Jump to content

Как се става истински ловец на едър дивеч?

Как се става истински ловец на едър дивеч?  

226 members have voted

1. 1. Как се става истински ловец на едър дивеч?

• С 20г. ходене в ловни стопанства
    • С 20г. ходене по много дружинки
    • С 5г. ходене като гонач(викач, карач) в една, или повече дружинки

Recommended Posts

Га душата е болна за телото лек нема.И те така. :bira:

Валка, доста закодирано изказване, но съм съгласен с теб.

• Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

С нито едно от изброените в анкетата не се става истински ловец на едър дивеч ! Става се с мерак, познаване на района и навиците на дивеча и превиживяването на много и разнообразни случки, за да се н

И аз да хвърля моите 5ст. за темата. Термовизионната камера направи твоя приятел по-добър ловец ли? Да, помогнала му е да отстреля вълците, но според мен хич не му е помогнала да стане по-истински ло

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки ! Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции ! Във всеки случай, съм твърдо убеден, че

Posted Images

Аз също давам шанс на животните, когато по една или друга причина, не уцеля. Всички сме писали в другата тема. Но: за разлика от батюшката, който всекидневно обхожда районите на 5 дружинки и познава "членовете" на сюриите поименно, аз гледам да си върша работата и да имам принос в пустата икономика, чрез плащане на заплати. Пък после най-обичам да слушам, че тая държава била скапана и криза било и дивеч нямало и т.н. Иде ми да нарежа пушките и да си направя чешма. Но ше изчакам да ми мине.

Ние със Светльо имаме шанса да си гледаме домашни сръндаци от прозорците на къщите в общото ни ловище, и може би за това мирогледа ми съвпада с неговия, мога да убивам по-няколко животни на ден ако искам......той също, за него не знам ама аз не искам да си развалям хубавата гледка през прозореца.

п.с. Не съм светец разбира се, имам няколко хубави трофея, но те са плод на бая ходене и търсене на подходящия. ;)

Жоре, какво общо има икономиката с ловното хоби ..... ????

Освен, че с начина на нейната организация, след близко време ще ловуваме през екрана и с клавиатурата ..... !!!

Не режи пушките .... лова винаги продължава .... !!!

Какво общо има икономиката с ловното хоби ли? Горе долу следното: В наща държава в момента има един файтон хора, които с бизнеса си формират 1/3 до 1/2 от дохода на държавата (БВП). Всички от тях са работодатели. Държавните служители се хранят пак от тях, но през данъците и бюджета. На второ място идват средните данъкоплатци или средния и дребен бизнес, които формират останалата част от БВП. Е да питам: колко от тези хора са ловци? Истински? По смисъла на настоящата анкета? А имат ли време за това? И ако не - значи ли, че трябва да им се разваля кефа като се замислят какви гадни пушки и техники ползват, за да си упражняват хобито? Няма да си режа пушките, разбира се. Един ден като се пенсионирам, ще си ги гледам на стената и ще се радвам, че съм изпълнил условие номер 1 или 2.

Какво общо има икономиката с ловното хоби ли? Горе долу следното: В наща държава в момента има един файтон хора, които с бизнеса си формират 1/3 до 1/2 от дохода на държавата (БВП). Всички от тях са работодатели. Държавните служители се хранят пак от тях, но през данъците и бюджета. На второ място идват средните данъкоплатци или средния и дребен бизнес, които формират останалата част от БВП. Е да питам: колко от тези хора са ловци? Истински? По смисъла на настоящата анкета? А имат ли време за това? И ако не - значи ли, че трябва да им се разваля кефа като се замислят какви гадни пушки и техники ползват, за да си упражняват хобито? Няма да си режа пушките, разбира се. Един ден като се пенсионирам, ще си ги гледам на стената и ще се радвам, че съм изпълнил условие номер 1 или 2.

Toчно Жоре, затуй и има много да наваскваме... Ние сме градски чада... Горе в гората слушам бай Пешо, дето сигурно и основно не е завършил, но горе той коли и беси..... Горе важат други закони...

