Jump to content

Лов на пъдпъдък - ловен сезон 2012/2013 г.

Recommended Posts

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Бисер Дачев издаде заповед за откриването на ловен сезон 2012 г. Тази година стартът ще бъде даден на 11 август, събота. Както всяка година се започва с лов на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

Вече нямам търпение, а и останаха само няколко дни до дългоочакваното откриване на ловния сезон :cap:

В таи тема, може да качвате снимки, видео клипове и разкази, как протича ловът на тази прекрасна дребна птица и каква е слуката във вашите ловни полета.

Всеки може да се похвали или оплаче от това как протича този атрактивен и емоционален лов... ;)

На третата снимка се вижда как изглежда ливадния дърдавец, който е забранен за отстрел и е желателно да внимаваме с него ;)

Снимки и коментари от самото откриване и тържествата свързани с него, може да споделяте ТУК

Честит нов ловен сезон !

Наслука на всички ловци и нека тази година да няма инциденти, за да сме доволни и щастливи всички с нашето любимо хоби :bira:

post-3218-0-98226300-1343302004_thumb.jp

post-3218-0-64412700-1343302005_thumb.jp

post-3218-0-19805600-1343302006.jpg

post-3218-0-66185700-1343302006.jpg

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Бисер Дачев издаде заповед за откриването на ловен сезон 2012 г. Тази година стартът ще бъде даден на 11 август, събота. Както всяка година се започва с лов на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

Вече нямам търпение, а и останаха само няколко дни до дългоочакваното откриване на ловния сезон :cap:

В таи тема, може да качвате снимки, видео клипове и разкази, как протича ловът на тази прекрасна дребна птица и каква е слуката във вашите ловни полета.

Всеки може да се похвали или оплаче от това как протича този атрактивен и емоционален лов... ;)

На третата снимка се вижда как изглежда ливадния дърдавец, който е забранен за отстрел и е желателно да внимаваме с него ;)

Снимки и коментари от самото откриване и тържествата свързани с него, може да споделяте ТУК

Честит нов ловен сезон !

Наслука на всички ловци и нека тази година да няма инциденти, за да сме доволни и щастливи всички с нашето любимо хоби :bira:

И дърдавеца ли дa го пукаме :D......

Edited by profiH'87

Ливаден дърдавец (Crex crex)

За вида

На големина е колкото пъдпъдък. Възрастните са ръждивокафяви с черни петна и сивосини вежди. Гърлото им е белезникаво, а гушата и гърдите също са сивосини. По слабините има многобройни, ръждивокафяви, напречни ивици.

Издава рязък звук “креррп-креррп” през размножителния си период. Образува гнездови двойки, но само женската поема грижата за малките – покрити с черен пух. Годишно отглеждат две поколения. Храни се с разнообразна храна – насекоми и техните ларви, охлювчета, червеи и семена.

Ливадният дърдавец е прелетен вид – долита през април и отлита през септември. Прелетът извършва поединично, нощем, а през деня се крие в тревата. Зимува в Африка и на остров Мадагаскар.

Местообитание

Обитава предимно обработваеми площи, но се среща и по влажни ливади, предпланински плата и хълмисти райони с тревна растителност. В Централен Балкан ливадният дърдавец е регистриран за първи път през 1998г. Планинските месообитания не са типични за вида. Все пак, той намира спокойствие в Парка, най- вече в хвойнови храсталаци и високопланински ливади по южните склонове.

Консервационен статус

Ливадният дърдавец е световно застрашен вид. Включен е в Приложение I на Директивата за птиците. Защитен е от Закона за биологичното разнообразие.

Не схвана,както и да е.....пошегувах се защото в пърия пост на темата има снимка на ливаден дърдавец.... :D

Edited by profiH'87

Не схвана,както и да е.....пошегувах се защото в пърия пост на темата има снимка на ливаден дърдавец.... :D

Вярно е, че има снимка, нали все пак аз съм ги качвал, ама защо не прочете и какво пише с червените букви в същия коментар с тази снимка...?

Напоследък все по-трудно схващам какво пишете, сигурно е от жегата... :D

пожелавам на всички колеги наслука на откриването - внимателно с дардавците и най вече да не забравяме да се отнасяме по отговорно и дисциплинирано по време на лов-то е за наша безопасност и за безопасността на другите наши колеги и помощниците ни

Лошото е, че навсякъде орът, дисковат. Поне при нас в плевенско е така. И сушата си казва думата. Не знам къде ще се открива. Имам и млада помощничка за учене.

На зле е за сега.

навсякъде е едно и също всичко е изорано и дисковано(поне в монтанско),но дано все пак остане нещо не изорано та да можем да открием сезона.Успех и наслука на всички.

