Jump to content

Проблем с курцхар

Recommended Posts

Здравейте колеги,имам курцхар на 1 година и 2 месеца проблема ми с него е че бяга на далеч и като го извикам не се връща.Искам да попитам този електронен нашийник ще ми свърши ли работа или не и ако има някой друг ефикасен метод.Благодаря ви предварително.

Здравейте колеги,имам курцхар на 1 година и 2 месеца проблема ми с него е че бяга на далеч и като го извикам не се връща.Искам да попитам този електронен нашийник ще ми свърши ли работа или не и ако има някой друг ефикасен метод.Благодаря ви предварително.

Не, дълго е за обяснение и освен това за да ти даде някой правилен съвет, трябва да има преки наблюдения върху кучето, да разбере типа нервна система, евентуалната провокация и ... наистина е сложно и дълго. Кучетата са по умни от много хора. Вероятно му трябва лов (рутина) и повече свобода. То само ще започне да се "намества" на терена. Остави кучето да "порастне", а през това време изгради връзка с него. Какво значи бяга надалеч? Колко далеч и колко бяга?

Не си "убивай" кучето с тези нашийници. Не всеки може да работи правилно с тях. Наясно ли си как трябва да работи курцхаара като порода?

Edited by П. Бонев

Колега ползвам нашийник за младо куче, но и за голямо ще свърши работа. Не си с развъдник та по цял ден да се занимаваш с кучето, та да стане по традиционния начин. Добре е нашийника да има и опции вибрация и звук. Пускаш първо комбинирано трите. Звука и вибрациите да речем на половина. С тока е по-сложно. Трябва да определиш чувствителноста на кучето. Почни от 10 да речем. Увеличаваш или намаляш според реакциите на кучето. Ползвай го ежедневно в разходките. Най-напред само за извикване и задължително съчетано с команда. Няма да го тряскаш с тока, ако души или търси. Дебнеш момента като дигне глава. Винаги с подготвителна команда името. Веднага "тук', "ком" или както го викаш. Може да не натискаш постоянно копчето, а само ако рече да не изпълнява. Дойде ли погалване, похвала, лакомство. Кучетата с умни и бързо схващат. Ако не идва тока е слаб и увеличаваш. Когато почне от първото боцване да идва, може да минеш постепенно на вибрации, после само звук. Ако имаш пари и си купиш скъп телетакт комбиниран с бипър си водиш постоянно с него кучето. Ако е от ефтините и няма бипър отиваш постепенно към отпадане на използването. И аз имах големи предубеждения и опасения към използването, но ги преодолях. Някой съвети. С помощник пробвай нашийника какъв реален обхват има. Единия на място другия мери с широки крачки. Да внимава, че тока е силен, ще усети вибрациите, ако държи приемника обратно на електодите. За всеки случай бандажирай с изолираща лента за кабели приемника към нашийника. Особенно китайците се откачат, падат батерии и други. Достатчен ти е обхват от 250-300м и навик да го определяш визуално. Като го научиш да идва при повикване, може да го научиш да не яде от земята, да не яде изпражнения и други. Внимавай с апорта! Когато взима в уста апорт/дивеч никакви токове!.

Купи си книгата на Клаус Ролфс. Иначе за конкретният случай аз постъпих така:

1. Вързах кучето с 3 метра въже и строг нашийник с бодлите навътре.

2. Подавам команда "на място" - ако тръгне следва лек удар с пръчката за да разбере че не трябва да мърда.

3. Отдалечавам се на няколко метра като държа и отпускам въже.

4. Подавам команда "ела тук" и като дойде го похвалвам и му давам награда например саламче.

5. Като го отвържеш от въжето кучето ще опита да се наложи и няма да изпълнява командите ти - лек удар с пръчката му напомня кой е шефа и веднага започва да изпълнява каквото си го научил :cap:

Много е важно да не позволиш кучето да ти се наложи и да прави каквото си поиска. С това упражнение тренираме две команди - "на място"

и "ела тук".

