Jump to content

12 или 20 калибър?

Recommended Posts

колеги нуждая се от познанията ви какво оръжие да си купя 12 или 20 калибър? на изложението във варна което беше от 19 до 22 април представител на ловно оръжие беше Росбул армс и на щанда им ми хареса една надцевка хуглу 20 модел 103 FE 20/76. 66см

по принцип ще ходя предимно на птиче лов и затова се двоумя и да си кажа честно не съм компетентен на тези тема. благодаря предварително за съветите.

12 повече съчми като ще ходиш на птичи ще ти е по добре,майни ги тия 20 тфа все едно ще стреляш с дамски червила

12 повече съчми като ще ходиш на птичи ще ти е по добре,майни ги тия 20 тфа все едно ще стреляш с дамски червила

Това за повечето съчми не е вярно. При 20 кал. има патрони които са 32гр. Друго приемущество е по-малкото тегло на пушките 20 калибър , което е от голямо значение ако ловуваш по продължително време.

За пернато 20 калибър е супер. А и за всичко останало

Ако пушката ти ляга добре, взимай.

ако е с фиксирани шокове вземи със 70/71/76 сантиметра цени, а с мобилни става и 66 см.

Това е моето скромно мнение. Има още много подробности но ако те интересува щи ти ги кажа.

Колега, гледаи цените на патроните и дали ги има, защото ако ми дойдеш на гости на птичи кат свършиш патроните в целия югозападен регион не мож ги намериш тия 20кал. а ако ги има някаде ще 2лв. бройката

Колега, гледаи цените на патроните и дали ги има, защото ако ми дойдеш на гости на птичи кат свършиш патроните в целия югозападен регион не мож ги намериш тия 20кал. а ако ги има някаде ще 2лв. бройката

Цените са като при 12ga (грубо). Поне в София ги има почти навсякъде , разнообразието от марки и номера също е голямо .

Ако е рекъл господ - ще откривам сезона с 20ка . И съм склонен да мисля , че това ще е окончателния ми избор .

Здраве да има - пък ще видим ..

Поздрави

Пп

Все по - често започнва да се говори за 20ga . Явно буди интерес у колегите

Edited by Виктор Сираков

20к отдавна е изместил 12 в Европа ..... Малък откат перфектна балистика и малък шум ........ е не може да събира 13/0 , ама какво от това ... с бренекета е супер ..... абе калибаръ е чудесен тая тема е обсъждана много пъти

колеги нуждая се от познанията ви какво оръжие да си купя 12 или 20 калибър? на изложението във варна което беше от 19 до 22 април представител на ловно оръжие беше Росбул армс и на щанда им ми хареса една надцевка хуглу 20 модел 103 FE 20/76. 66см

по принцип ще ходя предимно на птиче лов и затова се двоумя и да си кажа честно не съм компетентен на тези тема. благодаря предварително за съветите.

От начина по който си задал въпроса съдя, че си млад ловец и това ще ти е първото оръжие. В този случай 12-ти калибър е просто задължителен.Единственото предимство на пушка 20-ти калибър е че е със 150-200 гр. по-лека за аналогични модели, които за човек с нормално телосложение и натренираност, не трябва да са проблем.Всичко което се прави с 12-ти се прави и с 20-ти, но много по-трудно, изисква се известен опит и прецизност. Независимо, че в момента смяташ да ходиш "предимно на птиче лов" едва ли ще откажеш покана на колега за едър лов, където с 20-ти к. ще изглеждаш, меко казано, странно.За лов на водоплаващ дивеч, 20-та също не е най-добро решение.Разбира се, това е мое мнение и вероятно ще чуеш също толкова убедителни аргументи и за противоположното.

Edited by emil5koff

Ако си добър стрелец вземи 20-та, ама тогава нямаше да питаш.

благодаря на всички които се изказаха по темата, наистина съм млад ловец и искам да си взема пушка само и само за пернато. за едрото ще му мислим в нашия регион едрото липсва - с. Ловско община Лозница обл. Разград.

