Jump to content

Recommended Posts

Колега,как балансираш куршума (турбина маер)?

При мен понякога на мишените си личи ,че се е завъртял на страни.

За съжаление нямам снимка да кача за да е нагледно.

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Раш ... Патроните са много хубави ... Относно точноста - това е куршум "Гуаланди" - Представя се много добре като точност , независимо в какъв патрон е снареден . Лични мои наблюдения ,,, по-точе

Кои са тея хора дето са казали да не се стреля калибрен куршум през пълен шок? Айде стига глупости... Най-големия проблем ,който може да има човек в такава ситуация е лоша точност с някой куршуми...Н

Един уважаван от мен човек преди време ми отговори така на почти същия въпрос за този патрон - " Повечето по - стари пушки са изчислявани по системата Crasher. Там тръбичка се деформира механично,

Posted Images

Колега,как балансираш куршума (турбина маер)?

При мен понякога на мишените си личи ,че се е завъртял на страни.

За съжаление нямам снимка да кача за да е нагледно.

Вероятно правиш грешка в снарядването.Например,ако ползваш пластмасова тапа от рода на К1:)

Тапата трябва да е плътна филцова.

Може да ползваш и бърз барут,който си е неподходящ за целта.Не знам как ги снарядваш,но определено грешиш някъде.

Аз си ги снарядвам със обикновен сокол,след него поставам обтуратор отрязан от концентратор,дебела плътна форсираща капачка,суха филцова тапа,картонена подкуршумна капачка ,периферно загъване на висок берт и винаги се получава :)Куршума е къс и въпреки високия обем на барута сокол си има място за доста дебела тапа :)Лошата обтурация и безумно високи заряди също често водят до пълен провал при снарядването на куршуми.

ПП.Хей,да не ги обръщаш на обратно :eusa_think: .Широкото на отвора се слага да сочи напред,а тясната дупка,която е като звезда е отдолу откъм тапата:)

Edited by nqkoiotnqkade

За да се избегне прекомерното повишение на налягането на барутните газове,

максималния диаметър на куршума не трябва да е по-голям с 0,05мм,а за да се

обезпечи нормалното му преминаване през дулното стеснение не трябва да

бъде по малък със същата стойност от диаметъра на цевта.

Всякакви отклонения от тези стойности пречат на точността.

От горното следва,че пълен шок,който има стеснение 1мм.не е препоръчителен за стрелба

с калибрен куршум.Налягането в цевта се увеличава рязко и има опасност от раздуване.

Колега,известно е че за най добри резултати е добре куршума да е с точния размер на ствола с допуски + - 0.05мм.

Ствола,а не шока.Поясите се деформират при шока.Факт е,че налягането рязко се качва когато куршума достигне шока.Това се случва и когато съчмите достигнат шока,ако ползваме съчми.Това не означава,че пушката ще се раздуе.

Не знам защо масово се смята комбинацията шок и куршум е недопустима.В една друга тема бях писал,че страха от шока идва от неговото непознаване.

Убаво каза колегата,че митовете сами си ги създаваме

Вероятно правиш грешка в снарядването.Например,ако ползваш пластмасова тапа от рода на К1:)

Тапата трябва да е плътна филцова.

Може да ползваш и бърз барут,който си е неподходящ за целта.Не знам как ги снарядваш,но определено грешиш някъде.

Аз си ги снарядвам със обикновен сокол,след него поставам обтуратор отрязан от концентратор,дебела плътна форсираща капачка,суха филцова тапа,картонена подкуршумна капачка ,периферно загъване на висок берт и винаги се получава :)Куршума е къс и въпреки високия обем на барута сокол си има място за доста дебела тапа :)Лошата обтурация и безумно високи заряди също често водят до пълен провал при снарядването на куршуми.

ПП.Хей,да не ги обръщаш на обратно :eusa_think: .Широкото на отвора се слага да сочи напред,а тясната дупка,която е като звезда е отдолу откъм тапата :)

И аз ползвам барут сокол(2гр.) ,след това (понеже нямам вече дебели надбарутни къпачки)

слагам 3 надсъчмени,суха тапа,куршум и затварям със завалцоване.

