Jump to content

Колко струва едно ловно куче?

Recommended Posts

Колко ли струва едно куче? Справка за цена при закупуване всеки може да си направи, само като погледне в раздела за продажба на кучета. Не всеки обаче слага в сметката другите разходи - тези след покупката на кутрето - ваксини, храна, обучение, ветеринарни грижи и т.н. и т.н.

Бихте ли споделили какво куче имате и колко ви струва месечно и годишно издръжката му, както и какво калкулирате в нея? Мисля, че темата би била много полезна на млади ловци като мен при избора "Дали въобще..." и "Какво..." куче да си взема.

П.П. Ако модераторите преценят, че не е тук мястото на темата, моля, нека бъде преместена в подходящ раздел на форума.

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Имам две кучета, трицветен палаш и БОК, на ден ядът двете едих хляб и 500 грама гранули с малко мляко плюс каквото остане от масата..

Един хляб=0.80лв

Гранула евтина=0.60 лв

Млякото е без пари, следователно излизат 1.4 лв. на ден

Това е за лятото, зимата към менюто прибавям и по един килограм на ден фенер, пилешки глави, шийки..... това е + 1 лв на ден.

През месец давам по 6 хапчета за вътрешно обезпаразитяване=6.6 лв.

Веднъж годишно ваксини=20 лв.

Това е от мен, дайте ваще рецепти.

За 1 средно голямо куче птичар или гонче

храна около 15-20 лева на месец

през три месеца обезпаразитяване 4х3 хапчета всяко по 1 лев=12лева за година

ваксина 20 лева за годината

противопаразитна каишка задължително хубава 30 лева

кеф цена няма!

И аз това щях да кажа ! Това е като да си зададеш въпроса, имам ли сметка да ходя на лов ,или ше ми е по евтино да си купувам месото от магазина ! И колега, най-скъпото при едно отглеждане на ловно куче е времето отделено за обучение.

Нашите кучета струват много и като средства и като грижи и като отговорност, но никога не сме се замисляли и за миг да спестим от нещо свързано с тяхното благополучие. Те са част от семейството и дома ни .

Не смятам да изброявам цифри, всеки сам прави сметка според финансовите си възможности и грижи.

:)

Ами нали точно за това питам - за да си направя някаква сметка, така, че да не се налага да евентуално да лишавам животното от каквото и да е. Явно има хора на които не им дреме за какво и колко пари харчат, но на мен за съжаление се налага да си правя сметка на парите преди да предприема нещо. Затова пуснах и темата - ако преценя, че няма да мога да осигуря на кучето абсолютно всичко необходимо - въобще няма да взимам.

И аз това щях да кажа ! Това е като да си зададеш въпроса, имам ли сметка да ходя на лов ,или ше ми е по евтино да си купувам месото от магазина ! И колега, най-скъпото при едно отглеждане на ловно куче е времето отделено за обучение.

Илиянски,не си прав.Цената знаеш ли кога се разбира?Когато на лов стрелят по 30 изстрела,а няма и един свински косъм!

Ами нали точно за това питам - за да си направя някаква сметка, така, че да не се налага да евентуално да лишавам животното от каквото и да е. Явно има хора на които не им дреме за какво и колко пари харчат, но на мен за съжаление се налага да си правя сметка на парите преди да предприема нещо. Затова пуснах и темата - ако преценя, че няма да мога да осигуря на кучето абсолютно всичко необходимо - въобще няма да взимам.

Куче от каква порода искаш да си вземеш ? Според мен от която и да е, няма да ти е кой знае какъв разход, ако е само едно кучето де.

Илиянски,не си прав.Цената знаеш ли кога се разбира?Когато на лов стрелят по 30 изстрела,а няма и един свински косъм!

Да не стреляте с обезкосмяващи патрони бре ?! Ти па, прощавай на хората всеки греши.

