Jump to content

Бургаско здравеопазване

iliyanpitbul
 Share

Recommended Posts

Здравейте колеги,днес се натъкнах на поредната драма в бургаската болница.Няколко часа вече стоя и мисля как да постъпя и реших да отворя една темичка да видя какво ще кажете и вие.Та ето я ситуацията.Младеж около 19 годишен приет по спешност в хирургията на 6 етаж,сектор А.Момчето е от гр.Сунгурларе,малък град с огромна безработица.Извършена му е живото спасяваща операция преди около 10-на дни и сега лежи в отделението с все още несвалени дренажи,защото ....здравните му осигуровки не са платени.Не му завършват лечението за да .....не избяга преди да е платил осигуровките.Парадокса е,че когато не завършват лечението с продължителния си престой той продължава да натрупва задължения към здравната каса,които дори и преди да постъпи в болницата са били непосилни за семейството му.Натъкнах се случайно,по време на свиждането чух как другите пациенти коментират ситуацията.Поразпитах и се оказва,че това е нещо като болнична политика.Не успявам да го проумея,просто не мога.Това е някакво безумие.До там ли я докарахме,толкова ли сме озверели,че вече и човешкия още повече детския живот има етикетче с цена.

МОЛЯ ВИ,КОЛЕГИ ДАЙТЕ СИ МНЕНИЕТО КАК ДА ПОСТЪПЯ.Към кои институции да се обърна,ако някой има адреси,телефони,имейли.И най-вече работа ли ми е да се бъркам,ами ако навредя на момчето.Въпросите в главата ми хиляди,а отговор нямам.

Колко пари трябва да съберем за да му помогнем аз съм съгласен всички съфорумци да помогнат който с каквото може да съберем сума която да възстанови правата му но колко и как да стане дай предложение ти поне си на местно ниво !!!

Незнам колега,чесно казано още съм в шок от случая.Така накипях и мислех още докато съм в болницата да отида и поискам обяснения.После си помислих да влезна и да поговоря с момчето да ми каже подробно каква е ситуацията цялата.Попаднах случайно,момче по пижама ме помоли да звънне на баща си от телефона ми.След като се обади чух две жени които са видели ситуацията да коментират горе написаното.Направо ми висна чейнето,веднага разпитах близки и познати от болницата и те с неохота ми признаха,че е самата истина.Тогава разбрах и че въпросното момче е от Сунгурларе,а аз ловувам в Грозден което е на 3 км.Утре ще опитам да науча нещо повече от месните жители.Просто нямам думи.

Пиши каква е сумата. Имам приятели доктори, но това което става е безобразие. Обърнаха ги на търговци. Нали направиха болниците търговски дружества. Поредния здравен министър/ка е икономист, а не доктор и само за пари ги юрка. Те искат да са като на запад, но хората нямат доходи. Картината е грозна. Пред очната клиника на Александровска дето е на ъгала на П. Славейков и Прага спира Порше, до него Ес класа, после кво ли не, а фасадата се руши и вътре не по-добре. Сбъркан свят. Пироговски доктор ми вика, ако искаш да живееш ще плащаш. Пази ме Боже от болести и от такива изпълнители на хипократовата клетва!

Здравейте колеги,днес се натъкнах на поредната драма в бургаската болница.Няколко часа вече стоя и мисля как да постъпя и реших да отворя една темичка да видя какво ще кажете и вие.Та ето я ситуацията.Младеж около 19 годишен приет по спешност в хирургията на 6 етаж,сектор А.Момчето е от гр.Сунгурларе,малък град с огромна безработица.Извършена му е живото спасяваща операция преди около 10-на дни и сега лежи в отделението с все още несвалени дренажи,защото ....здравните му осигуровки не са платени.Не му завършват лечението за да .....не избяга преди да е платил осигуровките.Парадокса е,че когато не завършват лечението с продължителния си престой той продължава да натрупва задължения към здравната каса,които дори и преди да постъпи в болницата са били непосилни за семейството му.Натъкнах се случайно,по време на свиждането чух как другите пациенти коментират ситуацията.Поразпитах и се оказва,че това е нещо като болнична политика.Не успявам да го проумея,просто не мога.Това е някакво безумие.До там ли я докарахме,толкова ли сме озверели,че вече и човешкия още повече детския живот има етикетче с цена.

