Jump to content

Мнения и коментари за Merkel RX Helix............

Recommended Posts

Интересуват ме мнения и лични впечатления от карабината Merkel RX Helix.

Точно такава държах в ръцете си преди няколко дена. Първо държах Блазер р93 и след това Меркела. В интерс на истината имах по големи очаквания от Блазера, до момента в коъто го разгледах по подробно. За меркела... Нямам думи. мисля че е униклано добро оръжие.

Това мисля че е едно от най добрите болтови оръжия които съм държал в ръцете си. Ако не бе цената от около 6000 лв, със сигурност щеше да е в касата ми.

Също така смятам че оръжието напълно отговаря за цената си. Жалко че не мога да си го позволя.

Поздрав.

Не знам дали си запознат, но това е карабината с най-бързо презареждане след полуавтоматите (само карабините тип помпа на карот и ремингтон са конкуренция)

причината естествено е в това, че хода на болта е 2:1.Разглобяването на пушката за почистване е малко по-сложно ,но не е голям проблем.Блазера обаче си запазва предимството да е по-къса пушка, което е голямо предимство(според мен).Някои хора казват ,че меркела няма да замени блазера ,но според мен това не е целта му. Все пак е добре да има конкуренция(макар и между фирми от една и съща корпорация) за да се развива техниката. Така ,че ако си я вземеш ще помогнеш на бъдещето на оръжието ,което не значи ,че ще направиш компромис.

ПС: Ако аз имах възможност да избирам между пишки с линеен затвор бих се колебал между блазер и хейм(HEYM).

...Първо държах Блазер р93 и след това Меркела. В интерс на истината имах по големи очаквания от Блазера, до момента в коъто го разгледах по подробно.

...

Поздрав.

А аз колкото и да го държа и разглеждам /Блазера/ - все ми харесва :-P. Лично аз бих го предпочел пред този Меркел. Въпреки че на Блазера цената му също е раздута, тази на Меркела направо избива рибата. Също така не виждам защо трябва да се усложнява дотолкова един затворен механизъм. Да не забравяме и това, че предавателно число 2:1 намалява наполовина хода на ръкохватката, но съответно усилието, с което се изважда гилзата нараства два пъти. Което не е за пренебрегване в случай на затруднена по някаква причина екстракция.

Поздрави и наслука!

А аз колкото и да го държа и разглеждам /Блазера/ - все ми харесва :-P. Лично аз бих го предпочел пред този Меркел. Въпреки че на Блазера цената му също е раздута, тази на Меркела направо избива рибата. Също така не виждам защо трябва да се усложнява дотолкова един затворен механизъм. Да не забравяме и това, че предавателно число 2:1 намалява наполовина хода на ръкохватката, но съответно усилието, с което се изважда гилзата нараства два пъти. Което не е за пренебрегване в случай на затруднена по някаква причина екстракция.

Поздрави и наслука!

.Да уточня само какво най не ми хареса в блазера (за любопитните). Не очаквах че за да извадиш патроните (не изтреляните) от камерата, първо трябва изцяло да свалиш болтовия затвор. В полеви условия, не му отива някак си да правиш това с такова класно оръжие с цена започваща от .... 5 бона

Дори и евтините Ремингтон, са измислили много по добро решение, за тази цел. ;)

Сори за спама :bira:

.Да уточня само какво най не ми хареса в блазера (за любопитните). Не очаквах че за да извадиш патроните (не изтреляните) от камерата, първо трябва изцяло да свалиш болтовия затвор. В полеви условия, не му отива някак си да правиш това с такова класно оръжие с цена започваща от .... 5 бона

Дори и евтините Ремингтон, са измислили много по добро решение, за тази цел. ;)

Сори за спама :bira:

Това не го разбрах,кое наричаш камера?

Която и да е тя,затвора не трябва да се сваля.

Вероятно на това, което обикновено наричат пълнител, но който при тази пушка изпълнява ролята на магазин. Предполагам, че продавачът, показал пушките на Филип, е искал да обясни как става евентуалната чу смяна при поставяне на цев с друг калибър. Или самият е бил толкова наясно.

