Jump to content

какъв калибър да избера за нарезно оръжие?

Recommended Posts

Едно е да го имаш, друго е да ловуваш с него. Верно, че по мишени не правят хубави гъби, може затова да не ти е харесал.

като консултант по европроекти често проверявам изпълнението на програма "фар" от там калибъра се оказа незадоволителен за мен и моите изисквания към структурните фондове

като консултант по европроекти често проверявам изпълнението на програма "фар" от там калибъра се оказа незадоволителен за мен и моите изисквания към структурните фондове

По програма ФАР,най- сигурно с гаубица. :lol:

ако ще е болт 7 мм рем. мисля че не е за подценяване.

Много хубава дискусия се отвори. Ловувам основно в района на Северозапада. За нарезно - предимно прасе, рядко сърни, друго почти не. Има много чакали и лисици. Определено прегледах 308 Win. Не са скъпи патроните. Също и за 7х57r. Един приятел има комбинация с този калибър и много добре бие. Хареса ми и предложението за 7х64. Определено като за начало ще гледам цената на патроните, за да пострелям. Стрелял съм на стрелбище с БлазерР8 30-06, много яко бие. Т.е. много ме блазни идеята за сменяеми цеви, но засега само две марки съм пробвал с такива, в рамките на 4-5к лева. Зауер, Сако и Манлихер 30-06, предполагам и 308, много ми пасват, особено САКО-то. Т.е. отивам с капарото, след като твърдо спра на 308. Ако се поколебая още 1-2 месеца, ще се навия и за втората цев.

Edited by Magesnik

Много хубава дискусия се отвори. Ловувам основно в района на Северозапада. За нарезно - предимно прасе, рядко сърни, друго почти не. Има много чакали и лисици. Определено прегледах 308 Win. Не са скъпи патроните. Също и за 7х57r. Един приятел има комбинация с този калибър и много добре бие. Хареса ми и предложението за 7х64. Определено като за начало ще гледам цената на патроните, за да пострелям. Стрелял съм на стрелбище с БлазерР8 30-06, много яко бие. Т.е. много ме блазни идеята за сменяеми цеви, но засега само две марки съм пробвал с такива, в рамките на 4-5к лева. Зауер, Сако и Манлихер 30-06, предполагам и 308, много ми пасват, особено САКО-то. Т.е. отивам с капарото, след като твърдо спра на 308. Ако се поколебая още 1-2 месеца, ще се навия и за втората цев.

Има доста време до новия сезон,имаш и достатъчно К.Определено няма да ти трябва и комби,както казваш.Моето предложение е за болт от /рода за приказката ,лисицата и гроздето/.Блазер в кал.300 вин.в последствие и вторв цев,която лова и опита ще ти подскажат и кал..Така ще ти останат и пари за една хубава оптика.

Аз си мислех,че всичко е от задприкладното устройство + практика :smoke:

Комбинация ,като нарезната може да бъде 7х57R, 7х65R, 8x57JRS. Mоже пушката да е "втора ръка". Като половуваш 1-2 сезона и забележиш, че гладката цев остава винаги чиста, тогава ти е време за болт. Аз бих ти препоръчал 308 Win, не като по-добър от 30-06, а защото параметрите им са много близки, а откатът му е по-слаб. Но тъй като силно се съмнявам,че ще останеш с една пушка, бих ти препоръчал 243 Win и 9.3 х 62 Mauser. и разбира се 22LR / май с него трябваше да започнем/

Поздрави

Харесах си FAIR Combi prestige 308Win 12/76Mag, оказа се, че няма кой да го внесе. И, благодаря за съвета, първата ще е 308 Win.

Не си вземай "чупещо" се оръжие с жлебов патрон... Търси калибър с ранд..---- 7х57р ,7х65р ,8х57ирс ,9,3х74р.

Може да погледнеш и Vernry Carron MIXTE,но и твоят избор е чудесен.Няма да сбъркаш,който и да избереш.Само вземи под внимание съвета на колегата JPB.

Ако ловуваш предимно на гонка взимай 9.3 без да се замисляш,това оръдие няма равно за гонка

но ако практикуваш повече издебване или чакало тогава 30-06 или 308

А какво ще кажеш за 8/57 gs маузер покрива изискванията за гонка и за издебване

лошото е че не се вкарват достатъчно рознообразни патрони

Универсални неща няма, но за БГ .308 или .30-06 стават за почти всичко...

• 2 weeks later...

Здарвей Иване!

