Jump to content

Как се става истински ловец на едър дивеч?

Как се става истински ловец на едър дивеч?  

226 members have voted

1. 1. Как се става истински ловец на едър дивеч?

• С 20г. ходене в ловни стопанства
    • С 20г. ходене по много дружинки
    • С 5г. ходене като гонач(викач, карач) в една, или повече дружинки

Recommended Posts

Замерише ли веднъж на барут , има две решения- слугуваш .....или се правиш на пръднал.... останкиното е мнение по въпросът. човекът или търси дивечъ или дивечът търси някого. Въпрос и отговор в зависимост колко ловци си създал от green chicken които ще те спрат с думи прости - не ме е страх но трябва спрем нещата до тук! Имам познати от различни наций които организират интересни срещи сред южната природата но аз имам страх от студенокръвните и предпочитам тихи евро-животни.Ноооо, тези персони са наистина интересни, не бих казал - големи ловци, просто... винаги са били ловци на мечти. Ха, то, кой ли не е мечател?

• Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

С нито едно от изброените в анкетата не се става истински ловец на едър дивеч ! Става се с мерак, познаване на района и навиците на дивеча и превиживяването на много и разнообразни случки, за да се н

И аз да хвърля моите 5ст. за темата. Термовизионната камера направи твоя приятел по-добър ловец ли? Да, помогнала му е да отстреля вълците, но според мен хич не му е помогнала да стане по-истински ло

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки ! Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции ! Във всеки случай, съм твърдо убеден, че

Posted Images

Не искам да ти цитирам нищо.Понеже всеки мисли,че дивеча е " ничий ",тоест му е бащиния сме на това дередже.

п.п Понеже ловуваш в Германия би ли споделил там дивеча "ничий " ли е?

Опааа,,,

Подозирах,че не си ме разбрал,точно това имам в предвид ,че никой няма право да го присвоява и да го приема като свой/бащиния/ и да си разполага с него,да го ползва за собствени цели.

Не са имали това право и владетелите в миналото,но все се е намирал някой да каже аз съм силния и това е мое.

И сега ги има разни Дундаровци и други ,заградили,хранят и те го ползват,,,...Защо?

Елен и сърна са забранени,но те там бият като си плати някой.На сдружените не се разрешава.Защо???И кво правят здручените чети-всичко коз.......любимия лов.

За Тук ако ме питаш безкористно ,ще ти кажа.Да тук е ничий,.....по смисъла на това за което говоря,но и тук има такива които си казват аз съм якия и си заграждат,по скоро те са го получили в наследство.

Ничий е защото ловуват на сърна и елен,не че ги имат по-вече от нас,напротив,но не са забранени.

Но никой не бие женска сърна,само миналогодишна и сръндак.

Излезе ни скоро един язовец,веднага бях прикладвал,но колегата ме спря с думите ,че е малък и вероятно има малки,... :umnik2:

Така има едни малки разлики,но съществени.

не ги хваля ,не са ми ловни идоли,но малкото което имат си правят голям лов,без да има лов със чети.

Ще се промени и при нас ,.....

С ходене в крьчмата с ходене в гората с ходене на варда,И като си легнеш тази вечер да си мислиш защо ги изтьрвахме ;как ги изтьрвахме кьде сгрешихме;И добре че не си купих Блазер

Явно не си ходил в стопанства на лов. Там обедите са в полеви условия, често чай в пластмасови чаши на отворен капак на джипа и някоя наденица на филия. Време за губене няма. Менюто е супа от дивеч, основно от дивеч и десерт. Нищо обилно и удобно. Пиенето сам си го носиш. А компанията може да се случи така, че да познаваш 1-2 души, с които няма бог знае какво да си кажеш. Изкарвал съм и по-добре в ловна хижа с дружинка, където хуморът е здрав и непревзет. И там кой квот си носи и споделя с приятели.

Колега явно има различни стопанства,а за тия ти където си посетил аз несъм попадал баш на /капака и наденица на филия/!!! Edited by Петър Златев(orlovec69)

Колега явно има различни стопанства,а за тия ти където си посетил аз несъм попадал баш на /капака и наденица на филия/!!!

Вярно, че в "Искъра" беше съвсем друго. И не само там. Но хубаво е да се знае, че има "от-до". И някои колеги, които не стъпват в стопанства мислят, че те се посещават само от глезльовци.

Вярно, че в "Искъра" беше съвсем друго. И не само там. Но хубаво е да се знае, че има "от-до". И някои колеги, които не стъпват в стопанства мислят, че те се посещават само от глезльовци.

Да дойдат при нас в "Русалка" и да видят, сами си печем пържолите и сами си правим салатите :bira:

Агнето на шиш го правят специалисти, но и те са ни приятели от ловната дружина. Това което е в представите на някои хора от филмите в интернет и по телевизията не е точно така, както е представено там ;)

Тогава ква е причината ,това да се практикува и днес?????Дане би да страдаме от вълчи набези.Данеби да има набези от чакали и лисици?????

