Jump to content

Скъсяване на цевите

Recommended Posts

Препоръчително е,когато се клъцне цевта това да е не повече от 4-5см за да не се навлезе в зоната,където цевта е прекалено тънка.

Прекалено тънка стена при дулото=увеличено вибриране придружено с кофти резултати.

По-къса цев =по-високо дулно налягане и оттам и влошена стрелба.Границата е твърде тънка и ако ще режеш то прави го в сервиз,където хората с това се занимават и знаят как да го направят.

Колега по долу ти е писал,че минималната дължина е 37 пъти калибъра.

Мисля,че цев 52-53см няма да ти върши работа при стрелба с куршум.Може и да става,ако я ползваш за бекаси или пъдпъдъци.При всички случаи ще рита и ще гърми силно.

Все пак пушката си е твоя.

Поздрави!

Препоръчително е,когато се клъцне цевта това да е не повече от 4-5см за да не се навлезе в зоната,където цевта е прекалено тънка.

Прекалено тънка стена при дулото=увеличено вибриране придружено с кофти резултати.

По-къса цев =по-високо дулно налягане и оттам и влошена стрелба.Границата е твърде тънка и ако ще режеш то прави го в сервиз,където хората с това се занимават и знаят как да го направят.

Колега по долу ти е писал,че минималната дължина е 37 пъти калибъра.

Мисля,че цев 52-53см няма да ти върши работа при стрелба с куршум.Може и да става,ако я ползваш за бекаси или пъдпъдъци.При всички случаи ще рита и ще гърми силно.

Все пак пушката си е твоя.

Поздрави!

Ценя всяко мнение,но все си мисля,че това 37 пъти калибъра е важало преди,когато се е стреляло с по-бавно горящи барути.

В момента на пазара има не една или две пушки с цеви 51,55,56 см.

С дебелината на цевите отново не мога да се съглася,понеже преди години имах надцевка 16ти кал. и цевите и бяха същите като на 12 кал (дори съм пробва и съм слагал такива),само че с по-малки дупки.Нали се сещаш колко дебели и бяха цевите?И въпреки това пак нямаше кой знае какъв бой с куршум.

Иначе за отката и силният гръм съм съгласен.

И все пак ако греша моля да ме поправиш.

Поздрави и Наслука през новият сезон!

post-26433-0-48129700-1345143779_thumb.jpg

post-26433-0-33302100-1345143802_thumb.jpg

post-26433-0-92135100-1345143862_thumb.png

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Бисере, написаното от теб е достойно за уважение доколкото само по себе си представлява една студия или пък трактат срещу рязането на цеви и който ловец по принцип се чуди дали да реже (ей така от ням

...няма смисъл да ходиш при оръжейник...намираш нишкова ерозия,не обемна и казваш на ерозиста да ти изравни и двете цеви по часовник!!! ...и двете,защото при успоредките вървят на конус!!!

Приятелю,може ли да задам няколко въпроса? 1 Била ли е на близък твой роднина и има ли сантиментална стойност за теб? 2 Тя ли ти е единствената пушка,която имаш? 3 Манипулациите ,които предстоят по

Posted Images

Колега, има един съфорумец, Шаман, има си и оръжейно ателие. Ако не друго го питай за съвет поне. Мисля си, че колегите дето споменаха за калибрите са прави. Реже се на калибър. Виждал съм и доста сериозни побитости изправени без да личи. Майсторите си имат дорници и става без забележки. Пак я режи, но само шоковете.

Лично съм против разваляне заводските параметри. Предпочитам да си взема подходящо готово изделие. Гонача не трябва да ходи като клошар и с очукано оръжие. То си е до човека. Виждал съм и в двете крайности.

това с вибрациите важи за всички оръжия ....синусоидата която правят цевите при изстрел се спряга с подходящата дължина при която отклоненията клонят към 0-та (на теория е така )....на практика...за да се укротят въпросните вибрации цевите се правят с характерно удебеление в края , което спомага донякъде за погасяване на амплитудата(слагат се и дулни компенсатори при нарезните)...като ги отрежеш...цевите в края ще "олекнат" и донякъде и заради това , освен заради повишеното налягане при дулния срез и липсата на стеснения осипа ще стане по голям...съответно и стрелбата с куршум може да е не до там събрана

...да слуговите цеви са произведени с дължина 51 -66 см но си имат характерното удебеление

...иначе загубата на начална скорост ще е осезаема само ако се мери на хронограф....

