Jump to content

Помощ:Обучение на английски сетер

Recommended Posts

Здравейте колеги.Като за начало ще ви помоля ако някой знае от къде мога да намеря книгата Обучение на ловното куче от Клаус Ролфс.Така ще ви спестя много писане и нерви в темата ми.Знам ,че искам много,но се опитвам без знания да науча моят приятел на лов.Кученцето ми е женско на 7месеца и 14 дена.Проблемите са много,но за това съм виновен единствено аз.Моля да спестите критиката а да ми помогнете.Ще се опитам да ви дам реална какво съм го научил,а вие кажете какво трябва да знае за възрастта си.Като всеки работещ човек знаете,че не може да отделям много време а то си иска.Първата ми крачка след закупуването ваксините хапчета против паразити.Продължавам със свикване на кучето със новия стопанин с името си далече от майка си.Първата команда която се опитах да го науча е ела тук получава се ако нищо не му отнема вниманието ако има дразнител човек друго куче или животно то се захласва по тях като ги гледа гони и когато си иска идва.Обучението продължи с командата седни когато дойде при мен дали с команда дали без команда сяда не мога да го накарам да стои на едно място щом мръдна и тръгва.Долу горе тези команди се получиха затова продължавам с апорт започнах със свиркащо топче никакъв интерес гони подушва и до там,прояви интерес към строителна ръкавица синя гумирана сложих и вътре пръст да тежи и хвърчи доста добре се получи даже я пуска на метър от мен и идва за лакомството което не е добре.Забравих да спомена когато е на повод при отиване или връщане до така наречения полигон "поляна"ме тегли дърпа ходи на задни крака това си нямам ни най-малка идея как да го променя.Закупих пъдпъдъци залагах ги под решетка водих кучето на повод и то не прави стойка ,а се нахвърля върху тях.Единият умря и го закачих на въдица гони енергично без да се умори и да спре за стойка.Когато го хвани не го пуска не изпълнява никакви команди и го дъвче.Правим апорт с крило от фазан като отначало с въже после без но пак предъвква.Много съм чел във форума и повечето от там съм го научил не знам как да го науча да ходи по следа на дивеч и да му направи стойка.Благодаря на всички колеги които ще ми помогнат да си поправя грешките и да науча своя любимец на добро послушание и изпълнение на командите.Посъветвайте ме с коя стъпка да продължа и пак Благодаря Ви предварително.

Книгата на Краус Ролфс я издава издателска къща "Наслука", така че опитай да се свържеш и пробвай. Преди десетина години я набарах в Русе и купих 3, въпреки че имах една по старо издание, но заминаха при колеги и не мога да помогна. И след като я намериш, чети внимателно и проблемите със сетерчето ще се решат много бързо.

аз също имам малко кученце все още е малко ,но исках да си взема и аз въпросната книга ,за да се информирам преди да настъпи момента за обучение и не намерих никъде..накрая писах в форума дали някой знае от къде мога да си я купя и пак никой не знаеше докато един човек ми писа и каза че ми е подарява..дано и при теб стане същото иначе незнам дали се продава още ..дори и в издателството писах и никъв резултат

аз също имам малко кученце все още е малко ,но исках да си взема и аз въпросната книга ,за да се информирам преди да настъпи момента за обучение и не намерих никъде..накрая писах в форума дали някой знае от къде мога да си я купя и пак никой не знаеше докато един човек ми писа и каза че ми е подарява..дано и при теб стане същото иначе незнам дали се продава още ..дори и в издателството писах и никъв резултат

Книжарница "пингвините" - излиза налична?!