На въжето с нашийника обикновено научава командата още първата тренировка но иска и няколко тренировки за отработване на командата без въже и строг нашийник, защото кучето много добре разбира кога може да се изпъзне от водача :sword:

Колега ползвам нашийник за младо куче, но и за голямо ще свърши работа. Не си с развъдник та по цял ден да се занимаваш с кучето, та да стане по традиционния начин. Добре е нашийника да има и опции вибрация и звук. Пускаш първо комбинирано трите. Звука и вибрациите да речем на половина. С тока е по-сложно. Трябва да определиш чувствителноста на кучето. Почни от 10 да речем. Увеличаваш или намаляш според реакциите на кучето. Ползвай го ежедневно в разходките. Най-напред само за извикване и задължително съчетано с команда. Няма да го тряскаш с тока, ако души или търси. Дебнеш момента като дигне глава. Винаги с подготвителна команда името. Веднага "тук', "ком" или както го викаш. Може да не натискаш постоянно копчето, а само ако рече да не изпълнява. Дойде ли погалване, похвала, лакомство. Кучетата с умни и бързо схващат. Ако не идва тока е слаб и увеличаваш. Когато почне от първото боцване да идва, може да минеш постепенно на вибрации, после само звук. Ако имаш пари и си купиш скъп телетакт комбиниран с бипър си водиш постоянно с него кучето. Ако е от ефтините и няма бипър отиваш постепенно към отпадане на използването. И аз имах големи предубеждения и опасения към използването, но ги преодолях. Някой съвети. С помощник пробвай нашийника какъв реален обхват има. Единия на място другия мери с широки крачки. Да внимава, че тока е силен, ще усети вибрациите, ако държи приемника обратно на електодите. За всеки случай бандажирай с изолираща лента за кабели приемника към нашийника. Особенно китайците се откачат, падат батерии и други. Достатчен ти е обхват от 250-300м и навик да го определяш визуално. Като го научиш да идва при повикване, може да го научиш да не яде от земята, да не яде изпражнения и други. Внимавай с апорта! Когато взима в уста апорт/дивеч никакви токове!.

Олеле майко, ако държиш копчето постояннно натиснато :smakbumm:

Защо си пържиш кучето? Има си методи за обучение с които се постига крайният ефект без ток. При това за същото време само със строг нашийник и въже :big_boss:

Edited by начинаещ

Олелемайков, не ми праскай възклицания и имотикони. Напиши му както аз, конкретни неща, а не теории! Явно и за телетакта само теории праскаш. Ако имаш доминантно куче може и повечко да се налага да се работи с копчето. Ще го изпържиш, като не избереш достатачно ниво на удара на ел. импулса. Подбира се такова, което да му въздейства в достатчна степен, без излишно претоварване. Аман от "разбирачи"! Като не предлагате решения поне не се чешете по клавиатурите.

Олелемайков, не ми праскай възклицания и имотикони. Напиши му както аз, конкретни неща, а не теории! Явно и за телетакта само теории праскаш. Ако имаш доминантно куче може и повечко да се налага да се работи с копчето. Ще го изпържиш, като не избереш достатачно ниво на удара на ел. импулса. Подбира се такова, което да му въздейства в достатчна степен, без излишно претоварване. Аман от "разбирачи"! Като не предлагате решения поне не се чешете по клавиатурите.

Споделих опит от тренировките на осем мсечният ми бретон, който прекрасно изпълнява команди за разлика от други кучета. А за доминантно куче си има упражнение с командата "легни, напред" - за пречупване на темперамента на доминантни кучета :dance2:

Четене иска четене, не само натискане на копчето на телетакта :big_boss:

Edited by начинаещ

Колега преди да предприемеш каквото и да било поработи с контакта с животинката ,заигравай го повечко с апорта , а когато през време на играта го извикваш и не иска да идва обърни се в друга посока и се отдалечи макар и по далече и виж реакцията му.Колегата Бонев е прав ,че не е много лесно и трябва да се провокира по някакъв начин инстинкта му.И наблегни на интонацията с която подаваш командите.Успех!!

Колега запитай се дали курцхара проявява доминантно поведение?

Ето да прочетеш http://forum.dog.bg/topic/2945-%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/

• 5 weeks later...

Здравейте ,

Ще започна с отговор на въпросът :

„Здравейте колеги,имам курцхар на 1 година и 2 месеца проблема ми с него е че бяга на далеч и като го извикам не се връща.Искам да попитам този електронен нашийник ще ми свърши ли работа или не и ако има някой друг ефикасен метод.Благодаря ви предварително. „

Освен ако не сте „допринесъл” с нещо / говоря не за незнание,а за грубо отношение/ в последно време,кучето Ви „бяга” не от вчера,нали?..

Винаги са ме учудвали стопани,които твърдят че кучетата им изведени навън и пуснати ги „забравят”.Ами големи хора сте,замислете се малко на какво се дължи това поведение /само не наблягайте върху констатацията – има много „интересни”неща/ .

Да,но не всеки разбира от кучета –така ще отговори друг!

Като не разбира – да учи!Така казвам винаги на стопаните,защото кучето не върши нищо безпричинно.Конкретно във Вашият случай е нарушена връзката човек-куче,т.е. във времето на първите контакти с него, липсват подходящи и адекватни действия.Още след 20-25 ден кучето навлиза в периодът на условно-рефлекторната адаптация,позволяваща формирането на навици.Затова е трябвало по време на съвместните игри да мотивирате бебето както чрез поведението си,така и чрез подходящи предмети, храна,скриване с цел Вашето намиране,за да постигнете желаното поведение – повикването и приближаването.