...така или иначе си решил да режеш...и никой не може да ти даде онова познание и опит които ще добиеш сам впускайки се в доработки...

Благодаря за мнението,но въпроса ми беше с колко,а не да режа или не.

Ако се увият цевите с мокър парцал едва ли загряването ще е чак толкова голямо,че да разпои цевите.

След среза се получава един отвор м/у цевите и мерната планка и той трябва да се затвори.

Преди време и аз скъсих една моя пушка само,че при специалист.Който отряза и запои цевите отпред толкова прецизно,че ако не знае човек никога няма и да предположи,че там е пипано.

Edited by Стоичко

Ценя всяко мнение,но все си мисля,че това 37 пъти калибъра е важало преди,когато се е стреляло с по-бавно горящи барути.

В момента на пазара има не една или две пушки с цеви 51,55,56 см.

С дебелината на цевите отново не мога да се съглася,понеже преди години имах надцевка 16ти кал. и цевите и бяха същите като на 12 кал (дори съм пробва и съм слагал такива),само че с по-малки дупки.Нали се сещаш колко дебели и бяха цевите?И въпреки това пак нямаше кой знае какъв бой с куршум.

Иначе за отката и силният гръм съм съгласен.

И все пак ако греша моля да ме поправиш.

Поздрави и Наслука през новият сезон!

Не е тайна,че руснаците са доста по напред с балистиката.Ровя в едни руски форуми да се образовам..де разбирам по малко Руски ,де не мога да разбера всичко....Някъде коментираха,че за съвременните бързи барути достатъчна дължина на цевта е 66см.Толкова горе долу се правят и скийтовите цеви..Спрягаха и някой от водовете "Сунар",но нямам спомян кой точно вид.

.Другото което се чудя е къде на нашия пазар има съвременен бърз барут????Ако знаеш сподели та да си купя и аз:)Тия дето ги продават аресеналските са бързи само на етикета;) Това последното ти го гарантирам от личен опит:)

• 2 weeks later...

...няма смисъл да ходиш при оръжейник...намираш нишкова ерозия,не обемна и казваш на ерозиста да ти изравни и двете цеви по часовник!!!

...и двете,защото при успоредките вървят на конус!!!

...няма смисъл да ходиш при оръжейник...намираш нишкова ерозия,не обемна и казваш на ерозиста да ти изравни и двете цеви по часовник!!!

...и двете,защото при успоредките вървят на конус!!!

30 метра,5 патрона,стрелях от ръка,инстинктивно.

На същото разстояние още 10 патрона по 1 с всяка цев от различни марки,нямаше патрон,който да не е в кутията.

На снимката изстрелите са от :3 монолита и 2 на Рекорд-Тандем.С дясната цев двата монолита са дупка в дупка.

Какво да искам повече?!

post-26433-0-26117700-1346477587_thumb.jpg

Edited by kaligula69
  • 9 months later...

И аз имам идеята да скъся малко цевите на монте карлото 16кал. поради това ,че я ползвам само за пернато основно пъдпъдък и по някога за хищник на стървилище.Купих я на ниска цена и не обърнах внимание ,че и 2-те цеви са шокови а именно дясна-16,1и лява-15,8 което идва дясна-0,7и лява-1,0.Ловувах един сезон на пъдпъдък и при липса на патрони с дисперсант си иска да ги пускам по далече.В противен случай ги раздробява пък и при навика ми при внезапно излитане да хващам и стрелям1-во със задния спусък на пълния шок защото ми е по удобен пропуските на близки дистанции малко нараснаха от обичайното.Та ми се иска да и махна само шоковете.Сега дължината е 71см.Колко ли ще и са дълги шоковете?Мисля да махна 3см.С68см.цеви смятам ,че няма да намаля фрапиращо далекобойноста и се надявам да стане по добра за целта.Другото е ,че е оказано от производителя да не се стреля с куршум.Смятам ,че без шоковете и тази опция ще е възможна.Не ,че ще стрелям редовно с куршуми защото не ловувам на едър с нея но все пак.Моля за мнения и начини на самото рязане.А и колко горе долу струва опцията при оръжейник?

Ти хубаво ще я срежеш... нкакъв проблем... но трябва ли? Как ще докараш шоковете? Има стандарти за дължините на цвите - всеки един е приет с определена цел. Последно - 3 пъти мери ,1 път режи! Поздрав и наслука !

