Jump to content

Как се става истински ловец на едър дивеч?

Как се става истински ловец на едър дивеч?  

226 members have voted

1. 1. Как се става истински ловец на едър дивеч?

• С 20г. ходене в ловни стопанства
    • С 20г. ходене по много дружинки
    • С 5г. ходене като гонач(викач, карач) в една, или повече дружинки

Recommended Posts

Аууу ... каква еко- милозливост и цивилизованост ... !!!

Хайде, без манипулации ... никъде не пише, че ги е убил !!

Може да ги е дал на зоологическа градина, продал, опитомил, чифтосал с кучета, може ...и много други неща !!

Същественото е че е на ТИ с ФАУНАТА .... без техниката ... !!!

ПП. Росене, а че техниката спомага за намаляване на популацията .... мисля, че няма как, да го отречеш !!!

Всичко зависи от човека /ловец/ от ценностната му система, а не от това с каква техника разполага !

С примки и капани колко животни се съсипват... ?!

Така че, явно не е до техниката, а е до възпитанието на индивида и това, как изглежда ловът през неговите очи. За едни, ловът е удоволствие, за други начин за прехрана, а за трети, нещо съвсем различно !!!

• Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

С нито едно от изброените в анкетата не се става истински ловец на едър дивеч ! Става се с мерак, познаване на района и навиците на дивеча и превиживяването на много и разнообразни случки, за да се н

И аз да хвърля моите 5ст. за темата. Термовизионната камера направи твоя приятел по-добър ловец ли? Да, помогнала му е да отстреля вълците, но според мен хич не му е помогнала да стане по-истински ло

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки ! Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции ! Във всеки случай, съм твърдо убеден, че

Posted Images

башибозушките орди "прогонващи" един район. :big_boss:

Не те познавам и не знам какъв си, но с този израз не мислиш ли,че обиждаш всички ловци, които напълно законно упражняват групов лов.

п.п. Това е ловен форум все пак.

Не те познавам и не знам какъв си, но с този израз не мислиш ли,че обиждаш всички ловци, които напълно законно упражняват групов лов.

п.п. Това е ловен форум все пак.

В моите очи груповият лов в много случаи изглежда точно така ... като башибозушка оргия.Като се замисля ... тактиката и целта на едното и другото съвпадат напълно.Не мислиш ли че съм прав ?! И башибозушките опустошения през 1876 -та са били напълно законни тогава , такива са били законите в Османската империя. :big_boss:

Edited by lobo

В моите очи груповият лов в много случаи изглежда точно така ... като башибозушка оргия.Като се замисля ... тактиката и целта на едното и другото съвпадат напълно.Не мислиш ли че съм прав ?! И башибозушките опустошения през 1876 -та са били напълно законни тогава , такива са били законите в Османската империя. :big_boss:

Ако се съглася с теб за груповия законен лов,значи не си ловец,а някакъв пореден еколог.Ако си такъв съм напълно съгласен с гледната ти точка,но тогава не пиши в ловен форум.

п.п.Не е опасно оръжието, а ръката, която го държи.

Ако се съглася с теб за груповия законен лов,значи не си ловец,а някакъв пореден еколог.Ако си такъв съм напълно съгласен с гледната ти точка,но тогава не пиши в ловен форум.

п.п.Не е опасно оръжието, а ръката, която го държи.

Всеки ловец трябва да е еколог и природозащитник.Иначе той е нещо друго.Дали го разбираш това ?Аз лично се самоопределям като такъв еколог и природозащитник ... нищо че много животни ми тежат на съвестта и че дори в момента имам поне 5 вида дивеч във фризера. :big_boss:

Edited by lobo

С примки и капани колко животни се съсипват... ?!

Много по-малко, отколкото със стрелящи "баровци", в ловните стопанства, паднали 4 - 5 , .... ранили и пратили на хищниците 3-4 пъти повече !

Слушали сме .... 67 изстрела .... паднали 3 прасета .... !!!

В тази тема, има заложен философски аспект на лова, като човешка дейност, а в тази насока измеренията са много .... !!!

Вероятно ще трябва нова тема, свързана с тези измерения ... какво пък .... може и да бъде, както интересно, така и полезно !

Дискусията е изключително интересна, но нека да я водим интелигентно и аргументирано! Апелирам да спазваме колегиалния тон, понеже има много ловци /млади/стари/, които си формират мирогледа съгласно техните ценности и под влиянието на вижданията на изявени колеги тук. Нека спорим интелигентно и без обиди и нападки!

Всеки ловец трябва да е еколог и природозащитник.Иначе той е нещо друго.Дали го разбираш това ?Аз лично се самоопределям като такъв еколог и природозащитник ... нищо че много животни ми тежат на съвестта и че дори в момента имам поне 5 вида дивеч във фризера. :big_boss:

Етоооо,ето това е истинският "ловец" за пример....ма ти имаш и съвест ли? :big_boss:

Всичкото това се прави с една едничка користна цел, да има на какво да се ловува!

Но в горните постове ставаше пъпрос за организиран законен групов лов, а той се прави с колектив, не с башибозук.

