Jump to content

Стоп патрон

Recommended Posts

Здравеите колеги искам да попитам може ли със разрешението за закупуване на боеприпаси от служба КОС може ли да се закупят стоп-патрони.

Edited by hari1234

А какъв е смисъла от носене на такъв патрон ? Стопиращ е след 15-20 м,да не дава Господ да го използваш...не знам как ще докажеш неизбежна самоотбрана на такава дистанция.Става дума за стоп патрон,не за змийските.Нямаш право и да носиш смесени патрони в пълнител/барабан.

Патроните със стопиращ ефект могат да са с торбичка пълна със съчми(стоп),само ситни съчми в пластмасово тяло от чуплива пластмаса(комар)или дето им викат "змийски",могат да са с гумени и каучукуви куршуми и са регламентирани,като "помощни средства"в Закона за МВР.Тези патроно до определени дистанции са си смъртоносни и както е споменал по-горе колегата използването им на 10-15 метра няма как да стане при ситуация на "неизбежна отбрана".

Обществена тайна е,че нашите закони един с един не са като хората,но този чл.за неизбежната отбрана е под всякаква критика.Говоря за изискването при неизбежна отбрана защитата да отговаря на нападението...нападението трябва да е започнало и да не е завършило.Например не може да си нападнат с нож и да вадиш пищов.Ама и отгоре на всичко и пищов да ти извадят те в съда ще те питат що не си избягал,не си се прикрил а си гърмял.За да си оправдан трябва нападението да е започнало и да не е завършило например:Някой циганин ти е извадил пистолет,гърми по теб и докато той гърми имаш право да го застреляш,но ако е спрял да стреля и ти го гръмнеш пак си виновен,та дори и да те е надупчил като цедка и да береш душа.По нашите закони излиза,че полицайте,горските...трябва да мъкнат със себе си нож,брадва,тояга,тръба,пистолет пушка...та да ползват същото оръжие,което ползва нападателя иначе ще са превишили пределите на неизбежната отбрана.Недай си боже обаче циганина да е извадил коса,вила или лопата,пък горския случайно да не носи такъв инструмент :D .Тогава ще вземе да го застреля и ще лежи по затворите :D .Използвам за пример горски и циганин,защото наскоро коментирахме такъв случай.Абе за смех сме...

Та да се върна по темата:Колега,купи си бойни патрони и не рискувай с тия стоп.Едно,че са слаби,друго,че засичат,скъпи са... и в крайна сметка няма как да им оправдаеш използването.Иначе купуването става лесно.Как да кажа...ами купуват се :D

Edited by nqkoiotnqkade

Абсолютно съм съгласен с теб по темата за закона. Пълна недомислица ,която дава увереност и стимул на крадеца пак да краде, на убиеца да убива. Закони и законодатели трябва да се сменят в тази страна преди да гоним Михаля в Европа-та.

Те сега ( министерският съвет) щели да ходят на ,,изнесено съвещание" в Истанбул.Като им гледам законите,да вземат да си останат там! :D :D

Съгласем с колегите, които са писали преди мен за тези прословути стоп патрони. Мога да насоча колегата пуснал темата към патрони тъй наречените змийски. Много са ефективни за влечуги и подобните им. А за самозащита само патрони с оловен сърдечник, с цел избягване на рикошети. И дано на никой да не му се налага да стреля по бандити. По темата, че законите са ни калпави не съм много съгласен имаше прекрасни текстове за саоотбраната в НК, но са отменени. Ха сетете се защо ?

А за самозащита само патрони с оловен сърдечник, с цел избягване на рикошети.

По-скоро чисто оловен куршум,тогава рикошета е минимален.Всички патрони за късо,без стария за Макаров,са със оловен сърдечник.Риска да премине през простреляния и да удари друг е голям.ТТ-си е фаворит в тази част,но ще стане и с 99 % от 9 пара.

Edited by snaiper.