За жалост в "Пингвините" е изчерпана.Продължавам с търсенето,но ако може докато намеря книгата да ми помогнете.Вчера ходих на разходка ,обучение със сетера и още едно куче мелез майка българска гонче баща неизвестен на 3-4 месеца подарък ми е.Никакво послушание на кучето ми ,ходиха ,играха, хапаха се, търкаляха се малкото идва и върви с мен,а по голямото пощуря.Затова днес изведох само голямото казва се Дея.Тръгнахме както всеки път на повод, като се дърпа и върви на двата задни крака.Стигнахме до поляната и я пуснах ,голям кеф совалки лапане на сняг търкаляне голям бяг.Командите ела тук и седни както писах добре ,но апорт на крило от фазан зле първо не идва придърпах я с въже дадох салам и взех крилото,но не стана така следващите два опита не пуска не иска салам,а дъвче с това спрях да не получа обратен ефект да пази плячката си.Продължих с разходката като вече се отчайвам че не ме слуша въобще след половин час извадих въдицата с пъдпъдъка почна енергичното гонене без да спре да застани на стойка и каквото и да било не спира и не спира.Така продължи докато не откъсна крака крила глава извади му карантиите извинявам се за грозната картина,но така стана когато го докопа почва дърпане дъвкане иска да го изяде цял.Прибрах остатъка и тръгнах да се прибирам пак разочарован понеже бях далеко,а кучето си обикаляше свободно реших да подхвърля крилото без да го види на вторият път го намери команда ела тук друг път дъвче на място отидох до него давам лакомство пусни то дъвче и иска и лакомството да хапне.Хванах крилото в стремежа си да захапи и лакомството , захапа и мен.Тогава чашата преля имаше малко бой през устата и сърдито каране от боя ли от карането ли кучето се почуства гузно легна и не смей да ме погледне докато тръгнах.След това кучето правеше къси совалки 3-6 метра като постоянно ме следеше и идва без да го викам.Като сложих повода му дърпането продължи.Така мина днешната разходка "обучение".

Колеги и аз си търся тази книга от 3 месеца и немога да си я намеря.Вече палето ми стана на 8 месеца и освен седни и ела тук друго не прави(командите ги изпълнява само в къщи),а да не говоря че като излезем на разходка забравя за команди и за всичко.

За жалост в "Пингвините" е изчерпана.Продължавам с търсенето,но ако може докато намеря книгата да ми помогнете.Вчера ходих на разходка ,обучение със сетера и още едно куче мелез майка българска гонче баща неизвестен на 3-4 месеца подарък ми е.Никакво послушание на кучето ми ,ходиха ,играха, хапаха се, търкаляха се малкото идва и върви с мен,а по голямото пощуря.Затова днес изведох само голямото казва се Дея.Тръгнахме както всеки път на повод, като се дърпа и върви на двата задни крака.Стигнахме до поляната и я пуснах ,голям кеф совалки лапане на сняг търкаляне голям бяг.Командите ела тук и седни както писах добре ,но апорт на крило от фазан зле първо не идва придърпах я с въже дадох салам и взех крилото,но не стана така следващите два опита не пуска не иска салам,а дъвче с това спрях да не получа обратен ефект да пази плячката си.Продължих с разходката като вече се отчайвам че не ме слуша въобще след половин час извадих въдицата с пъдпъдъка почна енергичното гонене без да спре да застани на стойка и каквото и да било не спира и не спира.Така продължи докато не откъсна крака крила глава извади му карантиите извинявам се за грозната картина,но така стана когато го докопа почва дърпане дъвкане иска да го изяде цял.Прибрах остатъка и тръгнах да се прибирам пак разочарован понеже бях далеко,а кучето си обикаляше свободно реших да подхвърля крилото без да го види на вторият път го намери команда ела тук друг път дъвче на място отидох до него давам лакомство пусни то дъвче и иска и лакомството да хапне.Хванах крилото в стремежа си да захапи и лакомството , захапа и мен.Тогава чашата преля имаше малко бой през устата и сърдито каране от боя ли от карането ли кучето се почуства гузно легна и не смей да ме погледне докато тръгнах.След това кучето правеше къси совалки 3-6 метра като постоянно ме следеше и идва без да го викам.Като сложих повода му дърпането продължи.Така мина днешната разходка "обучение".

Това че не прави стоика на въдицата си го предизвикал,понеже си го оставял да хваща.За начало забрави за въдицата.това че не прави стойка на въдицата не е проблем,трябва да прави стойка на дивеча.Взимаш кучето и отиваш в полето ,там където може да срешне дивеч (фазани ,яребици),и го оставяш да видиш реакцията му пред дивеча.Най напред сигурно ще гони докъдето ти виждат очите,не почвай да го наказваш,само внимавай като го пускаш да няма на близо натоварен път,и да стане някоя беля.Постепенно кучето трябва да „узрее“ и да започне да прави стойка.Кога ще стане това не мога да ти кажа.

По време на претърсване не трябва никога да губиш контрол върху кучето,това е много важно,трябва да си сигурен че когато го извикаш ще дойде.

Ако подгони нещо,не го викай,няма да те чуе.Като се върне не го наказвай и не го хвали ...игнорирай го и го вържи за извесно време.(за сега)

Сега за апорта.

Купуваш пъдпъдъци,трепеш един и го увиваш в една мрежа за мухи,здраво завързана,дане може да го извади, и така тренираш апорт.