Аз никога няма да ползвам уреди, които не дават никакъв шанс на животните . Аз имам респект от животните и колкото и странно да звучи, предпочитам да им дам шанс да оцелеят някак си. Представям си на моито стървила да ползвам термовизионна камера, ми то по добре да сложа един самострел с топлинно насочване и изобщо да не ходя.

Тогава грабвай копието.

Със съвременна пушка + оптика единствения шанс за животното е смотания ловец или да не стреляш въобще.

Тогава грабвай копието.

Със съвременна пушка + оптика единствения шанс за животното е смотанеия ловец или да не стреляш въобще.

Голям кеф да стреляш по товаpost-10594-0-67974500-1335988261.jpg......духчето каспър! Иначе ако имах време и някой друг да ми върши работата бих се замислил за този вид лов.....с копие, бах ти кефа а, да утепам някой глиган с 26см. зъби с копие, ми аз тогава няма да имам стигане. :lol:

Жоре,

и други са работодатели !

То, и феодала е работодател, робовладелеца .... и той от определена гледна точка, бандита ..... също / с много измерения/ !!!

Твърде опростено представяш нещата !

Искрено се надявам, че не гледаш на лова и кефа си , като на стрелба по мишени /носъри/ .... да речем в резерват или .... нещо друго !

Говорим за съвсем други измерения на лова .... !!!

Условие 1 или 2 нямат нищо общо, поне от позицията, която поддържам !

Edited by zkk

Шанс на животното давам под формата на постоянно ослушване и взиране на детайли, изострям си сетивата до такава степен, че в един момент започвам да си чувам сърцето...примерно, да отбелязваш всеки храст и бабунка, а пък снега да чуеш как скърца и нещото да го видиш на лунна светлина...УНИКАЛНО Е, поне за мен де. Може пък и да не разбирам, знам ли!

Голям кеф да стреляш по товаpost-10594-0-67974500-1335988261.jpg......духчето каспър! Иначе ако имах време и някой друг да ми върши работата бих се замислил за този вид лов.....с копие, бах ти кефа а, да утепам някой глиган с 26см. зъби с копие, ми аз тогава няма да имам стигане. :lol:

3-4 догота и ще можеш и с нож да ги диспачваш глиганите.. ;)

Какво общо има икономиката с ловното хоби ли? Горе долу следното: В наща държава в момента има един файтон хора, които с бизнеса си формират 1/3 до 1/2 от дохода на държавата (БВП). Всички от тях са работодатели. Държавните служители се хранят пак от тях, но през данъците и бюджета. На второ място идват средните данъкоплатци или средния и дребен бизнес, които формират останалата част от БВП.

:D Jor8 ,е сега вече ми стана ясно, че устройството на обществото е доста елементарно нещо..... Аз вече си изясних основните неща...

Коне ,Файтон ,файтонджия и Този ,който им какзва накъде да го возят.....нали все пак той ги храни..... 8)

1. "Работодатели"

2.Чиновници(служители-файтонджии)

3.Работници(коне) - полага им се само да рупат сухо сено и да носят....къв лов и пет лв. :o

Ама файтон без без коне....лесно е да си представим за какво може да служи.....Някой ще трябва да ходи пеш ;)

Сега сериозно....който има желание,време и тръпка за лов -възможности (дивеч) има достатъчно!

Сори за лиричното отклонение

Шанс на животното давам под формата на постоянно ослушване и взиране на детайли, изострям си сетивата до такава степен, че в един момент започвам да си чувам сърцето...примерно, да отбелязваш всеки храст и бабунка, а пък снега да чуеш как скърца и нещото да го видиш на лунна светлина...УНИКАЛНО Е, поне за мен де. Може пък и да не разбирам, знам ли!

Това е надхитряне, но не и шанс.Ако го владееш евала.Шанса за животното е ако след всичко това не стреляш.

Edited by stoeger

Па стана .... Кво значение има кой ква пушка оптика и джади има? Нормално е кат "пораснеш" и играчките ти да стават по-скъпи. Пушка за 10-20000 евра и оптика за 1/4 от туй да не би кат ги види дивеча и да пада сам.