Защо питаш мен колега, заяждаш ли се...?!?!

Аз, нито практикувам такъв вид лов, нито го защитавам в сегашно време.

Просто исках да не съдим миналото от сегашната камбанария...

Ти на лов, ще простиш ли на вълк,

ще го оставиш ли да си иде?!?!

Щото аз НЕ!!!

Пускал съм лисици,

"прощавам" на целия сърнешки род от доста години,

по майки(свине) не стрелям, ако разбера, че са такива, НО...!!!

Ловци сме бе маа му стара,

Стефчо го написа някъде назад,

НИЕ УБИВАМЕ ЖИВОТНИТЕ,

за това ходим на лов - другото са сантименти и лигавщини, да занИш...!!!

Да не мислиш, че заради такива пускам лисугера, сърните и сръндаците, или бабките(майките)?!

НЕ просто в първия случай съм чакал големия нер,

във втория просто съм се натрепал на такива за цял живот и ми се ще да остане нещо и за сина ми,

а в третия го правя, защото искам и другата година,

да има прасета, да има лов и да мога пак да УБИВАМ...!!!

Ние сме ползватели на животните и природата по специфичен, егоистичен начин,

"взимаме" си от нея по нещо, като го убиваме и го носим вкъщи,

такива са ни инстинктите, а те са стари и истински.

Има пък други, които също искат природата за себе си,

да я снимат и да и се радват, също толкова специфично и егоистично.

Има и такива при които това е съчетано с фанатизирано отношение

към инакомислещите и терористични похвати за налагане на мнение даже.

Но ние не сме от тях, НИЕ СМЕ ЛОВЦИ, нали...?!?!

Edited by Тони Груев

Щото аз НЕ!!!

Пускал съм лисици,

НИЕ УБИВАМЕ ЖИВОТНИТЕ,

Да не мислиш, че заради такива пускам лисугера, сърните и сръндаците, или бабките(майките)?!

във втория просто съм се натрепал на такива за цял живот и ми се ще да остане нещо и за сина ми,

И нерез да утепаш пак си е беля, много свинки се въртят покрай него, макар че аз не прощавам на глигани, има и друго интересно нещо, една свинка може да загуби 70-80% от потомството си без да се наруши равновесието. Има и друго...ако спрем да ходим на лов за свиня за една година пак ще е проблем, тогава на гости ще дойде баба чума, просто ще се пренасели с прасета, така че най добрия вариант е бой по-приплода, ако ти стиска пускай нереза и той да си ходи. Честно казано ако стоиш само на варда трудно ще станеш ловец в истинския смисъл на думата, трябва си допир до природата, а ловец по-сърце това вече си е друго, да ти е кеф да си сред природата и сред себеподобни индивиди и да споделяш радости и неволи. То за това мнения много и акъли всеки дава, всеки си разбира лова според него си.

Да дойдат при нас в "Русалка" и да видят, сами си печем пържолите и сами си правим салатите :bira:

Агнето на шиш го правят специалисти, но и те са ни приятели от ловната дружина. Това което е в представите на някои хора от филмите в интернет и по телевизията не е точно така, както е представено там ;)

Може сами да си готвите, защото така сте решили по някаква причина. Но не можеш да отречеш, че има стопанства, в които да не могат да ти организират "бяла покривка" във всчка една точка от територията им.

Edited by пламенчо

...Честно казано ако стоиш само на варда трудно ще станеш ловец в истинския смисъл на думата, трябва си допир до природата, а ловец по-сърце това вече си е друго...

Аха...?!?!

Може сами да си готвите, защото така сте решили по някаква причина. Но не можеш да отречеш, че има стопанства, в които да не могат да ти организират "бяла покривка" във всчка една точка от територията им.

Никой не го отрича това, но на местата където ходим с изключение на ДЛС "Искър" не сме ползвали "бели покривки", просто така ни харесва повече :cap:

Никой не го отрича това, но на местата където ходим с изключение на ДЛС "Искър" не сме ползвали "бели покривки", просто така ни харесва повече :cap:

И аз съм ял сандвичи, и то не на капака на джипа, а на някой камък, щот джипа ни е оставил в 6,00 сутринта и цял ден мааме пеша с л. водач. Но не в това беше въпросът. Приказката тръгна от и беше за друго.

Аха...?!?!

Имам навпредвид да си див трапер, и да познаваш на нереза баба му майка и всичките роднини от цялото дивечово семейство :wizard:

Имам навпредвид да си див трапер, и да познаваш на нереза баба му майка и всичките роднини от цялото дивечово семейство :wizard:

Маани бегай от тия познанства, земете да станете роднини накрая да го ева :lol:

Туй колко хора го могат, а и искат истински, да им се случи...?!?!