А какъв е смисъла от носене на такъв патрон ? Стопиращ е след 15-20 м,да не дава Господ да го използваш...не знам как ще докажеш неизбежна самоотбрана на такава дистанция.Става дума за стоп патрон,не за змийските.Нямаш право и да носиш смесени патрони в пълнител/барабан.

А каккво става когато влезе в меки тъкани, да речем на 3-5м .

Те сега ( министерският съвет) щели да ходят на ,,изнесено съвещание" в Истанбул.Като им гледам законите,да вземат да си останат там! :D :D

Да си останат, да си останат! Вазелина от мене,като спонсорство.....И дано да им хареса,та да се невръщат!

А каккво става когато влезе в меки тъкани, да речем на 3-5м .

Много кръв тече бе батеееее! На един мангал му вкарахме стоп-куршум в левия седалищен мускул.То не бе кръв,лайна и прочие.После го пазихме една седмица в болницата.

Един друг пък автокрадец открадна пищова на някакъв офицерин от армията.После отиде да краде от бус в района на инфекциозна болница.Вижда го собственика и го погва.Нашичкия го гръмва от 5-6 метра.Тежкоболната му съпруга оздравя и излезна от болницата,простреляния почина .... Разкъсана аорта...

Стоп патрон в пищов - никога!

Много кръв тече бе батеееее! На един мангал му вкарахме стоп-куршум в левия седалищен мускул.То не бе кръв,лайна и прочие.После го пазихме една седмица в болницата.

Един друг пък автокрадец открадна пищова на някакъв офицерин от армията.После отиде да краде от бус в района на инфекциозна болница.Вижда го собственика и го погва.Нашичкия го гръмва от 5-6 метра.Тежкоболната му съпруга оздравя и излезна от болницата,простреляния почина .... Разкъсана аорта...

Стоп патрон в пищов - никога!

Те за тва питах,по добре да ги няма .

Edited by ДБД

Колега sniper,

"По-скоро чисто оловен куршум,тогава рикошета е минимален.Всички патрони за късо,без стария за Макаров,са със оловен сърдечник.Риска да премине през простреляния и да удари друг е голям.ТТ-си е фаворит в тази част,но ще стане и с 99 % от 9 пара."

По този въпрос патрони с чисто оловен куршум не съм виждал. Едно време се продаваха филипински патрони 9х19 с чисто оловни куршуми повече не съм виждал подобни. Няма нищо, че чисто оловните цапат здраво пищова.

• 2 weeks later...

Някой циганин ти е извадил пистолет,гърми по теб и докато той гърми имаш право да го застреляш,но ако е спрял да стреля и ти го гръмнеш пак си виновен,та дори и да те е надупчил като цедка и да береш душа.

Не е точно така. По българския закон изваждането на оръжие и използването му е едно и също нещо т.е. ако човек ти извади пистолет и го застреляш няма да го лежиш. Дори знам за случай, в който пишлеме вади газов пистолет и го застрелват. "Убиеца" не отиде в затвора.

Ама и отгоре на всичко и пищов да ти извадят те в съда ще те питат що не си избягал,не си се прикрил а си гърмял.

Това също не е така. По закон не си длъжен да бягаш, за да не използваш оръжието си за самозащита т.е. ако нападателят ти е извадил пистолет използването на твой такъв няма да е превишаване на пределите на самоотбрана. Същото важи ако нападателите имат числово превъзходство т.е. ако са двама-трима също можеш да използваш оръжие срещу тях. При влизане в имота ти взлом през нощта също можеш да използваш оръжие. Това не означава да го гръмнеш на вратата, но при извадено оръжие ако те нападне и го застреляш от 2 метра няма да го лежиш. Има много такива случаи, при които стрелците са оправдани. В България също може да се ползва оръжие при самоотбрана, НО при така наречената крайна необходимост. Хората искат щом е влязъл в имота да го гръмнеш - е това е убийство по нашите закони и за такова отиваш в затвора.