колкото до тъй наречените "профи ловци" в наше време - браконти ми просто това за мен са хора намерили подходящото обяснение "нема работа". Типични андрешковци. Консуматори виш сорт. Мое се мота по 24ч в гората ,не мое да пофане работа за 5лв. Лошото у нас е ,че вечно си го мерим с по-големия без да търсим пътя и нашия да стане голуем и от там ние най-лесно да мрънкаме и критикуваме. Забравяте масово едно - ЕТИКАТА В ЛОВА.

Мислих да отварям такава тема ма .....

Вълчане, не сърни а мечки имам на оградата и кво от това. Трофей отдавна не ме блазнят , па влезели ми някоя муха в главата/то друго нема там/ зема че я очистя. И да ти кажа ,че вънка ем са по-убави ем по-евтини трофеите. Като лек пример - питам шефа на дружинката де е ловния им терен при мен за бележка за пътпъдък, той ми вика "да бе, да мое спокойно да си требиш сърните". Какво повече да ти кажа? те са 20-30 дни на терена , аз цела година. Мисленето братко, и дет викал хабиба - всичкото тук в гъзъ. Е те туй до кат се не промени ,мисленето де, оправия нема да има.

Много пъти съм го казвал ,за мен по-важното е хората с които общувам чрез лова отколкото слуката. Ако я има още по-добре, ако ли не - следващия път но пак с хубави хора. Ще ли ми се да утрепан нещо /долу горе квото и да е / нема ядове и проблем.Далеч съм от мисълта за "светеца ловец" ,но пък още по- далеч съм от "по всяко време и на всяка цена" щот имам билет и право.

Ора различни , па акъли още повече що да праим.

Това е надхитряне, но не и шанс.Ако го владееш евала.Шанса за животното е ако след всичко това не стреляш.

Аз съм хищничар и не бих пропуснал да стрелям по-хищник....имал съм случай един единствен път умишлено да не стрелям по хищник......беше една лисица, много ме изкефи нейното държание. Преди това бях гръмнал 2 чакала и бях получил дозата адреналин. А най любимото ми е да доближа някой сръндак на 20-30 м. да кажа ехооооо, той да ме погледне и аз да му кажа "убит си", и да последва едно недоволно врякане и подскачане от негова страна.

Офффф, тя верно темата хукна пак в една посока....

И преди го бях писал някъде....сутрин ставаме, хора, кучета, джипове, пушки, пиратки, радиостанции...надъхани за предстоящия свински лов...пожелаваме си "Наслука!", обикаляме, обсичаме дири, заграждаме, гоним, стреляме, радваме се, снимки правим, че даже и календари, спомняме си после пред софрата за различни истории със слука...абе хора ние не ходим в гората да им даваме шансове на тези животинки,

НИЕ ХОДИМ ДА ГИ УБИВАМЕ!!!!

Купуваме си карабини, оптики, бързомери, комбинирани пушки, гладкоцевни пушки...за да ги убием прасетата разбира се, иначе щяхме да сме на пусии с фотоапаратите...

Ходим в гората не да им даваме шанс на животните, а да ги убием. Шанс на животните дава слабия стрелец.

До valchan: Митаче, и аз имах подобно виждане за нощните уреди, но като се замисли човек това важи и за карабината и за оптиката и за фотокапаните, които знам, че ползваш...то като поразсъждаваме в тази посока, не етично на хищниците да им слагаме мърша през зимата, когато ловът им е затруднен и те са гладни и ние комплексираните ловци ги чакаме там, на мършата...като сме големи ловци трябва да ги издебваме до леговищата им, по следите да ги намираме и така...

Колкото до делението на блазеристи и истински ловци....пак ще кажа оффффф, че ми идва на акъла и фак оф. Един дава 10 кинта на ден за 2 кутии цигари, друг пие по 1 кило концентрат в кръчмата, трети кара кола над възможностите си за престиж, четвърти може да се лишава от първите 3 неща, за да си купи Блазер...приоритети, господа, приоритети...

Мдам. Това за приоритетите, отдавна го бях казал. Добре, че още някой също го изповядва като философия.

