влизат в ловищата на родните си села.На същите да се отнеме земеделската земя и горите в полза на местната дружинка и там да се разселят полудиви патици. :big_boss:

Здравей, колега. И без това на нашия председател му викаме дон ''Вито''

Чета я тази тема 14 страници. Има интересни идеи, има и неудачни такива. Не знам обаче защо някак си всички имаме усещането, че едва ли не лова в България започва с нас, а това не е вярно. В тази връзка понеже сегашния закон за лова не е първия в нашата Родина, много искам да помоля някой имащ тази възможност да качи във форума предшестващите закони за лова още от 1897 година насам. Та да видим как аджеба е било по нашите земи, как се е ловувало, кой за какво е отговарял, кой с кого се е сдружавал и как и т.н. Да видим от кога в ловните ни закони започват социалистическо-далавераджийските изгъзици. И си мисля, че много от предложенията, които сега се дават ще ги видим регламентирани точно и ясно в старите,вече недействащи закони. Пък тогава да обсъдим, да коментираме, да вземем доброто, да махнем неактуалното и ще имаме подредени ясни, точни и смислени предложения за нов закон. Иначе сега само си пишем и хоратуваме ей тъй напразно и на парче и в контекст "на мене лично еди как си най-ми оттърва" А закона трябва да е ясен точен приемлив и изпълним иначе ще е поредното недоносче.

Чета я тази тема 14 страници. Има интересни идеи, има и неудачни такива. Не знам обаче защо някак си всички имаме усещането, че едва ли не лова в България започва с нас, а това не е вярно. В тази връзка понеже сегашния закон за лова не е първия в нашата Родина, много искам да помоля някой имащ тази възможност да качи във форума предшестващите закони за лова още от 1897 година насам. Та да видим как аджеба е било по нашите земи, как се е ловувало, кой за какво е отговарял, кой с кого се е сдружавал и как и т.н. Да видим от кога в ловните ни закони започват социалистическо-далавераджийските изгъзици. И си мисля, че много от предложенията, които сега се дават ще ги видим регламентирани точно и ясно в старите,вече недействащи закони. Пък тогава да обсъдим, да коментираме, да вземем доброто, да махнем неактуалното и ще имаме подредени ясни, точни и смислени предложения за нов закон. Иначе сега само си пишем и хоратуваме ей тъй напразно и на парче и в контекст "на мене лично еди как си най-ми оттърва" А закона трябва да е ясен точен приемлив и изпълним иначе ще е поредното недоносче.

Идеята е добра но едва ли някой колега от форума ги има законите , най вероятно не.Ако ги имаше сигурно отдавна да са изкарани наяве , интереса към такива теми не е от вчера,Ако някой знае къде ги има накуп , библиотека , архиви , нека каже ? :big_boss:

Идеята е добра но едва ли някой колега от форума ги има законите , най вероятно не.Ако ги имаше сигурно отдавна да са изкарани наяве , интереса към такива теми не е от вчера,Ако някой знае къде ги има накуп , библиотека , архиви , нека каже ? :big_boss:

националната библиотека в София и в архива до БНБ както и в министерството на правосъдието. Не се върщайте назад мислете за бъдещето вземете законите от ЕС държавите.

Дано не се разсърди г-н Воденичаров че коментирам аз.

Направи ми впечатление следното, събирате се 50-60 гости + местни да кажем 15 и ви пускат разрешителни за групов лов /талончета/

Едно е за 20 ловеца, значи общо 4, ти се възмущаваш че ви пращат в друго поле, а не знаеш че всяко трябва е за различно ловище, от тук съдя и че не всеки си стои в ловището. Горските ако рекат да тръгнат на проверка ще преизпълнят нормата си за актове. Чул си машинката, ощетен си от работата и, ами сигнализирай горското де. Безопасността няма да я коментирам толкова народ събран да ловува на едно място, 2/3 от ловците са гости и не се познават, определено не искам да присъствам на такова събитие.

Колега във Варненско пъсажните полета са огромни ( хиляди декари ) и ти казвам честно че има място за всеки . Въпреки

начина им на лов да не практикувам ( на редица и 10-15 кучета бягащи от пред ) . Талон за пъдпъдък който ти дава

право да ловуваш е от 10-15лв.Но как го виждаш това ( което не може,не го правят ) предния ден да изминеш отиване и

връщане 40-50км и на следващия ден пак . И сметни го през целия месец колко пъти става и за какви пари става дума .

Месечни бележки изобщо не се издават които са от 6-7лв на места за гости нарочно с различни и обясними за мен мотиви

събиране на пари колкото може повече .А отгоре написаното от теб аз също знам как е по закон но на местна почва местните

структури омбашии си правят каквото искат . За това говоря и пиша че трябва промяна а не някой да са добре а други да се

оправят както могат ако искат да ходят на лов .