Явно си преценяваш, че си готов да отделиш време, внимани и грижи за отглеждането и обучението на ловно куче, но те притеснява основно финансовата част и се интересуваш предимно какво би ти струвало, като пари притежаването и отглеждането на ловно куче:

Като за начало - трябва да имаш къде да го отглеждаш - Ако го правиш вътре в дома - приготви се за похабяване или унищожаване и на някои лични вещи .

От друга страна малкото кученце изисква пълноценна и питателна храна - Роял Канин Стартер е с цена от около 20лв. за кг. ( моето изяде три пакета по 1,5кг.)

Ваксини - първите три ваксини ги платих средно по 25-30лв. за период от втория до седмия месец на кучето (по спомен). След това веднъж годишно.

Обезпаразитяване - по 4 до 10 лв. месечно ( взависимост от използваните препарати и марки) - аз лично гледам да ги сменям на два-три месеца .

Каишка против паразити - веднъж годишно -като почне да "лепи" кърлежите -купих "маркова" -30лв.

Витамини - използвам различни марки комбинирани - средно по 3 до 5 лв. месечно.

Храна - моето (епаньол бретон) му готвя аз - гранули давам само ако сме някъде настрани на лов или инцидентно, като нямам време да му сготвя - купувам пилешки фенери (0,80 - 1,30 лв/ кг.) или плоски свински кокали (40-70ст./кг.) и му ги варя с ориз (купувам от натрошения в търговските обекти - 0,85-0,95 лв./кг.) - килограм ориз и около 300гр. фенери на всеки 4 дни .

До тук редовните и предвидимите разходи ...

Непредвидени - винаги могат да се появят (не го пожелавам на никой) - заболяване на животното и нужда от лечение - понякога достигашо 100-200 и повече лева, ухапвания от други кучета или дивеч и необходимост от шиене, счупвания и необходимост от хурургическа намеса и т.н.

Трябва принципно да си готов да поемеш риск от подобни разходи, тъй както ги поемаме всички ние за всеки друг член на нашите семейства.

Но пък срещу всичко това получаваш много повече - верен другар, безгранична обич, радост и кеф от постигнатите резултати и безценно приятелство в лова и навсякъде :)

Колегата, е написал основното за парите.

Когато си се женил не си мислил, колко ще ти струва спътницата годишно, нали? А трябваше! На сериозно, ако искаш лов гледаш куче. Другото се натаманява по джоба и човека. Основното, което пишем всички нагърбили се с това е, че не парите, а грижите са по-важното! Като изеде палето на женати новите обувки трябва да устоиш на напана. Небой се след не много време се научава да пушка и ака навън, не гризе всичко, не ляга на спалнята. Както си го научиш, така ще е в къщи и на полето/гората. Въоръжи се с търпение и се мятай в отглеждането и обучението. Ние ще помагаме!!!

трябва да имаш къде да го гледаш.100 лв палето моето сетерче.70-80лв. ваксини.храната му е роял канин 10лв. кг. за 2 дена.150лв на месец.обезпаразитяващи, фронтлайн.до едногодишната възраст златен излиза.но най скъпото е че е станал член на семейството. принца както му казва голямата дъщеря.най важно е да обичаш животното и да се грижиш за него.

Колко ли струва едно куче? Справка за цена при закупуване всеки може да си направи, само като погледне в раздела за продажба на кучета. Не всеки обаче слага в сметката другите разходи - тези след покупката на кутрето - ваксини, храна, обучение, ветеринарни грижи и т.н. и т.н.

Бихте ли споделили какво куче имате и колко ви струва месечно и годишно издръжката му, както и какво калкулирате в нея? Мисля, че темата би била много полезна на млади ловци като мен при избора "Дали въобще..." и "Какво..." куче да си взема.

П.П. Ако модераторите преценят, че не е тук мястото на темата, моля, нека бъде преместена в подходящ раздел на форума.

Куче за какъв лов мислиш да вземаш,понеже разходите за куче птичар са едни,за свинар съвсем други.

Знаех си, че "струва" в заглавието трябва да е в кавички...

На първо място - не смятам да взимам куче! Най-малкото съседите имат две кучета и вечер е нещо страшно. Ако прибавя и аз едно съседите от блока ще отровят и мен барабар с кучето.