Ако пак разкъсва,преди да го увиеш трябва да нарежеш здрава тел 7,8 парченца и да ги забиеш в тялото на пъдпъдъка така че както и да го захапе да се убоде на телта,гледаи да са с точна дължина , да не стърчат и да не са много къси.

За дърпането.

Купуваш един стог нашииник и почваш да го водиш „в крак“, това не е трудно,винаги в лявата ти страна,да не те испреварва и да не изостава,Такива упражнения има в Ютуб,там се вижда какво тябва да правиш по време на завоите в ляво и дясно.

Успех.

Да така е Галина няма я книгата и аз я търся от много време във всички книжарници ,но разбрах,че освен от някой добросъвестен колега от друго място не може да се намери, Естествено ако не му трябва.На колегата Иво благодаря имам нужда от помощ.Аз ще ви казвам до къде съм стигнал вие помагайте..........

Колега Димов, по казаното до тук кучето има доста интерес за работа.По внимателно да не се изпорти покрай другите команди.Съвета ми към теб е започни паралелно апорта с общо послушание като от начало започнеш със идването и ходенето наред с апорта в уста.Като помощни средства използвай строг нашийник и допълнителен апорт като поощрение, с който апорт ще позволяваш на кучето да се надъвче до насита.С крилото или пъдпъдъка не позволявай дъвкане с по строга интонация.В помощ може да ти е и дълъг повод или въженце особенно при идването.Колегата Иво също ти даде полезен съвет относно да го изкараш на полето за да се види реакцията му ,но според мен нека това да стане на етап когато идването е поне в средна степен отработено.Относно ходенето на ред давай възможност кучето да сгреши и тогава въздействай с повода и строгия нашийник.Разбира се старай се да не закъсняваш с поощрението или наказанието дори с част от секундата защото след тази част кучето няма да знае за какво иде реч.Друг важен момент е работата върху твоята гласова интонация- всяка команда да е с различна интонация.Успех в обучението!

Благодаря Недко,кучето наистина има интерес много е пъргаво,енергично,живо и работливо.Понеже съм в отпуска грижите за обучение са много по големи.Днешната разходка мина като ходих вече в гората където има фазани.По пътят ми до там Дея е пусната прави си совалки ляво дясно. Въоръжен с лакомства колкото пъти я извикам и кажа да седне толкова пъти го прави.Вървяхме в гората като тя не отделяше поглед от мен,ходи на 4-6 метра и идва при мен без да я викам,Сача с двата крака и ме изпоцапа целия,но това е нещо нормално така се радва.Днес фазан не излезе,но за това пък намери една кос "рог".Ха познайте като дадох команда ела тук дали я изпълни не,но сега съм спокоен и я оставих да дъвче.Тя се мести пред мен ляга дъвче аз минавам покрай нея подминавам взема си го и пак пред мен.Но нали кокала нищо не пуска като показах лакомството го остави и дойде.След това направихме няколко апорта с кокала без проблеми накрая и го оставих да си играе но тя го заряза.Лесно е с кокал,ръкавица няма проблем.Не знам дали ви отегчавам с ежедневните си цитати,но искам долу горе да добиете реална представа.

Това с отпуската ти е супер съвпадение.Ако имаш възможността да се занимаваш поне по три часа дневно за около 20 дена ще си готов.Ако има неясно нещо бих могъл да помогна с нещо по конкретно-скайпа ми е darkangel_8888.

Проблемите са много,но за това съм виновен единствено аз.

Вината не е само твоя, а е генично предадена на кучето ти. Както разбирам е темпераметно куче и по описанието явно си има всичко - сетерско.

Търпение ти е нужно, чакаш да узрее, постоянство и вяра помежду ви.

Сетера е "меко" куче и не търпи на грубост. Имай това предвид.

За колегите които си търсят книгата !!Купувате си вестник "НАСЛУКА " излиза всеки вторник.На предпоследната страница има при обявите за кучета има списък с книгите на издателска къща наслука.На същата страница в долния десен ъгъл има талон за поръчка . След това предполагам че ще се справите с попълването и пращането на талона за заявка! Кода на книгата "Обучение на ловното куче "на клаус ролф е 39. Успех колеги и се надявам да съм бил полезен!!Аз си я закупих по този начин!

Edited by Венци Бързаков

Благодаря на всички ви.Всичко написано тук ще го имам в предвид.Така обяснено най вероятно ще имам скоро така жадуваната книга.А Недко с теб със сигурност ще се чуваме.Отпуската ми е още 7 дена и по 3 часа мога да отделям спокойно.И пак благодаря на всички отзовали се,на зова за помощ.