Edited by Shaman

Вероятно на това, което обикновено наричат пълнител, но който при тази пушка изпълнява ролята на магазин. Предполагам, че продавачът, показал пушките на Филип, е искал да обясни как става евентуалната чу смяна при поставяне на цев с друг калибър. Или самият е бил толкова наясно.

Пипитах магазинера как се изкарват патроните (в случай че повече няма да се стреля) и той дръпна затвора в заднокрайно положение и след което се опита да извади магазина. Опитва се, опитва се и накрая не можа. Извини се че ще попита колегата и отиде при него с пушката. След алко се върна и поясни че когато затворе се даде в задно крайно положением трябвада се натисне едно копче което освобождава целия затвор и чак след като се извади, пулнителя излиза. Преди това затвора пречеше. Не ставаше дума за смяната на цевта.

Дали продавача се е объркал нещо или наистина е такава процедурата?

Пс. извинявам се че малко се отклоняваме от темата

Явно във варненския ВИП, продавачите имат още малко нужда от обучение :)

Когато дръпнеш затвора назад, без да натискаш бутончето дето го освобождава изцяло, можеш да издърпаш от магазина патроните един по един, т.е. не е необходимо да сваляш затвора, за да си извадиш патроните след приключване на лова.

Когато извадиш изцяло затвора, тогава можеш да извадиш и пластмасовата джаджа дето държи патроните заедно с тях.

Що се отнася до Меркела, за мен неговия затвор не върви по-гладко от блазеровия. Единствено ми хареса, че затвора не се движи назад към лицето ти, но доколко е голям плюс могат да кажат специалистите :)

Edited by don_stefano

Явно във варненския ВИП, продавачите имат още малко нужда от обучение :)

Когато дръпнеш затвора назад, без да натискаш бутончето дето го освобождава изцяло, можеш да издърпаш от магазина патроните един по един, т.е. не е необходимо да сваляш затвора, за да си извадиш патроните след приключване на лова.

Когато извадиш изцяло затвора, тогава можеш да извадиш и пластмасовата джаджа дето държи патроните заедно с тях.

Що се отнася до Меркела, за мен неговия затвор не върви по-гладко от блазеровия. Единствено ми хареса, че затвора не се движи назад към лицето ти, но доколко е голям плюс могат да кажат специалистите :)

Мерси за пояснението. Така вече е друга бира! :bira:

Много добра карабина.От една година ловувам с такава и сам много доволен.

За коя карабина става вапрос колега? :eusa_think:

на ей тия зъбни джаджи на "хеликоптера" на колко време (или изстрела) им се сменява маслото...и дали има лятно и зимно...

като видя такива механизми все се сещам за една случка висоооко в Балкана свързана с леден дъжд, примесен със сугращица , вятър , замръзналата смазка на една скъпа карабина и ...изтървания трофеен нерез...заради отказа на скъпата да гърми в такова време...добре че в нивата на един от колегите имаше бензин ...та я реанимирахме бързо...ама нереза си остана жив ...

Верно има зъбчатки!!!

Мислех,че се бъзикате. Не съм имал възможността да разгледам механизма,нито да стрелям с пушката,но ми се струва екстравагантна идея тоя механизъм.Да не говорим за почистването му и ревизирането.

Сложното=проблеми според мен.

Не ме радва нито като визия,нито като замисъл-като качество,вероятно е перфектно изработена.

Всичкото по-горе го изказвам чисто по странични и косвени впечатления от пушката.Не претендирам да съм прав.

Определено по-краткото движение на болта, води до по-голямо усилие за презареждане, което от своя страна води до по-голямо отклонение от целта при презареждане ( употребата на повече сила за презареждане неминуемо ще доведе до повече мърдане на пушката ). И тези механизми вътре направо ме плашат. Лично моите впечатления от Блазера , а и от други оръжия които ми харесват, е простотата на някои решения в него, кой както иска така да го разбира ;)

Определено по-краткото движение на болта, води до по-голямо усилие за презареждане, което от своя страна води до по-голямо отклонение от целта при презареждане ( употребата на повече сила за презареждане неминуемо ще доведе до повече мърдане на пушката ). И тези механизми вътре направо ме плашат. Лично моите впечатления от Блазера , а и от други оръжия които ми харесват, е простотата на някои решения в него, кой както иска така да го разбира ;)

Може да са поставили допълнителна зъбчатка която да намаля усилието за вкарване/изкарване на патрон в цевта. Тип лебедка ;)

И аз се изненадах от този феномен, и не съм ентосиазиран относно него! :icon_scratch:

Много добра карабина.От една година ловувам с такава и сам много доволен.