пп

май ще е 20ка

Ще изкаже мнение,като собственик на пушка 20ти кал.Като ще ходиш за пилци заложи на 20ката.Иска малко по- добре да се прицелиш(битото поле е по малко от това на 12ката).Дава се и по малко предварение по подвижна цел,ако правим сравнение с 12ти.Забелязал съм,че най равномерен осип върху мишената прави със съчми номер 7(с пълен шок),но това е от практиката ми и не съм убеден,че и при теб ще е така.Като свикнеш с нея и всичко си идва на мястото.Убавото е,че като вземеш да релоудваш патрони и ще ти прави икономии на барут и съчми :).Малко по лека е,патроните са по малки и позволява да мъкнеш повече със себе си ,като количество.Има и едно огромно предимство-авантаджиите няма как да ти просят патрони,дори и наистина да са забравили патрондаша :lol: щото нема да им вършат работа :fuck:

Патрони има навсякъде за 20ти.Има и евтини та това не трябва да те плаши.Факт е,че за 20ти има по голям избор на патрони,отколкото за 16ти кал.например.Става си и за едър лов,стига да не си фен на онези прословути 13 и 14/0 щото не ги събира :lol: .Аз с мойта съм трепал прасе,доста голямо и то с евтин куршум "рио".Обикновено я мъкна нея,че мразя да мъкна тежки неща.Пушка,като пушка.Уцелиш ли дивеча-пада :)

калибъра е въпрос на избор,а и ти едва ли ще останеш с една пушка.Вземи си ,каквото ти е по сърце и каквото най добре ти легне на ръцете.

Edited by nqkoiotnqkade

Грубо прозвуча,aма си е така :D

Понеже няма лов си казваме истината.Най много се лъже след лов и преди избори.

Понеже няма лов си казваме истината.Най много се лъже след лов и преди избори.

То не остана по кво да се стреля,та избора на калибър си е най малкия дерт:D

След лов не знам,но преди избори...яко и като за световно:D

• 1 month later...

благодаря на всички които се изказаха по темата, наистина съм млад ловец и искам да си взема пушка само и само за пернато. за едрото ще му мислим в нашия регион едрото липсва - с. Ловско община Лозница обл. Разград.

пп

май ще е 20ка

Като ще е 20 поне да е 20-76.Много от патроните 20 магнум превъзхождат патроните 12-70.Най-малкото са по-бързи и се стреля с по-малки предварения.Има куршуми,които са с по-голяма енергия от 12-70.

Не питай старило,а питай патило!Когато за първи път видях кал.410 се хванах за главата.Идваха разни жабари да бият пъдпъдъци с тях по нашенско.Изглеждаха ми направо смешно,не сериозно.Жабарите обаче си пукаха като за световно.Дойдоха с един багажник патрони и ги изгърмяха за отрицателно време.Е то тогава и дивеча беше пре-доволно.

Та ако ти е на сърце кал.20 вземай колега!Смело и безотговорно.Ако си упорит/мераклия/,ще му хванеш цаката.Джепане се намира,остана дивеч да има. На слука!

Здравейте. Моето скромно мнение е да си вземеш пушка,която ти приляга добре и се чувстваш комфортно с нея.Какъвто и калибър да е ,ако не ти е удобна.........удоволствието от лова го няма,а и стрелбата е по-трудна. За лов на пернато ще ти е по-удобно да носиш пушка 20-ти калибър ,защото е по-лека, а щом е по-лека и прицелването е по-бързо. 20-ти калибър покрива по-малък периметър със съчми,но свикнеш ли и .......всичко става ток и жица. За едрия лов няма да имаш никакви проблеми стига да е 12-76 , защото бренеке от този калибър по нищо не отстъпва на същото калибър 12.

С две думи вземи това,което ти е на сърце

Поздрави и наслука

С 20кал., или ще станеш добър и прецизен стрелец, или поредния в "Купувам/продавам ловно оръжие"...! ;)

Аз много го харесвам тоя калибър, но все още нямам пушка в него, а май няма и да имам,

защото не му виждам смисъла, една лека бекасьорка 12к. е същата бира, а такава вече имам?!

Истината е, че 12-така е най-универсален, щото има и 10-ти, 8-ми, а и 410.

Става за всичко от пиле до елен. И за пъдпъдък с 24гр. патрони и за гъски с 36-52гр. и с куршум.

А и още нещо - леката пушка не е най-добрата пушка...!!!

Успех в избора и наслука

Edited by Тони Груев

С 20кал., или ще станеш добър и прецизен стрелец, или поредния в "Купувам/продавам ловно оръжие"...! ;)

Аз много го харесвам тоя калибър, но все още нямам пушка в него, а май няма и да имам,

защото не му виждам смисъла, една лека бекасьорка 12к. е същата бира, а такава вече имам?!

Истината е, че 12-така е най-универсален, щото има и 10-ти, 8-ми, а и 410.

