Jump to content

Как да спасим дивеча от дивата котка

Share

Recommended Posts

Колеги, едва ли има по-опасен хищник от дивата котка. Поради причини, които са ясни на повечето грамотни ловци се стигна да се забрани лова на тая напаст за дивеча. Нека който знае, има идеи да предложи как да се справим с това недуразумение забрана за лов на дива котака.

начините са си старите,няма как да се дискутират.обикновенно тези животинки стават жертва на ПТП особено на път за варда или на връщане,но това си е чист късмет.

Имам предвид не настоящата практика, а как да си се върне законния лов на дивата котка. Таксации ли, някакво специално изследване ли??? Иначе всяко виждане е свързано с ПТП. Ама много ПТП в наща дружина, а гледам и в повечето места дето се ловува, и си мисля, че популацията хич не говори за изчезване, а напротив.

За мен нещата ще станат само с таксацията, ама дали ще свърши работа пред там някоя Евро директива или нещо подобно ... ?

Те това е въпроса как да се докара да си се види, че хич не е на изчезване, а си требе регулация целогодишно. Не че ПТП не е често явление, ама защо да не е с отстрел. Още си пазя някой черепи, от по-умното време.

С таксация няма да стане,котката е твърде потайно животно,все едно да се броят вълци с таксация!

За запаса на котките говори отстрела им,нека се погледнат данните от последната година когато бяха разрешени(2006) и да си направят извод ония лумпени които пишат законите!А да не говорим колко често има ПТП с тези животни,колко често са намирани умрели по полетата и те така!

Вия ни сте у ред :o То едни кучета дет ядът хора не можем да усмъртим,а какво остана за дива котка - ''рядка'' при това.Сега действащата еко параноя е като свинска опашка - вденеш ли и крайчето - само стяга :lol: Затуй решението е творчески-индивидуално инкогнито... :bira:

Моите уважения, но параноята си има цяр. Ако се плъзнем по акъла на еколозите от жълтите павета ще забранят лова изобщо. Пуснах питането, по-сведущите да кажат как би могла да падне забраната. За другата саморегулация дето се хвъргат под колите и умират, сами е ясно. Проблема е сериозен. Не знам по-вреден хищник. Ако едно време "с това не се яде" се справяхме с показване на трофеи и се намираха мераклии за отстрел. Таксация в чист вид е невъзможна. Става косвена. Въпреки всичко да си затваряме очите и да се правим на кьорави не е пътя.

Яворе, пусни и анкета за отмяна на забраната.В територията на нашата дружинка популацията им се увеличи драстично.На един приятел,на връщане от язовира му се ударил в джипа един много голям.Сега чака оценка на черепа.Че България сме N-1 го знаят всички,но че с парите от ловен туризъм, членски внос и такси купуваме фазани,яребици и зайци да храним дивите котки,май не го знаят!

Колеги, едва ли има по-опасен хищник от дивата котка. Поради причини, които са ясни на повечето грамотни ловци се стигна да се забрани лова на тая напаст за дивеча. Нека който знае, има идеи да предложи как да се справим с това недуразумение забрана за лов на дива котака.

Абе колега аз по принцип знам, че не е вредна котката.Дори преди време когато още в налов имаше статии за дивеча(2007-2008г.) пишеше, че дивата котка е дори полезна, защото яде много гризачи и мишки.Пък досега никога не съм срещал такова животно.

Edited by sig_556

Толкова е полезно, че е като чума за дребния дивеч!

Значи ако срещна дива котка , няма да си тръгне много жива от срещата,но хубавото е че по моя край няма диви котки.:)

Явор

Моите уважения, но параноята си има цяр. Ако се плъзнем по акъла на еколозите от жълтите павета ще забранят лова изобщо. Пуснах питането, по-сведущите да кажат как би могла да падне забраната. За другата саморегулация дето се хвъргат под колите и умират, сами е ясно. Проблема е сериозен. Не знам по-вреден хищник. Ако едно време "с това не се яде" се справяхме с показване на трофеи и се намираха мераклии за отстрел. Таксация в чист вид е невъзможна. Става косвена. Въпреки всичко да си затваряме очите и да се правим на кьорави не е пътя.