Прави ми впечатление, че има разлика в масата на куршумите от 29.8 до 31гр.

И аз ползвам барут сокол(2гр.) ,след това (понеже нямам вече дебели надбарутни къпачки)

слагам 3 надсъчмени,суха тапа,куршум и затварям със завалцоване.

Прави ми впечатление, че има разлика в масата на куршумите от 29.8 до 31гр.

Не знам защо са тия аномалии с грамажа и защо ти се дебалансират.При мен са си 30 грама,като аномалии няма в една и съща кутия.разлики в грамажа излизат,когато меря куршуми от 2 различни кутии.

Виж тук http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=33916&st=45

Качвал съм едни снимки с проби на куршум турбина маер,Полев1 и от онези тройните(18/0)...всичките Омуртажко призводство на дистанция 75метри.При моите скромни способности и при положение,че ползвам успоредка успявам да ги сгърча в група горе долу,колкото педя.Описал съм и как са снарядени мисля.Ползвах един стар сокол някъде от 80те години ако не се лъжа,че ми беше за изстрелване.Никъде на виждам да се е разбалансирал куршума.Де да знам..може пък твойта пушка да не ги харесва.Опитай с други:)

Със стария сокол от 80-те години го нямах този проблем.

Сега с този новия .....

То се е видяло ,че експериментите ще продължават.

Все пак благодаря за споделеният опит и информация.

Бъди здрав и наслука

• 1 month later...

Колеги не мога да се оправя с тея форуми кой какво къде, абе ужас....вероятно ще се отклоня от темата, но ме чопли да си споделя мъката....таа така интересува ме изобщо в България вкарват ли се качествени патрони за пример ще дам Remington 12/76 , 13/00 от една и съща дистанция 20 метра, правят невероятно различна групираност от 20 см в диаметър до 50-60 как и защо се случва това не знам...друго което ме вълнува е къде мога да намеря този боеприпас, http://www.winchester.com/PRODUCTS/SHOTSHELL-AMMUNITION/Advanced/Double-X/Pages/SB12L00.aspx

...много висока скорост за сметка на 3 сачми..но мисля,че няма проблем

• 2 weeks later...

Колеги не мога да се оправя с тея форуми кой какво къде, абе ужас....вероятно ще се отклоня от темата, но ме чопли да си споделя мъката....таа така интересува ме изобщо в България вкарват ли се качествени патрони за пример ще дам Remington 12/76 , 13/00 от една и съща дистанция 20 метра, правят невероятно различна групираност от 20 см в диаметър до 50-60 как и защо се случва това не знам...друго което ме вълнува е къде мога да намеря този боеприпас, http://www.wincheste...00.aspx<br />...много висока скорост за сметка на 3 сачми..но мисля,че няма проблем

Колеги ми се оплакват за ремингтона ,че и при тях са се разпръсквали много бързо.

• 2 years later...

Поразгледах и прочетох различни мнения за марката B&P и в крайна сметка не разбрах,като цяло дали може да се разчита на качество и някаква сигурност.Особено когато става въпрос за лов на едър дивеч...мен лично ме интересува,точния модел който упоменавам в заглавието...оловен куршум(бренеке) 12/70,но бих желал да чуя и цялостно мнение за тази марка боеприпаси?!

п.с

Ако има подобна тема,се извинявам предварително!

Точно този модел патрони (B&P 4 Big Game Palla Gualandi) къде може да се намери?

Edited by bravo

Искам да успокоя колегите за куршум Маиер оригиналния руски с който стрелям тежи точно 33.5гр. стреля се с пълен шок до 1мм.без значение с коя цев важното с коя дава по добра точност .

• 3 months later...

4 Big Game Palla B&P.jpg

Тези какви налягания вдигат(на сайта си пише 740атм)?На мойта ижовка си пише 650атм дали е безопасно да се стрелят през шок 0.5мм и имат ли силен откат?

4 Big Game Palla B&P.jpg

Тези какви налягания вдигат(на сайта си пише 740атм)?На мойта ижовка си пише 650атм дали е безопасно да се стрелят през шок 0.5мм и имат ли силен откат?

