Jump to content

Селекционен и трофеен лов на сръндак

Recommended Posts

Мерси. Засега обаче ми стига. Може би към Август, ако се отвори нещо за търсене на трофейно животно. А вие германците и австрийците няма ли да си идвате за лятото да се видим?

На 8 юли ще доведа децата и на 9-ти летя обратно. После от 15-25 август съм пак в БГ, след това от 1 октомври - както дойде - т.е. където ме поканят... Явяват се едни леки професионални обструкции, но се надявам да се разрешат в близките няколко месеца, ама по-подробно - като се видим.

Ето и от мен сефтето за този сезон. На 80 метра с 11,7 грама PLASTIC POINT.

post-12043-0-51413200-1369579289_thumb.jpg

post-12043-0-35506800-1369579528_thumb.jpg

Edited by ubietca

ееее бай Коста,пак направи изненада желая ти още по големи успехи

Мерси Ан4о.Аз пък ти желая два да удариш по хубави от този.

В суматохата онзи ден и поради ограничение във времето ощетих колегите ловци, като не разказах по-подробно как протече ловът. Редно е в един ловен форум да пресъздаваме моменти от реални ситуации и изживявания, като по този начин подготвим младите си колеги и тези, които още не са вкусили от тръпката на даден вид лов.

Целта на излета бе заход по маршрут с наличие на местообиталища на сръндаци и завършък - варда на чакало, ако по време на захода не издебнато животно. Известен ми е спорът "за" и "против" чакалото и затова няма да го разпалвам допълнително. надявам се само следващото описание да убеди противниците на чакалото за ползите, които носи то.

Този ден веднъж бях излизал вече много рано. Не излезе сръндак, но за сметка на това видях два разкошни 3-годишни глигана и зайци. Глиганите бяха сравнително спокойни и имахме време да ги разгледаме и снимаме, за което сигурно в скоро време ще видите клип. Двете животни бяха на видима еднаква възраст и зимната козина закриваше все още зъбите. Личеше си обаче, че са перспективни животни и трофеите, които ще направят си заслужава да бъдат пазени още 5-6 години (А дано ама на дали) :pardon:

Надвечер поехме с моя колега към поредния сръндашки маршрут, където се надявахме да видим подходящи за отстрел животни. Пътят бе с много завои и едър камък, обрасъл от двете страни с наведени средно-тънки дървета, които правеха тунел и само от време навреме се виждаха красиви полянки, огрени от залязващото слънце. По протежение на пътя на няколко места по склоновете видях солници, оформени в изрязани дървета.

Не бяхме видели никакви животни, а пътят постепенно потъна в нещо като планинско дере и тръгна по десния бряг на малка рекичка. Отстрани склоновете станаха стръмни, а горския подраст по-гъст. наближаваше време да стигнем до чакалото, където трябваше да завърши вечерният излет.

Чакалото се намираше в началото на относително необрасъл с дървета участък от долчинката, до която вървеше пътя. На това място барата го прекосяваше и точно до чакалото слизаше на по-дълбоко в дерето. Намирахме се в основата на естествена планинска фуния, прорязана отляво от стръмно сечище и насреща от течащата по пътя бара.

Тъкмо когато наближавахме чакалото, колегата забеляза на ръба на склона до сечището сърна. Замръзнахме в изчакване и тя не ни видя. Промъкнахме се тихо един по един в чакалото и зачакахме. Не минаха и 10 минути и сърната се появи. Нямаше признаци за смущение и пасеше спокойно, ориентирайки се надолу по склона към солта и хранилката. Животното беше бременно и макар да носеше едрия си корем с лекота, личеше че е на не по-малко от 5-6 години.

Тъкмо бях свалил бинокъла от сърната и колегата ме бутна по рамото. В дясната страна по пътя вече се бе появило сръндаче - хърбаво годиначе с висящо по току-що появилия се чатал на рогата лико. Вътрешното ми разочарование сигурно се изписваше на физиономията ми, защото колегата ми каза - решението е твое. :umnik2: Макар и мършаво, това животно имаше прави и симетрични рогца и беше грях дори да си помисля да го стрелям...

