Jump to content

Как се става истински ловец на едър дивеч?

Как се става истински ловец на едър дивеч?  

226 members have voted

1. 1. Как се става истински ловец на едър дивеч?

• С 20г. ходене в ловни стопанства
    • С 20г. ходене по много дружинки
    • С 5г. ходене като гонач(викач, карач) в една, или повече дружинки

Recommended Posts

Ако знаех как се става истински ловец,щях да бъда такъв.Със сигурност знам как не се става ловец ,от наблюденията който имам си направих следните изводи:

1.Вземи изпита по честния начин(което ще рече че си положил усилие да прочетеш и научиш неща свързани с бъдещото ти хоби)

2.Купи си собствено оръжие,не разчитай на наследството на дядо(това ще те научи да почиташ и съхраняваш помощника си)

3.купи си и отгледай куче(без него за какво си влязъл в гората)

4.Уважавай колегите и трудът им( хората от пусиите се товарят на джипа и отпрашват към хижата а гоначът се прибира пеша.

5.Почитай дивеча,той беше достоен противник,мръвки в магазина има много.

Само с 2 не съм сългасен. За мен наследството от дядо ми е много по-ценно от едно ново желязо от магазина. Макар да е ИЖ-27 не го сменям дори за най-скъпата пушка на пазара и вече 10 години си ловувам само с нея (за гладко имам предвид), от пъдпъдък, до прасе, хищници, патки и т.н.

• Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

С нито едно от изброените в анкетата не се става истински ловец на едър дивеч ! Става се с мерак, познаване на района и навиците на дивеча и превиживяването на много и разнообразни случки, за да се н

И аз да хвърля моите 5ст. за темата. Термовизионната камера направи твоя приятел по-добър ловец ли? Да, помогнала му е да отстреля вълците, но според мен хич не му е помогнала да стане по-истински ло

Росене, моите уважения, но очевидно разсъждаваме от съвършенно различни гледни точки ! Може би, филма "Аватар" е някаква аналогия на тези различни позиции ! Във всеки случай, съм твърдо убеден, че

Posted Images

Третият отговор е най-правилен според мен. За мен истински ловец е този,който слага контакта с природата пред убиването и този за когото е много по-важно да направи контакт с природата и да зърне животното , отколкото да го убие , и най-важното : този който се грижи за животните .

Наслука

Ловец се става с оденйе...

От джипката на пусията и обратно ловец не се става....стрелец...да...да се научиш на дисциплина и да не си мърдаш от поста...да,но само тва може да се научи от висенето по пусиите!Истинския ловец трябва да познава добре навиците на дивеча,трябва да знае всяко място в своя район в което може да са залегнали според ситуацията дивите свине,трябва да знае колко сръндака обитават един район...вървищата(които се менят постоянно),калищата...такива неща не се учат на груповия лов!Трябва си обикаляне през цялата година,надлюдение....Истински ловец може да се нарече този който чисто сам си свърши работа...от намирането,храненето,издебването...до отсрела на животното.Много се научава за дивеча през лятото,тогава той е спокоен,не е гонен...спокойно може да се даблюдава поведението му по време на придвижване,на хранене,на извеждане на новото поколение на открито.Такива неща на груповия лов не се виждат!До някъде позицията на гонача се доближава до това,но тогава е по-друго...иска се да се знае перфектно района,евентуалните пътища за измъкване на свинете!Ако са водени наблюдения през пролета и лятото ще се знае в кой район има някой добър глиган(докато не е тръгнал по фусти),кои места предпочита за денуване.Ако по време на гонката се измъкне от някъде,без да е стрелян,то най-вероятно при следващи път когато е засечен в същия район,ще се измъкне от същото място.Трябва да се слушат кучетата...придвижването им по терена показва от къде преминава дивеча...ако на тази гонка се измъкнат от някое не предвидено място,другата седмица задължително трябва да има ловец там...ако не тогава,то другата или по друга седмица ще минат пак от там и тогава ще бъдат неприятно изненадани....Трябва да се обръща внимние и на най-малките детайли и да се взимат на в предвид!

Абе....не е лесна тая работа,тва,че си убил 7 прасета през сезона по пусиите,не те прави добър ловец!!!

Взел си ми думите из устата ! Само че такъв изчерпателен отговор у анкетата, не моо се добави.

Ловец се става с оденйе...