МОЛЯ ВИ,КОЛЕГИ ДАЙТЕ СИ МНЕНИЕТО КАК ДА ПОСТЪПЯ.Към кои институции да се обърна,ако някой има адреси,телефони,имейли.И най-вече работа ли ми е да се бъркам,ами ако навредя на момчето.Въпросите в главата ми хиляди,а отговор нямам.

попитай с какво можем да помогнем и напиши тук!

Отсреща в Понтика за 15 минути ме оправих със стенд.Два дни преди това като направех 50 крачки и спирах.Отидох на преглед и си тръгнах тунингован.

Здравейте колеги,днес се натъкнах на поредната драма в бургаската болница.

...

Това, което описваш, колега е чудовищно ... не мога да проумея, че лекари, могат да рискуват човешки живот поради каквато и да било причина ...

Тяхно задължение по закон е да приключат лечението на момчето, още повече, че е прието в боницата по спешност, без значение дали има или не платени здравни осигуровки - после евентуално да търсят кой ще плаща разходите.

Моя съвет : Потърси връзка с роднините и разбери повече за случая, разбери имат ли документи с които да докажат ситуацията ... и действайте:

Дайте колкото може по-голяма гласност на случая ... потърсете медии, задавайте въпроси, искайте епикризи и документи, които да доказват правилните действия на лекарите, пишете за случая на министърката, до здравната каса, до здравната комисия в парламента и където се сетите....

Роднините могат да пуснат жалба в полиция и прокуратура за умишлено бездействие от страна на лекарите и болницата, застрашаващо живота на момчето.

От това, което съм видял до сега - подобни случаи се оправят или с добри и силни контакти или с разгласяване на проблема и ангажиране на всевъзможни организации в решаването му. Действайте докато още има шанс за момчето ...

Ако не дай Боже стане най-лошото- и земята да се изоре после - ще мине проверка, ще кажат всичко ОК, или "еди кой си виновен" но момчето няма да върнат ....

за съжаление отдавна положенито в болниците е такова нямашли пари си оставен докато не се раздуха и тогава всички доктори почват да дават интервиота колко са велики и колко много са направели но садба малко неим достигнало и после проверката всичко океи няма виновни даже може да садят роднините за клевета и да искат извинение

В 17 часа ще започне свиждането и ще вляза направо при него да поговоря.След като се прибера ще ви кажа подробности.За съжаление трябва да действам разумно,а не под влиянието на емоцията.Ако се направи нещо необмислено може да навредя повече от колкото да помогна.И на момчето и на моя близък който също е зависим от тези "лекари".

Разбирам те напълно. Ще чакаме да кажеш кое, как. Мисля, че Бареков, ТВ 7 излъчват сутрешния блок от Бургас. едно обаждане от някой "случаен" гражданин в тая суша за новини?!!

Здравейте колеги,днес се натъкнах на поредната драма в бургаската болница.Няколко часа вече стоя и мисля как да постъпя и реших да отворя една темичка да видя какво ще кажете и вие.Та ето я ситуацията.Младеж около 19 годишен приет по спешност в хирургията на 6 етаж,сектор А.Момчето е от гр.Сунгурларе,малък град с огромна безработица.Извършена му е живото спасяваща операция преди около 10-на дни и сега лежи в отделението с все още несвалени дренажи,защото ....здравните му осигуровки не са платени.Не му завършват лечението за да .....

Здравей колега,

Най добре да опише случая и да се изпрати до колкото се може повече медии, може да се направи група във фейсбук и др. такива.