За съжаление картинката със основната обработка на почвата е една и съща почти навсякъде.Работя във фирма,която стопанисва 15 000декара и 80% от пожънатите есенници са обработени.Заради тъпите субсидии всички се юрват да орат или дисковат.Ако не капне дъжд ще се поспрат за малко(надявам се)защото на 50 см отдолу поне при нас е пълна суша и всичко е камък и не става за оран.Ама ако не капне стърнищата ще си останат сухи и няма къде да се крият животинките и ще избягат в слънчогледа или царевицата.Нито тъй,нито инак да му се не види.Дано да има къде да открием сезона и много слука на всички колеги.

Приятно откриване на всички!А колкото не вярвах,но арендаторите в Плевенско излязоха супер печени.Почти нищо не е обработено.Преди 3 дена вървях в една окосена люцерна до коляно и там буквално вреше от пъдпъдък.Прекрасни едри екземпляри.Най-вероятно след две годинки ще открия сезона като бял човек ,а засега съм на свраки и врани.

Здраве и слука на всички! :)

Приятно откриване на всички!А колкото не вярвах,но арендаторите в Плевенско излязоха супер печени.Почти нищо не е обработено.Преди 3 дена вървях в една окосена люцерна до коляно и там буквално вреше от пъдпъдък.Прекрасни едри екземпляри.Най-вероятно след две годинки ще открия сезона като бял човек ,а засега съм на свраки и врани.

Здраве и слука на всички! :)

Не знам за кой край на Плевенско говориш, но около Червен бряг и Кнежа почти всичко е изорано - 80 %

Не знам за кой край на Плевенско говориш, но около Червен бряг и Кнежа почти всичко е изорано - 80 %

За село Българене става въпрос та чак до Левски селата са добре.Свищовският край също не е зле,но там много много не съм ходил.В Ловешка област също не е изорано.:)

За село Българене става въпрос та чак до Левски селата са добре.Свищовският край също не е зле,но там много много не съм ходил.В Ловешка област също не е изорано. :)

Колега, дано в Българене е така, но за другото не си прав. от Малчика до Левски съм обходил стрънищата и там къдете не е изорано е или напръскано или изсъхнала земята. В ловешко съм стигал до Александрово до язовира - същата картинка, е малко по-добре може би. поне бях свидетел как от една прекрасна нива с треволяк над кръста на следващата седмица бе пожълтяла цялата - сега пъдпъдъка е в царевицата и слънчогледа

Днес сутринта на разходката с кучето за 2 часа обиколихме бая стърнища, но нито един пъдпъдък не се вдигна. Иначе в Пловдивско още не са изорали стърнищата, но откъм дивеч е много слабо.

Колега, дано в Българене е така, но за другото не си прав. от Малчика до Левски съм обходил стрънищата и там къдете не е изорано е или напръскано или изсъхнала земята. В ловешко съм стигал до Александрово до язовира - същата картинка, е малко по-добре може би. поне бях свидетел как от една прекрасна нива с треволяк над кръста на следващата седмица бе пожълтяла цялата - сега пъдпъдъка е в царевицата и слънчогледа

Стои в царевицата когато е жега и земята е 45-50 градуса,иначе сутрин е в стърнищата.Забелязах ,че предпочита големи стърнища.В една окосена люцерна дето бях имаше много птичета,но поради това че беше 30 см. висока.Там дето е окосено жито и е ниска растителността нищо няма.

Edited by sig_556

Именно за това говорим,ако още има необработени стърнища всички са пръскани с хербициди и всичко е голо.Тъй че кофти откриване се очертава.Заплюл съм си един люцернов масив от около 50 декара,граничещ със стърнище и там ми е надеждата.

Няколко пъти излизам с кучето по близките ниви около Шумен-голяма скръб. Където е ожънато в рамките на ден два се изорава или дискова. Случи се да излизам непосредствено след жътвата и в блоковете няма никаква или почти никаква зеленинка. На следващия ден вече се ореше. Никакъв пъдпъдък не се чува а и не вдигнах. Имам някаква надежда за слънчогледа и царевицата, но там трудно се влиза. Миналата година беше същото. Ако все пак някъде остане неизорано се пръска с препарати и всичко изгаря. Нищо хубаво не очаквам за откриването, отделно е много сухо и се очертава поне още 10 дена без дъждове.

Наистина положението е трагично по отношение на не изорани или третирани с отрови стърнища. Навсякъде в страната, където арендатори на земите са големите земеделски кооперации положението е отчайващо.

Около Плевен има няколко землища, които все още не са попаднали в ръцете на големите монополисти от земеделския сектор и ще успеем да открием пъдпъдъчия лов. Вече се налага да използваме връзките си и контактите с тези арендатори, за да оставят нивите не изорани, за да можем да ловуваме поне един месец на пъдпъдък.