Edited by ivan-alarmata

Има и много материали в интернет как и бил закона за лова и опазваето на дивеча по онава минало време...

Edited by fen

И знаеш защо са там защото Едродивечовото е там,Пък и не гледа ли по телевизията колко народ хванаха тъдява а.Айде иди в някоя отдалечена местност от ДДС да види колко Елена ще видиш.Май николко.Не торбата Два фризера си нося на лов че даже и В джипа съм ги качил.Тва майтап

Аз запитах колегата на който бяхме на гости има ли стопанство наоколо . Отговора му беше отрицателен а и каза че не ги закачат изобщо

и се грижат за да ги има . :buba:

Има и много материали в интернет как и бил закона за лова и опазваето на дивеча по онава минало време...

Да ме извини нашиясъфорумец Емил Радев за плагиатството,дано да е в полза...

post-5351-0-42360700-1298797025_thumb.jpg

post-5351-0-90547600-1298797030_thumb.jpg

post-5351-0-82334800-1298797034_thumb.jpg

post-5351-0-01049500-1298797038_thumb.jpg

post-5351-0-28194500-1298797047_thumb.jpg

post-5351-0-94418500-1298797051_thumb.jpg

post-5351-0-43149300-1298797055_thumb.jpg

post-5351-0-03232300-1298797062_thumb.jpg

Фен още като ги качи Емо в двата форума ми се обади да ги видя и още тогава писах колегите да ги прочетат и да се замислят колко

хубави неща са ни отнели . И как на прелетен се е ловувало всеки ден как за хищник . Как се заверява ловен билет и какви крака и уши

трябва да имаш за да се случи това ( заверката ) .

П.П. И бъди сигурен че няма да ти се сърди Емо защото ги качи за да ги видят всички и да се замислят какво са ни отнели .

Фен още като ги качи Емо в двата форума ми се обади да ги видя и още тогава писах колегите да ги прочетат и да се замислят колко

хубави неща са ни отнели . И как на прелетен се е ловувало всеки ден как за хищник . Как се заверява ловен билет и какви крака и уши

трябва да имаш за да се случи това ( заверката ) .

П.П. И бъди сигурен че няма да ти се сърди Емо защото ги качи за да ги видят всички и да се замислят какво са ни отнели .

Тъй като нямам право да качам чужди снимки,може да потърсите в гугъл-

КОМЕНТАРЪ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА

Колега във Варненско пъсажните полета са огромни ( хиляди декари ) и ти казвам честно че има място за всеки . Въпреки

начина им на лов да не практикувам ( на редица и 10-15 кучета бягащи от пред ) . Талон за пъдпъдък който ти дава

право да ловуваш е от 10-15лв.Но как го виждаш това ( което не може,не го правят ) предния ден да изминеш отиване и

връщане 40-50км и на следващия ден пак . И сметни го през целия месец колко пъти става и за какви пари става дума .

Месечни бележки изобщо не се издават които са от 6-7лв на места за гости нарочно с различни и обясними за мен мотиви

събиране на пари колкото може повече .А отгоре написаното от теб аз също знам как е по закон но на местна почва местните

структури омбашии си правят каквото искат . За това говоря и пиша че трябва промяна а не някой да са добре а други да се

оправят както могат ако искат да ходят на лов .

Това да ви вземат такса "гост" е много порочна практика, реално дължите не повече от 5лв + някакви ст. за бланката. По тая причина в пост 178 т.6 съм предложил кой да издава разрешителните за желаещите да ловуват от други места на територията на съответното дружество.

Това да ви вземат такса "гост" е много порочна практика, реално дължите не повече от 5лв + някакви ст. за бланката. По тая причина в пост 178 т.6 съм предложил кой да издава разрешителните за желаещите да ловуват от други места на територията на съответното дружество.

Не става колега , в новия закон такава длъжност няма да има.И бележките отпадат , би трябвало да си го разбрал вече! ;)

Добре де отивате на т 4 .И каква е промяната точно там Дружинките решават броя на лицензите за техния район.Пример.Има еди председател Как го кръстиха Дон Вито.Гласуват 5 бр.лицензи Даваме ги на аверите си и готово къде е промяната закона е спазен.Те и сега приятел на някой от дружинката от лов не е връщан.И ако тези талончета по 10-20 лв.дай да ги видим.Бележката е 6.25.На свински такса гост няма който си кани приятел си бере гайлето.Целогодишно за хищник-С подходящ калибър упоменат в закона така както е със съчмите .Има избрани по охрана и опазване на дивеча-Ако те хванат с убит местен дивеч да ти вземат лиценза за да не е толкова ЗЛОСТНО както ми писаха.

