Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Кой е най-подходящия калибър за отстрел на сръндаци?

263 members have voted

1. 1. Кой е най-подходящия калибър за отстрел на сръндаци?

• .22
      5
    • .223
      81
    • .243
      67
    • 6,5X55
      17
    • 7
      9
    • .308
      36
    • .30-06
      16
    • 8X68S
      0
    • 9.3X62
      1
    • 416 Nitro Express
      10
    • 12 калибър
      4
    • 7.62X39
      17

Recommended Posts

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

223 е напълно достатъчен за сръндака

Най - тъпото нещо е да стреляш сръндака в движение ! Той или пасе кротко, или, ако е уплашен, измине, като стрела 30-60 м. и се спре за ослушване, поне 10-на секунди .... време за прицелна стрелб

Много на място е този коментар ! Все пак месото на животно като сръндака е може би с най-високи вкусови качества сред копитните ,специално за мен за готвене е №1 ...даже го предпочитам пред еленското

Posted Images

Където и да е уцелен с .243 с 6,5 грамов куршум,щетите са значителни!

Ако искате да запазите месо за консумация,изтрела трябва да е отправен във врата на животното.Ако е странично застанал,може малко по-назад от плешката,в средата на ребрата,така се съхранява максимално месото от плешките на животното,но кратинката е доста грозна....пръснат черен дроб,далак...стомах....

За мене 243 ми най пасва за сръндаци.ловувал сам 4 години с 223 имам убити и с него доста сръндака;вълк;тествал сам го на прасета;но замене лично 243 епо добър в всяко едно положение.Ловувам само с 6.8грама на геко и сам си доволен;а за поражението на месото ще кажа;че то зависи от модела но куршума.

Където и да е уцелен с .243 с 6,5 грамов куршум,щетите са значителни!

Ако искате да запазите месо за консумация,изтрела трябва да е отправен във врата на животното.Ако е странично застанал,може малко по-назад от плешката,в средата на ребрата,така се съхранява максимално месото от плешките на животното,но кратинката е доста грозна....пръснат черен дроб,далак...стомах....

Много на място е този коментар !

Все пак месото на животно като сръндака е може би с най-високи вкусови качества сред копитните ,специално за мен за готвене е №1 ...даже го предпочитам пред еленското .Наистина тук сме поставени малко на "кантар" пред дилемата - калибър даващ достатъчна енергия за поваляне на животното - срещу калибър който не би нанесъл прекалено много щети по месото . Аз съм намерил решение в тази дилема като вече 5 години ползвам както за хищник така и за сръндак калибър .22-250 Rem . с припас на Hornady V-max 55 gr .Макар и малък куршум с малко тегло благодарение на високата му скорост шока е страхотен ,при изстрел зад плешката (както колегата посочва) имам няколко случая на много странна реакция - задно салто или силен скок нагоре със "къч" - предполагам че това е от поражението на бъбреците или на бон филето .

Ползвал съм и .308 Win но....... само веднъж имах неблагоразумието да приложа RWS Evolution 184gr и гледката беше трагична - изходна рана колкото главата на сръндака и двете плешки имаха толкова хематоми че почти не бяха годни за ползване .

Миналата година станах свидетел на приложението на 9,3х62 от един колега при лов в стопанство който беше дошъл за трофеен глиган но на чакалото излезнал трофеен сръндак и получил ОК от ловния за отстрел от ловния (последния без да се съобрази с душманския калибър).Удар точно в плешката леко косо с ъгъл към коремната област - сърцето половината го нямаше а гледката беше ..... кайма от козина ,месо,черва и кости .Верно че колегата го интересуваше само трофея но за мен е грехота да се хаби по този начин такова хубаво месо !

Определено е грехота да се съсипва месото,но трофея си е трофей!Най-добрия ми трофей за сега,се наложи да бъде анално обезчестен,защото ме усети тъкмо когато се показвах на поляната,побягна и точно един скок го делеше от живота,но реши,че се е спасил на ръба на гората!Куршума беше 6,5 грама софтпойнт на Федерал.Е нема да ви казвам за кво става дума...грозна картинка.Стрелял съм с 6,8 и 6,5 грамови,но винаги е имало хематоми повече от колкото ми се е искало.Мислил съм и за по-леки куршуми,но пък тогава има много условности с глиганите и не ми се губи някой шопар заради 1 кило мЕсо....

И сте прави, и не сте много прави. Един по твърд куршум, от по-големите не магнум калибри, не хаби месото. Е без изстрели в гъза естествено.

С 308W с 11,7 гр. Нослер партитишън имам и сърни, и приплоди на лопатари, и други дребни ядливи животни. Разпробива без драми и изходната рана е колкото входната.

