Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Колко струва едно ловно куче?

Recommended Posts

А ти за какво се дразниш?Човека ти написа:"нямам време"!Много от нас не могат да отделят време да гледат куче,но иначе за лов имат време.

Но нали има будали,които да гледат вместо нас.

Аз например мисля, че кучето трябва да получава поне ДЯЛ, наравно с гонача ... това като признание, и уважение - не че ще възмезди собственика за средствата, времето и всичко останало, но ПОНЕ Е НЕЩО ... не ли ?

И друго съм видял и разбрал - каквито собствениците, такива и кучетата !

Как ги псуват, ритат ... че и чакат нещо в лова после, на какво отгоре ???

Като почнат да мърморят в дружината - нямаме кучета ... амчи отде да ги имаме, бе пичове ?!!!!

Дайте да купим /ама всички заедно/ 3-4 кучета, да съберем пари и за "издръжката" им, че да се радваме после на работата им ... а то - "нямаме кучета" !

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ейй, бех я забравил тая тема... Съгласен съм с всичко написано, сам се убедих. Темата съм я пуснал в края на август, около месец по-късно се сдобих с куче на около 2 годни и половина (с всичките плюс

Чета и се чудя от де ви доде на ум,да правите такива сметки?Освен,ако темата няма за цел да накара някои хора да се замислят Това е почти равносилно,на това да си правим сметка,колко ни струва отглеж

Много точно колега! За това и развъдчиците ги продават скъпо, за да не попаднат в ръцете на хора, които няма да могат да го гледат. Разходите си отиват, за качествени храни и ветиринарни грижи. Ама от

Posted Images

Това с орташките кучета, джипове и уазки съм го играл не един и два пъти. В заключение, няма такова нещо наречено орташко, което да върши работа. Рано или късно, но по скоро много рано всичко се разтуря. Орташките кучета си търсят стопаните, които да кажем са възпрепятствани този сезон, храна отначало да, после йок,щото видите ли, не ги водят,а като ги вземат се връщат веднага след първата гонка, уазката добре, докато не се счупи. Пари за ремонт трудно се събират, само някои го отнасят с време и труд, въобще забравете.

Относно кучетата,да, дял и за тях, но на тези които вършат работа. Иначе имам и аз куче, но не става, и защо да не му направя една разходка и после да си искам дял.

Първо искам да поздравя всички носещи името ИВАН и да им пожелая да са живи и здрави, мир в къщи и любов навън :hihi: .Също много успехи по ловните полета, а сега по темата.

Както писа колегата, орташката работа и кучетата нея ядат, а и някои трудно дават пари за добре работещо куче.Брат ми винаги поддържа 3-4 гончета на които разчита и знам какво му струва това, но кеф цена няма.Обаче да искаш да купиш работещо куче на цената на 50 дневно пале си е нелепо.Преди време си спомням колега от форума се опита да продаде пойнтер, не си спомням точно сумата, и някои хора го упрекнаха за цената.Колеги няма как да искаш да имаш 2-3 или 4 годишно работещо куче за малко пари.Самата издръжка на едно добре гледано куче без да е ловно за 2-4 г. си отива в графата на хилядите.

Аз зная каква е орташката работа, еле българската, не съм дете ... написах горния пост, защото всички мърморят "нямаме кучета", та чак и претенции имат към наличните, все едно някой някому нещо е длъжен ... ама тя тая с "мърморенето" си ни е национален спорт. Както всичко останало, и лов без пари не става !

Наздраве на Ивановците, живота е хубав !

Болна тема - до болка познати неща... Преди ловувах с ягдтериер - едно куче за група от 7-8 ловци. При дребния лов почти всичкия паднал дивеч беше вдиган от моето куче. Никой от останалите нямаше куче, но всички имаха претенции и ме поучаваха... Сега ловувам с визла и почти винаги ходя сам или настрани от групата.. Пак има претенции, само че на мен ми е през х*я, вече МОЕТО куче ловува само за моя кеф, не за тези които имат само претенции без да са положили поне малко усилия за да гледат собствено куче. По груба сметка - около 50лв. на месец ми струва само храната, без да смятам ваксините, разходите по лекари/когато се е случвало/, витамините и други... Не мога да съм солидарен с хора които смятат че ти по презумция си длъжен да гледаш куче което да ловува за техния кеф, и на всичко отгоре да ти дават наклон на оная работа.

Edited by razrushitela

Обикновено е между 150 и 170 лева на месец: храна,добавки,обезпаразитяване и профилактика срещу дирофилария през топлите месеци(от време на време има изключения и масрафа скача до към 200-250,но са рядко). Времето и нервите не моа ги сметна.

:)

Но само с една стойка на дивеч си ги избива,че и горница заработва... :)

Edited by JPB

Колко да струва от един лев до хиляди левове.Който разбира от кучета знае за кво иде реч!!! ;)

Обикновено е между 150 и 170 лева на месец: храна,добавки,обезпаразитяване и профилактика срещу дирофилария през топлите месеци(от време на време има изключения и масрафа скача до към 200-250,но са рядко). Времето и нервите не моа ги сметна.

