Jump to content

полуавтомат или двуцевка

Recommended Posts

здравейте колеги изчетох доста из форумите за полуавтоматите и разбрах че са малко капризни оръжия и затова питам полуавтомат или двуцевка кажете какво да си взема

здравейте колеги изчетох доста из форумите за полуавтоматите и разбрах че са малко капризни оръжия и затова питам полуавтомат или двуцевка кажете какво да си взема

Ако ще ти е първо оръжие вземи си една двуцевка на старо потренирай,научи се да стреляш и после помисли за нещо друго.Със сигурност няма да останеш само с едно оръжие в касата. :D

Здравей колега , не знам къде и какво си прочел но автомата конструктивно има едва ли не най простото устроиство от гладкоцевните ловни оръжия , особено системата работеща на инерционен принцип , цялата пушка се състои едва от няколко елементарни детайла.По тази причина просто е неуместно да наречеш полуавтомата капризно оръжие.При стандартни ловни патрони повечето от автоматите имат почти безотказно действие.На цената на която купуваш един приличен автомат никога не може да купиш двуцевка с аналогично качество.Скорострелноста на автомат и двуцевка са съизмерими / според мен с лек превес на автомата / за първите два изстрела плюс това че в автомата имаш и поне един патрон повече.Друго предимство на автомата е по добрата далекобоиност характерна за едноцевните оръжия спрямо двуцевките.

Поздрави

Тази тема е дъвкана, дъвканааааа..........

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=26092&hl=%22%E4%E2%F3%F6%E5%E2%EA%E0+%E8%EB%E8%22&fromsearch=1

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=11507&st=0&p=118094&hl="%E4%E2%F3%F6%E5%E2%EA%E0%20%E8%EB%E8"&fromsearch=1entry118094

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=5252&st=0

Каквото ти е на сърце това си вземи ;), лоша пушка няма, важното е да има лов. Поздрави!

Абе избирай да ти легне, но и да те кефи като я носиш! Щото то лова си отива и остава само удоволствието от него, и въпреки всичко си носим оръжията по цял ден дори без да стреляме, щото няма как и най-важното "си ги мериме", нали? Само не налитай на пушка "помпа", че много ме яд като видя ловец с такова чудо, щото то си има предназначение за полицай, и след всеки истрел си длъжен да му праИш ч-кия за да последва следващ истрел! А пък оръжие дето аз ще му праЯ ч-кия а не то на мене /т.е.да ме кефи/ не ме интересува.

Абе избирай да ти легне, но и да те кефи като я носиш! Щото то лова си отива и остава само удоволствието от него, и въпреки всичко си носим оръжията по цял ден дори без да стреляме, щото няма как и най-важното "си ги мериме", нали? Само не налитай на пушка "помпа", че много ме яд като видя ловец с такова чудо, щото то си има предназначение за полицай, и след всеки истрел си длъжен да му праИш ч-кия за да последва следващ истрел! А пък оръжие дето аз ще му праЯ ч-кия а не то на мене /т.е.да ме кефи/ не ме интересува.

Защо да не залита на помпа?Аз над 10 години ловувах с Моссберг помпа,дървен приклад и цев 28 инча(около 71см) и си бях много доволен.Оръжието си е много задраво,надеждно..многозарядно и свикнеш ли си с него помпенето не е проблем.Лесно се поставят и махат патроните.Трепал съм с него всякакъв дивеч.

Нека колегата сам си реши с каква пушка да започне..каквато му е по сърце и каквато му идва отръки,а с времето ще си накупи и други пушки.

С помпа се стреля по лесно отколкото с успоредка например.Един колега по-горе спомена,че препоръчва автомата именно заради едната цев и по лесното боравене с една цев.Приучаването с двуцевка не се отдава на всеки и толкова лесно,особено ако се ползва куршум(в момента се мъча да свиквам с една успоредка и много зор видях докато я науча да вкарва куршуми и с двете цеви).За съчми всички тръби са подходящи,даже и най-евтините.

Поздрави!