И аз имам идеята да скъся малко цевите на монте карлото 16кал. поради това ,че я ползвам само за пернато основно пъдпъдък и по някога за хищник на стървилище.Купих я на ниска цена и не обърнах внимание ,че и 2-те цеви са шокови а именно дясна-16,1и лява-15,8 което идва дясна-0,7и лява-1,0.Ловувах един сезон на пъдпъдък и при липса на патрони с дисперсант си иска да ги пускам по далече.В противен случай ги раздробява пък и при навика ми при внезапно излитане да хващам и стрелям1-во със задния спусък на пълния шок защото ми е по удобен пропуските на близки дистанции малко нараснаха от обичайното.Та ми се иска да и махна само шоковете.Сега дължината е 71см.Колко ли ще и са дълги шоковете?Мисля да махна 3см.С68см.цеви смятам ,че няма да намаля фрапиращо далекобойноста и се надявам да стане по добра за целта.Другото е ,че е оказано от производителя да не се стреля с куршум.Смятам ,че без шоковете и тази опция ще е възможна.Не ,че ще стрелям редовно с куршуми защото не ловувам на едър с нея но все пак.Моля за мнения и начини на самото рязане.А и колко горе долу струва опцията при оръжейник?1 Коя година производство е Монте карлото?

Приятелю,може ли да задам няколко въпроса?

1 Била ли е на близък твой роднина и има ли сантиментална стойност за теб?

2 Тя ли ти е единствената пушка,която имаш?

3 Манипулациите ,които предстоят по скъсяването+стойността на отъжието+пътните+нервите+отделеното време+несигурността дали ще се получи или не....Като сборуваш дали ще излезе по евтино от бекасиер или скиитова пушка на старо?

4 Дали не ти е дълъг приклада щом инстиктивно пипаш първо задния спусък?(Ако не знаеш как да провериш това питай и ще ти се отговори)

5 Не смяташ ли,че пушката в този и вид няма да ти е полезна за водоплаващ дивеч и стрелба от по далечни дистанции?

6 Защо си убеден,че пушката не може да стреля с куршуми?(замерва се вътрешното тяло на куршума и се преценя лесно.Шок 1мм не е проблем за калибрените куршуми,а 0,7 още по малко)

7 Задавал ли си си въпроса този калибър(по малък от 12ти) как ще насища битото поле с нормални 28гр и по леки патрони?(Слабо)

8 Мислиш ли,че масово харесваните подкалибрени куршуми на Монолит(създадени са за шокови цеви) ще харесат цилиндрите ти?

9 Мислиш ли ,че след промана на дължината няма да се обърка синусоидата на вибриране на цевите и нама да започне да замята куршумите в непредсказуема посока твоята вече срязана Монте карло?

10......Въпросите ми може да са безкрайни,но ще ти задам последен и най важен въпрос: Толкова ли я мразиш тази пушка,че ще я режеш? Нали не мислиш,че ние ловците сме по големи разбирачи от инженерите,който са се трудили да я създадат?

ПП. Не ми отговаряй на мен!!! Отговори на себе си и смея да предположа,че ще вземеш правилното решение. Ще приема твоето решение за най правилно в случая.

То тя си е твоя та ако щеш и до патронниците я режи ..не искам да се бъркам. Аз все се каня да не се бъркам на никой тук,но и този път не се въздържах. Обещавам да е за последно,така че може да си спестите труда да ме убеждавате,че инженерите конструктори за по прости от нас и ние разбираме повече !

Поздрави и много слука желая :)

Edited by nqkoiotnqkade

Приятелю,може ли да задам няколко въпроса?

1 Била ли е на близък твой роднина и има ли сантиментална стойност за теб?

2 Тя ли ти е единствената пушка,която имаш?

3 Манипулациите ,които предстоят по скъсяването+стойността на отъжието+пътните+нервите+отделеното време+несигурността дали ще се получи или не....Като сборуваш дали ще излезе по евтино от бекасиер или скиитова пушка на старо?

4 Дали не ти е дълъг приклада щом инстиктивно пипаш първо задния спусък?(Ако не знаеш как да провериш това питай и ще ти се отговори)

5 Не смяташ ли,че пушката в този и вид няма да ти е полезна за водоплаващ дивеч и стрелба от по далечни дистанции?