Не става колега , в новия закон такава длъжност няма да има.И бележките отпадат , би трябвало да си го разбрал вече! ;)

Ами кажи тогава кой/длъжността/ ще издава разрешителните, или лицензите и дали тези лицензи ще важат и на територията на ловните стопанства, дивечовъдните участъци и отдадените под аренда такива. Или там ще важи принципа, моето си е мое но чуждото е общо.

Интересно ми е още как ще елиминираш субективният фактор при издаването на лицензите, може би с машина от типа на тия в кат София, раздаващи номерчета :D

Edited by pinus

Ами кажи тогава кой/длъжността/ ще издава разрешителните, или лицензите и дали тези лицензи ще важат и на територията на ловните стопанства, дивечовъдните участъци и отдадените под аренда такива. Или там ще важи принципа, моето си е мое но чуждото е общо.

Интересно ми е още как ще елиминираш субективният фактор при издаването на лицензите, може би с машина от типа на тия в кат София, раздаващи номерчета :D

Аз за това съм против За чуждото и своето става въпрос.Направо ме побиват тръпки,цяла година да блъскам кола време мъкнене и някой с лека ръка да го затрие щото я дойде я не повече.А такива ще има много

Ще ги издава държавата лицензите , това е гаранция за елиминиране на субективния фактор.Според мен да го направят така че да може да си го вземеш от всяко едно поделение на ИАГ.Така че да ни е най удобно с най малко бюрокрация и с най малко разходи.Разликата между държавен служител и служител в сдружение е че на първия му е задължение да те обслужи а на втория не е пък да не говорим за председател на дружинка ... той няма никакви ангажименти и никакви отговорностти по никакъв закон.

За другото ... много пъти сме се карали по форумите и вече ми омръзна ... аз колега не съм специалист да ги решавам тия работи , ти може би ще се изненадаш но може би моята гражданска позиция за това за което говориш съвпада с твоята.Само че за съжаление мен и теб няма кой да ни чуе.Затова аз се ограничавам да давам мнения само по тази част на ловната проблематика която пряко ни засяга т.е за лова като за наше хоби.Другото за стопанствата за които ти говориш е политика и бизнес в които ние с тебе нямаме думата.Същото като електроразпределителните дружества и БТК.Ако ме питаш аз съм да си ги вземем обратно , пълна национализация , и същото и за нещата за които говориш.Ама как да стане ? Имаш ли някаква идея ? Аз не виждам политик или партия от сегашните които ще направят такова нещо.За съжаление.

Тъй като нямам право да качам чужди снимки,може да потърсите в гугъл-

КОМЕНТАРЪ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА

Ха така баш към съдържанието на това сниманото исках да понасоча темата ако е възможно. Нека сега всеки сам си отговори, трябва ли ни излишно глаголстване или е достатъчно да си гледаме добрите неща. И дали е нужно да преписваме европейски закони, които не са най-добрите, че и в тях има неща преписани от нас. Ама да вземе някой, който може и има право да го качи във форума та да могат всички да го прочетат, не е няква тайна страшна санкиш. В крайна сметка всички сме ловци и целта на настоящия дебат е да се предложи добър Ловен закон.

Ще ги издава държавата лицензите , това е гаранция за елиминиране на субективния фактор.Според мен да го направят така че да може да си го вземеш от всяко едно поделение на ИАГ.Така че да ни е най удобно с най малко бюрокрация и с най малко разходи.Разликата между държавен служител и служител в сдружение е че на първия му е задължение да те обслужи а на втория не е пък да не говорим за председател на дружинка ... той няма никакви ангажименти и никакви отговорностти по никакъв закон.

За другото ... много пъти сме се карали по форумите и вече ми омръзна ... аз колега не съм специалист да ги решавам тия работи , ти може би ще се изненадаш но може би моята гражданска позиция за това за което говориш съвпада с твоята.Само че за съжаление мен и теб няма кой да ни чуе.Затова аз се ограничавам да давам мнения само по тази част на ловната проблематика която пряко ни засяга т.е за лова като за наше хоби.Другото за стопанствата за които ти говориш е политика и бизнес в които ние с тебе нямаме думата.Същото като електроразпределителните дружества и БТК.Ако ме питаш аз съм да си ги вземем обратно , пълна национализация , и същото и за нещата за които говориш.Ама как да стане ? Имаш ли някаква идея ? Аз не виждам политик или партия от сегашните които ще направят такова нещо.За съжаление.

И на първият и на вторият му влиза в задълженията да те обслужи, но докато на първият като на държавен служител не му пука, то на вторият много бързо можеш да му потърсиш сметка.

Има една тема заверка на ловен билет в Плевен, писали сме и двамата в нея, погледни пак, как държавата в лицето на един чиновник отказва заверка на ловен билет. Ето за този субективен фактор говоря.

Идва ми една идея, горските имат много неотдадени участъци на концесия, там не се ловува, местата са подбрани /чл.8 от злод/, би трябвало да има дивеч, питам се защо там режима на лов не стане свободен с лицензи ?