За мой късмет, докато размишлявах и се чудех защо не ми върви, високо в обраслото с храсти сечище се мерна оранжево петно. Стройната фигура, стърчащите високо над ушите рога и симетричните шипове ме накараха да вдигна адреналина, защото щеше да последва изстрел. Вече ликувах, не защото щях да вдигна пушката и да стрелям, а защото най-накрая виждах сърна, младо сръндаче и зряло животно накуп. Сърната и годиначето се въртяха около хранилката, а големият се навря зад едни храсти и не бързаше да слиза надолу по сечището. В този момент за пръв път се обадих: "Ето това е, сега да видим, дали ще излезе на хранилката". - "Ами той май вече ти е излязъл" - отвърна колегата и с това ме подсети, че не се знае какво ще последва по-нататък.

Хранилката се намираше значително по-близо до чакалото, на максимум 50 метра. Сръндакът не даваше признак за слизане и не се знаеше какво ще се случи до 10-ина минути и дали, както ми се е случвало и преди, няма да се изплаши от нещо и да изчезне безвъзвратно. Без да мисля много отворих лявото крило и натиснах шпаншибера на Бластера. На увеличение 5 червената точка започна да търси огнено петно сред ярко зелената растителност. Сръндакът не се виждаше. Само за секунди се мяркаше някоя част от шията му и бялото петно на муцуната. Трябваше да стрелям с голяма вертикална денивелация и не ми се искаше да се прицелвам в малък участък от гърба или шията. Затова опрях показалеца на спусъка и се приготвих да стрелям веднага, щом точката се впише в разпознаваема убойна зона около плешката.

Изстрелът изненада най-много мен. Сръндакът подскочи високо във въздуха и се скри в храстите. Попадения обаче имаше и бях сигурен, че ще го намерим много бързо недалеч от мястото на попадението. Събрахме си багажа и тръгнахме нагора по склона на сечището. Растоянието беше 80-90 метра по права линия, но на височина над нас на поне 40 м.

Запъхтян от вълнение и изкачване стигнах до мястото, където бе подскочил сръндакът. То се разпознаваше по обилните пръски кръв и от него започваше кървава диря, обозначена от ярка артериална кръв.

attachicon.gifB 013A.jpg

След миг щяхме да намерим животното, поразено на 3 пръста зад плешката в гръдния кош. Куршумът бе срещнал фронтално ребро, бе предизвикал голямо колкото ябълха отверстие и бе издухал бял дроб и част от сърцето. Този 75 gr. Hornady .243WIN HP с дупка на върха се пръска при среща с кост и нанася големи поражения, от които умира дори 100 кг. прасе, в което успях да се убедя в миналото. Не предизвиква смъртоносен шок, както тежките калибри, но в повечето случаи жертвите умират от вътрешни поражения на витални органи.

attachicon.gifB 016A.jpgattachicon.gifB 017A.jpg

В предния пост приложих снимка на сръндака с оръжието, което го победи. Останалото ви разказах с думи, надявам се да сте си прдставили образно историята.

Поздрави и наслука.

П.П: Сръндака свалихме от стръмния склон по планинска пътека, успоредна на пътя. При слизане на пътя по последния стръмен и плъзгав участък успях да си изкълча глезена и да разтегна някаква връзка на сухожилие, поради което в момента радостта ми е леко помрачена от контузията. НО: Кеф цена няма. :training1:

честита слука адаш, за съжаление тая година имах друга организация и бяхме се разбрали отдавна с Дон Стефан да ловуваме заедно и за това ми нямаше във вашата компания но догодина :)

пускам снимки на два сръндака от мен в петък вечерта

post-23031-0-96703800-1369667545_thumb.jpg

post-23031-0-71018700-1369667656_thumb.jpg

честита слука адаш, за съжаление тая година имах друга организация и бяхме се разбрали отдавна с Дон Стефан да ловуваме заедно и за това ми нямаше във вашата компания но догодина :)

Честито за слуката Жуд, разкажи малко по-подробно, как ги издебна тези сръндаци или ги причака на варда ?

