Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

miko

Как се прави хубаво домашно вино

47 мнения в тази тема

Това за мене е по-тертиплийска работа от ракията, хубавото домашно вино.

Споделете опит. В бурета ли, в бидони ли. Със/без захар, вода, майката. Такива работи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ти кажи къде е гроздето и на каква цена а аз ще ти кажа как се прави хубаво домашно вино и как се пие

rocker хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предимно от грозде колега даже ако е само от грозде още по добре

аз не слагам нито вода нито захар само ако е висока захарността както беше миналата година над 26% сипах вода за да го докарам на 22-23% и е елексир 200гр. чисто и започват да то горят ушите права го в бидон 200литра сръбски с широко гърло

и е много удобен има сертификат за пластмасата не мирише и не се оцветява

има едно правило от старите хора много е важно мезето да е блажно !!!!!!!!!!!!!

ай наздраве и наслука !!!!!!!!!!

п.п. а сега ти кажи къде има евтино грозде както казва колегата по горе

Редактирано от Kum4o-Vul4o
rocker n960 харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те необходимите продукти за хубаво вино, независимо дали домашно или винпромско, са горе - долу тия: добър материал /грозде/, чисти съдове, мерак и време да се занимаваш.

В мазето имам една бъчва с вместимост 1 тон грозде, наследство от дядо ми Георги лека му пръст, бащата на майка ми, беше лозар и винар. Лозето ми на село - 3.5 дка, и то от него наследство, с два сорта - "Мерло" и "Каберне". По нашия край това са двата основни сорта грозде за червено вино + естествено "Мавруд"-а. Някои правят червено вино и от "Памид", т.н. "Розе", ама за мене е афиф работа това вино, става, ама за безалкохолно на истинското червено вино.

Гроздето - да е барем със захарен градус 25, ако не - донадаш захар в зависимост от количеството грозде и градуса му докато го дакараш до тоя градус, ама не е желателно, щото вино с повече захар удря у главата. Имам едно сито от рабицова мрежа с размери отвора на въпросната каца, слагам го отгоре и роня, не слагам чепките, само чисто зърно. После мачкане, поне по 3 пъти на ден. После претакане му е майката по рецептата на Мечо Пух: "Колкото повече - толкова повече!". С претакането вкарваш кислород и способстваш за стимулирането на процеса на ферментация, колкото повече го претакаш - толкова по - добре, зарар няма, стига време да имаш. Тая работа е на баща ми, на ден пуска по 50-60 кофи /една кофа е 10 л./. И така, докато отгоре на бъчвата остане само течност и зърната потънат надолу. Тогава спираш претакането, за да се утаи добре, избираш един слънчев, абсолютно безоблачен и тих есенен ден /заради атмосферното налягане/ и точиш течността, аз я точа в 100 л. бидони. В бидоните седи, докато се утаи добре и после пълня в 10 л. бутилки от минерална вода. Преди пълнех в бурета, ама ми омръзна да си играя /миене, бани със смокинови листа във вряла вода, опалване с тяф пак заради хигиена/, а и колкото бурета - толкова вкуса на едно и също вино, според материала и възрастта на бурето. Имало е случаи пием, па бурето свърши /не, че пием по едно буре, Крали Марко отдавна го няма/, пускам от другото, викат ми това е друго вино, дай от онова преди малко. Друго не е викам, бурето е друго, пулят се. Бутилките от минерална вода не променят никак вкуса, отлични са за целта. Обикновено за Димитровден /именният ден на баща ми/ виното е готово за гостите, изкарва до новата реколта /пазим по някое и друго шише за сравнение/, не съхранявам дълго с години. Щото от лов на лов по 5 л., празници, именни дни и .............................

Толкоз в общи линии. Тазгодишният материал /гроздето/ излезе добър. Реколтата е по - слаба от лани заради сухото лято /горе - долу тон от декар/, но захарният градус е добър - 24.5. Сега е на фаза врене и бъркам.

Sekirovo toniko дублето и 5 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Христов, едно ти не разбирам, що когато ферментира ти е у буре/каца, а когат трябва да протича вторична ферментация, да се утаява и да добива вкус,го слагаш в бидон? И да променя вкус в различните бурета, това не значи, че го разваля.

Иначе поздрави ти за мерака и резултата, и благодарско за обстойното обяснение :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тая година щи остане повече колега че тия с алконалите пазат яко :drinks::punish::D

Колега Христов, едно ти не разбирам, що когато ферментира ти е у буре/каца, а когат трябва да протича вторична ферментация, да се утаява и да добива вкус,го слагаш в бидон? И да променя вкус в различните бурета, това не значи, че го разваля.