Става за всичко от пиле до елен. И за пъдпъдък с 24гр. патрони и за гъски с 36-52гр. и с куршум.

А и още нещо - леката пушка не е най-добрата пушка...!!!

Успех в избора и наслука

"Леката пушка е най добрата пушка"Скоро не съм чел по откровен и смислен цитат от този.Другото е мъкнене и суета :icon_thumright:

"Леката пушка е най добрата пушка"

Сигурно не си видял, но съм написал обратното...!!!; :umnik2:

(Мисля, че можеш да си оправиш поста, като "златен потребител" имаш право на редакция 24ч..)

Иначе знаеш какво ми е мнението за тековете, но те са "друга бира",

защото са с дебели цеви и имат много по-равномерен осип...!

Приятна вечер колега

Сигурно не си видял, но съм написал обратното...!!!; :umnik2:

(Мисля, че можеш да си оправиш поста, като "златен потребител" имаш право на редакция 24ч..)

Иначе знаеш какво ми е мнението за тековете, но те са "друга бира",

защото са с дебели цеви и имат много по-равномерен осип...!

Приятна вечер колега

Да,сега го видях.Всъщност погрешно написаното повече ми допада.

Колкото до тековете...те са ми слабост.

Равномерния осип определено се дължи на дебелата стена....и на това,че е само една тръба,ма както казваш това е друга тема

Та като споменах друга тема:

Стените на тека ,както казваш са дебели.Както споменах цевта е и една.Ударите по стените,деформиращи ги в зоната на еластична деформация наричаме цевни вибрации.Та дебелите стени или липса на друга цев са причината за равномерния осип на тека?Или може би и двете?Да провокираме ли общественото мнение с подобна тема ;)?Как мислиш?

А относно килата на пушката...някой спомена в този форум,че боклука за един е съкровище за друг.Приятна вечер и на теб колега!

..............и да прощават колегите за спама:)

Edited by nqkoiotnqkade

...тека определено няма равномерен осип със съчми...най-малкото заради пълният шок,който в условията на съвременният лов/добри кучета,добри патрони,добри ловци/ е непотребен!!!

...по-правилно е да се каже,че има постоянен бой,било то с куршум или съчми ;)

...чудесно оръжие е,но с ограничена употреба!!!

...по темата...ако имате възможност да притежавате 20-ти калибър,желанието за това и поне някоя година стаж не бива и за секунда да се замисляте...визирам 20-ти калибър поне от среден клас/Фаусти,Фабарм,Берета,Франки,Бенели/,ще ви вършат същата работа,като 12-ти,но с яко почесване на егото,а то за един съвременен ловец е много :cool:

...тека определено няма равномерен осип със съчми...най-малкото заради пълният шок,който в условията на съвременният лов/добри кучета,добри патрони,добри ловци/ е непотребен!!!

...по-правилно е да се каже,че има постоянен бой,било то с куршум или съчми ;)

...чудесно оръжие е,но с ограничена употреба!!!

...по темата...ако имате възможност да притежавате 20-ти калибър,желанието за това и поне някоя година стаж не бива и за секунда да се замисляте...визирам 20-ти калибър поне от среден клас/Фаусти,Фабарм,Берета,Франки,Бенели/,ще ви вършат същата работа,като 12-ти,но с яко почесване на егото,а то за един съвременен ловец е много :cool:

Я, ти се появи бре Коце...!!!

Що реши, че тека трябва да е с пълен шок, вкъщи всички са "тръби"?!

За пълния шок не съм много сигурен - чак пък непотребен...?!

Виж за егото..., за егото съм напълно съгласен с теб...!!! :icon_thumright:

Не питай старило,а питай патило!Когато за първи път видях кал.410 се хванах за главата.Идваха разни жабари да бият пъдпъдъци с тях по нашенско.Изглеждаха ми направо смешно,не сериозно.Жабарите обаче си пукаха като за световно.Дойдоха с един багажник патрони и ги изгърмяха за отрицателно време.Е то тогава и дивеча беше пре-доволно.

Та ако ти е на сърце кал.20 вземай колега!Смело и безотговорно.Ако си упорит/мераклия/,ще му хванеш цаката.Джепане се намира,остана дивеч да има. На слука!

първите ми стъпки в лова бяха с 410 калипър, и мога да ти кажа (бях на 13 години) че е един страхотен калипър за пернат

беше надцевка, и смея да твардя че пъдпъдъците и горолиците падат с нея и то без никакви претесненя