На второ място - и да искам да взема куче - нямам (ама никакво) време за обучение на кучето, за разходки.... - ако искам дворно куче ще си взема я ротвайлер, я доберман, я нещо такова. Ма то и за тях трябва време така че...

Трето поради което няма да взимам куче поне за сега е това, че много се привързвам към тия гадинки. Имах пинчер, и като се разболя... (само за сведение за тези дето почнаха да намекват, че съм скръндза - похарчих доста голяма сума по лекари, без да ги броя... ). И за това и не искам друго куче, каквото и да е. Не мога да си представя как ще съм ако нещо стане с него, а с кучетата рано или късно нещо става... както и с хората де...

НА четвърто място - относно условията за отглеждане - имам къща с двор. Бих му осигурил условия далеч по-добри от тези в които се отглеждат породисти родословни кучета (съдейки по снимките в раздела за продажби на кучета). Но поради точки едно и две... нЕма смисъл...

Темата се породи от разговори с приятели, дето ме убеждават, че това да гледаш ловно куче си е едва ли не майтап работа. Едва ли не то само ще се храни, само ще се разхожда, само ще ходи на лекар, само ще се къпе, само ще се учи да ловува и т.н. и т.н. Та за това реших да питам и вас. А то... накъде се обърнаха нещата... но няма значение...

Едно ловно куче струва точно толкова, колкото душата, опита и възможностите ти го позволяват, колега...!!!

То не е стока и няма равностойност в пари!

Поне за мен...

Edited by Тони Груев

Лов без куче е ............. загубена работа. Гледам две в апартамент, както споменах. Не лаят, за разлика от разни не ловни домашни любимци.

Ам защо ли се хабим всички?! Някой си пита!?! Жалко, че те приехме на сериозно всички до тука. Който има желание намира начин, който няма намира оправдание. Имал, нямал това, онова.....алабализми. Човек стига до нещата, един по-бързо, друг по-бавно. Някой се отказват от лова и така.

Какви са тези глупости, който пишете?

Вие ще откажете човека да си помисли за куче.

Разходите са важни особенно за нас по-обикновенните хора, който разчитат на заплата.

Хубаво куче ще отгледата и само с хляб и млекце както са го правили преди само 20 години наще родители пък и някой от ваз.

Колко от ваз скоро са си купували нещо за ядане от 20 лв. килото?

Важното е да обичате кучетата си и взаймно да си носите радост.

Лека вечер.

Edited by kristinobal

В продължение на 20 и кусур години семейството ми живя с две кучета !

Баща: далматинец и сина му: мелез от комшийско куче, минало покрай пойнтер !

От далматинеца птичар не става .... имахме канарче и като го пусках да лети из стаята, той го гледаше учудено !

От мелеза щеше да стане обаче добър птичар, но .... жената са закучи и не ми позволи да го взимам даже и в редките случаи, когато ходих на лов за пернато.

Така или иначе и двете живяха по 18 г. и никога през главите ни, не ни е минавала мисълта, аджеба колко ни струват ... те просто бяха членове на семейството !

Има неща, които не се поддават на парично - стойностно измерение, като едно от тях е кучето !!!

Edited by zkk

Какви са тези глупости, който пишете?

Вие ще откажете човека да си помисли за куче.

Разходите са важни особенно за нас по-обикновенните хора, който разчитат на заплата.

Хубаво куче ще отгледата и само с хляб и млекце както са го правили преди само 20 години наще родители пък и някой от ваз.

Колко от ваз скоро са си купували нещо за ядане от 20 лв. килото?

Важното е да обичате кучетата си и взаймно да си носите радост.

Лека вечер.

Колега, той няма желание да гледа, само да разлайва форума. Всички му пишат, че е важно желанието и че не с пари се мерят тези неща. А за преди 20 години се не кахари, то и пеш одихме, ама сега секой на кола. Менят се времената. Със здраве и наслука!

