Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Как се става истински ловец на едър дивеч?

Как се става истински ловец на едър дивеч?  

226 members have voted

1. 1. Как се става истински ловец на едър дивеч?

• С 20г. ходене в ловни стопанства
    • С 20г. ходене по много дружинки
    • С 5г. ходене като гонач(викач, карач) в една, или повече дружинки

Recommended Posts

На въпросите не съм отговорил,трите неща изброени в тях са важни но не са решаващи според мен.Много мерак се иска и от началото да попаднеш на верните учители да те понаучат къде нещо за лова,ловната етика и тн.Много спомени и много случки ми минават през главата все за неща изградили ме това което съм в лова.Преди 30г. отстрелях първия си дивеч,на бракониерски лов един страхотен сръндрак бях с Кума ми и брат му Старшината.Единия от старите ловци вика,,Абе ма....му стара сега как,че делиме сърна на три,,а другия отговори,,Не на три брат ми а на четири,Бай Левитко от две години не може на лов да ходи ще му занесеме един дял на него,,И много други неща се сещам,как са ме учили от къде минават прасетата,до къде ще завърти сърната па ще се върне и тн.

Edited by planinicki
  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

С нито едно от изброените в анкетата не се става истински ловец на едър дивеч ! Става се с мерак, познаване на района и навиците на дивеча и превиживяването на много и разнообразни случки, за да се н

И аз да хвърля моите 5ст. за темата. Термовизионната камера направи твоя приятел по-добър ловец ли? Да, помогнала му е да отстреля вълците, но според мен хич не му е помогнала да стане по-истински ло

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки ! Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции ! Във всеки случай, съм твърдо убеден, че

Posted Images

Каквото ида си говорим в основат на всичко е в мерака ако го няма ако щеш и сто години да ходиш като какъвто си щеш пак няма да станеш такъв какъвто искаш.С годините се натрупва опит и се осъвършенствуваш но в основата си остава мерака.

Каквото ида си говорим в основат на всичко е в мерака ако го няма ако щеш и сто години да ходиш като какъвто си щеш пак няма да станеш такъв какъвто искаш.С годините се натрупва опит и се осъвършенствуваш но в основата си остава мерака.

Ловът на едър дивеч в Бг се извършва чрез гонка.Какво значи в този случай ловец на едър дивеч-притежател на нужните документи човек,с пушка в ръка и стриктно изпълняващ разпорежданията на ръководителя.

Допълнение на картината-група цигани с черпаци и тенекии подкарващи животните към предната група хора.

Кви 20,30 и повече години,колкото групата е по-гляма,толкова лова е по успешен.

Общо взето групов лов на пътпъдъци.Смяяяях,но и жалко.

Edited by tanatsi

Ловът на едър дивеч в Бг се извършва чрез гонка.Какво значи в този случай ловец на едър дивеч-притежател на нужните документи човек,с пушка в ръка и стриктно изпълняващ разпорежданията на ръководителя..Смяяяях,но и жалко.

Тц... :D

В "анкетата" присъства и вариант - 20 г. в ловни стопанства....където има и други видове едър дивеч, които в повечето случаи не се ловуват "на гонка"

Тц... :D

В "анкетата" присъства и вариант - 20 г. в ловни стопанства....където има и други видове едър дивеч, които в повечето случаи не се ловуват "на гонка"

Да,забравих,там където още от портала те посрещат животните.

Тони, запазвам си правото да изкоментираме този въпрос в реален разговор, защото писането не ми е любимото занимание. Давам коментар преди да изчета 3-те страници отговори, които са се натрупали доста бързо. признавам. Хрумна ми един контра-въпрос, обаче, с доуточняващи въпросчета:

Контравъпрос: За колко години се става инженер? Лекар, Програмист? Строител.... Кранист. Филателист, музикант.

Подвъпрос: Дефинирай какво рабираш под "Истински ловец на едър дивеч".

Държа да уточня, че аз не спадам към нито една от посочените от теб категории, но питам, след като ти спадаш към втората, кое или какво точно те накара да се изключиш от определението "истински ловец на едър дивеч", каквото и да означава това.