По повод иронията в израза - "блазеристи и истински ловци", веднага ми идват 2 неща на ум:

Представям си, в дружинките, където ходя на лов и не ме познават, ако се появя с некой турски автомат за 300 лв. Веднага ше бъде едно оплюване и критики, смеееех и пр. Чесане на езика винаги има. (предварително се извинявам на притежателите на такива, взех примера случайно. Според мен лоша пушка нема, има слаба практика в стрелбата).

Другият пример е следния: В махалата на мойта улица живеят двама братя. Баща им (лека му пръст) в гаража си поправяше трабанти. Голям майстор механик беше няма спор. Покрай него синовете му прихванаха занаята, Търсеха ги отвсякъде. В последствие единият се записа и завърши някакво школо по ДВГ, щото явно бели петна в знанията имаше, пък и пуста механика взе да се усложнява. Другият си отвори ресторантче и му потръгна. Сега и двамата работят активно, всеки в своята среда. Първият вече има партньор и пак е търсен механик. Но фактът си е факт. Не карат трабанти, а БМВ-та с по над 200 коня двигатели, които сами си поддържат. И никой не им се смее, камо ли да ги вини за това. Пак са си добри. Такива ми ти работи.

П.П: И мен в лова ме привлича най-вече компанията. Ако няма с кой да споделиш, дори да имаш слука, си си загубил времето.

:a016: `дет вика един приятел - ако чукна прасе или чужда булка и не се пофаля...............за кво` изобщо ги чукам :eusa_dance:

П.П: И мен в лова ме привлича най-вече компанията. Ако няма с кой да споделиш, дори да имаш слука, си си загубил времето.

То, така погледнато, по харно от платения лов няма. Там и компанията си я избираш, и обедите и вечерите са по удобни и обилни.

И тази тема се разми.Във всяко изказване,има истина,има спомен,има и нещо повече.Според мен,нито някой с блазер ще е по-истински ловец от този с ръждясалото текче или обратното.Гледайте да няма инциденти по време на лов,пък който с каквото иска и има да ходи,да стреля,да се отпусне от ежедневните проблеми,а бе дет се вика да заредим батериите и т.н....

Що не се казват нещата с истинските имена ?

На кой не му се стреля с читаво чифте и на кой от готина жена не му се е@...

да, на тоя дето не му стиска не му се и иска...

Тука става въпрос за лов на едър дивеч и истината за всеки един от нас,кой къде е в този формат.

Не е хич срамно да се сподели,попита да се поучи човек дори.

Интересен е факта,че на първи сезон всеки се старае да се доближи до същността на лова и ловеца,и след това всички професори,не вдяват от нищо...

Как да се развива ловна,киноложка,култура,как де се доближим до тези които правят качествените оръжия и полагат максимум сили за безопасността като цяло в лова.По какъв начин ще се опази и без това нищожната популация на дивеча,било то местен или прелетен.Колко през тази сурова зима отидоха до ловищата.

Е,как да се превърнем в истински...

.....Представям си, в дружинките, където ходя на лов и не ме познават, ако се появя с некой турски автомат за 300 лв. Веднага ше бъде едно оплюване и критики, смеееех и пр. Чесане на езика винаги има. (предварително се извинявам на притежателите на такива, взех примера случайно. Според мен лоша пушка нема, има слаба практика в стрелбата).....

В много от дружинките в които пък аз ходя гледат турския Хавтомат "Чърчил",

цъкат с език, кефят се и лекинко завиждат Жоро,

щото там масовата пушка е ИЖ и ТОЗ - т'ва карабини и Блазери ги гледат, като бластери на извънземни.

Та за мен това не е критерий.

Срещал съм страхотни ловци с "Блазери" и същите с текове.

Попадал съм на помияри, месари, подлеци и страхливци и от двата вида.

На лов, в гората, пред природата, животното и на масата обаче за мен всички са равни.

Там само качествата на ловеца могат да ме впечатлят.

Никога не съдя за ловеца по дрехите, пушката, джипа и приказките.

Никого не подценявам и на всеки отдавам нужното уважение.

А допира ми с различни хора-ловци в безкрайната палитра на ловно-житейски ситуации,

само ме е убедил в правотата на оная народна мъдрост,

че най-малко става за смях този, който се смее последен...!!!;)

Edited by Тони Груев

В много от дружинките в които пък аз ходя гледат турския Хавтомат "Чърчил",

цъкат с език, кефят се и лекинко завиждат Жоро,

щото там масовата пушка е ИЖ и ТОЗ - т'ва карабини и Блазери ги гледат, като бластери на извънземни.