За съжаление от личен опит с мои близки през последната година и половина свързани с лекари и болници мога само да кажа, че е пълно с подобни и по тежки случаи. Да ме извиняват някой колеги лекари във форума но тези лекари и медицински работници с които контактувах са си търговци, мошенници и печалбари в лошия смисъл на тази дума. Донякъде вина има и системата на здравеопазване но голямата част от вината е на самите лекари. И за да не съм голословен ще напиша за няколко случай с които съм лично запознат.

Преди около година майка ми падна и си удари едното коляно. Пенсионерка е и е на 68г. Коляното се поду и едва едва се движеше. 3 прегледа при различни лекари, източваха и течност от коляното и никакво подобрение. Естествено плащаш си всеки път, нищо че е осигурена. След третия преглед я изпратиха за нов преглед в частна клиника във Варна. Там нищо не се плати, въпреки че процедурата е доста скъпа. След това обаче лекаря който извърши процедурата и изписа инжекции 3бр. струващи 570 лв. Бяха големи оди на възвала, как всичко ще стане супер-всичко ще се оправи почти веднага. В момента в който поискахме рецептата, доктора обяви че си е забравил рецептите и на едно хвърчащо листче написа само номер за връзка на който да се обадим. Същото се повтори и с още 3 болни които, чакаха за преглед в рамките на час и половина докато бяхме в клиниката. Естествено инжекциите трябва да се слагат от лекаря който те е изпратил за преглед в клиниката. Ти на мен - аз на теб. Обадих се на номера и бяха готови веднага да ми донесат дори в Шумен, което е 90 км. от Варна. Реших все пак да се поразтърся за по добра цена и поразпитах. Оказа се че този медикамент го няма в лекарствения списък и в официално внасяните медикаменти в България. В крайна сметка намерих медикамента на цена 99$ в сайт в Канада. Доставката беше 45$ и тук в България платих 68 лв. ДДС. Всичко ми излезе близо 200 лв. по ниска от цената която ми поискаха в България. А само в за този час и половина през който бяхме там, този медикамент беше предписан на 4 човека-това са 800 лв печалба за 2 часа и то при положение, че аз ползвах цена на дребно, цената на едро бе още по ниска. И отделно в самата листовка в медикамента си пише, че ефекта е само за няколко месеца и след това е добре да се повтаря през няколко месеца.

Няколко месеца по късно майка ми получи тромб в другия крак и се почна пак същото. Преглед при един, при втория -" Трябва да постъпиш в болница но не в Шумен-тук им нямам доверие ще отидеш в Разград, за да мога аз да те наблюдавам там". "Трябва да купиш един специален чорап от еди коя си фирма и то веднага". Естествено нямаш време да реагираш и поръчваш по телефона. Също толкова естествено фирмата не работи с кой да е куриер а работят с определена фирма чиято цена за доставка не 5-6 лева както е обикновено за доставка в страната в рамките на 2 дни а е 22 лв. Още по естествено е че никой не ти казва, че фирмата си има и магазин в Шумен където го има наличен този чорап. Това вече го разбрах в последствие. Отиваме на другия ден в Болницата-няма един стол но има огромна табела, че е забранено пушенето с подпис и печат на г-н Едикойси. След малко се появява въпросния господин с димяща цигара в уста и почва да се разкарва из отделението. Оказва се в болницата няма храна, оправяй се сам-някъде навън имало барче. Ами ако не може или не трябва да се движиш, както беше майка ми? Добре че имаме роднини там, да и осигуряват храна. Та както тази докторка трябваше да наблюдава майка ми постояно, госпожата се появи за 5 минути веднъж за 1 седмица престой в болницата. На неколкократните запитвания къде е лекарката-една от сестрите си призна че въпреки че се води на работа в това отделение, лекарката се вясвала веднъж седмично за около час. Същата лекарка се оказа че работи и в болницата във Велики преслав и отделно има частен кабинет като специалист. Нямам представа колко часа е нейното денонощие за да успяваш да работиш на 3 места и то в три различни града.