Колега, дай малко по-вече инфо за карабината: откъде си я купил,колко струва,кой модел и кой калибър ,какви групи си правил на 100 метра,имаш ли успехи с нея и т.н. Точно към собственици на карабината е темата ,а не само за "литературни" спецове.

"литературни спецове"....нека сме такива...но някак си не сме длъжни (все още предполагам ) да запяваме хвалебствени дитирамби за нещо което ем струва доста ем още не си е показало рогите в ръцете на новите собственици...заслужава интерес опита на конструкторите да направят нещо различно...дай боже да е удачно ...само времето и експлоатацията във всякакви атмосферни условия ще докаже дали са били прави...

п.п....нямам идея защо колегата счита че има право да дава макар и обобщени квалификации с не до там учтив тон...във този форум има доста грамотни на тема оръжие и експлоатацията му хора...а това че са си позволили да пишат в тази тема не ги прави виновни че я нямат тая пушка в арсенала си...изказваме съмнения вие които я имате споделете без да обиждате останалите участници в дискусията своите впечатления ...

Не е нужно да си собственик и спец за да имаш някви впечетления от дадено оръжие,....

нали затова са изложенията и стрелбищата ,,...именно за да ни предпазят да имаме всякакви ненужни пръчки в касите си,....

Моето впечетление е ,че това е едно наистена техническо добре изпълнено оръжие с ревулюционни решения,красиво ,удобно прикладисто...

С невероятен лек ход на затвора и при презареждане,не е нужно усилие,и пад на мерната линия,...Прецизен,рязък спусък.

Но с тая пластмасова цевна кутия,тия олекотени сплави,които страно дрънчат не вдъхва доверие на надеждно оръжие за всякакви екстремни ползвания,....

За подобни оръжия с линеен затвор аз лично съм фен на Хайм,.......да ме прощават феновете на Бастерите.......

Но за мен това е оръжието.

post-138-0-89554700-1345495994_thumb.jpg

Може да са поставили допълнителна зъбчатка която да намаля усилието за вкарване/изкарване на патрон в цевта. Тип лебедка ;)

И аз се изненадах от този феномен, и не съм ентосиазиран относно него! :icon_scratch:

И аз бях чул за тази карабина, преди да се появи тук и при първото зареждане отидох да я разгледам, не само литературно, но и литературно не ме вдъхнови ;)

Edited by bobiander

За мен тоя меркел е напън да се постигне успеха на Р93...жалкото в случая е ,че това няма да се случи...

Блазера е гениално прост и гениално измислен... Няма на къде да се подобри...Мен лично ме кефи заради всичките интелигентни решения заложени в него..

От друга страна тоя меркел е всичко друго...сложен и странен...нищо гениално и нищо перспективно няма в него...

За мен тоя меркел е напън да се постигне успеха на Р93...жалкото в случая е ,че това няма да се случи...

Блазера е гениално прост и гениално измислен... Няма на къде да се подобри...Мен лично ме кефи заради всичките интелигентни решения заложени в него..

От друга страна тоя меркел е всичко друго...сложен и странен...нищо гениално и нищо перспективно няма в него...

Тия от Меркел щъ та убият. Изобретатела на зъбчатките ще те души с голи ръце. Уби всичко детско в него.

Сега сериозно. Може да не е толкова чер дявола. Немчетата, хеле пък тия от Меркел не пускат на пазара нещо дето да им отвори проблеми. Склонен съм да вярвам на Stier за лекото презареждане и добрия спусък. За цената, все повече ще ни се струват раздути цените с тия управници де ни натискат в батака. Дъното го стигнахме и сега копаем надолу.