Надявам се, скъпи приятелю, че няма да се усъмниш в добронамереността на запитването ми към теб. :horo::gathering:

Никакво съмнение в добронамереността ти приятелю нямам, напротив с удоволствие чета поста ти, защото очаквах и..........ят ти отговор...!

Конкретно на въпроса ти "кое или какво точно те накара да се изключиш от определението "истински ловец на едър дивеч"",

ще ти отговоря, защото за мен понятието "истински ловец" влизат само тези за които ловът е не само страст, или бизнес ,

а основно занятие за прехрана.

Анкетата е повърхностна, като всяка анкета.;)

Всеки може да се види в някоя от посочените категории, или да се изключи от всички.

Но на всички нас ни се иска да сме "по-истински" ловци, да сме по-знаещи, по-можещи, по-разбиращи и по-точни стрелци.

Кой как, до къде и какъв ще стане не е ясно, трябва и да го носиш в себе си и много опит и интелигентност за това наше занятие?!

Но едно е сигурно, че не трябва да спираме, да опитваме и да се учим - съвършени и завършени са само кръглите глупаци май...!!!!

ПП По аспектите на тази и не само теми, мисля в най-скоро време да си организираме един семинар в аула "Чичовци",

където се надявам лично да обменим мнения и идеи в духа общата ни нАучна заинтересованост...?! ;):)

Никакво съмнение в добронамереността ти приятелю нямам, напротив с удоволствие чета поста ти, защото очаквах и..........ят ти отговор...!

Конкретно на въпроса ти "кое или какво точно те накара да се изключиш от определението "истински ловец на едър дивеч"",

ще ти отговоря, защото за мен понятието "истински ловец" влизат само тези за които ловът е не само страст, или бизнес ,

а основно занятие за прехрана.

Анкетата е повърхностна, като всяка анкета. ;)

Всеки може да се види в някоя от посочените категории, или да се изключи от всички.

Но на всички нас ни се иска да сме "по-истински" ловци, да сме по-знаещи, по-можещи, по-разбиращи и по-точни стрелци.

Кой как, до къде и какъв ще стане не е ясно, трябва и да го носиш в себе си и много опит и интелигентност за това наше занятие?!

Но едно е сигурно, че не трябва да спираме, да опитваме и да се учим - съвършени и завършени са само кръглите глупаци май...!!!!

ПП По аспектите на тази и не само теми, мисля в най-скоро време да си организираме един семинар в аула "Чичовци",

където се надявам лично да обменим мнения и идеи в духа общата ни нАучна заинтересованост...?! ;):)

Напълно удовлетворен съм от отговора ти, както винаги обмислен и аргументиран. Аз те попитах заради това, че гледната ми точка е съвсем друга. За мен ловът е изключително разтоварващо хоби, до такава степен, че се улавям как измества почти изцяло занимания, които навремето бяха и задължение и занимавка в свободното реме. Естествено не си вадя хляба чрез лов, но за него съм готов да вложа голяма част от средствата, които изкарвам с това, което най-добре умея и за което ми плащат. Ако трябва да дам пример, той е следния: 100% от истинските мъже се кефят карайки хубави и мощни коли, но състезателите на Формула1 са една шепа хора - професионалисти, които си изкарват хляба с това. Връщайки се на лова, дълбоко не приемам иронични подмятания от страна на колеги за Блазери, Бластери, лъскави Жипове и слъпи дрехи и обурудване, които не правели ловеца. Вярно, не го правят. Но помага. Еле ако има и заложен ген, пък и се вижда, че заради хобито ти сън не те хваща.

Виждам, че е наложително да проведем една лекция в Аулата "Чичовци". Ама я занемарихте нещо. И аз напоследък съм в една турболенция, време не ми остава за нищо. Но желание щом има, всичко е възможно. :gathering:

Жоре,

аз пък категорично не съм съгласен поне с половината ти писане, относно технологични играчки, /че и правещи "100% от истинските мъже"/ унищожаващи, нещо много по - дълбоко в човека, в съзнанието му, в мотивациите му, в способностите му.