Хайде и аз да напиша... Малко си закъснял, според мен за да извеждаш двете си кучета, сетер и гонче едновременно.Особенно без да имаш контрол поне над едното, а трябвя да имаш контрол и на двете животни. Правиш елементарна грешка някаде, провери следните неща: За обучението на поле трябва да са гладни кучетата за да приемат лакомство и да искат такова/не се получава само при много темпераментни кучета, но обикновенно те са най-добри в последствие/.Командата и след това поощрението или наказанието да са с възможно най-малък интервал, за да разбере кучето защо е наказано или поощрено! Забрави за въдицата след четвъртия месец, след като не се получава.Очаквай стойка

след като кучето подгони няколко пъти дивеч, той ще излети и то само ще разбере че нищо не хваща и трябва да започне стойки. Другият начин за "отключване" на инстинга за стойка е секундирането, но за това трябва старо обучено куче. И Клаус Ролфс пише, че първите 10-15 мин. след пускане на поле младото куче се остава да изразходва енергията си, без то да изпълнява команди.Ех че много писах... спирам.

Edited by toshho

Хайде и аз да напиша... Малко си закъснял, според мен за да извеждаш двете си кучета, сетер и гонче едновременно.Особенно без да имаш контрол поне над едното, а трябвя да имаш контрол и на двете животни. Правиш елементарна грешка някаде, провери следните неща: За обучението на поле трябва да са гладни кучетата за да приемат лакомство и да искат такова/не се получава само при много темпераментни кучета, но обикновенно те са най-добри в последствие/.Командата и след това поощрението или наказанието да са с възможно най-малък интервал, за да разбере кучето защо е наказано или поощрено! Забрави за въдицата след четвъртия месец, след като не се получава.Очаквай стойка

след като кучето подгони няколко пъти дивеч, той ще излети и то само ще разбере че нищо не хваща и трябва да започне стойки. Другият начин за "отключване" на инстинга за стойка е секундирането, но за това трябва старо обучено куче. И Клаус Ролфс пише, че първите 10-15 мин. след пускане на поле младото куче се остава да изразходва енергията си, без то да изпълнява команди.Ех че много писах... спирам.

Да колега за някои неща си много прав,но за излитането смятам че ще трябва да почакаш и то доста докато това стане,а тук идеята е кучето да е готово възможно най бързо-за септември.Друг важен елемент е темперамента на кучето-в случая имаме доста инертно куче -сиреч трябва да се вкара малко в релси ,но умерено за да не загуби интерес.Колкото до обучението -само ти и кучето и абсолютно никой друг, на усамотено място .Успех!!!

Колега Димов, по казаното до тук кучето има доста интерес за работа.По внимателно да не се изпорти покрай другите команди.Съвета ми към теб е започни паралелно апорта с общо послушание като от начало започнеш със идването и ходенето наред с апорта в уста.Като помощни средства използвай строг нашийник и допълнителен апорт като поощрение, с който апорт ще позволяваш на кучето да се надъвче до насита.С крилото или пъдпъдъка не позволявай дъвкане с по строга интонация.В помощ може да ти е и дълъг повод или въженце особенно при идването.Колегата Иво също ти даде полезен съвет относно да го изкараш на полето за да се види реакцията му ,но според мен нека това да стане на етап когато идването е поне в средна степен отработено.Относно ходенето на ред давай възможност кучето да сгреши и тогава въздействай с повода и строгия нашийник.Разбира се старай се да не закъсняваш с поощрението или наказанието дори с част от секундата защото след тази част кучето няма да знае за какво иде реч.Друг важен момент е работата върху твоята гласова интонация- всяка команда да е с различна интонация.Успех в обучението!

Една малка поправка ,ако позволиш ,7 секунди ,между реакцията на кучето след команда и съответно похвала или наказание от страна на водача.

Не е никак малко време и това за млади кучета с начален стадии на обучение,за дъртите времето е повечко.

Благодаря на всички ви.Всичко написано тук ще го имам в предвид.Така обяснено най вероятно ще имам скоро така жадуваната книга.А Недко с теб със сигурност ще се чуваме.Отпуската ми е още 7 дена и по 3 часа мога да отделям спокойно.И пак благодаря на всички отзовали се,на зова за помощ.

Валки,приятелю, 3 часа са много нещо когато става въпрос за сериозно обучение,играй си с кучето и го обучавай по малко,като забележеш че се прозява ,спирай вднага,и го пускай да тича.