'Наиш ли, колко по-лесно е да си гърмиш от пусията, или чакалото

и да благославяш точната си ръка после...?!?!

Аз съм от тях примерно(без чакалото)....;)

Edited by Тони Груев

Щото аз НЕ!!!

Пускал съм лисици,

НИЕ УБИВАМЕ ЖИВОТНИТЕ,

Далеч съм от мисълта да се заяждам ,не ми е в кръвта,......

Прощавай ,че така съм прозвучал.

А за всичко написано от теб надолу ,мога да го напиша за мен.

Не на вълка няма да простя ,а и не съм прощавал.Както и на другият хишник.

Три дни вардих ,докато разбрах ,че ТОЙ е ТЯ.После изчезна.

Не можем да ловуваме като преди години,не трябва и да го сръвняваме.......

Но мисля ,че границата м/у егоизма ,мъжкарството в лова и съдистичното отношение към животните е много тънка.

А и на синовете си освен животни ,не е лошо да оставим и **юрнек ** :drinks:

А аз съм от тия ,които сега ловувам често от чакало,на прасе.И твърдя ,че не е много лесно.

Edited by Stier

Далеч съм от мисълта да се заяждам ,не ми е в кръвта,......

Прощавай ,че така съм прозвучал.

А за всичко написано от теб надолу ,мога да го напиша за мен.

Не на вълка няма да простя ,а и не съм прощавал.Както и на другият хишник.

Три дни вардих ,докато разбрах ,че ТОЙ е ТЯ.После изчезна.

Не можем да ловуваме като преди години,не трябва и да го сръвняваме.......

Но мисля ,че границата м/у егоизма ,мъжкарството в лова и съдистичното отношение към животните е много тънка.

А и на синовете си освен животни ,не е лошо да оставим и **юрнек ** :drinks:

Е, разбраАме се...!!!

Нали ти казах, че сме от една порода...?! ;)

ПП А границата, както казваш между ПИЧ и ПИЧКА с мустаци, винаги е била много "тънка"....!!!

Имаш ЛС

Edited by Тони Груев
  • 2 weeks later...

Отговорът за себе си го намерих в книгата на Джон Хантър Саваните на Кения.Поздравления на Тони за темата,но колко от нас ще си признаем, че не сме истински ловци,че сме лоши шофьори и слаби е_aчи? :271:С извинение за отклонението!-Какво лошо има, Човек да е добре облечен,и с хубава пушка?-Лошото е,когато добре облечен “истинският“ ловец си е лиснал две шепи парфюм преди да тръгне на лов.-Не е ли,по - грозно Бай-Пешо от дружинката да се дотътри в последния момент, със синята рубашка , дочен панталон и по престилката му със следи от оборска тор? A същият има 15 крави,2 прасета,20 кокошки,пилета пуйки,козички,5 декара лозе....и хич не е зле финансово!(истина е) :pardon:

• 4 weeks later...

Гласувах за третият отговор, защото така се трупа най-много практически опит- относно поведението на дивеча, когато се опитва да се измъкне от гонката и въобще за поведението на дивеча. Опознава се терена, полето и начините за надхитряне на дивеча, защото дивеча много бързо променя навиците си.

Посочените три варианта за отговор взаимно могат да са си полезни- в ловните стопанства се общува с професионални егери, чиито познания за дивеча са от голяма полза, а гостуването в различни дружинки трупа познания за различните видове ловни практики.

1. гласувах за третия отговор.защото трябва да опознаеш района навиците на животните пътеките където минават и др. дребни детайли .иначе 80% талант и 20% яка практика.трябва да се грижиш за дивеча както миналата зима яко изкарване на храна въпреки трудноста.и да полагаш грижи и за кучетата.да ги гледаш като собствени деца..и не само ловът на едър дивеч прави истинския ловец.практиката с пернатия много помага за свинския.НАСЛУКА НА ВСИЧКИ ПРЕЗ НОВИЯ СЕЗОН.

Ловец се раждаш а не ставаш.Въпроса е кога ще го откриеш в себе си и до колко ще се отдадеш на лова.

Ако знаех как се става истински ловец,щях да бъда такъв.Със сигурност знам как не се става ловец ,от наблюденията който имам си направих следните изводи:

1.Вземи изпита по честния начин(което ще рече че си положил усилие да прочетеш и научиш неща свързани с бъдещото ти хоби)

2.Купи си собствено оръжие,не разчитай на наследството на дядо(това ще те научи да почиташ и съхраняваш помощника си)

3.купи си и отгледай куче(без него за какво си влязъл в гората)

4.Уважавай колегите и трудът им( хората от пусиите се товарят на джипа и отпрашват към хижата а гоначът се прибира пеша.

5.Почитай дивеча,той беше достоен противник,мръвки в магазина има много.