6 Защо си убеден,че пушката не може да стреля с куршуми?(замерва се вътрешното тяло на куршума и се преценя лесно.Шок 1мм не е проблем за калибрените куршуми,а 0,7 още по малко)

7 Задавал ли си си въпроса този калибър(по малък от 12ти) как ще насища битото поле с нормални 28гр и по леки патрони?(Слабо)

8 Мислиш ли,че масово харесваните подкалибрени куршуми на Монолит(създадени са за шокови цеви) ще харесат цилиндрите ти?

9 Мислиш ли ,че след промана на дължината няма да се обърка синусоидата на вибриране на цевите и нама да започне да замята куршумите в непредсказуема посока твоята вече срязана Монте карло?

10......Въпросите ми може да са безкрайни,но ще ти задам последен и най важен въпрос: Толкова ли я мразиш тази пушка,че ще я режеш? Нали не мислиш,че ние ловците сме по големи разбирачи от инженерите,който са се трудили да я създадат?

ПП. Не ми отговаряй на мен!!! Отговори на себе си и смея да предположа,че ще вземеш правилното решение. Ще приема твоето решение за най правилно в случая.

То тя си е твоя та ако щеш и до патронниците я режи ..не искам да се бъркам. Аз все се каня да не се бъркам на никой тук,но и този път не се въздържах. Обещавам да е за последно,така че може да си спестите труда да ме убеждавате,че инженерите конструктори за по прости от нас и ние разбираме повече !

Поздрави и много слука желая :)

Eи,забелязвам че си абсилютно изчерпателен.Да добавя още нещо-рязаната пушка си остава "вечно" твоя..............те тъка.

Eи,забелязвам че си абсилютно изчерпателен.Да добавя още нещо-рязаната пушка си остава "вечно" твоя..............те тъка.

Даа,вечно.Иначе ще има фаца,като от някой уестърн..Ще става и за украса,че и силно ще гърми та и за по банкети ще е безценна;) Виж за колко + за разаните цеви се сетих :pardon:

Колега ,тази пушка подарък ли Ви е или наследствена от семейството!Значи няма никаква стойност според Вас!Резнеш ли цевите,става само за гърмени по сборовете и свадбите по-вашия край.В Турция с резени цеви само овчарите,ходят след стадото говеда и овци,за да плашат вълците,щото са забранини по-закон да се трепят!Моля Ви ,не допускайте тази грешка.Продайте я ако можете и си купете друга,която ще Ви служи дълги години при ловните излети!Наслука! :nea:

Колега ,тази пушка подарък ли Ви е или наследствена от семейството!Значи няма никаква стойност според Вас!Резнеш ли цевите,става само за гърмени по сборовете и свадбите по-вашия край.В Турция с резени цеви само овчарите,ходят след стадото говеда и овци,за да плашат вълците,щото са забранини по-закон да се трепят!Моля Ви ,не допускайте тази грешка.Продайте я ако можете и си купете друга,която ще Ви служи дълги години при ловните излети!Наслука! :nea:

:super::icon_thumright: :icon_thumright:

Ще отговоря на някой от въпросите ви колеги.1Пушката е единствена за пернато и струва 100лв.За хищник и едро имам карабини.2Не е със сантиментална стойност за мен .3Бях писал ,че я ползвам 90%за пъдпъдък и за това бих рискувал.4Относно приклада знам как се мери и ми е добре ,просто навик имал съм още 3 гладкоцевни и с всичките е така.5 Иначе за ефекта какво ще се получи не знам.В същност не съм взел окончателно решение но го обмислям.За стрелбата с куршуми не ми е приоритет породи това ,че не я ползвам на едро.Но съм стрелял с дясната цев няма проблем .До колкото знам и предния собственик е пукал даже и с шоковата.Само че обърнах внимание на надписите сега ,че пише и на 2-те цеви NO BULLET -което е-;; не куршум ;;.Сега ще пострелям с различни номера съчми на различни дистанции и с под калибрени куршуми и ще реша Защото до сега не съм правил обстойна проверка на боя.Ще пробвам най вече 12,11 номер да направя разликата от 10номер които съм ползвал през единствения изминал сезон с нея.Ако ме удовлетвори остава така ако не ще рискувам с рязането.Мога да я прежаля и да я окача на стената ако не се получи само 100лв. ми костваше все пак.Иначе благодаря за съветите и насочващите въпроси над които ме накарахте да помисля.

30 метра,5 патрона,стрелях от ръка,инстинктивно.