Един уважаван от мен човек преди време ми отговори така на почти същия въпрос за този патрон

- " Повечето по - стари пушки са изчислявани по системата Crasher. Там тръбичка се деформира механично, с някакви отклонения. Сега се използва "Пиезо" системата, която е заложена в стандарта C.I.P. Между двете има разлика!!

По първата система руските 65 мегаПаскала /65мРа/ се равнява на 650 Бара.

По втората се изчисляват съвременните патрони, като включваме в сметката, че съвременните производители дават по - завишени данни, за да избягнат юридическа отговорност, при сакатлък.

Та, така, ако на патрона са дадени 740 Бара, както е примера на колегата, числото се разделя на 1.163 и се получават 636 Бара или 64 мРа. Това е коефициента между двете системи за изчислявяне на налягането. "

Надявам се, че няма да има нищо против !

Пък ако някой иска, може да ползва и това - Превръщане Налягане

Edited by ДБД

Един уважаван от мен човек преди време ми отговори така на почти същия въпрос за този патрон

- " Повечето по - стари пушки са изчислявани по системата Crasher. Там тръбичка се деформира механично, с някакви отклонения. Сега се използва "Пиезо" системата, която е заложена в стандарта C.I.P. Между двете има разлика!!

По първата система руските 65 мегаПаскала /65мРа/ се равнява на 650 Бара.

По втората се изчисляват съвременните патрони, като включваме в сметката, че съвременните производители дават по - завишени данни, за да избягнат юридическа отговорност, при сакатлък.

Та, така, ако на патрона са дадени 740 Бара, както е примера на колегата, числото се разделя на 1.163 и се получават 636 Бара или 64 мРа. Това е коефициента между двете системи за изчислявяне на налягането. "

Надявам се, че няма да има нищо против !

Пък ако някой иска, може да ползва и това - Превръщане Налягане

Следователно е напълно безопасно да се стрелят.

• 1 year later...

С това бренеке получих най отвратителен откат с ИЖ54 стрелял съм с патрони с надпис 1050бара и винаги отката е бил по слаб веднага разглобих един патрон барута е 2.4гр.според мен налягането е над 800атм. съжалявам че не съм видял въпроса на колегата да му отговоря.

С това бренеке получих най отвратителен откат с ИЖ54 стрелял съм с патрони с надпис 1050бара и винаги отката е бил по слаб веднага разглобих един патрон барута е 2.4гр.според мен налягането е над 800атм. съжалявам че не съм видял въпроса на колегата да му отговоря.

е аз го разбрах ...не само че партида до партида не си приличат ,а и отделните бройки в кутията.Ако беше отворил една кутия бренекета ще ше да разбереш че барута варира +- 0.5гр,а теглото на куршума до 2гр.За диаметъра няма какво да си говорим 18.6мм

е аз го разбрах ...не само че партида до партида не си приличат ,а и отделните бройки в кутията.Ако беше отворил една кутия бренекета ще ше да разбереш че барута варира +- 0.5гр,а теглото на куршума до 2гр.За диаметъра няма какво да си говорим 18.6мм

някакво менте сте уцелили...

С такива бп-та моите гладки пушки стреляха отлично.

С тоза(34) съм гръмнал една кофа и никога не е имало проблем с точноста ,сходимоста или пък с отката,за разхлопване на пушката или някакви проблеми със свръх налягане изобщо не става дума.

През комбинацията половин кофа,също отлична групираност.

През бенелито новия модел бп-та в червената гилза върви по-добре,но и тея не са хич зле,за зор заман ще свършат работа.

някакво менте сте уцелили...

С такива бп-та моите гладки пушки стреляха отлично.

С тоза(34) съм гръмнал една кофа и никога не е имало проблем с точноста ,сходимоста или пък с отката,за разхлопване на пушката или някакви проблеми със свръх налягане изобщо не става дума.

През комбинацията половин кофа,също отлична групираност.

През бенелито новия модел бп-та в червената гилза върви по-добре,но и тея не са хич зле,за зор заман ще свършат работа.

да..има цяла серия на БП които се менте...

• 1 year later...
On 10/02/2016 at 1:16 PM, snuri said:

да..има цяла серия на БП които се менте...

Колега, от къде ги купуваш тези?!?

• 1 year later...