Иначе поздрави ти за мерака и резултата, и благодарско за обстойното обяснение :good:

само в майката му е майката да знаеш единственно самотока е друго нещо

Редактирано от Kum4o-Vul4o

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само в майката му е майката да знаеш единственно самотока е друго нещо

А ти от какво грозде го правиш?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предимно мерло и малко плевенско имам асма на село около 90 квадрата някъде гроздовете са му големи и зърната са едри с дебела кора и много е водно и става черно като мерлото

много е тежко аз го пия само с лимонада 1;3 иначе не мога много е силно а не съм пияч само за адет

много ме питат абе ти като не пиеш що го правиш

де да знам за адет кръцна си на канелката може и 200гр. да е ама с мерак

yasen z n960 itaka и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предимно мерло и малко плевенско имам асма на село около 90 квадрата някъде гроздовете са му големи и зърната са едри с дебела кора и много е водно и става черно като мерлото

много е тежко аз го пия само с лимонада 1;3 иначе не мога много е силно а не съм пияч само за адет

много ме питат абе ти като не пиеш що го правиш

де да знам за адет кръцна си на канелката може и 200гр. да е ама с мерак

:good:

Ма сте и опасни в Северозападналата - виното е само с майката, става тръпчиво, че и горчиво и маай лимонада :rofl:

ПС Без лоши чувства го казвам, да с`ни обиди някой.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:good:

Ма сте и опасни в Северозападналата - виното е само с майката, става тръпчиво, че и горчиво и маай лимонада :rofl:

ПС Без лоши чувства го казвам, да с`ни обиди някой.

Бе то и на мен пролетсен един ми вика, леко газирано, друг мазирано, трети омаа почти три литра сам :D

С баща ми от неколко години насам гроздето го берем края на септември началото на октомври, та малко късно става. Гроздето е липовка или (отел), до дето стигне, натам допълваме с квото си речем. Сигурно има и по-убаво вино, ама и тва вкръпва :D

П.с. Христев, твоето вино де го довлачаше на сбирките, без майка ли било бре ?

Пил съм веднъж такова, и не мязаше на нищо, па тва твоЙто, по стара рецепта сигур...

Редактирано от Илиян Недялков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе то и на мен пролетсен един ми вика, леко газирано, друг мазирано, трети омаа почти три литра сам :D

С баща ми от неколко години насам гроздето го берем края на септември началото на октомври, та малко късно става. Гроздето е липовка или (отел), до дето стигне, натам допълваме с квото си речем. Сигурно има и по-убаво вино, ама и тва вкръпва :D

П.с. Христев, твоето вино де го довлачаше на сбирките, без майка ли било бре ?

Пил съм веднъж такова, и не мязаше на нищо, па тва твоЙто, по стара рецепта сигур...

дядо ми гледаше един декар липовка едно време бог да го прости та той викаше че е вино кат пръднеш да ти боядиса гащите береше по един тон мераклия беше запомнил съм че течеше като олио от канелата и те ..........така

mitkovasilev хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.От две години не мога да направя вино.А вина за чудо и приказ са се ляли у нас.Учудих се,че един колега по-горе каза,че гроздето трябва да е 25 градуса.По технология,винаги трябва да е 22.Миналата година мерлото беше 26 и с вода го докарахме на 22 и пак не превря.Отначало беше добре,вреше както трябва,а после изведнъж спря и така си и остана-сладко.Не знам на какво се дължи,но за втори път става така.Отказах се да правя мерло и тази година реших да опитам с мускатово грозде.Захаромера закова на 25 градуса и реших така да го оставя,та каквото стане.Моят въпрос е,ще преври ли виното на 25 градуса.Засега ври нормално,припенвам го и всичко правя както си му е редър.Имал ли е някой същият проблем?Благодаря предварително.

djumaliev хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.От две години не мога да направя вино.А вина за чудо и приказ са се ляли у нас.Учудих се,че един колега по-горе каза,че гроздето трябва да е 25 градуса.По технология,винаги трябва да е 22.Миналата година мерлото беше 26 и с вода го докарахме на 22 и пак не превря.Отначало беше добре,вреше както трябва,а после изведнъж спря и така си и остана-сладко.Не знам на какво се дължи,но за втори път става така.Отказах се да правя мерло и тази година реших да опитам с мускатово грозде.Захаромера закова на 25 градуса и реших така да го оставя,та каквото стане.Моят въпрос е,ще преври ли виното на 25 градуса.Засега ври нормално,припенвам го и всичко правя както си му е редър.Имал ли е някой същият проблем?Благодаря предварително.

Ако остане сладко и не боли глава след 2-3-4 литра пази го!!! Това е "ебливо" вино, ходи само на гости на познати моми!

mitkovasilev haqsko edinaka и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това наистина ми хареса,ама как да пиеш сладко вино бе колега,все едно да правиш секс с гумена жена.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли винари тук,дайте съвет.И на кое викате майката,че нещо не разбирам.