Сега,ако аз ставах ловец щях да си купя един запазен съветски тек,докато реша още какви пушки искам.Тека си е истинска класика,евтин е,здрав,некапризен и мисля,че всеки един ловец трябва да има едно такова оръжие в касата си от началото до самия край на ловната си кариера.

Сега,ако аз ставах ловец щях да си купя един запазен съветски тек,докато реша още какви пушки искам.Тека си е истинска класика,евтин е,здрав,некапризен и мисля,че всеки един ловец трябва да има едно такова оръжие в касата си от началото до самия край на ловната си кариера.

Само дето никой не си продава текчето и не се намират никъде.

Има,колегата "бракониера" продава 2бр.малко скъпичко де,но се намират и евтини,стига човек да се разрови тук там.Много хора позакъсаха с парите покрай кризата и е лесно да си купиш сносна пушчица евтинко

Един чисто нов ИЖ-18ЕМ-М 12 калибър е от порядъка на 300 лева чисто нов от магазина.Със мерна планка и селектор екстрактор/ежектор.Дебела цев , супер за стрелба с куршум.Със гумен затилък.Какво повече да искаш.За тия пари си е супер.И имаш Нова пушка.

Един чисто нов ИЖ-18ЕМ-М 12 калибър е от порядъка на 300 лева чисто нов от магазина.Със мерна планка и селектор екстрактор/ежектор.Дебела цев , супер за стрелба с куршум.Със гумен затилък.Какво повече да искаш.За тия пари си е супер.И имаш Нова пушка.

Добре, но къде, където съм питал няма, или са пълен шок???

Колега, гледам че си от моя край и може някой ден да ловуваме заедно та за това ще ти дам един приятелски съвет.Купи си успоредка ИЖ-54.Имал съм възможност да стрелям с такова оръжие и на фона на всичко друго на по-достъпни цени това(според мен) е най-доброто.Потвърждават го и много други по-стари ловци.Аз лично ловувам с помпа и съм си доволен от нея,но това е въпрос на време и свикване.Автоматът хвърля много бързо патроните а след втория обикновено ефекта е нулев.

Колега, започни с двуцевката , когато втория патрон ти стане излишен сам ще си избереж следващото орАжие....... (скапана клавиатура)

Поздрави и наслука

Добре, но къде, където съм питал няма, или са пълен шок???

В София се сещам в момента поне за 6-7 магазина в които се продават текове.И какво ако тека е пълен шок?

В София се сещам в момента поне за 6-7 магазина в които се продават текове.И какво ако тека е пълен шок?

Мачка съчмите и ги пръска много, за бренкетата несъм сигурен дали е редно да се стрелят през пълен шок, ако някой стреля бренкета през пълен шок нека каже резултата, и по принцип редно ли е да се стрелят през пълен шок бренкета?

Мачка съчмите и ги пръска много, за бренкетата несъм сигурен дали е редно да се стрелят през пълен шок, ако някой стреля бренкета през пълен шок нека каже резултата, и по принцип редно ли е да се стрелят през пълен шок бренкета?

Цевта на ИЖ18 е доста дебела и здрава.Освен това има голям избор на подкалибрени куршуми с които няма проблем , да не говорим че с пълен шок и подкалибрен точността е наи добра.Освен това от 8/0 нагоре ги забраняват за едро.А пък надолу номерата под 8/0 не се мачкат толкова.Особено дребните за лов на пернато.Но пък с тях /дребните сачми/ и пълен шок далекобоиноста е по голяма естествено.

По принцип и 13-0 да използва с пълния шок,ако са 8 броя по 2 сачми в ред и концентратор,проблем не би трябвало да има.Сега по темата-ако аз съм на мястото на колегата,за първа пушка бих си взел една надцевка с ежектори.С успоредка и до ден днешен не се научих да стрелям добре,еле пък с куршум.Също така много важно е да е удобна и прикладиста.Ако ще се използва повече за лов на ход,по-добре да е по-лекичка.Все пак има значение и за какъв лов и на какъв терен главно ще се ловува.Успех в избора и наслука.