На същото разстояние още 10 патрона по 1 с всяка цев от различни марки,нямаше патрон,който да не е в кутията.

На снимката изстрелите са от :3 монолита и 2 на Рекорд-Тандем.С дясната цев двата монолита са дупка в дупка.

Какво да искам повече?!

Кой Монолит 28, 12/70 или 12/76?

Ще отговоря на някой от въпросите ви колеги.1Пушката е единствена за пернато и струва 100лв.За хищник и едро имам карабини.2Не е със сантиментална стойност за мен .3Бях писал ,че я ползвам 90%за пъдпъдък и за това бих рискувал.4Относно приклада знам как се мери и ми е добре ,просто навик имал съм още 3 гладкоцевни и с всичките е така.5 Иначе за ефекта какво ще се получи не знам.В същност не съм взел окончателно решение но го обмислям.За стрелбата с куршуми не ми е приоритет породи това ,че не я ползвам на едро.Но съм стрелял с дясната цев няма проблем .До колкото знам и предния собственик е пукал даже и с шоковата.Само че обърнах внимание на надписите сега ,че пише и на 2-те цеви NO BULLET -което е-;; не куршум ;;.Сега ще пострелям с различни номера съчми на различни дистанции и с под калибрени куршуми и ще реша Защото до сега не съм правил обстойна проверка на боя.Ще пробвам най вече 12,11 номер да направя разликата от 10номер които съм ползвал през единствения изминал сезон с нея.Ако ме удовлетвори остава така ако не ще рискувам с рязането.Мога да я прежаля и да я окача на стената ако не се получи само 100лв. ми костваше все пак.Иначе благодаря за съветите и насочващите въпроси над които ме накарахте да помисля.

16 делна мишена.Има и размери.

Успех в пристрелката

Далече си ми та да ти дам да погърмиш с един стар руски тек 16ти кал,'който заводски е подобрен цилиндър .. да си вземеш мерака

post-40964-0-90332400-1370631525.gif

Какво толкова ще се промени визията като отреже само шоковете - 3 см трябва да знаеш, за да забележиш . Огньове, гърмове, падане на скоростта- точно тези 3 см ще са виновни !

Ще има 2 цилиндъра- при условие , че ходи само на пъдпъдък какъв е проблема да направи / купи 2 вида патрони и да си слага по отворения на задния спусък ( нали него дърпал първо ) , а по-стегнатия патрон на предния спусък ???

16/70

На тия детото ходят по сватби и кръщенета с такива пушки ,мога да им кажа:

"мноо ви здраве"

Със съчми не стрелям много,но за пъдпъдъдци и фазани е направо метла.

Боят с бренеке е...абе няма пушка,с шокове,която може да и се опре.Няма да говоря за разстояния и животни,че някой може да не ме вземе на сериозно.

Ефективната стрелба със съчми е не повече от 30 метра.Ако на някой му се струва не достатъчно.....и да,не е най-подходящото оръжие за лов на гривяк, гургулица,дива патица,но с търпение,познаване на района и навиците на животните...

post-26433-0-83969800-1370653205_thumb.jpg

Edited by kaligula69

Aко направиш разреза точен,няма да имаш грижи.Поне аз нямам.Казвам ти го от опит,не от прочетено,не от чуто.....

Ловувал съм 1 сезон с въпросното чивте.

Имам убити пъдпъдък,гургулица,фазан,чакал,прасе.

Не ми е практика да стрелям със съчми,но за проба,стрелях по лист А4 с 12/0 от около 50 метра.В листа имаше 2 съчми,дали е случайност или е от липсата на шок,не се наемам да коментирам,но е факт,че на същата дистанция 12/0 прекарани през шок 1 мм и цев 72 см,нито една съчма в листа.

Edited by kaligula69

Aко направиш разреза точен,няма да имаш грижи.Поне аз нямам.Казвам ти го от опит,не от прочетено,не от чуто.....

Ловувал съм 1 сезон с въпросното чивте.

Имам убити пъдпъдък,гургулица,фазан,чакал,прасе.

Не ми е практика да стрелям със съчми,но за проба,стрелях по лист А4 с 12/0 от около 50 метра.В листа имаше 2 съчми,дали е случайност или е от липсата на шок,не се наемам да коментирам,но е факт,че на същата дистанция 12/0 прекарани през шок 1 мм и цев 72 см,нито една съчма в листа.