Вуйчото почна да се оплаква от простата пролетта. Преглед и от днес за утре операция. Вторник операция в четвъртък изписан. В петък обаче почва да се оплаква от болки и че не може да пикае. Обратно в отделението и дърво-" няма лекар който да го прегледа елате в понеделник". Давай наобратно, обаче вечерта вуйчото не може да търпи повече, препатка и тръгва сам към болницата с бастуна и със заканите " да пребие всеки доктор който види". Хайде след него да го търсим да не направи някоя глупост и в спешното- сложиха му катетър и се пооправиха неща. В спешното обаче питат " Що не ти сложиха този катетър в отделението ами те наказват така" Ти естествено нищо смислено не можеш да отговориш, освен да теглиш по една майна на всичките.

Видяха обаче че вуйчото е пенсионер и е осигурен му казаха - " ти имаш херния, дай да я оперираме, само трябва да си платиш едно платно ама дай да е другия месеч че този няма как". Та след един месец дай нова операция. Да вървят направленията и операциите.

И последно чичото от Разград преди 2 месеца. Сериозен проблем рак на дебелото черво с разсейки. Изпратиха го в болница във Варна. Три седмици го мотаха напред назад -ела, върни се. Два пъти му отлагаха операцията без обяснения. Предния ден го подготвят с процедури по изчистване на червата и на сутринта " Ами отлагаме те за по натам". И това при положение че в неговия случай е животоспасяваща операция и всеки ден може да е фатален. Накараха го още в началото да плати два съшивателя които са по 800 лв. най евтиния и се водят консуматив. Плащаш в болницата но не ти ги продава болницата ами тя ги копува от определена фирма. Намерих му ги тези съшиватели с 20% отстъпка от друга фирма. Не може така, трябва да се вземат от другата фирма. Лекарите държат да се вземе от тяхната фирма за ди получат отстъпката. Естествено в този момент не можеш да им откажеш нищо и плащаш. В крайна сметка се оказа че въобще не ги ползваха тези съшиватели. Оперираха го човека, минаха 2 месеца и този лекар, който го оперира не се е обадил нито веднъж да попита как е. Оправяй се сам или умирай.

Пак се извинявам на колеги лекари ако някой се засегне, но това го видях лично.

Edited by Георги Георгиев

Жорка,не съм добър с компютрите,имам регистрация във фейса,но незнам как се правят групи.Единственно място където можех и знаех как да дам гласност е тук.Днес след като говоря с момчето и дай боже да ми разкаже всичко,ще поискам съгласието му за помощ от наша страна,ако ми позволи ще взема координатите на семейството му и ще го мислим как,какво и къде.Ще степенуваме и стиковаме нещата пък дано да е за добро.

Жорка,не съм добър с компютрите,имам регистрация във фейса,но незнам как се правят групи.Единственно място където можех и знаех как да дам гласност е тук.Днес след като говоря с момчето и дай боже да ми разкаже всичко,ще поискам съгласието му за помощ от наша страна,ако ми позволи ще взема координатите на семейството му и ще го мислим как,какво и къде.Ще степенуваме и стиковаме нещата пък дано да е за добро.

С каквото мога ще помогна искай повече информация.

...

Те тия същите "съшиватели" и разни други "спешни" артикули ги продава жената на един познат .

На "софра", кат си пийнем и почнем да говорим какви неща чувам!!! не е истина просто ...нема такава корупция!!!

В мига в който се обадиш по телефон или влезеш в офиса им, първия въпрос е "Кой лекар Ви изпраща?" - да знаят на кой да отчислят комисионната ...

То не са "семинари" по курорти, то не са екскурзии, то не са подаръци (знам със сигурност дори и за лаптопи) - и всичко това е за сметка на фирмата "доставчик - кожодер" .

