Jump to content

Колебание между.....

mir777
 Share

Recommended Posts

Колега,четейки из форума съм останал с впечатлението,че породата 'Лайка" също държи контакт с водача,претърсва на широк периметър и не се бави 'както правят копойте"...не си ли се замислял,за нещо такова?

И аз много ги харесвам но съм чувал, че трябва да са поне две за да работят в екип и тогава стават незаменими.

Аз не искам да ловувам само със едно, както писах по горе имам два работещи мелеза, и сега искам трето което да работи на късо до мен. Защото другите като хванат дивеч в началото и за най гъстото ги няма. Та това ми е идеята.

Аз не искам да ловувам само със едно, както писах по горе имам два работещи мелеза, и сега искам трето което да работи на късо до мен. Защото другите като хванат дивеч в началото и за най гъстото ги няма. Та това ми е идеята.

По-горният ми пост беше в рамките на шегата.

Бракониерчето като видя,че се разписах тук и веднага ти подхвърли за лайките,защото знае какво ще напиша.Понеже е свидетел как си чакам лайките да се върнат по цели нощи.От много места съм чувал,а и чел,че лайките гонели на късо 20-30 мин.Е и мойте лайки гонеха на късо до момента,когато им падна първото прасе.На следващото ги чаках повече от 2 часа,а кучетата бяха на 1 година.Същите тия кучета на по-малко от 3 години ги чаках 5 часа.Е къде са тия лайки,които гонят по 20 мин?Е,сигурно ги има,но колкото им е гоненето,толкова им е и търсенето.Няма куче,което да намери прасе на 3 км,а да го гони 300 метра.Щом има желание да го търси,значи има желание и да го гони.

При теб проблема ми се струва,че е друг.Сигурен съм,че кучетат с пускането вдигат някой чакал или сърна и свинският лов приключва,защото точно за местата където лягат шопарите нямате кучета.Ако греша ме поправи.Точно поради тази причина,държа на моите кучета да се бият само и единствено домузи.Чета тук за някакъв нов вид кучета-универсални.Е те такова чудо нема!То и при хората е така,видиш ли,че някой разбира от много неща,да знаеш,че от нищо не разбира.Ние по форумите сме живия пример.Не че няма можещи и знаещи хора,но повечето само разлаваме кучетата.Нямаме 2 отгледани кучета,но мнение налагаме.

Иначе мнение по въпроса ти нямам,понеже не съм притежавал нито ваймаранер,нито курцхаар.Наблюдавал съм работата на курцхаари,но никога не съм виждал ваймаранер,така че не мога да съпоставя двете породи.И ето,пак се върнахме на написаното от мен по-горе.Поста ми влиза в графа лай,лай кучка.

Мога само да ти пожелая здраве и успех с търсенето на помощник.

Edited by kaligula69

Така Ваймаранера отпада, остава като вариант Курцхаара. Дайте си мнението за него. На лични получих от двама колеги окуражаващи постове в полза на Курцхаара.

Здравей колега.С интерес 4ета темата и след вси4ко написано до тук се вижда,4е ве4е си се спрял на породата,но според мен сега трябва да запо4неш да проу4ваш от къде да вземеш курцхаар,който не прави стойка на диве4а за да може,когато открие прасето само да облайва.Мога да помогна със съвет,защото съм лувувал с няколко ку4ета произведени от елитен развъдник и притежават това ка4ество :hihi:

Edited by Иван Галчев

Четейки постовете за универсалното куче в мен се събудиха спомени за недалечното минало,когато бях малко по-малък...та тогава по една случайност вкъщи попадна дратхарката Хера,която бе на възраст приблизително 2 години,до този момент не беше обучавана на абсолютно никакъв вид лов и дивеч.

Започвайки с обикновени разходки по полето се наблюдаваше невероятното желание и темперамент на това животно,още на първите пускания маркира яребица и сама откри и вдигна заек...преследвайки го с глас по диря!За периода от ранната пролет(когато тя попадна в нас) до откриването на птичия лов,Хера вече работеше отлично според нашите представи на поле,откриваше,маркираше,апортираше...без абсолютно никакво тенденциозно наше настояване и обучение!Случайно 'вкарвайки" я в гора,Хера потъна някъде из 'дъбовия гъстак" и не след дълго се чу нейния леко дрезгав глас носещ се към нас... пред очите ни се разкри следната сцена...през отсрещната 'просяка" пресече бягайки сръндак,а Хера беше плътно зад него,преследвайки го с постоянен глас,гонката продължи още 15тина-20 минути.Тогава стана ясно,че това куче без да е вкарвано някога в гора,то просто знае какво да прави,тук опира момента за вродените качества,правилната селекция и куб други дреболии,които много от хората подценяват и не взимат под внимание,а явно някой е знаел какво прави,когато е произвел въпросната Хера...