Не съществува куче,което да живее против природата си – съществуват хора,които не разбират причините отключващи дадено поведение,а оттам и невъзможността за работа с него!

Отделяйте време на кучето си,наблюдавайте го,провокирайте го,не пестете ласки и награди дори при първите прояви на желаното от Вас.Накарайте го да Ви се довери във всичко и ще се убедите колко прекрасен може да е животът с него.

PS.От всяко упражнение кучето трябва да извлича единствено полза!

• 8 months later...

здравейте колеги отново пиша за проблем но няма как млад ловец с младо куче сега се учим за което моля да ме извините.
Та проблемат мисля че е доста голям започнах да изкарвам кучето на разходка по полета или по точно затривени местности но кучето неиска да се отделя от мен стои до кракъми или върви зад мен ако спра спира и то само на един или два пъте се случи да се отдели иначе не се отделя а вече е на 9 месеца иначе с апорта нямам никакви ядове но как да го науча да върви пред мен да работи мисля че е много лолошо положението ми много съм отчаян незнам какво да правя моля помагайте не съм очаквал точно това да ми се случи а сезона предстои и нямам много време.
Наистина сам много отчаян и ще съм благодарен на всеки за помоща му и съветите :(

Колега Фарадей,изчакай още малко-то само или с помощта на друго куче ще тръгне.Ако е мъжко може и по-късно да започне да те радва.Така че не се притеснявай,продължавай с обучението и разходките.

Чудо, кво ги правите тия кучета бе момчета. Електронния нашийник не е електрошоков такъв, трябва да има просто вибрация, като на телефона, и тя е на степени. Целта е да отвлече вниманието на кучето. Един вид подръпването с повода. Тука въжета, строги нашийници ..... Ако кучето е 2-3 седмици на синджир, като го пуснеш няма да дойде при повикване. Преди пускането трябва да се успокои, след това да потича малко. В подходящ момент като не е ангажирано вниманието му с друго му показваш награда, лакомство, играчка и го викаш. Ако не дойде, или дойде и те заобиколи, или дойде скача и се заиграва, обръщаш се, правиш няколко крачки, викаш го и награда. Повторение.

Колега Фарадей, кучето просто е послушно. Ще работи отлично. Помоли някой познат с обучено куче да ги извеждате заедно. Много бързо ще влезе в час. Бъди внимателен с него, и му показвай повече обич, че е вероятно малко несигурно. Това е предимство в случая. Не го пускай на прасе. Не го бий никога. Ако подходиш с търпение ще се изненадаш много приятно. Пиши за резултатите.

наистина съм ви много благодарен за насърчаването но само това ме претеснява а незнам дали ако изкарам с друго куче няма да почне да си играе с него а не да върше работа а кучето е вее на 9 месеца просто по лични причини неможах да се занимавам с него дълго време но с апорта есно казано нямам никакви проблеми дори и праче хляб да му хвърля ще ми го донесе но само това се претиснявам че неиска да се отдели от мен иначе другото е ок и все пак благодаря ако имате още предложения отворен съм за тех съответно и аз ако мога да помогна поздрави

Ако не му отделяш време, няма как да се научи. Нека си играе, това е целта. Те контактуват много с езика на тялото, ще копира другото. Трябват всекидневни разходки, не работа, просто да се разхождат заедно сред природата. Като стане по уверено направете един лов с работещото куче, твоето просто да присъства пуснато свободно. Окуражавай го и хвали при всеки повод. Всъщност за да добие някаква увереност при работа ловно куче, според мен трябва да е поне на годинка. Предполагам че става въпрос за курцхар, ще завърши развитието си на 2,5 - 3 години. Сега още не е в пубертета така да се каже, в кръга на шегата разбира се.

Ако ти е удобно при други въпроси да пишем тук http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=46807#entry595857 иначе утре пак ще се наложи да пиша същото, ако и друг колега има същия проблем.