Миналата година Валя Ахчиева направи предаване за далаверите в бранша им - още преди да е излъчено, стационарния комп в офиса беше заменен с два лаптопа, закупи се машина за унищожаване на документи, втори телефон (за специални контакти) и ... няма касови бележки, няма фактури - всичко се дава от ръка на ръка ... ходи се ЛИЧНО да се доставят лекарствва и консумативи на по 300-400км. (сами си направете сметка за чия сметка е)

От същите тия хора знам, че почити всички в системата "играят навързано" по системата "Аз на теб- ти на мен" и си правят взаимни "услуги", чувал съм, че се стига до там, че да се подменят резултати от лабораторни изследвания, само и само да може да се предпише съответното лечение със съответните медикаменти за да се прибере %-та ...

И колкото повече плати "болния" - толкова по-голям е "кяра" завсички по веригата ....

Нема такава държава !!!

Шуменската болница я видях преди няколко години-още нося светлия спомен от нея,не съм виждал по-потискащо място!Студ,мизерия и натрапчивата мисъл,че се намираш в някоѝ филм на Хичкок!!!

За Бургаската само съм чувал и то все за подобни съдби.Вероятно има и доволни пациенти,но нали знаете,че човек се впечатлява като види лошотията.За жалост!

Колеги,

Доколкото разбирам, младежа не е здравно осигурен / не е плащал здравните си вноски /.

Необходимо е да се платят около 650-700 лв. / по 18 лв. на месец за последните три години /.

ЕГН на младежа в НАП, откъдето ще кажат точната сума. Внасят се паричките и с документа в болницата.

Илияне кога е завършило училище момчето щото докато си ученик вноските ги плаща държавата гледам е на 19 да не е още ученик пък ако е тази година завършил има няма дължи за 2-3 мес пари не са чак толкова много.

Те тия същите "съшиватели" и разни други "спешни" артикули ги продава жената на един познат .

На "софра", кат си пийнем и почнем да говорим какви неща чувам!!! не е истина просто ...нема такава корупция!!!

В мига в който се обадиш по телефон или влезеш в офиса им, първия въпрос е "Кой лекар Ви изпраща?" - да знаят на кой да отчислят комисионната ...

То не са "семинари" по курорти, то не са екскурзии, то не са подаръци (знам със сигурност дори и за лаптопи) - и всичко това е за сметка на фирмата "доставчик - кожодер" .

Миналата година Валя Ахчиева направи предаване за далаверите в бранша им - още преди да е излъчено, стационарния комп в офиса беше заменен с два лаптопа, закупи се машина за унищожаване на документи, втори телефон (за специални контакти) и ... няма касови бележки, няма фактури - всичко се дава от ръка на ръка ... ходи се ЛИЧНО да се доставят лекарствва и консумативи на по 300-400км. (сами си направете сметка за чия сметка е)

От същите тия хора знам, че почити всички в системата "играят навързано" по системата "Аз на теб- ти на мен" и си правят взаимни "услуги", чувал съм, че се стига до там, че да се подменят резултати от лабораторни изследвания, само и само да може да се предпише съответното лечение със съответните медикаменти за да се прибере %-та ...

И колкото повече плати "болния" - толкова по-голям е "кяра" завсички по веригата ....

Нема такава държава !!!

Абсолютно си прав всички са навързани по веригата. Аз ти пращам пациент ти го връщащ за манипулации при мен но в частния ми кабинет.

При първия случай с майка ми след като пристигнаха инжекциите се наложи едната инжекция да я постави друг лекар не този който я изпрати в клиниката във Варна. Като разбра за какво е ходила във Варна и каза: " Ама защо сте ходили във Варна, тази процедура я правя аз и тук в Шумен". После попита: " Кой ви изпрати там? и почна да мрънка. В следващия момент като разбра, че е неговия шеф на отделение млъкна и дума не обели повече да протестира-но пък си прибра парите за поставяне на инжекцията.

След втория случай с майка ми и се наложи да ходи на преглед заради тромба при специалист в болницата в Шумен, защото оная докторка с трите работни места е супер трудно да я откриеш след като е минала клиничната пътека. Същата работа " Кой ви изпрати там? Това можеше да го направим и тук " Тук обаче реакцията беше още по груба. " Който ви е пратил там, той да ви лекува".