Според мен 223 е разумната достатъчност за стъндаци, но като се каже ако излезне нещо едро, къде са тръгнали с 243, ми то 308W го превъзхожда за едро. Ако е за комбиниран лов 308W. Слагаш 8гр. геймхед на Сако и ти си човека. Защо, да е най-тежкия на 243, а не най-лекия на 308, а може и по тежък и по-твърд :AR15firing:

Според мен 223 е разумната достатъчност за стъндаци, но като се каже ако излезне нещо едро, къде са тръгнали с 243, ми то 308W го превъзхожда за едро. Ако е за комбиниран лов 308W. Слагаш 8гр. геймхед на Сако и ти си човека. Защо, да е най-тежкия на 243, а не най-лекия на 308, а може и по тежък и по-твърд :AR15firing:

Само че отиваме на нова прострелка или на втора оптика за лекия куршум.

Аз съм се спрял на 270Win. с 8.4гр куршум смятам че е добър за сръндаци.Гърмял съм ги и с 30-06 и не са ставали големи поразий.

Аз съм се спрял на 270Win. с 8.4гр куршум смятам че е добър за сръндаци.Гърмял съм ги и с 30-06 и не са ставали големи поразий.

Така е.

Другари, защо трябва да е най-лекият куршум, който е и най-бърз? По-добре по тежък, като за прасета, но по-твърд и по-бавен.

Нямах предвид два различни куршума, 8гр. е и за едното и за другото, пак е по-добре от 243 с 6.5гр.за едро и почти същото като 270 с 8.4гр

Едно време, кога имаше наряд и селекция, беща ми ги биеше с успоредката с патрони на завод " Фридрих Енгелс " . Ако намереше такива от Чехословакия беше доволен. Колко хойкане е изхоикал, до де го докара на изстрел. разтояние, той си знае, но помня, че у дома се пазеха към три кашона с черепи на сърни с надписи на датата на отстрела .

От респект към немската школа, до скоро ползвах 7х57R. Нямам забележки относно ефективността на калибъра. Тъй като реших да експериментирам с по-далечни и по-прецизни изстрели, през настоящата година ще заложа на 243 W. А кой калибър е най-подходящ зависи от конкретната ловна ситуация, от поставените цели, от стила и възможностите на ловеца и т.н. Всяко мнение има своята логика и заслужава нужното уважение!

Не мисле че по голям от 243 е добре.Виждал сам поразий от по мощни калибри които не са за предпочитане.То дори и 243 е малко мощен за тез кози но това поне както казват колегите е съвместим и за друг вид дивеч с изключение на някои де.

• 4 weeks later...

6,5 х 55 и сега ще се обоснова. Този калибър куршум има достатъчно добра траектория и позволява изстрел на висока дистанция. Калибър 6,5 има добра устойчивост на вятър и пречки,като листа и т.н. в сравнение с по-малките калибри. Бих предпочел куршум с твърда обвивка,или такъв с контролирана експанзия. Пристрастен съм към този калибър и заради това,че е що годе универсален за дивеча по нашите географски ширини .

Наслука

• 2 weeks later...

Моето мнение изработено от практиката и изчетено е, че 223 е ефективен до 200м., от там нататък енергията значително пада и няма убоен ефект. Според мен най доброто е от 243 уин, като се мине през 6,5х55 270уин и немските седмици до 308уин. с лек куршум. Лично аз за този сезон съм заложил на универсалния 7х64.

стрелям с 300вм който сте пропусна ли :super:

• 3 weeks later...

много хора- много мнения но ако притежаваш карабина 30-06 мога да кажа че е универсален калибър ето още едно доказателство :http://shopix.bg/Lovni-patroni-Remington-30-06-Springfield

Izviniavam se predvaritelno no na smartfona mi niamam balgarski ezik ....ta po temata spored men 243 win ili 6.5*55 a inache az lovuvam sys 308 sako superxamarxed 11.7 eto I rezultata na60 m smiatam che porajeniata sa zadovolitelni.......priemam syveti kak da pisha na kirilica ......blagodaria predvaritelno

post-1615-0-85374500-1344322868_thumb.jpg

post-1615-0-25536800-1344322952_thumb.jpg

Edited by MITKO

Izviniavam se predvaritelno no na smartfona mi niamam balgarski ezik ....ta po temata spored men 243 win ili 6.5*55 a inache az lovuvam sys 308 sako superxamarxed 11.7 eto I rezultata na60 m smiatam che porajeniata sa zadovolitelni.......priemam syveti kak da pisha na kirilica ......blagodaria predvaritelno

Ако си с Андроид, изтегли си от магазина някоя Bulgarian Keyboard, след това я инсталирай и задай да се използва тя. За другите операционни системи смятам, че е подобно