При самоотбрана със стоп патрон и добър адвокат, същия може да мине като "помощно средство". Сещам се за такъв случай. Така, че не го подценявайте. Същия може да се закупи от магазин срещу съответното разрешително от КОС и никъде в закона не е записано, че патроните трябва да бъдат от един и същи вид, марка, тегло и т.н. Ограничението е в сила единствено за калибъра по разбираеми причини. :)

Аз лично не бих разчитал на стоп ефекта на т.нар. "змийски патрони". Виж макаровските са друга бира, само дето на близки дистанции, разбирай такива при които има реално нападение и защита, нанасят по-големи поражения от обикновените FMJ.

Има изцяло боеприпаси с изцяло оловни куршуми. Ползват се масово при IPSC. Продават се по стрелбищата или спортистите си ги снарадяват в къщи. От Бендида ги предлагат насипно. Куршумите са "облечени" в полимерна (синя) обвивка.

Ако става дума за ловни стоп боеприпаси, то пък там вече ограничението е да си законен ловец, за да си ги закупиш. Съобразява се единствено на каква дистанция ще се употребяват - гумени сачми за близко и гумено "бренеке" (топче) за по-далеко. Хубаво е обаче в другата цев да се постави нещо по-така ако стопа няма нужния ефент върху нападателя. Кофтито е след това, но поне нападателя със сигурност ще бъде стопиран...

Edited by paunoff

При самоотбрана със стоп патрон и добър адвокат, същия може да мине като "помощно средство". Сещам се за такъв случай. Така, че не го подценявайте. Същия може да се закупи от магазин срещу съответното разрешително от КОС и никъде в закона не е записано, че патроните трябва да бъдат от един и същи вид, марка, тегло и т.н. Ограничението е в сила единствено за калибъра по разбираеми причини. :)

Аз лично не бих разчитал на стоп ефекта на т.нар. "змийски патрони". Виж макаровските са друга бира, само дето на близки дистанции, разбирай такива при които има реално нападение и защита, нанасят по-големи поражения от обикновените FMJ.

Има изцяло боеприпаси с изцяло оловни куршуми. Ползват се масово при IPSC. Продават се по стрелбищата или спортистите си ги снарадяват в къщи. От Бендида ги предлагат насипно. Куршумите са "облечени" в полимерна (синя) обвивка.

Ако става дума за ловни стоп боеприпаси, то пък там вече ограничението е да си законен ловец, за да си ги закупиш. Съобразява се единствено на каква дистанция ще се употребяват - гумени сачми за близко и гумено "бренеке" (топче) за по-далеко. Хубаво е обаче в другата цев да се постави нещо по-така ако стопа няма нужния ефент върху нападателя. Кофтито е след това, но поне нападателя със сигурност ще бъде стопиран...

Кой има право да ползва помощни средства в предвидените от закона случай???Полицайте!Ами като не си полицай за кви помощни средства ще се хване този добър адвокат/??

Писал си да се постави нещо по така ,ако стопа няма нужния ефект.Истината е,че си е нужно нещо по така,както и после да се отрича до дупка-незнам нечух,невидях,водейки се от максимата-който си е признал хаир не е видял!.Балистиката при гладкото е по различна и ако се вземат нужните мерки експертизата ще отиде в девета глуха.

Тъпо е да ги пиша тия,но при тези закони ,тоест при това беззаконие на хората им трябва нещо "по така"за да си опазят имотите ,живота и здравето.

Аз,ако имам вила,която да е редовно ограбвана бих заложил стъпкови капани за вълци.Па тоя дето стъпи вътре нека доказва,че аз съм сложил капана.

Edited by nqkoiotnqkade

Терминът "помощно средство" го има както в закона за МВР, така и в този за частната охранителна дейност. Случаят, който споменавам е със съвсем обикновен човек, който се е защитил със стоп патрон. Адвоката доказва, че няма превишаване пределите на законната отбрана именно заради боеприпаса. Какво, как, къде и т.н. е въпрос на пледоарии, късмет, пари и т.н. неща, които не пожелавам да се случват на никого.