Оборудването не само не помага, то в значителна степен вреди .... !!!

Жоре,

аз пък категорично не съм съгласен поне с половината ти писане, относно технологични играчки, /че и правещи "100% от истинските мъже"/ унищожаващи, нещо много по - дълбоко в човека, в съзнанието му, в мотивациите му, в способностите му.

Оборудването не само не помага, то в значителна степен вреди .... !!!

Можеш ли по-подробно да обясниш, как точно и на кого вреди качественото оборудване и техника... ?

Можеш ли по-подробно да обясниш, как точно и на кого вреди качественото оборудване и техника... ?

Разбира се !

Вреди на естествените способности на човека, заложени от природата, както в аспект: първични сетива, рефлекс, адаптация, физически способности и т.н.

Вреди в аспект на дивеч: защото той не е приравнен с "талибаните" .... мисля, че ти го разбираш достатъчно добре ... извън търговските интереси !!!

Edited by zkk

В подкрепа на бат Светльо вътрешно си усещам, че ловец, който преследва животното с копие, е в пъти по-добър ловец от този с оптика с огнестрелно.... нямам доказателства, че това е така.. просто усещане...

А пък пример за вредна техника е Фар на нощен лов.... .. само за пример...

Ихаа! Започна се. Добре, че се познаваме. Той Тони хубаво предложи да обсъдим темата в аулата в "Чичовци". И Светльо е прав, ама с него отдавна сме се разбрали за високите технологии. Само че и очилата спадат към тях. Пусто ако ги намаше, нито ти, нито аз, нито един куп съфорумци щяхме да можем да се оправяме. Абе кой както може, стига да му прави кеф. Едни предпочитат гримирани девойки, други естествени. Трети със силикон. А истинският еб@ч ги кара подред. Първите трима гледат. Наздраве. :))))

Edited by JOR8

Разбира се !

Вреди на естествените способности на човека, заложени от природата, както в аспект: първични сетива, рефлекс, адаптация, физически способности и т.н.

Вреди в аспект на дивеч: защото той не е приравнен с "талибаните" .... мисля, че ти го разбираш достатъчно добре ... извън търговските интереси !!!

Свтльо, разбирам те какво се опитваш да кажеш, ама в този случай по-добре с лък и копие, отколкото с огнестрелно оръжие :D

Ловът си е лов и всеки има право да избира по какъв начин и с какво да ловува, според собствените си потребности и възможности. Не е редно да се вменява на някого нещо, което според един е правилно, а според друг не е точно така :cap:

Само един пример ще дам от моята скромна ловна практика:

Млад ловец съм и съм си закупил ловен гладкоцевен полуавтомат. Излизаме с дружинката на лов в район за който се знае, че има много прасета. Заредил съм бренекета и 13/00 :eusa_dance: Излизат ми няколко едри мъжки глигана, стрелям, те падат... стават и си заминават...Гледам ги как си тичат на една полянка и продължавам с бренекетата... По едно време даже спряха да ми се присмиват...

От тогава не ходя на лов за едър дивеч с гладкоцевна пушка !

Наскоро с един приятел, който отстреля три вълка близо до Плевен коментирахме подобна тема. Той плати 18000 лв. за термовизионна камера с която успя да издебне и отстреля вълците. Преди това само виждаха следите на стървилището и му се подиграваха, че това били кучета.

Съвременната техника е хубаво и полезно нещо в нашето хоби и всеки, който може да си позволи да ползва последните нововъведения със сигурност ще го оцени и остане доволен.

От морална гледна точка, които има скруполи си избира методи и средства за лов, според своето виждане и всички са доволни. Да се заклеймяват обаче тези, които се стремят да се развиват и искат да притежават качествени и съвременни уреди за лов, е грешно и неправилно !