наистина съм ви много благодарен за насърчаването но само това ме претеснява а незнам дали ако изкарам с друго куче няма да почне да си играе с него а не да върше работа а кучето е вее на 9 месеца просто по лични причини неможах да се занимавам с него дълго време но с апорта есно казано нямам никакви проблеми дори и праче хляб да му хвърля ще ми го донесе но само това се претиснявам че неиска да се отдели от мен иначе другото е ок и все пак благодаря ако имате още предложения отворен съм за тех съответно и аз ако мога да помогна поздрави

Кученцето е хитро и умно. Не го оставяй на призвола на съдбата. То желае да живее с теб и да ти помага. Липсва му всекидневният контакт. Храни го в точно определено време на денят. Започни отново с игра и познати упражнения в познато за кучето място без дразнители. като с дълъг 3-4м повод/ отначало водиш по зиг-заг 10-15м/ с гръб към вятърът/ до намиране на апорта. Похвалвай и стимулирай всеки път когат самичко изпълни елемент. Него насилваи повече от 3-4 пъти това управнение на 4 часа. За да помогнеш на кучето кога да се ориентира в другата посока на зиг-зага, свирваш кратко и се обръщаш в посоката на която то трябва да се обърне. Постепенно за 2-3 дни увеличаваш постепенно дължината на поводът и спираш свирката за внимание. Махаш дългия повод за 2-3 дена след като разбереш че то се обръща по зиг-зага самО. Отново същото упражнение само че на непознато място без дразнител. Накрая вземаш приятел с куче ( дразнител) и завършваш упражнението "търсене" със затвърждаване - непознато място дразнител. През време на упражнението се упражняват и други команди но не се набляга на тях. "При мен" "седни/място". Не позволявай да стой зад теб. При такова държание -спираш и заставаш с лице към него, ако то се опита да отиде зад гърбът ти, ти се въртиш с лице към него докато спре на место и без да подаваш никакви команди но го похвалваш само, след като се задържи повеше време на място. Понякога в израз на привързаност кучето се опитва да скочи върху теб -не му разрешаваи - Команда "Фу" или "не" съчетано с настъпване на задната лапа внимателно но рязко и невидимо за него. Давай, Ти си

• 3 months later...

Здравей колега . Първите 2 години ще е така . Преди лов го пускай да тича по колата 3-4 километра и търси по - гъста и висока трева и ще видиш ефекта . Направил си правилният избор с тази порода и ти пожелавам УСПЕХ .

здравейте колеги отново пиша за проблем но няма как млад ловец с младо куче сега се учим за което моля да ме извините.

Та проблемат мисля че е доста голям започнах да изкарвам кучето на разходка по полета или по точно затривени местности но кучето неиска да се отделя от мен стои до кракъми или върви зад мен ако спра спира и то само на един или два пъте се случи да се отдели иначе не се отделя а вече е на 9 месеца иначе с апорта нямам никакви ядове но как да го науча да върви пред мен да работи мисля че е много лолошо положението ми много съм отчаян незнам какво да правя моля помагайте не съм очаквал точно това да ми се случи а сезона предстои и нямам много време.

Наистина сам много отчаян и ще съм благодарен на всеки за помоща му и съветите :(

Здравей Колега,да ти кажа ти изобщо нямаш проблем.Моето куче(курцхаар) е почти на седем месеца и едва сега започва да се отдалечава от мен на около 10-15 метра и то само при наличие на дивеч(най-често яребица),с предното ми куче(пак курцхаар) изкарахме около 12 години като го взех на около година и половинабез изобщо да е учено за лов та зора да се научи на послушание беше огромен.Имам в пред вид,че багаше на доста далеч,не изпълняваше команди и в началото беше много трудно да се ходи на групов лов с него тъй като пречеше и на другите колеги.Та като знам как беше с обучението на старото ми куче съм наясно ,че с това обучението си върви съвсем нормално.Не пришпорвай нещата.Водене му е майката.Сигурен съм,че кучето ти ще започне да работи прекрасно след време.Поздрави и наслука :hidden-23:

• 9 months later...

Когато извеждах курцхаара, който тогава беше на 5 месеца, се подвеждаше и тръгваше с другите кучета да гони всякакви видове пилета които има по полето. Нямаше сила която да го върне при мен. Докато не купих телетакт и започнах да излизам сам на лов. Телетакта съм го използвал един единствен път с ток. След това само звуковия сигнал е достатъчен да спре да гони пиле, или като се отдалечи на повече от 20 м и му дам команда "При мен" се направи на ударено. Последно време дори не използвам телетакта. Когато не изпълни команда, само като му покажа, че "сопата" е в торбата, кучето се променя коренно. Както и като ме усети, че не го нося в мен. Както обичаше да казва баща ми "Боя не е възпитателно средство, но помага"

ми "Боя не е възпитателно средство, но помага"

.... и при първа възможност ще ти го върне тъпкано.

Кучето е приятел и свиква с теб , както (би следвало) и ти с него. Другото е баластра.

За съжаление и цитата на г-н Бонев , касаещ коефициента на интелигентност на отделни индивиди (хора,кучета) не е лишен от достоверност...

Edited by Cold