Ако се ловува съвестно както се пише тук, дивеча там ще се множи и ще го има, и всички противници на лицензите като мен след като видим на практика резултатите с радост ще си променим мнението.

Защо да чакат,като са на смени полицаите не си ли обикалят района,та и те така едните ще почиват събота и неделя,другите през седмицата и т.н. просто и лесно.А и нима сега не чакат на телефона,повечето им проверки са по сигнал.

Митак така е,но да речем 2 екипа за сдружение от 30 дружинки,при вариант януари и февруари всеки ден ловен,,А сега как е,и аз вече незнам,колко екипа сража има за Бургаска област,каква площ покриват,а местните горски са си в гората и гонят цигани,и да се обадиш,фаида никаква..Та идеята ми беше,че трябва от там да иръгнем от охраната и след това,да се иска по либерални мерки за лов,в противен случай дивеч няма да има..Аиде със здраве...

Ще опитам ...

Мисля няма нищо по-естествено от това, хората, станали ловци само,

за да притежават оръжие ... да бъдат отделени от съсловието.

Всички знаем, че има такива в почти всяка дружина и те от години не ходят на лов,

а само заемат местата на млади и мераклии колеги.

Ако в някоя от следващите години, законът им позволи, без да заверяват членска карта и билет,

да останат притежатели на оръжие, те няма да заверят въпросните документи ...

... и автоматично ще отпаднат от списъците на ловците.

Ще си останат на отчет в МВР, като "притежатели на оръжие",

каквато категория хора има в много страни от света.

Остава само законът да регламентира, как да ползват оръжието ...

... къде и как да стрелят по стрелбища, как да го съхраняват и транспортират, ако са само колекционери и пр. ...!?

..........................................................................................................................

П.С. Може да им се остави и опция, до определен брой години,

след прекратяване на "ловната практика" ... да станат отново ловци ...!?

Ама то и сега го има колега,като не искаш да си ловец,а имаш желание за оръжие,по евтино ти е да членуваш в клуб по ловна стрелба и това е..

Ето и някои придложения по измененията и допълненията на ЗЛОД:

1.Да се въведе и използва единна тарифа за таксите и бележките за местния дивеч.

2.Да отпаднат бележките за хищник и прелетен дивеч. Вписванията за лова на прелетен дивеч и вреден да става с приложение към билета за лов,където ловеца вписва дата на л. излет,място на л.излет,вид на отстреляния дивеч,бройки и подпис.

3.При проверка на контролиращ орган и не вписване на излета да се налагат санкции третиращи като браконерска проява.

4.Група,групов лов да е съставена от 2 или повече лица,а не от 3 или повече лица.

5.Да отпадне-дивеча е частна и държавна собвственост,а да остане само държавна собственост.

6.Длъжностни лица отказали издаването на бележки за местен дивеч да бъдат подвеждани под съдебна отговорност.

7.Длъжностни лица с доказани злоуотреби,превишаващи правата си да бъдат подвеждани под съдебна отговорност и отстраняване от заемания пост или служба.

8.Да се коригират сроковете за прелетен дивеч.

Тези изменения,и допълнения понадлежат на обсъждане,както и нови предложение и допълнения.

Колега Явор този пост е правилния а не оня дето пишеш и ни връща в един строй дето сме си още в него . :smoke:

Това ли бил правилния пост!?! Мирише ми на партийно събрание от преди 1989г. Там казваха кое е правилното. Общо взето само препоръки и без конкретика.

Та по поста:

По 1. Те тарифите са едни и същи или можеби се говори за ловните стопанства?

По 2. Нама как да отпадне формата на отчет, дори и само заради статистиката. Всички дикументи отиват на формат тип лична карта. А тия допълнения/приложения има си бележката/разрешително за дребния дивеч и си има и сега къде да се пишат исканите неща. Ау...., забравих, трябваше да няма бележки! И да има свободен лов.

По 3. По същество и сега си го има.

По 4. Не виждам къде е проблема, но щом може да се аргументира, защо не. Иначе си мисля, че е оня виц: 3 човека, чета с предател.

По 5. Интересно! Тия в ДДС-тата кога са го прекарали да има частен дивеч?

По 6. Защо само за местен дивеч?

По 7. То не е ли по сегашното законодателсто така? Може би се има предвид да се прилага закона? Тогава каква поправка е това?

По 8. Е тука вече съм напълно съгласен!!!

Айде да вземем тая 8-ма точка и да я разнищим, па после да видим как ще се изменят и другите неща. Иначе един ще иска дядо си, друг баба си и ще дойде новия сезон.

Утре е 1-ви март. Честита Баба Марта на всички ви, на семействата и близките ви. Да сте бели и червени, румени и засмени. От здраве да се не оттървате и много слука да имате!