Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Кой е най-подходящия калибър за отстрел на сръндаци?

263 members have voted

1. 1. Кой е най-подходящия калибър за отстрел на сръндаци?

• .22
      5
    • .223
      81
    • .243
      67
    • 6,5X55
      17
    • 7
      9
    • .308
      36
    • .30-06
      16
    • 8X68S
      0
    • 9.3X62
      1
    • 416 Nitro Express
      10
    • 12 калибър
      4
    • 7.62X39
      17

Recommended Posts

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

223 е напълно достатъчен за сръндака

Най - тъпото нещо е да стреляш сръндака в движение ! Той или пасе кротко, или, ако е уплашен, измине, като стрела 30-60 м. и се спре за ослушване, поне 10-на секунди .... време за прицелна стрелб

Много на място е този коментар ! Все пак месото на животно като сръндака е може би с най-високи вкусови качества сред копитните ,специално за мен за готвене е №1 ...даже го предпочитам пред еленското

Posted Images

Попринцип 223 е достатъчен за ловът на сръндак. Но какво става ако сръндакът не е ударен добре ? Започва едно дълго и продължително търсене , заради което се губи време. 223 е много брутален калибър заради бързата му скорост. На 280 метра с 4 патрона ударих 4 приплода на лопатар . В момента лично аз бих избрал 308 защото с него дори и на 350 - 400 метра да излезе няма проблем .Ако сложиш един куршум на Селер Белот "PTS" който е доста мек и е с добър балистичен коефициент дори и да го удариш по отзад тои ще се отвори и би трябвало да има доста кръв ,следователно ще го намериш по бързо и не губиш толкова време . Но за този лов и 243 изобщо не е за пренебрегване :)

• 3 weeks later...

.500 N.E.

Хайде по-сериозно. Все пак има начинаещи колеги, които гледат да научат нещо от форума.

що да се ебавам колега,не е важен само калибъра важен е и куршума с който е снареден ,със 300 wm мога да направя по малко поражения на животното от колкото ти с 243 win. :mail1:

що да се ебавам колега,не е важен само калибъра важен е и куршума с който е снареден ,със 300 wm мога да направя по малко поражения на животното от колкото ти с 243 win. :mail1:

Колега, както е видно от поста ти #54 си писал 500NE, а не 300WM ..!

И 'що ти трябва да се сравняваш с мен, аз нито имам 243W, нито стрелям по сърнеродни от доста години?!

А ако искаш просто да изтъкнеш, че си отличен стрелец и ги целиш в окото, нямам нищо против...?! :cap:

Абсолютно правилно!

Най-важен е проектила.

Виждал съм Щайнбок /3-4 кг/ , отстрелян с 375 H&H. Патрон Норма с FMJ/солид/.

Животното беше само прошито от изстрела.

На слука

Ами прошивайте ги тогава с "подходящите", 23-мм. проектили на ЗУ-23 примерно

- тегло на снаряда 0,145 кг и начална скорост 1100 м/сек...!!! :crazy:

Мислех, че става въпрос за разумна достатъчност все пак?!... :rolleyes:

Edited by Тони Груев

То пак за това става въпрос, само че разумната достатъчност за всеки джеб и най-вече "акъл" е различна ;)

Ами прошивайте ги тогава с "подходящите", 23-мм. проектили на ЗУ-23 примерно

- тегло на снаряда 0,145 кг и начална скорост 1100 м/сек...!!! :crazy:

Колега разбира се че това са големи калибри за подобен вид дивеч,предният ми пост беше на шега разбира се и дори и начинаещ ловец не би се подвел по този калибър още повече че съм прекрепил снимка на куршума на който има слон.А сега по темата според мен .308win е най подходящият калибър за дивеча в българия като можеш да го комбинираш с различни по твърдост и грамаж проектили.Лично мое мнение.

• 4 weeks later...

Според мен 6,5x55 е точния калибър за нашата страна.

Според мен от 243 по-сръндашки калибър, здраве му кажи! Ако нямам друго, обаче, веднага на второ място се нареждат 223 и 6,5х55! Поздрави!

П.С.: Няма калибър 416 Нитро Експрес, има Ригби и Ремингтън Магнум! :D