И при това-майка ми е медицински фелдшер и близо 40 години е работила с повечето от тези лекари. Мога само да си представя ако си обикновен пациент без да познаваш никого как се отнасят към теб.

Колкото до шуменската болница си е супер мизерия. Само ще споделя, че до като чаках вуйчото единия път на паркинга има видимост към операционната на втория етаж. Докато чаках се вижда и част от операционната. По тавана всички луминисцентни лампи са без капаци и поне половината не светят. Вижда се напукания таван и че има паднали плочки по стените. Не схванах за каква дезинфекция и хигиена става въпрос при положение че бяха отворени прозорците и всичкия прах и мръсотия влизат вътре. Болницата е до основен път към един от големите квартали в Шумен. А се виждаше, че върви и операция- до стъклата се появяваха хора с маски, шапки,ръкавици и престилки. Няма щори, няма затъмнени стъкла.

Edited by Георги Георгиев

Вижте ,ако трябва да се съберат някакви пари , за да се плати лечението , ще се опитаме ,да помогнем. Ще открием една особенна банкова сметка, в която ще съберем каквото можем и ще ги преведем на болницата или по-скоро за възстановяване на здравните права.

Само не ми е ясно едно: Във Варненските болници е пълно с цигани (болни роми), особено като дойде зимата , а там е топло. Дали всички са с платени осигуровки и непрекъснати здравни права? Щото аз като отида на лекар , първо ми вкарват ЕГН-то , да видят ,да не съм със спрени права.

А забравих , това е социален проблем.

Edited by shot1

Незнам да ли трябва да го пиша тоя пост.... Но всяка монета има две страни ако можем да помогнем с нещо ще е супер, но щом не му свалят гонците за да не избяга значи е така бягат и задълженията остават на болницата.Как во да правят лекарите да ги плащата от джобаси или да чакат проверка и после да ги разнасят по весниците че са украли здравната система.

Незнам да ли трябва да го пиша тоя пост.... Но всяка монета има две страни ако можем да помогнем с нещо ще е супер, но щом не му свалят гонците за да не избяга значи е така бягат и задълженията остават на болницата.Как во да правят лекарите да ги плащата от джобаси или да чакат проверка и после да ги разнасят по весниците че са украли здравната система.

Колега, ако ти беше на негово място или на мястото на родителите му дали наистина щеше да напишеш този пост. Доколкото разбрах става въпрос за приет по спешност за животоспасяваща операция. Ако това е някоя наистина сериозна операция струваща 20 000 -30 000 лв. или повече, как виждаш да бъде платена тази сума и ще го държат за заложник в болницата ли и докога. Може би цял живот.

Нито един лекар от болницата няма да плати и стотинка от джоба си в тая ситуация.

Не ги жали! Иди на паркинга и им виж колите. Ако и разбереш къде са почивли това лято свят ще ти се завие. Какво да прави момчето? Да си даде бъбрек или друго? За циганите всичко може, а това са го видели, че е по от читав джинс и айде! Само една телевизия ще ги оправи. Като ръгнат репортерите и всичко ще се окаже идеално, а колегата пуснал темата, че не е разбрал.

Колега , дай ми на лични ЕГН на човека , веднага ще проверя за какъв период е необходимо да се внесат осигуровки за да му се възстанови здравноосигурителния статус . Счетоводител съм , по цял ден се разправям с подобни случаи.

Колеги картината не е само в Бургаската,Шуменската,Разградската,Варненската и т.н. болници!

Болна ни е държавата!!!

И болестта и е хронична...

Тумора изисква рязане до "чисто"....

...Тумора изисква рязане до "чисто"....

Как да станетая работа Ванка, като болния е тоя дето трябва да "реже", пък и на всичко отгоре си мисли че е "здрав" ???

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.