Може, Колега Явор, чрез т. н. "Дерогация", но това е един, дълъг и сложен процес, който трябва да бъде иницииран от съответните министрства!

Познай, дали някой от ресорните мин. ще се опита да си направи "автогол", с една такава процедура към ЕС? "Влака" е изтърван още при подписването на предприсъединителният Договор за членство!

Може, Колега Явор, чрез т. н. "Дерогация", но това е един, дълъг и сложен процес, който трябва да бъде иницииран от съответните министрства!

Познай, дали някой от ресорните мин. ще се опита да си направи "автогол", с една такава процедура към ЕС? "Влака" е изтърван още при подписването на предприсъединителният Договор за членство!

Добре де!Ако си ходим и си бием котки без да ни хванат.Или ако се ограмотят горските и почнат да си затварят очите какъв е проблема?

Добре де!Ако си ходим и си бием котки без да ни хванат.Или ако се ограмотят горските и почнат да си затварят очите какъв е проблема?

Български. :buba:

sig_556

Това, предполагам, трябва да звучи като - "Последователно свързани мисли, които водят до умозаключение"!?

Я, сега и аз да поразмишлявам:

Ами, ако Ти си ги биеш и те, те хванат? "Екстра" ще бъде, ако видът не е отбелязан със *!

Представи си - Предложение, с последващо "Решение" на Ловния съвет към ИАГ /Предполагам, знаеш, кои са членовете?!/. и респективно "ограмотяване" на Горските!?

Резултат:

Ако, те "хванат", и котака е със */звездичка/, отиваш по НК!

Ако, "ограмотят" горските - отиваме на процедура в ЕК!

В първия случай, сам си "плащаш" тарикатлъка.

Във втория, при недобре изиграни карти - Всички данъкоплатци!

Бих препоръчал да спрем да се правим на "Андрешковци", а да четем и да се интересуваме повечко, за това което ни касае!

Примери - колкото щеш! Малта, Гърция, Италия, Франция, Испания и т. н.!

Верно проблема е голям.Еми тогаз може малко банален да стана,но има още няколко начина:

-Ако случайно удариш котка не я взимаш от местопрестъплението или си носиш с тебе лопата да я заринеш да не я открие човек

-Добре е да тренираш бягане и да си подготвен при среща с горския :DШегичка.

Проблема наистина не е малък...

Edited by sig_556

sig_556

Верно проблема е голям.Еми тогаз може малко банален да стана,но има още няколко начина:

-Ако случайно удариш котка не я взимаш от местопрестъплението или си носиш с тебе лопата да я заринеш да не я открие човек

-Добре е да тренираш бягане и да си подготвен при среща с горския :DШегичка.

Проблема наистина не е малък...

Еее, те, тва е приказка на Бенчрест-ър - уцели десяткат от 3-4 пъти :ksshunter1fe: !

Поздрави и карай, както смяташ, че е правилно!?

Аз, "моята" пътека си я зная!

Котките по селата и вилните местности също не са за пренебрегване. Тях в движение ги снимаме...за последно.

А дивите си ги имам като свои. Всяко лято ги подхранваме с волиерни гарджета. Мило ми е да посегна на своето. :police:

Ако може модераторите да пуснат една анкета, да не би да съм се объркал и някой да мисли, че са застрашени и са драстично намалели.

Явор

Ако може модераторите да пуснат една анкета, да не би да съм се объркал и някой да мисли, че са застрашени и са драстично намалели.

Тезата е, не че са намалели, а че генетичния фонд или т.н. "линия" е замърсена! Това е масово за западна Европа, за БГ, доколкото зная "No data available"!

И в тази връзка, с цел запазване на генетичния фонд, ги "подхранваме" с фермено отгледан дивеч, а и не само!

Мисля, че и преди съм го поствал, но отново за тези, които "шпрехат" ингилизки и имат отношение по темата!?

wildcat_2005_vosges.pdf

:tank::diee::AR15firing::ksshunter1fe: бум-бумм :AR15firing::diee::M16::awesome:ако искаме да има дивеч в нашите ловни полета,отсрел на всеки хищник.(може да звучи малко грубо,но това е положението.а не само да се вайкаме че няма дивеч) ;)