А това е приятелят на Росен и това е пушката с термовизионната камера за която става дума.Човека си е много запален и сериозен ловец.Повечето от оня край сме такива. :bira:

post-3773-0-31944900-1335976976_thumb.jpg

Edited by lobo

А това е приятелят на Росен и това е пушката с термовизионната камера за която става дума.Човека си е много запален и сериозен ловец.Повечето от оня край сме такива. :bira:

Тоз колега не вярвам че може да гласува с последния възможен отговор. А за това че бракониерите са наи-добрите ловци съм напълно съгласен. Това са хората който най добре познават навиците на прасетата конкретно. Познавам хора който по цяло лято до късна есен даже и зимата при минус 15 висят нощес по царевиците и се надхитрят с прасетата. Това за мен си е голямола месарска болест но си трабва да си и добър ловец за да отстреля 3 пъти повече прасета от дружинката си за един сезон. И подчертавам че нестава въпрос за фараджии а за варда с гладкоцевно ИЖ без никакви оптики и фенерчета и т.н. дрънкулки. Тези хора познават всяко една сюрия която се върти в района от колко броя е и къде се хранят нощес къде лежът през деня и това за район на 4,5 дружиннки. Много хора могат да ме упрекнат за този пост но тава е самата истина и за мен това са истинските ловци.

Edited by Валето

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки !

Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции !

Във всеки случай, съм твърдо убеден, че природата, нейните закони, биологични видове, разнообразие, популация и т.н, без да подкрепям еко-фашистите, са над налагащата се в последните години ценностна система, включително и в хобито, което ни обединява ... !!!

А примера, който ми даваш за колегата с термовизионната камера и платените пари .... изобщо не може да ме впечатли ... и не само мен !

Виж, ако ги беше издебнал с по - природосъобразни методи, с нещо от първичността на дедите ни, .... веднага отивам да науча нещо интересно !

Щот утре, някой ще си купи безпилотник, за да трепе дивеч или нещо друго ...... !!!

Е ...... това не е лов, или поне аз не го разбирам така ... !!!

Някакси ... не го виждам развитието в качествените и съвременни уреди за лов, ... той верно продължава .... зависи какво !!!

Светльо, както казах и по-напред, разбирам какво имаш в предвид, но то според мен няма много общо с това, кой с какво ловува.

Защо постоянно създавате разделение между ловците, на такива с по-модерна техника и оръжие и на другите, които по субективни фактори не могат да си позволят това ?

Обикновено, тези които нямат, се изкарват по-добри ловци, защото са "първични и истински ", а другите, които имат са "новобогаташи' и са си купили билетите ?

Е, не е така !

Грешно е да се разсъждава по този начин и е грешно да се прокарват такива настроения !

Ловът е за всички и не трябва ловците да се делят на едни или други! Познавам и от двете категории ловци и мога да кажа, че и при едните и при другите има такива, които са истински ловци и такива, които не са за този спорт !

Пак повтарям, не делете ловците по измислени от вас критерии, защото не сте прави и създавате ненужно напрежение !

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки !

Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции !

Във всеки случай, съм твърдо убеден, че природата, нейните закони, биологични видове, разнообразие, популация и т.н, без да подкрепям еко-фашистите, са над налагащата се в последните години ценностна система, включително и в хобито, което ни обединява ... !!!

А примера, който ми даваш за колегата с термовизионната камера и платените пари .... изобщо не може да ме впечатли ... и не само мен !

Виж, ако ги беше издебнал с по - природосъобразни методи, с нещо от първичността на дедите ни, .... веднага отивам да науча нещо интересно !

Щот утре, някой ще си купи безпилотник, за да трепе дивеч или нещо друго ...... !!!

Е ...... това не е лов, или поне аз не го разбирам така ... !!!

Някакси ... не го виждам развитието в качествените и съвременни уреди за лов, ... той верно продължава .... зависи какво !!!

Аз никога няма да ползвам уреди, които не дават никакъв шанс на животните . Аз имам респект от животните и колкото и странно да звучи, предпочитам да им дам шанс да оцелеят някак си. Представям си на моито стървила да ползвам термовизионна камера, ми то по добре да сложа един самострел с топлинно насочване и изобщо да не ходя.

Според мен май се става "истински ловец" с по-различно отношение към лова/не по "задължение"/ и дивеча /не консуматорско като в последните 20г/

Росене,

Старая се да не създавам разделение, само споделям определена позиция ..... !