От джипката на пусията и обратно ловец не се става....стрелец...да...да се научиш на дисциплина и да не си мърдаш от поста...да,но само тва може да се научи от висенето по пусиите!Истинския ловец трябва да познава добре навиците на дивеча,трябва да знае всяко място в своя район в което може да са залегнали според ситуацията дивите свине,трябва да знае колко сръндака обитават един район...вървищата(които се менят постоянно),калищата...такива неща не се учат на груповия лов!Трябва си обикаляне през цялата година,надлюдение....Истински ловец може да се нарече този който чисто сам си свърши работа...от намирането,храненето,издебването...до отсрела на животното.Много се научава за дивеча през лятото,тогава той е спокоен,не е гонен...спокойно може да се даблюдава поведението му по време на придвижване,на хранене,на извеждане на новото поколение на открито.Такива неща на груповия лов не се виждат!До някъде позицията на гонача се доближава до това,но тогава е по-друго...иска се да се знае перфектно района,евентуалните пътища за измъкване на свинете!Ако са водени наблюдения през пролета и лятото ще се знае в кой район има някой добър глиган(докато не е тръгнал по фусти),кои места предпочита за денуване.Ако по време на гонката се измъкне от някъде,без да е стрелян,то най-вероятно при следващи път когато е засечен в същия район,ще се измъкне от същото място.Трябва да се слушат кучетата...придвижването им по терена показва от къде преминава дивеча...ако на тази гонка се измъкнат от някое не предвидено място,другата седмица задължително трябва да има ловец там...ако не тогава,то другата или по друга седмица ще минат пак от там и тогава ще бъдат неприятно изненадани....Трябва да се обръща внимние и на най-малките детайли и да се взимат на в предвид!

Абе....не е лесна тая работа,тва,че си убил 7 прасета през сезона по пусиите,не те прави добър ловец!!!

Няма как да ти дам 5 плюса за мнението, иначе бих го направил...!!!

Истински ловец се става когато се научиш да "прощаваш" на дивеча . Да издебнеш животното , да се насладиш на срещата с него , да го вземеш на мушка , да сложиш пръст на спусъка , да го видиш в главата си как пада - и да свалиш оръжието от рамото .

Иска се много опит , много висока ловна култура , много срещи с дивеча , много стрелба .

Красотата на ловът идва от търсенето и срещата с дивеча . От 6 години съм ловец и на мен тези две неща ми доставят вече по-голямо удоволствие , отколкото отстрела на дивеча - признавам си стрелям и убивам , но и съм прощавал .....

Edited by Емил Радев

Истински ловец се става когато се научиш да "прощаваш" на дивеча . Да издебнеш животното , да се насладиш на срещата с него , да го вземеш на мушка , да сложиш пръст на спусъка , да го видиш в главата си как пада - и да свалиш оръжието от рамото .

Иска се много опит , много висока ловна култура , много срещи с дивеча , много стрелба .

Красотата на ловът идва от търсенето и срещата с дивеча . От 6 години съм ловец и на мен тези две неща ми доставят вече по-голямо удоволствие , отколкото отстрела на дивеча - признавам си стрелям и убивам , но и съм прощавал .....

Добре казано, напълно съм съгласен. Няма нищо по-хубаво от това да оставиш да се приближи някоя сърничка, да се спре на 5 метра от теб, да се ослушва за кучетата и като те усети да си изчезне по живо, по здраво. И след като си отиде, ти да се чувстваш чудесно... :cap:

Добре казано, напълно съм съгласен. Няма нищо по-хубаво от това да оставиш да се приближи някоя сърничка, да се спре на 5 метра от теб, да се ослушва за кучетата и като те усети да си изчезне по живо, по здраво. И след като си отиде, ти да се чувстваш чудесно... :cap:

Явно има доста истински ловци в БГ-то вече ...... и така комай бавно и полека, спестихме няколко века в развитието на БГ-ловеца, че отдавна отминало е времето на прехранване от лов. Живи и здрави.

Колега "маестро" все още има хора в БГ , които си мислят ,че лова е за прехранване , а не хоби ,не среща с добри и верни приятели с които да си споделиш и хляба и слуката и шегите по време на лов!!!!В един от последните излети ми дойде една сърна на не повече от 5м.,извадих си телефона и направих няколко снимки,че да ги видят и колегите-и какво си мислиш ,че стана накрая:Имаше коментар от един колега:"Ний за какво обикаляме цял ден ,не да ги снимаме...."По голям е от мене,иначе можеше да ми се случи "злополука по време на лов",но не ми отива.......Така ,че трябва да се отървем от тия "ловци"от нас зависи!!! :cap: Със здраве!!!