Много несериозно е да сравняваш боя на шока със ситните съчми и 12/0. Там нещата минават в другата крайност и няма база за сравнение.Това е дъвчано доста във форума преди време и да не се повтаряме.

Бях пускал цяла тема за шоковете. Страха от тях идва основно от непознаването им.

Между друго съм стрелял с една рязана иж -54 ,срязана поради пръсване на цевите някъде малко преди антапката. Не знам колко санта е била но факта е, че беше метла.Възможно е да е била под 53см.защото не мина преглед и се наложи да я бракуват след 2г. ползване рязана.С нея лично аз съм удрял една лисица която беши на поне 30,35м.което направо ме изненада и заек на оноло 20м.който без много прецизно мерене падна все едно снопа го взе и го удари в земята.Колегата казваше ,че никога не е имал подобни успехи с други гладки пушки също и с нея когато е била с нормалните цеви.На варда не е имал пропуск с нея.И много съжаляваше ,че са я бракували.

Бисере, написаното от теб е достойно за уважение доколкото само по себе си представлява една студия или пък трактат срещу рязането на цеви и който ловец по принцип се чуди дали да реже (ей така от нямане на работа) е направо задължително да го прочете.

Обаче колегата много точно е казал КОЛКО и ЗАЩО иска да реже. В този ред на мисли е хубаво да се поразсъждава конкретно върху въпроса, а не да се мятат общи лафове почвайки от дядо му и завършвайки с амплитудно-вибрационната теория за трептенето на цевите.

Предвид горното аз, подобно на Бисер, искам в няколко точки да изложа моето становище:

1. За мен е необяснимо как много хора не могат да разберат, че за доста стрелци оръжието е просто един инструмент, сечиво ако щете го наречете, с което си вършат определена работа, като се стремят да правят това още по-добре. Как не чух някой да се влюби в чук, тесла или хайде от мен да мине - моторен трион, а познавам една кашишка рота хора, които са влюбени в пушките си?! Какви сантименти, какви 5 лева? Ако пушката ми е скъп спомен от дядо ми - аз никога няма да я извадя от касата за лов и ще я пазя като очите си, а вечер на приглушена светлина, когато всички вече са заспали, ще си я подържа в ръце, ще пия студена ракия, правена по дядовата рецепта, и тихичко ще плача при спомена за него... На лов няма да изляза с такава пушка заради неоправдания риск да я повредя, загубя, ожуля, огъна или нещо подобно. Златният часовник от прадядо ми го държа в касетка в банка, нищо че няма проблем да го нося всеки ден и да гледам колко е часът. За тази цел ползвам едно Casio.

2. Пушки, от които са произведени хиляди бройки, за мен не представляват ценност като нещо рядко и стойностно за притежаване само поради това си качество. Виж ако един ИЖ-58 е бил собственост на Елвис Пресли да речем - това вече е друга работа.

3. В рязането, ако се прави с ум и мисъл, няма нищо кощунствено или укорително. Ако този, чиято е пушката, знае какво иска, а този, който ще я реже, знае какво прави и е способен да го направи - значи всичко е ОК.

4. Вещите се създават за да служат на хората, а хората се раждат за да си служат с тях, а не обратното. И ако една вещ може да бъде видоизменена така, че да ми служи по-добре, окото ми няма да мигне да го сторя.

Моят ИЖ-12 го взех за лов и ми върши чудна работа в този си вид за тази цел, предвид което не съм и мислил да го пипам. МП-то обаче беше предимно за динамична стрелба и точно 2 състезания изкара с оригиналната дължина на цевта си. Елате ми на гости да видите как групира куршуми и как разпределя сачми. Е, никога не съм се заблуждавал, че ще е подходящо за лов на гъски или патици на прелет.

Бисере, написаното от теб е достойно за уважение доколкото само по себе си представлява една студия или пък трактат срещу рязането на цеви и който ловец по принцип се чуди дали да реже (ей така от нямане на работа) е направо задължително да го прочете.

Обаче колегата много точно е казал КОЛКО и ЗАЩО иска да реже. В този ред на мисли е хубаво да се поразсъждава конкретно върху въпроса, а не да се мятат общи лафове почвайки от дядо му и завършвайки с амплитудно-вибрационната теория за трептенето на цевите.