Колега, той няма желание да гледа, само да разлайва форума. Всички му пишат, че е важно желанието и че не с пари се мерят тези неща. А за преди 20 години се не кахари, то и пеш одихме, ама сега секой на кола. Менят се времената. Със здраве и наслука!

Значи ще ти го кажа така и дано ме разбереш - 12 години бяхме гаджета с жена ми - чак тази година ни се роди дете. Не защото нямахме желание, напротив. Не си направихме дете докато не прецених, че има как да го издържам, има какво да му дам, и има какво да му оставя. Цигански работи от рода на "роди си дете па ще му търсиш колая" аз не искам. Така е и за кучето. Ама явно няма и да ме разбереш.

Някъде в нет-а имаше нещо от сорта на това каква е разликата между форумите в различни държави - за българския пишеше нещо такова - "Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп"... Е верно си е!! Спирам да пиша - моля модераторите - трийте темата! Извинявам се че занимавам височайши особи с моите глупости. На останалите колеги, благодаря за отделеното време!

Значи ще ти го кажа така и дано ме разбереш - 12 години бяхме гаджета с жена ми - чак тази година ни се роди дете. Не защото нямахме желание, напротив. Не си направихме дете докато не прецених, че има как да го издържам, има какво да му дам, и има какво да му оставя. Цигански работи от рода на "роди си дете па ще му търсиш колая" аз не искам. Така е и за кучето. Ама явно няма и да ме разбереш.

Някъде в нет-а имаше нещо от сорта на това каква е разликата между форумите в различни държави - за българския пишеше нещо такова - "Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп"... Е верно си е!! Спирам да пиша - моля модераторите - трийте темата! Извинявам се че занимавам височайши особи с моите глупости. На останалите колеги, благодаря за отделеното време!

И сега защо се дразниш? Ние трябва да се дразним, че ни взимаш на ................ Явно си много предпазлив?!! Кучето е като детето не като неудушевен предмет. Трябва да го приемаш със сърцето. Щом не си на социални помощи ще се справиш. Е, ако съм жив след 12 години, пиши какво реши за кучето.

И сега защо се дразниш? Ние трябва да се дразним, че ни взимаш на ................ Явно си много предпазлив?!! Кучето е като детето не като неудушевен предмет. Трябва да го приемаш със сърцето. Щом не си на социални помощи ще се справиш. Е, ако съм жив след 12 години, пиши какво реши за кучето.

А ти за какво се дразниш?Човека ти написа:"нямам време"!Много от нас не могат да отделят време да гледат куче,но иначе за лов имат време.

Но нали има будали,които да гледат вместо нас.

Яворе, за какви ви взимам, били пояснил? Що се правиш на ощипана мома не мога да разбера? Защо подвеждаш четящите, като ми приписваш неща които не съм написал? Посочи къдена писах "търся куче"... Само ти помагам да не търсиш излишно - "темата би била много полезна на млади ловци като мен при избора "Дали въобще..." и "Какво..." куче да си взема. А това за 12-те години и кучето.... е т'ва беше доста ниЗко за теб, ама...

Калигула, не знам дали знаеш но има едно според мен доста вярно твърдение, че хората съдят за околните по себе си. Пр. крадеца най-много се страхува да не му бъде открандато. В този ред на мисли, ако ти мислиш гледащите кучета за будали.... твоя си работа, не ми приписвай и ти моля те неща които не съм казал (написал). Напротив, адмирирам хората гледащи кучета и им завиждам съвсем благородно, в дружинката съм заявил, че винаги могат да разчитат на мен например за търсене на кучетата след лов и т.н.

Аз ако и когато преценя да си взема куче - ще си взема. Ще си взема когато сам реша, че мога да отделя достатъчно време, грижи и средства. До тогава ако колегите вземат техните кучета на лов, ще ги вземат. Ако не искат - да не ги вземат. Аз никой не карам на сила и никого не класифицирам като "будала" и тем подобни.

Вчера написах за какво пуснах темата, като не знаех, че в този форум нямам право да питам без да взимам.