Напълно прав си. За жалост, подобно виждане нито се практикува, нито се толерира сред колегите у нас. Без значение с ижовки или с балцери.

В ловните стопанства ранен и не намерен/не платен/ дивеч е шанс 1:1000. Как беше лафа на Иванчо " и мама на тате не дава без пари" :lol:

Виж по груповия тоя № го има с пълна сила.

Не мога да разбера едно уж нормални хора са тук а нема ,нема и току станете на кълбо за глупости.

Много по-малко, отколкото със стрелящи "баровци", в ловните стопанства, паднали 4 - 5 , .... ранили и пратили на хищниците 3-4 пъти повече !

Слушали сме .... 67 изстрела .... паднали 3 прасета .... !!!

В тази тема, има заложен философски аспект на лова, като човешка дейност, а в тази насока измеренията са много .... !!!

Вероятно ще трябва нова тема, свързана с тези измерения ... какво пък .... може и да бъде, както интересно, така и полезно !

Тук бъркаш и то доста ! Личи си, че не си ходил в ловно стопанство, ако беше ходил нямаше да говориш така. В стопанствата се заплаща за ''празен'' изстрел, както и за ранено животно и ''баровците'', както ги наричаш си правят сметка на парите, които са изкарали и решили да похарчат. Всички дружини, които граничат с такива ловни стопанства, които не са заградени с мрежа, трябва да сте доволни, че там се провежда такъв лов. Защото с количествата храна, която се хвърля ежедневно в стопанството, ако не се правят гонки за едър дивеч, животните едва ли ще дойдат при вас в дружинката.

Жоре, кризата е в главите ни от бая години. туй ми беше идеята но е друга тема :bira:

Седя и мисля, кой е "истинския ловец". Тоя де е изтребил 2-3000 слона още толкова лъвове и леопарди,тоя де е "очистил" Индия от чоковоядци,тия де имат по 10на трофея от вид от де що има за пукане / и са ги платили ка си требе/, масаите, прекрасни ловци и войни и в сегашно време, разните племена по джунглите,руските промишленици/де се изхранват от лова/, Бъфало бил или Джеимс Шулц де са съкратили бизоните, Може би моят любим писател "За кого бият камбаните" ,който кат чета ловните му истории хем ми се допива, хем ми се ловува ,бе от всичко по много ми се прави. Може би бай Асан от забутано родопско село на майната си забравено от бога с кончето,кучето и старата пушка срещнах преди 4-5г и ми падна ченето . Тия де идат да мръзнат за да си чешат кефа по стървилищата или ония де немат време от работа и гледат да чешат крастата по стопанства. Може па да е тоя де 40 и повече години е съграждал ловни стопанства. Знам ли? Седях мислих и накрая установих ,че само седя. :lol::bira:

Понеже коментарът ти започва с обръщение към мен се чувствам длъжен да отговоря аз от името и на част от тези колеги, които те цитираха.

1. Към знаменитите ловци, споменати от теб да допълня и Дейви Крокет. Като бях дете, умирах да чета романите на Джек Лондон, Майн Рид и Карл Май ( да не се бърка с Карл Маркс :lol:)

2. По тая тема много писаха как се става истински ловец (в.т.ч. на едър дивеч) както и кой е истинският ловец според тях. Много малко се съгласиха обаче, че шаблон няма и истинският ловец е един събирателен и доста колоритен образ. Е, ти направи обобщението и всички са доволни. Което е най-важното и евала за което. И нищо, че накрая само си седял. Важното е, че добре си го казал. Кой квото разбрал, разбрал.

П.П. Темата не е приключила, понеже е интересна. Чакаме останалите колеги, които ще я открият на по-късен етап и обогатят със свои мнения. :buba:

Edited by JOR8

Любо, мисля, че нещо не си осмислил съвсем нещата,

разсъждаваш от позицията на 2012г. а снимката е правена в 1930...?!?!

По онова време, дядо ми примерно би го позлатил тоя човек,

защото е имал овце по балкана и не е минавал ден, да не плати "вълчи данък".

Стопанските загуби са били големи и това е оправдавало и поощрявало такива ловци на вълци, като тоя байно.

Не съдете миналото от позицията на днешната реалност,

защото воплите за "нещастните, малки животинчета"

биха изглеждали несъстоятелно-превзети в онова гладно време,

особено за хората на които глутницата е бастисала последната кравичка,

или няколкото агнета, на които са разчитали, да порастнат и ги изхранват с мляко и месо.

Донякъде да но не си съвсем прав , и аз съм селянин и знам някои работи , вълчите набези и щетите по стадата не са били никога чак такова масово явление , по скоро са изключения а овцата не е основната храна на вълка , дори ще ти кажа че и едрия дивеч не е основната му храна и ти би трябвало да си съгласен.От 30 години ходя по балкана и по полето в райони където доказано има много вълци включително няколко страници напред съм дал и една снимка.За всичките тия години съм видял с очите си веднъж 11 овце удавени от вълци и веднъж съм чул за 7 други.Това както и да го погледнеш и както и да го смяташ е нещо нищожно.И двата случая са високо в балкана извън населени места и на километри от тях.Стареца с 11-те удавени овце ми беше приятел ... той имаше много овце и си живееше на кошарата в балкана ... веднъж просто ей така че бях отишъл да го видя ми подари едно шиле но никога не е давал нищо на ловците от околните села които убиваха вълци.Аз лично по такова животно никога няма да стрелям но това не е за тая тема.