За седем дена нищо няма да направиш,обучението на кучето продължава през целият му живот и започва от обучението на стопанина му,ако искаш да имаш куче с което да можеш да комуникираш,трябва да му отделяш време....почти всеки ден,и задължително ,събота и неделя,просто няма друг начин.

До колегата Иво - тези 7 секунди са доста време особенно в началото на обучението и е възможно да удължат самия процес или да го тласнат в странична посока.Дори и самият опит кучето да направи нещо или да изпълни команда ,без да е завършен процеса ,трябва да се поощрява или наказва(според ситуацията).По този начин ти насочваш кучето какво трябва да се направи , а не да да го " оценяш" какво е направило.Това също е практически подход ,но на по късен етап-когато кучето вече изпълнява командите.

До колегата Иво - тези 7 секунди са доста време особенно в началото на обучението и е възможно да удължат самия процес или да го тласнат в странична посока.Дори и самият опит кучето да направи нещо или да изпълни команда ,без да е завършен процеса ,трябва да се поощрява или наказва(според ситуацията).По този начин ти насочваш кучето какво трябва да се направи , а не да да го " оценяш" какво е направило.Това също е практически подход ,но на по късен етап-когато кучето вече изпълнява командите.

Да,седемте секунди се прилагат когато кучето знае значението на командата,Съгласен съм.

• 3 months later...

Здравейте отново.Знам че не съм писал отдавна но това не означава,че съм спрял да обучавам моят любимец.За мое съжаление нещата въобще не се получават.Не че нямам никакъв напредък но все тъпчем на едно място а може би и крачки на зад.Голям проблем са ми прелитащите птички гони ги без да спира оставя една почва друга за команди дума да не става.Имам чувството, че изпускам положението.В тревата скривам пъдпъдъци от начало, като мине покрай тях на около десетина метра ги надушва и се хвърляше върху тях да ги изяде но от решетките не може,сега минава подушва и заминава никакъв интерес.Загуби и интерес към апорта ходи намира подушва и това е.Когато не гони птици при команда "ела тук"идва.Когато е с каишка на повод дърпането продължава,когато е със строг нашийник върви като вакло агне.За стойка дума да не става.След седем дена става на единадесет месеца а май не сме стигнали до никъде,дали не закъснявам много вече.Дали трябва да го вържа с дълъг повод и да не му позволявам да гони на далече.Преди на апорта дъвчеше пъдпъдъка и фазана а сега проявява интерес само към прелитащите лястовици.На гърмене не бих казал че се плаши поспирва но продължава.За сега това се сещам нахвърлях темата без да я подреждам но за днес толкова ЧАО пишете ми а ако някога се срещнем ще :drinks:

Здравейте отново.Знам че не съм писал отдавна но това не означава,че съм спрял да обучавам моят любимец.За мое съжаление нещата въобще не се получават.Не че нямам никакъв напредък но все тъпчем на едно място а може би и крачки на зад.Голям проблем са ми прелитащите птички гони ги без да спира оставя една почва друга за команди дума да не става.Имам чувството, че изпускам положението.В тревата скривам пъдпъдъци от начало, като мине покрай тях на около десетина метра ги надушва и се хвърляше върху тях да ги изяде но от решетките не може,сега минава подушва и заминава никакъв интерес.Загуби и интерес към апорта ходи намира подушва и това е.Когато не гони птици при команда "ела тук"идва.Когато е с каишка на повод дърпането продължава,когато е със строг нашийник върви като вакло агне.За стойка дума да не става.След седем дена става на единадесет месеца а май не сме стигнали до никъде,дали не закъснявам много вече.Дали трябва да го вържа с дълъг повод и да не му позволявам да гони на далече.Преди на апорта дъвчеше пъдпъдъка и фазана а сега проявява интерес само към прелитащите лястовици.На гърмене не бих казал че се плаши поспирва но продължава.За сега това се сещам нахвърлях темата без да я подреждам но за днес толкова ЧАО пишете ми а ако някога се срещнем ще :drinks:

Колега не съм ти чел постовете но е странно това дето говориш.Първо да ти кажа че за сетера апорта не е задължителен.Второ остави всякакви книги настрани и не му залагайпитомни пъдпъдъци от пазара.Просто води кучето в раиони където има дивеч , води го всеки ден и се откажи от всякакви дълги и къси поводи и строги нашийници и всякакви подобни дивотии.Това не е германско куче което трябва да го учиш с ред и дисциплина.Това че забелязва летящи птици е още по добре ако ще ловуваш и на гургулица , ще го разбереш в последствие.Изхвърли книгата и поводите и го води всеки ден по един час и го остави да покаже какво може щото то си му е вродено.

Поздрави