Виж адаша ти, как е описал неговата слука. Предполагам, че ще бъде интересно и за другите участници във форума :drinks:

Отлично адаш! Ти направо ни удари в земята. С тези два сръндака си номер едно. Малко по малко отборът се оформя. И Юлчо прати хабер за слука. Хайде разйазвай къде, как, кога?

mashsalla, Joro!

te tva e selekcia!!!

mashsalla, Joro!

te tva e selekcia!!!

Колега не можеш да получаваш лични съобщения. Може би пощата е пълна?

В темата за ''ДУ ''Напоя'' Лесидрен - лов на сръндак и сива свиня'' са качени снимки, видео и разкази от участниците в проведения лов на 17 и 18 май 2013 година.

Честито за слуката Жуд, разкажи малко по-подробно, как ги издебна тези сръндаци или ги причака на варда ?

Виж адаша ти, как е описал неговата слука. Предполагам, че ще бъде интересно и за другите участници във форума :drinks:

благодаря Роска

лова се проведе в ЛС Перелийца до град Девин, организирано от Стефан като се разбрахме да сме със семействата си те почиваха на хотел с минерален басейн а ние по горите на лов съчетахме полезното с приятното и така жените са доволни и ние също, бяхме трима ловци, при което още в петък вечерта приключи за мен лова в добрия смисъл на думата

какво да ви кажа, не може да се опише с думи това което преживях за тези два ловни и почивни дни

нито красотата на родопи планина, нито красотата на лова на сръндак чрез издебване, нито на приятната компания на момчетата и на ловните водачи

пристигнахме в Девин в 16 часа набързо закусехме с един сандвич и тръгнахме на лов всеки с неговия ловен водач поехме по стръмните пътища към местата за ловуване

с моя ловен водач РОСЕН се настанихме до една много хубава поляна зачакайки сръндаци но до 20 часа и 20 минути нищо не се случва пред нас, и така се разбрахме с Росен вече да тръгваме на ход към другата поляна зад гърба ни след около 300 метра ходене забелязахме една сърна да пие вода огледахме я и тръгнахме по на долу по склона изведнъж на около 200 метра изскочи от гората един сръндак лайки и отдалечавайки от нас влезна пак в гората и почна издебването изоставих раницата бинокъла и триногата че нямаше как да стърчим и реших да стрелям подпрян на коляно, вече разстоянието около 170-180 метра и Роска каза ако можеш стреляй но тревата ми пречеше и реших да пропълзя още няколко метра на пред, в този момента като дигнах пушката видях че под нас има много хубав сръндак на около 50 метра с хубав трофей което гледаше към мен казах на ловния водач и стрелях сръндака направи кълбо на зад и до там, при който другия сръндак пробегна и изчезна от погледа ни,

( сръндака го гръмнах в гърдите и входната рана почети не се вижда а изходна няма половината сърце го няма също, намерено малки парченца от куршума )

отидохме до сръндака поогледахме го и реших да пробвам да издебвам втория тръгнахме на долу по склона и след около 300 метра го видяхме доближихме на около 70 метра до него и дигнах карабината да го огледам Росен каза че е много хубав и висок трофей и каза ако искаш пробвай го , аз гледам през оптиката и виждам че това е СЪРНА казах Роска сърна е бе човек той вика абе как сръндак е много хубав аз продължавам да твърдя че е сърна а той че е сръндак и така за 1-2 минути аз не посмях да стрелям, той ми доближи и ми даде бинокъла да го погледна и в този момент той вика абе не е това бе гледай 50 метра в ляво и така разбрахме се кой животно е сърна и кой е сръндак за малко да станем за резил.

гледах и се мислих дали да стискам спусъка сигурно повече от две минути обсъждайки финансовата страна

но ловния инстинкт наделия и пратих хорнадето в макс в основата на врата му сръндака строполи на място ( отново има входна рана колкото 50 стотинки а изходна няма врата е изчубен) и така в рамките на 30 минути издебване се сдобих с два прекрасни трофея от сръндак

мога да ви кажа че се чувствах като на седмото небе от щастие,

Edited by joudtazz

• 2 weeks later...

Поздравления Венци! Класическо изпълнение и радост за ловеца. Какво повече ни трябва в тези иначе изпълнени със стрес времена.

Наслука!

Поздравления Венци! Класическо изпълнение и радост за ловеца. Какво повече ни трябва в тези иначе изпълнени със стрес времена.

Наслука!

Благодаря, Жоро! Това, което ни е нужно в тези стресови времена и този тъй кратък живот, е да имаме повече истински приятели, с които да споделяме радостите.

Няма лошо, че ти върви. Щом имаш възможност да излизаш често, още по-добре. А трофеите не ги ли давате за оценка? Интересно е да разберем горе-долу как се движат поне на гамаж. Този минава 350 г. на првъв поглед. И над 90 т. по CIC.

Няма лошо, че ти върви. Щом имаш възможност да излизаш често, още по-добре. А трофеите не ги ли давате за оценка? Интересно е да разберем горе-долу как се движат поне на гамаж. Този минава 350 г. на првъв поглед. И над 90 т. по CIC.

Оценката е по желание на ловеца, иначе сръндаците се делят на 1,2 и 3-ти клас. Тъй като не плащаме на грамаж, теглиш и оценяваш само ако смяташ, че трофеят е добър /както ще направя в случая/. Веднъж годишно има т.нар. Hegeschau, на което всеки ревир излага всичките трофеи, придобити през годината - те са подредени на 3 нива, отговарящи на класа. Комисията, която минава, внимава да не се представят по- ниски класове за по-високи. И те това е... В Австрия официалният отстрел на сърни е 245 000 годишно /по данни от 2011/.

Edited by venci13

колеги благородно ви завиждам след една седмица ходене по полето какво да ви кажа издебнах един куп сурни елени кошути с телета и видях само един сръндак който видях с бинокъла и докато захождах към него просто реши да си влезне пак в гората .но това не значи че 6те се откажа да търся желания трофей.наслука на всички

Здравейте на всички!

Наш клиент имаше слуката в събота да отстреля този „сибирски” сръндак в ловно стопанство „Чепино”. Поздравления!

Пожелавам на всички такава слука!

Вижте и други наши трофеи тук: http://www.huntservi.../bgn/index.html
или на страницата ни във фейсбук: https://www.facebook...9718395?fref=ts

post-61580-0-50327200-1371550278_thumb.jpg

post-61580-0-69485100-1371550287_thumb.jpg

Тази вечер мислех ,че ще пораздвижа темата за отстрел

на диво прасе,но явно пак тук ме доведе слуката.

Излязохме за прасета ,че получихме указания ,че

лежат в житото,то тук сега е младо и още млечно

и пословично свинете си го прибавят в менюто.

Та явно сме позакъснели или въобще не се разбутаха

прасета ако е имало,....но докато чаках м/у гората и

житото ,чеших да погледна в една просека,.......и

хоп той бе там,наложи се да го поиздебна и с приклекване

да го доближа ,за да избегна храстите м/у нас.

Та на едни 60-на метра ,тъкмо се тревожеше го

успокои 11грамовия Hornady подготвен за прасе.post-138-0-31357800-1371851917_thumb.jpg

post-138-0-61753700-1371851949_thumb.jpgpost-138-0-11037800-1371851962_thumb.jpg

Падна като подсечен намясто.

Месото запазено,но вътре не е за снимки,половината дроб и сърце издухани.

Изкормен 20кг.тежи.

Браво колега, добра слука!!

• 3 weeks later...

Тези младежи дойдоха на лов в България чак от Филипините! Още първата сутрин единият имаше слуката да отстреля сръндак в стопанство ЧЕКЕРИЦА. Поздравления и на слука!

https://www.facebook...&type=1

post-61580-0-54899100-1373450586_thumb.jpg

post-61580-0-73628400-1373451088_thumb.jpg

Тези младежи дойдоха на лов в България чак от Филипините! Още първата сутрин единият имаше слуката да отстреля сръндак в стопанство ЧЕКЕРИЦА. Поздравления и на слука!https://www.facebook...&type=1

На младежите - честито за слуката!

Да ходиш на лов по дънки и тениска - някакси не ми се вързва