При ловното оръжие вариант за "законна" самоотбрана няма. Ловните стоп патрони са вариант с който да си защитиш имота, живота и т.н. като се движиш по ръба на закона. Под "нещо по-така" разбирайте крайна мярка при която е по-добре двама да те съдят, отколкото 4 да те носят.

А за вълчите капани в имота съм далеко от мисълта, че ще му се размине на собственика на имота причиняването на средна телесна или смърт.

И последно - всеки си решава сам и за себе си как да процедира. Не искам мненията ми да се приемат като подстрекателство или съвет.

Ако използваш ловно оръжие за самоотбрана си изгорял на мига.Без значение на патрона.

Закони...

Аз пък мога ти кажа, че не всички съдии мислят така . Случая касаеше, не човешко действие, а уж нападение на куче, като в крайна сметка бе застреляна овца - от която м/у другото тръгна всичко . Весело се получи, като коментар :D .

Куршумът трябва да се погребе, казват руснаците. С тяло, без тяло- да е в земята.

Ловните стоп патрони с гумени съчми или с бренекета могат да причинят сериозни увреждания, но рядко смърт- само отблизо в опасни точки. Затова инструкцията е отблизо да се стреля в земята с разчет рикшета да попадне в нападателя. Стрелба в главата и врата не е добър вариант, и целта е по-малка , и пораженията са по-тежки. От 5-8 м - в земята и рикошета към средната половина на тялото- от чатала до средата на гърдите- дава най-силен ефект. Дрехите се пробиват от 3-4 м ( айде, тениска или тънка риза от 5-6). Съчмите са към 8 мм ( като 13/0) но са много леки и нямат инерция. Зарядът е с димен барут. Не могат да се съхраняват дълго време, поне моите за няколко години избиха някакви соли покрай капсула.

Доколкото и аз имах посегателство на вилата от мангали, мислех да заседна да ги чакам, но беше доста студено и се отказах. Вързах СОТ и единствено гепиха чугунената мивка от двора. Но понеже ме отърваха и от 2-3 стари акумулатора, не съм чак толкова сърдит- инак трябваше аз да се занимавам да ги връщам.

Куршумът трябва да се погребе, казват руснаците. С тяло, без тяло- да е в земята.

Ловните стоп патрони с гумени съчми или с бренекета могат да причинят сериозни увреждания, но рядко смърт- само отблизо в опасни точки. Затова инструкцията е отблизо да се стреля в земята с разчет рикшета да попадне в нападателя. Стрелба в главата и врата не е добър вариант, и целта е по-малка , и пораженията са по-тежки. От 5-8 м - в земята и рикошета към средната половина на тялото- от чатала до средата на гърдите- дава най-силен ефект. Дрехите се пробиват от 3-4 м ( айде, тениска или тънка риза от 5-6). Съчмите са към 8 мм ( като 13/0) но са много леки и нямат инерция. Зарядът е с димен барут. Не могат да се съхраняват дълго време, поне моите за няколко години избиха някакви соли покрай капсула.

Доколкото и аз имах посегателство на вилата от мангали, мислех да заседна да ги чакам, но беше доста студено и се отказах. Вързах СОТ и единствено гепиха чугунената мивка от двора. Но понеже ме отърваха и от 2-3 стари акумулатора, не съм чак толкова сърдит- инак трябваше аз да се занимавам да ги връщам.

Аз имам 2 броя останали и единия е на около 10 години,а другия не си знае годиние щото е от тия с червената картонена гилза.Съхранявани са винаги на топло високо върху гардероба например и няма нищо избило до капсулите.Сега също са нависоко и топло за да е сух барутеца постоянно,че току виж видя бай мангал да ми рови из колата без да пита :D и да му запаля сухия г..з :D

За сравнение тези в картонените гилзи гърмят по-силно от тези в пластмасовата гилза,но пък тези в пластмасовата гилза не пушат.Явно барута им е някакъв безсерен.