Ето един клип сниман преди няколко дни от тези стърнища. При нас преваля за кратко и тревата веднага се вдигна, което създава благоприятна среда за пъдпъдъците.

[media=]

[/media]

И колеги в тая "криза" за пъдпъдъци спазвайте отстрелната норма за деня , а не правете състезания за бройките!!! Откъдето и да го погледнеш това е най - лесния дивеч за отстрелване.Пък , който е майстор да си намери следобед място с попътен силен вятър на прибираща се гургулица /макар , че и това не е много редно/ ама.......и да си стреля......малко е трудничко...!!! Наслука!!

Наистина положението е трагично по отношение на не изорани или третирани с отрови стърнища. Навсякъде в страната, където арендатори на земите са големите земеделски кооперации положението е отчайващо.

Около Плевен има няколко землища, които все още не са попаднали в ръцете на големите монополисти от земеделския сектор и ще успеем да открием пъдпъдъчия лов. Вече се налага да използваме връзките си и контактите с тези арендатори, за да оставят нивите не изорани, за да можем да ловуваме поне един месец на пъдпъдък.

Ето един клип сниман преди няколко дни от тези стърнища. При нас преваля за кратко и тревата веднага се вдигна, което създава благоприятна среда за пъдпъдъците.

[media=]

[/media]

Като гледам при вас има поне малко зелено, тук има по някое петънце в блока. За последните 4 излизания с кучето не съм вдигнал нито един пъдпъдък. Това е на три различни места около Шумен. И всичко е изорано, не е дисковано.

Като гледам при вас има поне малко зелено, тук има по някое петънце в блока. За последните 4 излизания с кучето не съм вдигнал нито един пъдпъдък. Това е на три различни места около Шумен. И всичко е изорано, не е дисковано.

Днес дигнахме над 30бр само Ванко Василев дигна 15бр с младия си 6м курцхар на полета около Варна. :dance2::buba: А аз

дигнах с младото куче и един заек от стойка . :big_boss:

Edited by ivan-alarmata

[media=]

[/media]

Росене, не знам каде ги пускаш твойте убавци, но миналата седмица излизах срещу гробищата на Чеира, под пътя за Радишево. Там е по-хълмисто, ходих и по високото, и в ниското, и на разсъмване, и на мръкване и нищо. Ходих и към Пелишат и пак нищо. Почвам да се притеснявам. Сушата е голям мор за пъдпъдъка. Моля се за дъж, кат вдовица. Се ще ги набараме някъде, ама няма да си е както трябва.То като само се местиш да ги търсиш, лова си заминава. В тея горещини до 9 ч. квот такова и беж под сенките. Щом в 21ч. не се диша, нема и вечерен и сезона си отиде. Дано да ни изненада времето с дъждец!

Росене, не знам каде ги пускаш твойте убавци, но миналата седмица излизах срещу гробищата на Чеира, под пътя за Радишево. Там е по-хълмисто, ходих и по високото, и в ниското, и на разсъмване, и на мръкване и нищо. Ходих и към Пелишат и пак нищо. Почвам да се притеснявам. Сушата е голям мор за пъдпъдъка. Моля се за дъж, кат вдовица. Се ще ги набараме някъде, ама няма да си е както трябва.То като само се местиш да ги търсиш, лова си заминава. В тея горещини до 9 ч. квот такова и беж под сенките. Щом в 21ч. не се диша, нема и вечерен и сезона си отиде. Дано да ни изненада времето с дъждец!

Почти в същия район за който говориш. Тръгвам от телевизионната кула по земния път към гривишките алеи. От дясно по посока към Радишево са стърнищата от видеото. Малко преди да се излезе на асфалтовата алея от Гривица към Радишево има една салкъмова горичка, която опира в язовира и там намирам доста фазани и две ята с яребици. Като сляза на гривишкия /пресъхнал/ язовир, също вдигам доста фазани. Голяма част от видеата с тренировките на кучетата са снимани в този район. Близо ми е и ходя почти всяка вечер да тренираме.

На видеото /след третата минута/ се виждат в далечината две сърни /мъжка и женска/, които виждам почти всяка вече да се играят, явно вече любовния период при тях е започнал... :cap:

Снощи вдигнах към 5-6 пъдпъдъка в края на стърнището, които отлетяха във високата трева пред горичката за която ти споменах. Явно в тази жега се крият във високата трева и вечер излизат в стърнището.

Обади се когато решиш да излизаш и ще те заведе на тези места.

По ливадите на по-голяма надморска височина или по лозовите масиви.Това са моите наблюдения през последните години.Наслука на всички

Благодаря за предложението, но съм в София с кучетата и ще си дойда за откриването. Ще се видим по на татък. наслука на теб и на всички колеги!