Ако "визираш" моята комбинация /FAIR/ то тя е в 7х65R + 12х76

post-6556-0-39463100-1337495154_thumb.jpg

Не че разликата между 7х65R и 7х57R е кой знае каква, и двата стават за гонка.

Вярвам, че си прочел мнението на Данчо - JBP " Не си вземай "чупещо" се оръжие с жлебов патрон... Търси калибър с ранд..---- 7х57р ,7х65р ,8х57ирс ,9,3х74р."

Прав е на 100%, при рандовите патрони екстракцията е по....по.....за "чупещите" оръжия /комбинация, щуцер и т.н./.

Прочел си мнението и на BOARHUNTER "Комбинация ,като нарезната може да бъде 7х57R, 7х65R, 8x57JRS. Mоже пушката да е "втора ръка". Като половуваш 1-2 сезона и забележиш, че гладката цев остава винаги чиста, тогава ти е време з.....".

Споделям първото и третото изречения от цитата, за второто "условностите" са много.

За мен вариантите:

1. Комбинация или щуцер, с монтирана база - уивър или друга която, при демонтаж-монтаж на бързомер или оптика запазва прострелката. Купуваш бъромер, монтираме и прострелваме с "тежък" патрон - за прасе. Като прецениш че ще стреляш на дистанции > 150м. Купуваш оптика, монтираме и прострелваме с "лек" патрон - за хищник/сърна. По този начин с едно оръжие, един монтаж, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

2. Ти си го казал - карабина със сменяеми цеви. За всяка цев отделен монтаж. За стрелба на къса дистанция до около 130м. /гонка/ купуваш бързомер. За стрелба на по.....дистанции купуваш оптика. Естественно прострелка с "тежък" патрон в 30-06 /или избрания от теб/ и "лек" патрон в 243rem /или избрания от теб/. По този начин с едно оръжие, две цеви, два монтажа, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

3. Болтова в калибър........../който ти си избрал/, но нали знаеш "универсален не съществува" :cool: . Монтаж. Бързомер за къса дистанция - прострелян с "тежък" патрон. Оптика за по.....дистанции простреляна с "лек" патрон. По този начин с едно оръжие, един монтаж, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

4. Две отделни болтови оръжия в различни калибри. Съответно два монтажа, както и два оптични прибора.

Та така, сега +/- на всеки от вариантите.

1. + два сигурни и бързи изстрела

+ относителна "ниска" себестойност

+ едно оръжие с което свикваш

+ лесно "минаваш" от единия в другия вариант - гонка/варда

- засичането на траекториите на двата патрона от цевите е в определена точка, във всички останали случаи/дистанции/ леко се разминава - но за ловни цели става

- презареждането е по бавно от болтовите - факт, който обаче може да те мотивира да си точен с първия изстрел :buba: .

2. тук всичко е ясно и е в +.

- единствен, но не маловажен, - ......цената

3. + най-евтиния вариант

- универсален патрон "не съществува"

- по принцип не всяко оръжие прави добри групи с /харесва и/ тежки и леки патрони. Примери колкото искаш, а теория има тук във форума - за брой канали, големина на стъпката и т.н.........аз не им разбирам много.Пиша за това което съм видял на практика.

4. и тук като вариант 2, всичко е ясно и е в +

- и пак ..............цената

Успех в избора, какъвто и да е той! Ако с нещо мога да бъда полезен, казвай.

Поздарави!

P.S. на 24.05 - 27.05, ми се върти една идея......да :ksshunter1fe::AR15firing:с другите момчета от нашата група, ако искаш обади се.

308WIN-калибър за всичко!Вярно,че не е най-добрия за всеки лов,но е като драдхаара сред кучетата(от мишка до мечка).Дай Боже един ден да имаш за всеки лов и подходящия калибър!Но,както казват тука в Испания, по-добре 223 в ръцете на ловец от колкото 375 в ръцете на идиот.И не забравяй,не калибъра а проектила убива,а сега върхове бол.

Здарвей Иване!

Ако "визираш" моята комбинация /FAIR/ то тя е в 7х65R + 12х76

post-6556-0-39463100-1337495154_thumb.jpg

Не че разликата между 7х65R и 7х57R е кой знае каква, и двата стават за гонка.

Вярвам, че си прочел мнението на Данчо - JBP " Не си вземай "чупещо" се оръжие с жлебов патрон... Търси калибър с ранд..---- 7х57р ,7х65р ,8х57ирс ,9,3х74р."