Предвид горното аз, подобно на Бисер, искам в няколко точки да изложа моето становище:

1. За мен е необяснимо как много хора не могат да разберат, че за доста стрелци оръжието е просто един инструмент, сечиво ако щете го наречете, с което си вършат определена работа, като се стремят да правят това още по-добре. Как не чух някой да се влюби в чук, тесла или хайде от мен да мине - моторен трион, а познавам една кашишка рота хора, които са влюбени в пушките си?! Какви сантименти, какви 5 лева? Ако пушката ми е скъп спомен от дядо ми - аз никога няма да я извадя от касата за лов и ще я пазя като очите си, а вечер на приглушена светлина, когато всички вече са заспали, ще си я подържа в ръце, ще пия студена ракия, правена по дядовата рецепта, и тихичко ще плача при спомена за него... На лов няма да изляза с такава пушка заради неоправдания риск да я повредя, загубя, ожуля, огъна или нещо подобно. Златният часовник от прадядо ми го държа в касетка в банка, нищо че няма проблем да го нося всеки ден и да гледам колко е часът. За тази цел ползвам едно Casio.

2. Пушки, от които са произведени хиляди бройки, за мен не представляват ценност като нещо рядко и стойностно за притежаване само поради това си качество. Виж ако един ИЖ-58 е бил собственост на Елвис Пресли да речем - това вече е друга работа.

3. В рязането, ако се прави с ум и мисъл, няма нищо кощунствено или укорително. Ако този, чиято е пушката, знае какво иска, а този, който ще я реже, знае какво прави и е способен да го направи - значи всичко е ОК.

4. Вещите се създават за да служат на хората, а хората се раждат за да си служат с тях, а не обратното. И ако една вещ може да бъде видоизменена така, че да ми служи по-добре, окото ми няма да мигне да го сторя.

Моят ИЖ-12 го взех за лов и ми върши чудна работа в този си вид за тази цел, предвид което не съм и мислил да го пипам. МП-то обаче беше предимно за динамична стрелба и точно 2 състезания изкара с оригиналната дължина на цевта си. Елате ми на гости да видите как групира куршуми и как разпределя сачми. Е, никога не съм се заблуждавал, че ще е подходящо за лов на гъски или патици на прелет.

Винаги съм бил против това нещо да се преправя,когато го има същото,но заводски направено.

Да ти кажа честно и аз искам да си купя скиитова за да ходя на бекаси,но нещо не мога да намеря евтино. В интерес на истината и мен ме присърбяват ръцете да срежа една ,но не го правя не толкова,че няма да ми върши работа за бекаси,колкото че съм дълбоко убеден,че един бекасиер или къса спортна пушка ще ми вършат още по добра работа.

От лични наблюдения ще ти кажа,че когато се появи една тенденция и тя се следва праволинейно без да се отчитат редица фактори.Например много хора искат да режат защото другия е рязал или защото си мислят,че рязаната пушка ще бие,като метла без да се целиш с нея.

Един мой познат карал с мотора по пътя с пушка на рамо,демек отивал на лов.Пушката паднала и се подбили цевите.Последвало рязане на дулата и този пич изкара с нея един сезон и я продаде.Казваше,че за нищо не става...Е,друг е въпроса,че той не ловува бекаси и така не му върши работа.

Та почувствах се длъжен да опитам да накарам колегата да размисли, а не че съм тръгнал да поучавам някой от тук.

Та по темата:

Оръжейниците съветват рязането да става на 5-6 см от дулото,където цевта е все още дебела.На 10-15см тя изтънява и към патронниците отново се удебелява. Лично мое мнение е,че късата цев за пилешки лов и скиит трябва да е с дължина между 66 и 68см. Сам знаеш,че ако ствола се скъси 51-61см той става капризен от към използването на широка гама барути,но и това си е мое мнение. Все пак от дискусиите стана ясно,че се касае за пушка за 100 лева,което е по малко от месечна сметка за ток та колегата нищо не губи,дори и да я съсипе.

Поздрави

Edited by nqkoiotnqkade

Много несериозно е да сравняваш боя на шока със ситните съчми и 12/0. Там нещата минават в другата крайност и няма база за сравнение.Това е дъвчано доста във форума преди време и да не се повтаряме.

Бях пускал цяла тема за шоковете. Страха от тях идва основно от непознаването им.

Az не сравнявам,а коментирам.За мен е още по-несериозно да се стреля с 12/0,но пък това е съвсем др. тема.И да ти кажа "очарованието" да фъргаш с такова желязо е не в съчмите,а в стрелбата с куршум!Бил той калибрен или не.