Колега "маестро" все още има хора в БГ , които си мислят ,че лова е за прехранване , а не хоби ,не среща с добри и верни приятели с които да си споделиш и хляба и слуката и шегите по време на лов!!!!В един от последните излети ми дойде една сърна на не повече от 5м.,извадих си телефона и направих няколко снимки,че да ги видят и колегите-и какво си мислиш ,че стана накрая:Имаше коментар от един колега:"Ний за какво обикаляме цял ден ,не да ги снимаме...."По голям е от мене,иначе можеше да ми се случи "злополука по време на лов",но не ми отива.......Така ,че трябва да се отървем от тия "ловци"от нас зависи!!! :cap: Със здраве!!!

Със сигурност е така, колега, важното е тези примери, които си описал да стават все по-малко и по-малко. ;)

Напълно съм съгласен с Snipi,само мога да допълня,че ловът не ти ли идва от вътре по–добре не се захващай.Ще развалиш кефа на другите.

И ,ако може да се допълни анкетата с още една важна точка, с ходене по лов много годинки с дядо и тати преди да дойде времето за изпита.

с много мерак и с малко повече от мерака инат...

Напълно съм съгласен с Snipi,само мога да допълня,че ловът не ти ли идва от вътре по–добре не се захващай.Ще развалиш кефа на другите.

И ,ако може да се допълни анкетата с още една важна точка, с ходене по лов много годинки с дядо и тати преди да дойде времето за изпита.

Само да питам тези, дето нямат татко или дядо ловец, никога ли няма да станат "истински" ловци?

Само да питам тези, дето нямат татко или дядо ловец, никога ли няма да станат "истински" ловци?

Ни съ коси, ама внуците пък имат шанс... :lol:

Edited by miko

Ни съ коси, ама внуците пък имат шанс... :lol:

За тая работа трябва мерак и възможност да практикуваш лова. Това че дядо ти или баща ти са те водили на лов може само да ти помогне в някаква степен да ловуваш по добре. Виждам и такива дето ги мъкнат бащите им, ама нямат мерак, няма живец за лов. Има ги и другите в рода му няма ловец, ама той запален от всякъде и има желание да учи от всеки.

Много ходене,което означава бая свободно време и най-вече имането на дивеч,което означава спокойствие и храна, храната е свързана с време и средства а спокойствието с доста неща които се учат в курсовете и в живота,така че според мене за да си добър ловец трябва комплекс от много желание, време,пак желание,пак време, ловна култура и някой по-дребни неща като средства и др.

• 4 weeks later...

Ами според неписаните ловни закони и ловен фолклор,мам ,май нивгиш....

Но като чуя че трябва да се родиш и с пушка.....и да си с бушменски корени,......ииииииииииии ме досмешава ,като се сетя ,какви са ни** редки **ловните редици.....

Та се сещам за една стара и малко груба потанка.....Как се става католик?....Ами първо ставаш като задник и после като лик.

Да но не се засегне някой.

• 1 month later...

За да станеш истински ловец не е по наследство.Истински означава да си добър ловец,а ставаш такъв когато другарите с коити ловуваш те оценят.Един приятел авджия казваше:да си истински ловец трябва да си с чисто сърце и тогава няма да воюваш с природата а тя ще ти дава толкова колкото ти се полага: :yes3:

Всичко става с много мерак и постоянство но въпреки всичко трябва и някои да те напътства за да стане човек найстина ловец

а не мръвкар и въоръжен турист дето стреля по всичко що се движи.

Моето мнение е ,че истински ловец ... трябва да си се родил такъв, да ти е в кръвта както се казва, да ти идва от вътре .... това се предава от поколение на поколение . Лично мнение .

Истински ловец - интересна и малко филосовска тема. Истински ловец за мен е този, който се препитава и то успешно само със лов. Такъв е вълкът, такъв е тигъра и всеки хищник, такъв е ловецът в тундрата, който ловува за да оцелее. Ако е успешен - съществува, ако не умира, такъв е закона на природата. Така е в природата, а нашето е само хоби. Ако едно нещо го вършиш между другото (като хоби или забавление) не можеш да станеш истински в него. Това е моето лично мнение по въпроса.

Много смислено и логично, просто ЧИСТАТА ИСТИНА...!!!! :icon_thumright: Edited by Тони Груев

Истински ловец - интересна и малко филосовска тема. Истински ловец за мен е този, който се препитава и то успешно само със лов. Такъв е вълкът, такъв е тигъра и всеки хищник, такъв е ловецът в тундрата, който ловува за да оцелее. Ако е успешен - съществува, ако не умира, такъв е закона на природата. Така е в природата, а нашето е само хоби. Ако едно нещо го вършиш между другото (като хоби или забавление) не можеш да станеш истински в него. Това е моето лично мнение по въпроса.

:hi: