Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Колеги, шефа се отказа от лова и ми подари помпата си Маверик-88. Извадих си разрешение за закупуване и му го дадох, като в него изрично си пише че цевта трябва да е по дълга от 51см днес ми я даде с оформеното вече разрешително от съответния КОС като са му казали че няма проблем. Пушката обаче е с 18.5 инча което е около 47 сантиметра. Та ще имам ли проблем при регистрацията в КОС или да търся цев отнякъде за регистрацията да не ми приберат набързо подаръка :bb: .

Edited by Валето

Аз имам такава попма и преди закупуването Косаджията изрично ме предупреди,че ако е с къса цев ще трябва да я прибере та се наложи да се сдобивам с дълга.

Колеги, шефа се отказа от лова и ми подари помпата си Маверик-88. Извадих си разрешение за закупуване и му го дадох, като в него изрично си пише че цевта трябва да е по дълга от 51см днес ми я даде с оформеното вече разрешително от съответния КОС като са му казали че няма проблем. Пушката обаче е с 18.5 инча което е около 47 сантиметра. Та ще имам ли проблем при регистрацията в КОС или да търся цев отнякъде за регистрацията да не ми приберат набързо подаръка :bb: .

Виж,може да минеш и между капките.Помпата и досега е била регистрирана за лов.Отиди в сериз,извади си бележка,че си я минал на преглед и после в кос.Може и да мине номера.Там не мерят цевите,а гледат бележката за прегледа,освен ако косаджията не е някой спечен.Ако имаш приятел дето има моссбер или маверик или каквато и да е помпа нека ти заеме неговата цев за пред косаджиите(не се заблуждавай,че там някой ще сглобява пушката да гледа дали не си домъкнал цев от коренно различна помпа дето не е взаимозаменяема).В документите се описва номера на оръжието без номера на цевта.На някои от цевите дори нама фабрични номера.Оцапай пушката обилно със твърда смазка за да не проявят особено желание в КОС да я пипат с повече от 2 пръста :)

Продават и удължители за цевите(ако цевта е с мобилшокове),в което се съмнявам щото късите цеви ги правят цилиндрични и намат сменяеми шокове.Имам спомен,че от стожер стават на мосбберг и маверик,но не съм убеден и да не те излъжа неволно.На стожер удължителите са по евтини.

Да излъжеш КОС...не е толкова трудно ;)

Edited by nqkoiotnqkade

Виж,може да минеш и между капките.Помпата и досега е била регистрирана за лов.Отиди в сериз,извади си бележка,че си я минал на преглед и после в кос.Може и да мине номера.Там не мерят цевите,а гледат бележката за прегледа,освен ако косаджията не е някой спечен.Ако имаш приятел дето има моссбер или маверик или каквато и да е помпа нека ти заеме неговата цев за пред косаджиите(не се заблуждавай,че там някой ще сглобява пушката да гледа дали не си домъкнал цев от коренно различна помпа дето не е взаимозаменяема).В документите се описва номера на оръжието без номера на цевта.На някои от цевите дори нама фабрични номера.Оцапай пушката обилно със твърда смазка за да не проявят особено желание в КОС да я пипат с повече от 2 пръста :)

Продават и удължители за цевите(ако цевта е с мобилшокове),в което се съмнявам щото късите цеви ги правят цилиндрични и намат сменяеми шокове.Имам спомен,че от стожер стават на мосбберг и маверик,но не съм убеден и да не те излъжа неволно.На стожер удължителите са по евтини.

Да излъжеш КОС...не е толкова трудно ;)

Бисере, прави ми впечатление, че имаш голямо желание постоянно да даваш съвети... Това е хубаво, но не е добре тези съвети да са подвеждащи, защото някой, който не разбира и се довери на тях, може да пострада !

В случая, отново даваш грешни съвети на съфорумеца и ако те послуша ще си създаде неприятности !

Всеки един оръжеен техник задължително измерва цевта на тези ''охранителни помпи'', които на времето се купуваха с къси цеви за самоохрана, понеже тогава такъв беше закона. Сега нещата се промениха и те не могат да продължат да ги ползват за целта, която е била до момента и гледат да се отърват от тях.

Единственият вариант е да се занесе цевта при лицензиран оръжеен техник, които да я удължи и съответно да издаде удостоверение за това ! Другият вариант е закупуване на нова цев.

Не е желателно да се опитвате да лъжете КОС защото ще си създадете неприятности... :rolleyes:

Че няма да мине номера е почти сигурно, но знаеш ли....... По добре я остави на съхранение с/у заплащане в КОС, докато си намериш цев според изискванията .

Една външна резба и ето този шок http://www.guns.bg/Външен_шок_за_BENELLI_Full__пълен-cat8-scat114-p22353.html?searchKey=&priceOrder=A&latestOrder=&items=12&promo=&ref=&needReg=&outlet= и е в джаза.

Става и с вътрешна резба + вътрешно външен шок,но е по-сложно за изпълнение.

Ще се търси дълга цев за пред КОС. Приятел оръжейник каза да не стъпвам в КОС с тази гега че ще я конфискуват моментално. Благодаря ви за съветите и отговорите.

Ще се търси дълга цев за пред КОС. Приятел оръжейник каза да не стъпвам в КОС с тази гега че ще я конфискуват моментално. Благодаря ви за съветите и отговорите.

Могат да ти приберът само късата цев, а не цялата пушка, щото може да имаш още пет други цеви.

Така е, взимаш назаем за половин ден една дълга и отиваш да си я регитрираш.

Затова на мойта си купих още една къса за всеки случай :1:

Edited by Beowulf

И след като я регистрираш и върнеш дългата цев на приятеля, като ти дойдат на проверка в къщи, какво ще покажеш...?

Глобите започват от 500 до 5000 лв. :bira:

Могат да ти приберът само късата цев, а не цялата пушка, щото може да имаш още пет други цеви.

Така е, взимаш назаем за половин ден една дълга и отиваш да си я регитрираш.

Затова на мойта си купих още една къса за всеки случай :1:

И как ще оправи различния номер на чуждата цев ................

И след като я регистрираш и върнеш дългата цев на приятеля, като ти дойдат на проверка в къщи, какво ще покажеш...?

Глобите започват от 500 до 5000 лв. :bira:

Това е хубав въпрос .

И как ще оправи различния номер на чуждата цев ................

В мойто разрешително пише номера на пушката. Дългата цев има друг номер, който не фигурира никъде,

а късата няма никакъв..

Edited by Beowulf

В мойто разрешително пише номера на пушката. Дългата цев има друг номер, който не фигурира никъде,

а късата няма никакъв..

Както и да е, не ми се спори, но това че дългата ти цев която е с друг номер, не я пише в разшителното - да не те радва много .

а късата няма никакъв..

Оръжейника, който ти е издал удостоверението за годност на оръжието и не е вписал номера на цевта и нейната дължина, може да отнесе сериозна глоба и да си изгуби лиценза !

При помпите от конкретната марка може и да е така.

Но имам допълнителна слугова цев и тя е с номер, който ми е вписан в разрешителното.

Но имам допълнителна слугова цев и тя е с номер, който ми е вписан в разрешителното.

И мойта имаше номера,но не беше вписана.Пушката само ми е задраскана в разрешителното и ако некой не мии верва ще му го снимам да го види нагледно,че фигурира само един номер.Друг колега от Ст.Загора също сподели,че неговата са я вписали.По тая логика за всяка закупена цев ти требва ново разрешително.Не знам защо се разминават така нещата.

Факт е обаче ,че в кос невинаги обръщат внимание на подробности.Интересува ги повече "Бумащианата"да е наред-разрешения,платени такси,валиден праглед и др.бележчици.На мен лично никога не са ми мерили цевта,нито са я оглеждали за номера.А да опитат да сглобят пушката-абсурд.Затова писах на колегата да заеме цев от приятел.Лошо няма-може по нататък да си купи друга дълга цев.Няма логика доскоро оръжието да се е водело ловно и в един момент при продажба за се заяждат с новия собственик.Това са негативите от нашата Бюрокрация.

Edited by nqkoiotnqkade

Недей, няма смисъл - интересно ми как ще си купиш цев, може би както приклад, полу ложа, антибака или ремък, в смисъл без разрешение .. и кой ще я продаде без такова, търговците - не вярвам . Че има такива цеви - има, но как ще се продават и какво ще се вписва в разрешението за придобиване на купувача ....

Edited by ДБД

И мойта имаше номера,но не беше вписана.Пушката само ми е задраскана в разрешителното и ако некой не мии верва ще му го снимам да го види нагледно,че фигурира само един номер.Друг колега от Ст.Загора също сподели,че неговата са я вписали.По тая логика за всяка закупена цев ти требва ново разрешително.Не знам защо се разминават така нещата.

Факт е обаче ,че в кос невинаги обръщат внимание на подробности.Интересува ги повече "Бумащианата"да е наред-разрешения,платени такси,валиден праглед и др.бележчици.На мен лично никога не са ми мерили цевта,нито са я оглеждали за номера.А да опитат да сглобят пушката-абсурд.Затова писах на колегата да заеме цев от приятел.Лошо няма-може по нататък да си купи друга дълга цев.Няма логика доскоро оръжието да се е водело ловно и в един момент при продажба за се заяждат с новия собственик.Това са негативите от нашата Бюрокрация.

Кога гладкоцевно оръжие с цев под 51см. се е водело ловно - за самоохрана на физическо лице - да, до преди време, за охрана, самоохрана на лице по търговския закон / ЮЛ, ФЛ /, също - да, ама ловно .........

Пълни глупости!!!!На повечето от помпите,цевите са просто резервна част......и нямат номера!!!

Няма много връзка с темата, но:

Американците третират цевите на пищолите си като консуматив/резервна част и някои от тях също нямат номера.

Иначе се присъединявам към тая част от "акълийте", които смятаме, че за една пиклива помпа не си заслужава риска да се осереш тотално.

Е, ако все пак искаш, колегите горе са ти казали как да го направиш.

Edited by пламенчо

Специално за помпите, в момента цеви се купуват и продават свободно от ръка. Щото не се 'водят' на собственика. Някои от тях имат номера, които не влизат в употреба, други нямат. Ако искаш си купи десет цеви.

Оръжейника, който ти е издал удостоверението за годност на оръжието и не е вписал номера на цевта и нейната дължина, може да отнесе сериозна глоба и да си изгуби лиценза !

Мойта я купих 1993 год. за охрана, с къса и дълга цев.

Като ходих да я записвам, косаджията вика: "А?! Ма, вие нямате право на дълга цев !"

И тъкмо потриваше мазни ръчички с намерението да я 'цунка", като му охладих ентусиазЪма :fuck:

-Късата ми е за мангали, а дългата за гуцки :AR15firing:

Не разбрах що му висна носът...

Оттогава съм я носил десет пъти на преглед при различни "специалисти"...

Пък, ако трябва - да им зимат лицензите - боли ме целия шмайзер :1:

Edited by Beowulf