Ако не ти харесва .... банннннн .. и толкова ........ !!!

Щот имаш възможността !!!

Но къде отива т.н свобода на обективните мнения и становища, излизащи извън "правилната" посока .... !

А и коя е тя .... !????!!!

Проблемите в това отношение са доста по - сериозни, отколкото се представят, и по един или друг начин, прозират в много постове, което прави форума интересен, интригуващ и в крайна сметка полезен за ловците !

Нека да не ограничаваме правото на всеки спазващ правилата на форума, както да споделя мнение, така и да прецени, коя гледна точка, пасва на ценностната му система и на обективната реалност ....!

Edited by zkk

Аз никога няма да ползвам уреди, които не дават никакъв шанс на животните . Аз имам респект от животните и колкото и странно да звучи, предпочитам да им дам шанс да оцелеят някак си. Представям си на моито стървила да ползвам термовизионна камера, ми то по добре да сложа един самострел с топлинно насочване и изобщо да не ходя.

Аз също давам шанс на животните, когато по една или друга причина, не уцеля. Всички сме писали в другата тема. Но: за разлика от батюшката, който всекидневно обхожда районите на 5 дружинки и познава "членовете" на сюриите поименно, аз гледам да си върша работата и да имам принос в пустата икономика, чрез плащане на заплати. Пък после най-обичам да слушам, че тая държава била скапана и криза било и дивеч нямало и т.н. Иде ми да нарежа пушките и да си направя чешма. Но ше изчакам да ми мине.

Аз също давам шанс на животните, когато по една или друга причина, не уцеля. Всички сме писали в другата тема. Но: за разлика от батюшката, който всекидневно обхожда районите на 5 дружинки и познава "членовете" на сюриите поименно, аз гледам да си върша работата и да имам принос в пустата икономика, чрез плащане на заплати. Пък после най-обичам да слушам, че тая държава била скапана и криза било и дивеч нямало и т.н. Иде ми да нарежа пушките и да си направя чешма. Но ше изчакам да ми мине.

Га душата е болна за телото лек нема.И те така. :bira:

Жоре, какво общо има икономиката с ловното хоби ..... ????

Освен, че с начина на нейната организация, след близко време ще ловуваме през екрана и с клавиатурата ..... !!!

Не режи пушките .... лова винаги продължава .... !!!

Росене,

Старая се да не създавам разделение, само споделям определена позиция ..... !

Ако не ти харесва .... банннннн .. и толкова ........ !!!

Щот имаш възможността !!!

Но къде отива т.н свобода на обективните мнения и становища, излизащи извън "правилната" посока .... !

А и коя е тя .... !????!!!

Проблемите в това отношение са доста по - сериозни, отколкото се представят, и по един или друг начин, прозират в много постове, което прави форума интересен, интригуващ и в крайна сметка полезен за ловците !

Нека да не ограничаваме правото на всеки спазващ правилата на форума, както да споделя мнение, така и да прецени, коя гледна точка, пасва на ценностната му система и на обективната реалност ....!

Светльо, струва ми се, че си изнервен...?

Какви БАН-ове, какви гонения и ограничения ...?

Всеки си изказва мнението, както смята, че е правилно, а другите четат и си правят съответните изводи. Всеки за себе си, според своите си разбирания и ценностна система. Тези неща са строго индивидуални и зависят от много други фактори, някой от тях изграждани от най-ранна детска възраст.

На мен също както и на теб ми прави впечатление, че в повечето теми, когато се стигне до въпроса за качествено оръжие, маркови дрехи и аксесоари, веднага се започва същата ненужна полемика. Затова и попитах, на кого е нужно това... ? Може би така някой избива някакви комплекси...?

Както ти изказваш свободно своето мнение, така и друг, може да не е съгласен с него и да го обори, според своето виждане. Хората са различни, както и техните виждания за ловът и живота в частност.

Опитах се по различни начина да ти кажа нещо, но явно не ме разбра...

Здраве да е, като се видим, че продължим разговора...