Това, което ще кажа сега, съм го казвал и друг път, но тъй като темата се повтаря – и моят отговор ще се повтори:

За мене водещото при избора на каквото и да е оръжие (късо, дълго, ловно, за самоотбрана – каквото ще да е) е да се пробва предварително от потребителя. Другото е „бошлаф” както казват турците.

Помоли някой колега от вашата дружина, или пък приятел, познат или роднина да ти даде да гръмнеш с неговата пушка. По този начин опитай различни пушки и системи и тогава си реши. Нищо не си наумявай предварително, забрави предубежденията и най- вече акълите, давани от този и онзи.

Тука във форума има отлични ловци и стрелци, които са изстреляли вагони с патрони, и които могат да ти дадат много съвети, но това, че нещо за тях е на 6 не означава, че и за тебе ще е така.

Сега ще ти споделя моя опит:

Преди да се сдобия с пушка се сдобих с пистолет. Ходих по стрелбища и стрелях с де що имаше. Моят сякаш сам ми продума: „Мене вземи!”. Така и сторих. За 5 години и почти 5000 изстреляни патрона не съм съжалявал ни за миг.

С първата си гладкоцевна пушка обаче сбърках: викам си – това не е пистолет, я да взема да послушам „старите кучета”, които в един хор пееха: вземи си задължително двуцевка. Е, взех си чудесна ИЖ-12. Дядовците в дружината чак се просълзяваха от умиление и ме тупаха одобрително по гърба – млад, па разбира. Поради липсата на опит в стрелба с друго гладкоцевно оръжие – абе биваше. Няколко месеца по-късно стрелях с автомат – на колега. Все едно гръм ме удари! Все едно чух глас: „Защо не взе мен?” Естествено после си взех и автомат. Сега стрелям предимно с него. Двуцевката я ползвам само за панички (там просто си плаче за двуцевка). Оказа се, че автоматът е моето оръжие – отговаря на вижданията ми, на нагласите ми и на очакванията ми. Десетките съвети в моя случай се оказаха погрешни. Постоянно слушам, че това е оръжие за хомосексуалисти, жени, деца и за война; че истинските мъже и ловци стрелят с двуцевки... Отначало се палех, но вече ми е смешно. Особено пък когато са изречени от хора, дето не са пипали автомат, камо ли да са стреляли с такъв.

DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум, и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого.

Edited by JDredd

Почнах с успоредка 16кал. ,минах през 12кал., и от няколко години имам автомат, пак 12кал., но нищо неможе да се сравни със сигорноста от повече патрони, в моя случай са 8бр., можеш да си пукаш на разсипия!

• 2 weeks later...
...затова питам полуавтомат или двуцевка...

И помпа! Дори само защото не е полу-автоматично оръжие и можело да слагаш повече патрони в нея. :)

Колега,аз лично стрелям с надцевка,но това в случая няма значение,някои колеги са прави че имаш време да опиташ различни оръжия и системи и сам да решиш за себе си какво да вземеш,абсолютно грешно е обаче според мен да купиш стара пушка с идеята да походиш и потренираш и после да си купуваш друга!!!!! Когато купуваш пушка трябва да си убеден че това е твоето оръжие и с него ще се пенсионираш,затова повечко се поинтересувай,пробвай,гледай,за да може когато сложиш паричките в джоба и отидеш в магазина с гордост да кажеш,, ето тази пушка ще е моята и повече да не се занимаваш с глупости и след това стрелба, и пак стрелба за да станете едно цяло ти и пушката,и когато излезеш в полето и започнеш да стреляш по дивеч,старите да ти се кефят, и мъничко да ти завиждат,че на тях са им трябвали години да постигнат това което ти си постигнал за много кратко време !!!!!!

Като тръгнеш гонач и те сбутат прасетата в храстите а ти си с дългата "гьостерица "полуавтомат с "многото патрони" -само че затвора е пълен с иглички и др.боклуци почнеш да разбутваш прасетата с цев ,чак тогава ще се сетиш защо е по добре да си с двуцевка и да имаш гарантиран втори изтрел.

Полуавтомата за патици.