Та за мен това не е критерий.

Срещал съм страхотни ловци с "Блазери" и същите с текове.

Попадал съм на помияри, месари, подлеци и страхливци и от двата вида.

На лов, в гората, пред природата, животното и на масата обаче за мен всички са равни.

Там само качествата на ловеца могат да ме впечатлят.

Никога не съдя за ловеца по дрехите, пушката, джипа и приказките.

Никого не подценявам и на всеки отдавам нужното уважение.

А допира ми с различни хора-ловци в безкрайната палитра на ловно-житейски ситуации,

само ме е убедил в правотата на оная народна мъдрост,

че най-малко става за смях този, който се смее последен...!!! ;)

Тони, аз пък си вадя изводи като вземат да приказват :)

Офффф, тя верно темата хукна пак в една посока....

И преди го бях писал някъде....сутрин ставаме, хора, кучета, джипове, пушки, пиратки, радиостанции...надъхани за предстоящия свински лов...пожелаваме си "Наслука!", обикаляме, обсичаме дири, заграждаме, гоним, стреляме, радваме се, снимки правим, че даже и календари, спомняме си после пред софрата за различни истории със слука...абе хора ние не ходим в гората да им даваме шансове на тези животинки,

НИЕ ХОДИМ ДА ГИ УБИВАМЕ!!!!

Купуваме си карабини, оптики, бързомери, комбинирани пушки, гладкоцевни пушки...за да ги убием прасетата разбира се, иначе щяхме да сме на пусии с фотоапаратите...

Ходим в гората не да им даваме шанс на животните, а да ги убием. Шанс на животните дава слабия стрелец.

До valchan: Митаче, и аз имах подобно виждане за нощните уреди, но като се замисли човек това важи и за карабината и за оптиката и за фотокапаните, които знам, че ползваш...то като поразсъждаваме в тази посока, не етично на хищниците да им слагаме мърша през зимата, когато ловът им е затруднен и те са гладни и ние комплексираните ловци ги чакаме там, на мършата...като сме големи ловци трябва да ги издебваме до леговищата им, по следите да ги намираме и така...

Колкото до делението на блазеристи и истински ловци....пак ще кажа оффффф, че ми идва на акъла и фак оф. Един дава 10 кинта на ден за 2 кутии цигари, друг пие по 1 кило концентрат в кръчмата, трети кара кола над възможностите си за престиж, четвърти може да се лишава от първите 3 неща, за да си купи Блазер...приоритети, господа, приоритети...

Стефкоооо, ако имах свободно време, щях да съм постоянно в гората и като нищо бих започнал да ги гърмя по пътеките и пред дупките им. Тия термооптики ме дразнят, въпрос на различно мислене, ми не ме кефи то да си мисли, че се е скрило пък то да не е!!!

истински ловец на едър дивеч според мен се става с :

1. мноого мерак.

2. достатъчно свободно време.

3. достатъчно пари.

4. достатъчно `търпелива` булка.......... ;)

5. всичко това не бива да бъде самоцел, щото няма да се получи в края на краищата

ако пък ловуваш едър,дребен или среден дивеч и ти е кеф, какво значение имат горните 5 точки :yes3:

Стефкоооо, ако имах свободно време, щях да съм постоянно в гората и като нищо бих започнал да ги гърмя по пътеките и пред дупките им. Тия термооптики ме дразнят, въпрос на различно мислене, ми не ме кефи то да си мисли, че се е скрило пък то да не е!!!

Митко, малко ако фантазираме, с висок % на вероятност .... след 5 г:

- летящо дронче в калибър 300WM, термовизионна камера, самонасочващ се патрон, пиеш си уските в Q-то или там нещо друго, гледаш на екранчето, галиш едно хубаво бедро, по едно време ... зууум и бръммм: прихваната цел, изписани: вид, подвид, разстояние, кг., пол, години .... натискаш бутончето ..... и .... с удовлетворение споделяш, колко си велик ловец !!!