Edited by lobo

Тук бъркаш и то доста ! Личи си, че не си ходил в ловно стопанство, ако беше ходил нямаше да говориш така. В стопанствата се заплаща за ''празен'' изстрел, както и за ранено животно и ''баровците'', както ги наричаш си правят сметка на парите, които са изкарали и решили да похарчат. Всички дружини, които граничат с такива ловни стопанства, които не са заградени с мрежа, трябва да сте доволни, че там се провежда такъв лов. Защото с количествата храна, която се хвърля ежедневно в стопанството, ако не се правят гонки за едър дивеч, животните едва ли ще дойдат при вас в дружинката.

Росене,

Ходил съм достатъчно .... !!!

В кухнята има вход, съдове с алпака, абсорбери, готвачи с високи бели шапки, щъкащи и носещи сервитьори, щайги с продукти ..... и много други неща, далеч от погледа клиентите .... !!!

Ти ги водиш в залата с менюто .... !

Аз лично по такова животно никога няма да стрелям но това не е за тая тема.

Те много ловци не стрелят по такива миловидни-месоядни същества, защото не стават за фризера.

Росене,

Ходил съм достатъчно .... !!!

В кухнята има вход, съдове с алпака, абсорбери, готвачи с високи бели шапки, щъкащи и носещи сервитьори, щайги с продукти ..... и много други неща, далеч от погледа клиентите .... !!!

Ти ги водиш в залата с менюто .... !

Не знам къде си ходил и видял описаните от теб неща, но в нашите ловни стопанства няма такива ''неща''... :cap:

Ако говориш в преносен смисъл, също си в заблуждение... :D

Те много ловци не стрелят по такива миловидни-месоядни същества, защото не стават за фризера.

Не колега , има случай когато хора отглеждат вълци.Аз навремето си отгледах един.Няма да ме разбереш.Има тук хора които ме разбират но ти никога няма да си от тях.Не се напъвай ... и остави тая дребнавост.Всяко животно има място в природата ... вълка също , нищо че е хищник.Аз лично предпочитам в България да има и вълци и рисове и лисици отколкото да ги няма.Затова се и самоопределям като природозащитник.И както понякога не стрелям по сръндака така не стрелям и по вълка. :big_boss:

Не знам къде си ходил и видял описаните от теб неща, но в нашите ловни стопанства няма такива ''неща''... :cap:

Ако говориш в преносен смисъл, също си в заблуждение... :D

Преди демокрацията си беше точно както го е описал Светльо.Сега е сигурно пак така, но за "по-ловци".

Хайде ... стига демагогия ... и .. наистина да спрем !

Нашите ??? .... кои имаш предвид, твоите, или тези, на които водиш клиенти !

Преди демокрацията си беше точно както го е описал Светльо.Сега е сигурно пак така, но за "по-ловци".

Преди демокрацията наистина си беше така, но само съм чувал за това. Тогава достъп до ловните резиденции имаха само Привилегированите другари. И всичко се фанансираше от общия кюп безогледно. Огромната разлика между тогава и сега е, че сега всичко се плаща. по един или друг начин. И да те поканят уж безплатно като гост, ти преди това все за нещо си платил, или тепърва ще има да плащаш. Да допълня, че съм привърженик на системата "Кеш енд кери" (Cash & carry) Плащаш - ловуваш. А не - услуга за услуга.

П.П И аз стопанствата, в които съм ходил, понякога ги наричам - моите. Какво лошо има?

Edited by JOR8

Не колега , има случай когато хора отглеждат вълци.Аз навремето си отгледах един.Няма да ме разбереш.Има тук хора които ме разбират но ти никога няма да си от тях.Не се напъвай ... и остави тая дребнавост.Всяко животно има място в природата ... вълка също , нищо че е хищник.Аз лично предпочитам в България да има и вълци и рисове и лисици отколкото да ги няма.Затова се и самоопределям като природозащитник.И както понякога не стрелям по сръндака така не стрелям и по вълка. :big_boss:

Не се напъвам и не съм дребнав.За това спирам,но ти са изметаш, като фурнаджийска лопата с всеки пост.Аз ти писах за друго, но ти не разбираш.Май най-обичаш да ходиш сам в гората и да делиш на "1".За това се хвалиш с фризера.

п.п. Аз нямам фризер, слуката я подарявам на приятели и не ходя на лов заради месото.Дано си разбрал.

Жоре,

Дивеча не е "стока" за продан, даже и чрез отстрел ..... !!!

Живота в цивилизацията, подменя доста понятия, морални и други ценности и се опитва да им даде цифров израз .... ГРЕШКА !!!