Jump to content

Относно кликовете на оптиката?

Recommended Posts

По горе съм писал - 7.3мм на 100м е един клик или 1/4 МОА , неможе да направи корекция 1см. с кликове. Но на 150м 1 клик е 11мм., а на 200м -14.6мм. Това е стъпката на барабана, а ако иска да коригира с 1см на 100м, да сменя оптиката с европейска. :dance2:

На 137м един клик е 1см

Edited by todor_gps

То и аз казах да ми пуснат документа по пощата /e-mail/ , но служителката затворила обекта и отишла в централната поща!

Добре де, защо никой не го написа по прост начин..?

На 100м. колко клика/щраквания,чертички,завъртания ...и така../ да се направи за да се премести точката с 1см. същото се отнася и за 150м.

Разстоянието се отнася при прострелка съответно на 100 или 150м.

Благодаря предварително.

Прочети първия ми пост - тук. От това по-просто... и надявам се ясно - здраве му кажи :).

Поздрави и наслука!

Прочети първия ми пост - тук. От това по-просто... и надявам се ясно - здраве му кажи :).

Поздрави и наслука!

Знам колега, просто ме попитаха това моа да не китайска мерна единица, и това че объркаха пощата.

Поздрави!

"Ъгловата минута е линейна величина!!!. Всичко е проста математика. И така: 360 ъглови градуса са равни на 2ПR радиана /rad/. На въпроса за метричното изражение на величината / за изстрел на 100м/ - 360х60'= 21600'. Дължината на окръжността с радиус 100м е 2хПх100=628.3185м. При малки дъги, дължините им могат да се апроксимират към отсечки. И така: 2хП(6.28...)х100/21600'=0.02908880208666м/ 1'

Или 1 МОА на 100м е 2.91см. Това се апроксимира на 3см на 100м / 0.91мм на 100м са без особено значение при стрелба и не се отчитат/"

Ето ви математически какво значи точно МОА от колега който се е постарал със съответните формули да изясни въпроса. От там нататък 1/2;1/4;1/8 си е математика за 3ти клас :hi:

"Ъгловата минута е линейна величина!!!. Всичко е проста математика. И така: 360 ъглови градуса са равни на 2ПR радиана /rad/. На въпроса за метричното изражение на величината / за изстрел на 100м/ - 360х60'= 21600'. Дължината на окръжността с радиус 100м е 2хПх100=628.3185м. При малки дъги, дължините им могат да се апроксимират към отсечки. И така: 2хП(6.28...)х100/21600'=0.02908880208666м/ 1'

Или 1 МОА на 100м е 2.91см. Това се апроксимира на 3см на 100м / 0.91мм на 100м са без особено значение при стрелба и не се отчитат/"

Ето ви математически какво значи точно МОА от колега който се е постарал със съответните формули да изясни въпроса. От там нататък 1/2;1/4;1/8 си е математика за 3ти клас :hi:

Абе, то сметките - добре, верни са... Ама това че ЪГЛОВАТА минута е ЛИНЕЙНА величина - няма как да стане :). Недай си Боже някой математик :umnik2: да го прочете... уйде :clap:. Ама то такива май няма в наше село...

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Туй, както писах го копнах и поставих и нямам идея каква величина е нито пък ме интересува. :D

"Минутите обикновено се използват в областта на външната балистика, особено когато се работи с имперски единици, тъй като една ъглова минута покрива почти точно 1 инч на 100ярда (или 1 метър на 1200 m). Всички попадения на пушка, която може да стреля 1 ъглова минута, са в рамките на 1 инч на 100 ярда, 2 инча на 200 ярда и т.н. Ъгловите минути са използвани и в навигацията, като една морска миля се определя грубо като една ъглова минута на земната повърхност." туй па пише в Уикипедия.

За мен си знам че 1МОА е 3см на 100м и от там си се оправям и не питам :cap:

Добре де, защо никой не го написа по прост начин..?

На 100м. колко клика/щраквания,чертички,завъртания ...и така../ да се направи за да се премести точката с 1см. същото се отнася и за 150м.

Разстоянието се отнася при прострелка съответно на 100 или 150м.

Благодаря предварително.

Бачо Стоян(Шаман) Написа на колко сантиметра корекция отговаря 1 ъглова минута на 100 метра и на 150.От там нататък ако се знае колко корекция трябва да се внесе е елементарна математика...

Информацията ,която Стария Ловец даде е направо на готово - Сдъвкана и Смяна!

Edited by JPB

Туй, както писах го копнах и поставих и нямам идея каква величина е нито пък ме интересува. :D

"Минутите обикновено се използват в областта на външната балистика, особено когато се работи с имперски единици, тъй като една ъглова минута покрива почти точно 1 инч на 100ярда (или 1 метър на 1200 m). Всички попадения на пушка, която може да стреля 1 ъглова минута, са в рамките на 1 инч на 100 ярда, 2 инча на 200 ярда и т.н. Ъгловите минути са използвани и в навигацията, като една морска миля се определя грубо като една ъглова минута на земната повърхност." туй па пише в Уикипедия.

За мен си знам че 1МОА е 3см на 100м и от там си се оправям и не питам :cap:

Правилно... То едва ли някой ще го интересува, но просто тъй, за пояснение. Всички тези линейни величини, които цитираш - инч, морска миля, метър, сантиметър са дължините на дъгите, които ъгловата величина 'ъглова минута' отсича от окръжности със съответния упоменат радиус. А поста ми в никакъв случай не беше заяждане, просто самият израз "ъгловата минута е линейна величина" съдържа в себе си математически ЪПсурТ.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Правилно... То едва ли някой ще го интересува, но просто тъй, за пояснение. Всички тези линейни величини, които цитираш - инч, морска миля, метър, сантиметър са дължините на дъгите, които ъгловата величина 'ъглова минута' отсича от окръжности със съответния упоменат радиус. А поста ми в никакъв случай не беше заяждане, просто самият израз "ъгловата минута е линейна величина" съдържа в себе си математически ЪПсурТ.

Поздрави и наслука!

:D:bira:

Много се дразня на това 1\8 . За чий е нужно на ловна оптика толкова ситна стъпка ? Много по-удобно е 1\2 , а още по добре европейска с 1см\100м . Ама с 1\2 са много рядко и то само гонковите (1-4х) .

пп. моите са 1\8 и това направо ме отказва да стрелям на кликове .