Прав е на 100%, при рандовите патрони екстракцията е по....по.....за "чупещите" оръжия /комбинация, щуцер и т.н./.

Прочел си мнението и на BOARHUNTER "Комбинация ,като нарезната може да бъде 7х57R, 7х65R, 8x57JRS. Mоже пушката да е "втора ръка". Като половуваш 1-2 сезона и забележиш, че гладката цев остава винаги чиста, тогава ти е време з.....".

Споделям първото и третото изречения от цитата, за второто "условностите" са много.

За мен вариантите:

1. Комбинация или щуцер, с монтирана база - уивър или друга която, при демонтаж-монтаж на бързомер или оптика запазва прострелката. Купуваш бъромер, монтираме и прострелваме с "тежък" патрон - за прасе. Като прецениш че ще стреляш на дистанции > 150м. Купуваш оптика, монтираме и прострелваме с "лек" патрон - за хищник/сърна. По този начин с едно оръжие, един монтаж, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

2. Ти си го казал - карабина със сменяеми цеви. За всяка цев отделен монтаж. За стрелба на къса дистанция до около 130м. /гонка/ купуваш бързомер. За стрелба на по.....дистанции купуваш оптика. Естественно прострелка с "тежък" патрон в 30-06 /или избрания от теб/ и "лек" патрон в 243rem /или избрания от теб/. По този начин с едно оръжие, две цеви, два монтажа, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

3. Болтова в калибър........../който ти си избрал/, но нали знаеш "универсален не съществува" :cool: . Монтаж. Бързомер за къса дистанция - прострелян с "тежък" патрон. Оптика за по.....дистанции простреляна с "лек" патрон. По този начин с едно оръжие, един монтаж, два оптични прибора, два вида патрони покриваш "лова" в нашия край.

4. Две отделни болтови оръжия в различни калибри. Съответно два монтажа, както и два оптични прибора.

Та така, сега +/- на всеки от вариантите.

1. + два сигурни и бързи изстрела

+ относителна "ниска" себестойност

+ едно оръжие с което свикваш

+ лесно "минаваш" от единия в другия вариант - гонка/варда

- засичането на траекториите на двата патрона от цевите е в определена точка, във всички останали случаи/дистанции/ леко се разминава - но за ловни цели става

- презареждането е по бавно от болтовите - факт, който обаче може да те мотивира да си точен с първия изстрел :buba: .

2. тук всичко е ясно и е в +.

- единствен, но не маловажен, - ......цената

3. + най-евтиния вариант

- универсален патрон "не съществува"

- по принцип не всяко оръжие прави добри групи с /харесва и/ тежки и леки патрони. Примери колкото искаш, а теория има тук във форума - за брой канали, големина на стъпката и т.н.........аз не им разбирам много.Пиша за това което съм видял на практика.

4. и тук като вариант 2, всичко е ясно и е в +

- и пак ..............цената

Успех в избора, какъвто и да е той! Ако с нещо мога да бъда полезен, казвай.

Поздарави!

P.S. на 24.05 - 27.05, ми се върти една идея......да :ksshunter1fe::AR15firing:с другите момчета от нашата група, ако искаш обади се.

Благодаря! След разговора вчера, планирам последен тур за избор на варианти 1 или 2. Много ми хареса експреса на FAIR 9.3x74R, остава да пипна с ръка Vernеy Carron. На линия съм за идеята.

308WIN-калибър за всичко!Вярно,че не е най-добрия за всеки лов,но е като драдхаара сред кучетата(от мишка до мечка).Дай Боже един ден да имаш за всеки лов и подходящия калибър!Но,както казват тука в Испания, по-добре 223 в ръцете на ловец от колкото 375 в ръцете на идиот.И не забравяй,не калибъра а проектила убива,а сега върхове бол.

Взех вече разрешителното и съм си задал две седмици за последен оглед. Ще се опитам да пострелям на стрелбище с 308win. 30-06 го пробвах. Благодаря за мнението!

Някога,когато се колебаех за калибър направих следното-начертах си една таблица със различни изисквания.Вид лов,разновидност на боеприпас,цената му и още няколко неща,за каквото се сетиш.Сравнявам и си пиша + или -.После броя от кой знак има повече.Естествено трябва да си непредубеден.

Ще се изненадаш колко е показателно и вярно.

Нищо че вече имаш разрешителното,не бързай.За 3 месеца имаш време да видиш много различни пушки.И да пробваш.Избирай си я да ти е прикладиста.