За жалост не можахме дълго да й се радваме,както става по принцип...но това е друга тема!

Та колега,ако наистина смяташ да работиш с подобен тип куче,според мен добре се замисли върху Дратхара като порода,най вече откъм физика и издръжливост в тежки условия на 'работа"!

И въпреки всичко според мен,работата на тези кучета е на полето...!

Поздрави и успех!

Мога да помогна със съвет,защото съм лувувал с няколко ку4ета произведени от елитен развъдник и притежават това ка4ество :hihi:

Ами помогни де.

Аз май без да искам те подведох,защото сега като си припомням ловните излети с ку4етата от този развъдник се сещам,4е все пак те правеха стойки на диве4а ама от 1 метър,явно проблема е бил в носовете.Но за сметка на това спе4елиха вси4ки селски екстериорни изложби :)

Аз май без да искам те подведох,защото сега като си припомням ловните излети с ку4етата от този развъдник се сещам,4е все пак те правеха стойки на диве4а ама от 1 метър,явно проблема е бил в носовете.Но за сметка на това спе4елиха вси4ки селски екстериорни изложби :)

Ахааа............

• 1 month later...

Колега, изчетах темата и разбрах, че държиш на визията на курца. Намери си мелезче от курц и драт но задължително драта да е следогласен, ако има възможност да избираш вземаш най глдкото от кучилото. Преди години имах такова куче вадено от баща драт следогласен, майка курц работеща на едро без глас, взех си най гладкото мъжко кафяво пале, стана страшно готино и работно куче, на едро с глас на пернато със стойка, но на 4-тата год. изчезна безследно. Поздрави и успех.

Първо ще ти разкажа за кучето от снимката :D, та един слънчев ден, авер ми подарява птичар и аз нали съм с едно добро сърце не можах да му откажа. Вземам този герой, който беше на около 4-5 год. възраст и "барабар Петко" с птичар. На птичия лов това куче като хукна из полето, подплаши що пъдпъдък има, колегите гледат свирепо, но нищо не казват и веднага ми стана ясно, че кучето не е родено за птичар. Спрях го от птичия лов, почна свинсикя, кучето си стои в къщи и всяка събота и неделя почва едно лаене по цял ден, комшиите ме гледат на кръв, че има глас като "камбанария". Реших да го правя свинар, но като споделих с колегите от дружинката започнаха да ме гледат като "извънземен" и тръгнаха едини спорове как това куче от птичар ще го правя свинар, но аз нали съм "дебела глава" отсякох, това куче е птичар, но аз ще го направя свинар.Речено, сторено. Като за начало няколко тренировки в гатер/снимките са от там/, след това с групата мина през "борсучата школа" и запачнах редовно да го лашкам на свински лов. Паднаха няколко прасета пред него, героя там и дърпа и един лов отиваме в един царавичен блок от 800-1000дка пускам героите и докато бягат напред назад, чувам на около петстотин метра навътре в царевичния блок един глас като "камбанария" дъни на място, включи се отбора и цяла сюрия прасета като се разбягаха напред - назад стана перфектен лов. От този момент нататък като каза Роко, че ще намира свини, останалите ми майстори му вдишаха само "праха", но както казва народа "много хубаво не е захубаво". През януари месец в един сняг до колени вдигнахме сюрия, героите се пръснаха, Роко с още три-четири хайти задели нереза и като видях как се прибират хайтите целите в кръв и изпонасечени, а Роко го няма, ми стана ясно, че ще има "фира" и Роко ще е свидната жертва. Рано сутринта с един авер тръгнахме към мястото откъдето пуснахме героите и намерихме Роко мъртъв, целия изпонасечен и дали от загуба на кръв или от студ не са му стигнали силите да се прибере. Беше невероятен свинар, вдигне ли глава и бие ли го вятъра в носа намираше свините на мамата му в кътния, и досега нямам такова куче, което да работи като него по въздух!!!