:)

Но само с една стойка на дивеч си ги избива,че и горница заработва... :)

Без да се заяждам, но силно се съмнявам, че може за едно куче да похарчиш 170 лв. на месец. :)

И да не съм голословен давам стойността на процесите при моя бретон 10 месечен - храна ORIJEN Puppy,(една от най скъпите) вземам 2 x 13кг. за 235 лв., което стига на кучето за 3 месеца и малко, (на месец грубо 80 лв.) външно и вътрешно обезпаразитяване с продукти на Вирбак около 30 лв. на три месеца (на месец 10 лв.), ваксина до сега аз съм слагал 2 и го взех с две сложени, дал съм около 60 лв. ваксините пак са на вирбак. Добавки съм давал канвит хондро опаковка от 90 таблетки 25 лв. по схема стига за 1 година.(на месец 2,5 лв.). Грубо всичко излиза около 100/110 лв. на месец.

Напълно съм съгласен, че колкото и да ти струва издръжката на едно куче, всичко се избива само с една стойка :D... при птичарите, за другите незнам :)

Храната и препаратите далеч не са единствения разход. Поводи, каишки, постелки, къщички, клетки, кошари, съдове за храна и вода...

Без да се заяждам, но силно се съмнявам, че може за едно куче да похарчиш 170 лв. на месец. :)

И да не съм голословен давам стойността на процесите при моя бретон 10 месечен - храна ORIJEN Puppy,(една от най скъпите) вземам 2 x 13кг. за 235 лв., което стига на кучето за 3 месеца и малко, (на месец грубо 80 лв.) външно и вътрешно обезпаразитяване с продукти на Вирбак около 30 лв. на три месеца (на месец 10 лв.), ваксина до сега аз съм слагал 2 и го взех с две сложени, дал съм около 60 лв. ваксините пак са на вирбак. Добавки съм давал канвит хондро опаковка от 90 таблетки 25 лв. по схема стига за 1 година.(на месец 2,5 лв.). Грубо всичко излиза около 100/110 лв. на месец.

Напълно съм съгласен, че колкото и да ти струва издръжката на едно куче, всичко се избива само с една стойка :D... при птичарите, за другите незнам :)

Храня кучето с Есеншъл фуудс Стамина. Около 120-30 лева чувала - 12.5кг. Покрай храната му давам и мас от сьомга - 30-тина лева на литър,един литър отива за два месеца.Чувал храна ни изкарва около месец и 2-3 дни. Всеки месец се обезпаразитява външно ,а през месец и вътрешно(Дронтал и Вектра 3Д)..

През сезона му давам микро елементи и витамини понеже търчи като бесен.

Мойта сметка излиза.. :)

Поздрави!

Аз съм сигурен, че в определени "общества" подобни са не годишните, а седмичните разходи /даже дневните/, и не това исках да кажа /уважавам избора на всички, писали по-горе/, а това, че мнозинството от ловците в дружините не дават и стотинка за кучета /камо ли лични усилия/, НО ИСКАТ резултати ... е, тая според мене няма как да стане !

Българина знае, че "безплатен обяд" няма, но въпреки това си го иска ;)

Аз в София не мога да гледам и обучавам ловно куче, но не бих имал против, като отида някъде, да си плащам ... това обаче има общ смисъл, ако е общоприето от всички в дружината /или поне от мнозинството, което плаща/, не ли ?

Зная, че има дружини, които са НАДМОГНАЛИ приказката за "орташката работа", ако искат - те да споделят как :)

• 2 weeks later...

Не съм смятал разходите за кучетата,като видях темата реших да сметна и аз!

Имам 7 кучета 3 бретона и 4 кьосе барака храня с гранула между 2-3лв/кг 200-250лв

Отделно храня и с месо за което парите съм ги дал предварително но не ги смятам,макар ще съм ги дал

Месото е от мои животни! Обезпаратяване Вътрешно-външно 400 лв на година има и други лекарства понякога

Но рядко да речем 100 лв на година!

Кефа цена няма!!!както каза колегата стойката на птичата и лая на място на свинара избива всичко!

А сега имам малки бретончета и като сметнах колко съм дал покрай тях,и като ги продавам на 250лв

Ми викат що толкова скъпо бе колега

Кученцата са 9 но смятам за 7 едно за мен едно мъжко право

Ето отговора(ама никой не го оценя това)

14 ваксини 240лв,7чипа 105лв,обезпаразитени два пъти 50лв,родословия 200лв

Храна пурина про план пупи медиум 5бр 500лв и майката храних с тази храна

Заплождане на майката 100лв гориво да я водя и да я взема

Нервите и ставането посреднощ през2-3ч не се смятат и има и други разходи който не смятам(като тока за отопление 40 дена)да подържал 25 градуса а първите дни 30!

Edited by kaloyan99
  • 6 months later...

Преди около 7 години на рожденния си ден си купих кьосе барак за 200лева ,храна лекарства три пъти шиене гориво да го търся ,не знам колко става като ги калкулирам обаче сега съм готов да дам 3 пъти по толкова само за още един лов с него обаче това няма как да стане затова сега пиша и сълзите ми капят защото вчера е починал докато бях на работа обичайте кучетата си и ловувайте с тях и не правете сметки .