P.S.

На тази снимка се вижда мерака на Роко за свини, от нетърпение иска да влезе през

дъските на входната врата на гатера!!

post-1727-0-56611700-1345290831_thumb.jpg

Edited by Ivan Iojev

Сега ако кажеш че и родословие е имало това куче ще ме разочароваш на 101% :wallbash:

Ха,ха,ха,

споко бе авер, няма да бъдеш разочарован, кучето когато го взех беше кожа и кости, ако не беше кожата сигурно

щяха да му се разпаднат кокалите, взех го от съжаление, защото ако беше останало там щеше да умре. За мен

кучето е пойнтер, но дали е чистопородно и дали има родословие хал хабер си нямам, а също така и човека,

който ми го даде е много,много далече от тези неща.

Edited by Ivan Iojev

Първо ще ти разкажа за кучето от снимката :D, та един слънчев ден, авер ми подарява птичар и аз нали съм с едно добро сърце не можах да му откажа. Вземам този герой, който беше на около 4-5 год. възраст и "барабар Петко" с птичар. На птичия лов това куче като хукна из полето, подплаши що пъдпъдък има, колегите гледат свирепо, но нищо не казват и веднага ми стана ясно, че кучето не е родено за птичар. Спрях го от птичия лов, почна свинсикя, кучето си стои в къщи и всяка събота и неделя почва едно лаене по цял ден, комшиите ме гледат на кръв, че има глас като "камбанария". Реших да го правя свинар, но като споделих с колегите от дружинката започнаха да ме гледат като "извънземен" и тръгнаха едини спорове как това куче от птичар ще го правя свинар, но аз нали съм "дебела глава" отсякох, това куче е птичар, но аз ще го направя свинар.Речено, сторено. Като за начало няколко тренировки в гатер/снимките са от там/, след това с групата мина през "борсучата школа" и запачнах редовно да го лашкам на свински лов. Паднаха няколко прасета пред него, героя там и дърпа и един лов отиваме в един царавичен блок от 800-1000дка пускам героите и докато бягат напред назад, чувам на около петстотин метра навътре в царевичния блок един глас като "камбанария" дъни на място, включи се отбора и цяла сюрия прасета като се разбягаха напред - назад стана перфектен лов. От този момент нататък като каза Роко, че ще намира свини, останалите ми майстори му вдишаха само "праха", но както казва народа "много хубаво не е захубаво". През януари месец в един сняг до колени вдигнахме сюрия, героите се пръснаха, Роко с още три-четири хайти задели нереза и като видях как се прибират хайтите целите в кръв и изпонасечени, а Роко го няма, ми стана ясно, че ще има "фира" и Роко ще е свидната жертва. Рано сутринта с един авер тръгнахме към мястото откъдето пуснахме героите и намерихме Роко мъртъв, целия изпонасечен и дали от загуба на кръв или от студ не са му стигнали силите да се прибере. Беше невероятен свинар, вдигне ли глава и бие ли го вятъра в носа намираше свините на мамата му в кътния, и досега нямам такова куче, което да работи като него по въздух!!!

P.S.

На тази снимка се вижда мерака на Роко за свини, от нетърпение иска да влезе през

дъските на входната врата на гатера!!

Бачо Иване,пак изтеПа рибата...по ценно нещо,от човек с опит няма...и това пак се вижда!

Поздрави!

И аз като по разпитах тук там, установих, че става за едър лов и то доста добре но не се пазят много и ако попаднат на някой по нервен нерчо работата е на късмет. Но мисля, че си заслужава да пробвам но ще е догодина.

Ние сма във времото, времето е с нас....................... :haha3:

Edited by Ivan Iojev

Ха,ха,ха,

споко бе авер, няма да бъдеш разочарован, кучето когато го взех беше кожа и кости, ако не беше кожата сигурно

щяха да му се разпаднат кокалите, взех го от съжаление, защото ако беше останало там щеше да умре. За мен

кучето е пойнтер, но дали е чистопородно и дали има родословие хал хабер си нямам, а също така и човека,

който ми го даде е много,много далече от тези неща.

От три дена се зверя на тая снимка поне едно жълто петънце да намеря на това куче е няма и няма.