Редактирано от mitkovasilev

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година на бая народ виното не превря. От година ли, от време ли, ба ли го. Мускат на 25 градуса не знам да има, тва са легенди, които тръгват от калпавите ни захаромери. И има разлика какво е гроздето, червено или бяло. При бялото 21-2 градуса е идеално за ферментация. Този градус много често гроздето го няма, та трябва захар. При червено над 25 също е проблем - не ферментира докрай. Тогава - вода. Трябва да ти е на постоянна температура където ври. И да не е по студено от 16-17 градуса. Ако правиш червено, трябва да избереш да го претакаш ли или не. Ако не - не трябва да го бараш въобще. Ако захарността е горно гранична - по добре да се претака, да вкарва кислород.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно си сгафил с температурата,колега или захаромера ти не е тавряс нещо.Или си добавил още материал,след като е започнала ферментацията.

Спазиш ли трите наѝ-важни условия,няма начин да не пиеш харно вино-Чистота,Захарност и Температура.

Чисти съдове(ползвам бидони),захарност 22-23(за червени сортове) и ПОСТОЯННА температура 17-22 градуса.

Има и четвърто условие,което често се пренебрегва-не трябва да се образува "шапка"-т.е.гроздето трябва да е под мъстта(ширата),за целта се прави решетъчен капак.Някакъв вариант е да се разбърква няколко пъти на ден,за да не изсъхва гроздето и да предизвика вкисване на виното.

Добре е чепките да се отстранят още в началото,иначе става доста таниново на вкус,въпреки,че се избистря по-рано,добавя се серниста к-на,ако е 6 процентна,слагаш милилитър на литър ,пример- мъст 150 литра-серниста 150 милилитра,разбъркваш добре и след няколко часа добавяш посявката от питомни дрожди,изсипваш,този път без да разбъркваш и тъѝ то.

След като мине бурната ферментация,отделяш джибрите,претакаш и чакаш.

В общи линии тъѝ се прави вино в домашни условия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли винари тук,дайте съвет.И на кое викате майката,че нещо не разбирам.

майката колега е джибрито когато виното остане при джибрито а не се оттака като самотока на пример и колкото по точиш толкова по сърдито става аз винаги го оставям при майката и сега в момента е на свършване и е огин негасен

да ти кажа за спирането на ферментацията и защо е останало сладко

една от причините е захаромера да те е излъгал и като му сипа вода как го измери

ако го разреждаш трябва да претакаш докато стане еднородна смес за да си сигурен че цялото е 22% щото може и да не се е омешало добре

аз правя така бодона ми е 200л. оттакам задължително 20 кофи минимум през канелата и връжам обратно и тогава мера

ай успех и да дадеш да го пробваме

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таман се качвам от мазето, почнах от вчера да претакам, тая година цветът е като на мазут черен.

В бидони седи малко, около 10-на дни, за да се утаи добре, а и в зависимост от времето, в очакване на хубав, ясен, слънчев ден. Колкото до вторичната ферментация и добиването на вкус - вино у нас се прави откак се помня /на 38 лазарника съм/. Винаги се е източвало в големи 100 л. бидони с тази разлика, че дядо ми после го пълнеше в бурета с вместимост от 30 до 100 л., в началото и аз така правех, от няколко години почнах да ползвам бутилките от минерална вода. Защо? Ами защото установих с абсолютна сигурност, че между виното, седяло в буре и това в бутилка от минерална вода няма абсолютно никаква разлика във вкусовите качества. Иде реч за вино, което се консумира в рамките на горе - долу година, не за вина, дето ще отлежават във винарски изби, в дъбови или от друго дърво направени бъчви век и нагоре и ще са източник на вдъхновение на небцето на някой сомелиер. По тая именно причина си спестих немалките усилия да се грижа за хигиената на Н-броя бурета, както правех в началото, което ми спестява доста време и усилия, а пия вино с нищо неразличаващи се качества.

Не съм казал, че различният вкус в различни бурета разваля виното, а само, че се получава понякога коренна разлика във вкуса на едно и също вино, съхранявано в различни бурета. Преди години сложихме вино в абсолютно ново 100 л. буре, направено от дъбови и акациеви дъски. Виното явно пое от аромата на новите дъски, вкусът му доста се промени в сравнение с този на старите бурета, стана по - остър, с ясно доловим оттенък на дървото. Не беше по - лош, само по - различен. При съхраняването му в бутилки от минерална вода този проблем не съществува.

Колегата djumaliev няколко поста по - напред е споменал една важна особеност, а именно изискването за постоянна температура в помещението, където се развива процесът на ферментация. Имам приятели, които поради липса на подходяща стая държат съдовете си на двора, на открито или под сайванти, при тях процесът е доста по - бавен поради пряката зависимост от фактора време и температура като метеорологично понятие.

Още една хитрина за по - бистро и чисто вино: при наливането му в буретата или в бутилките ползвам тензух, няколко пласта. Тензухът отлично действа като сито, обира и най - малките боклучета и частици. След наливането изчаквам седмица, изпразвам съдовете, отново през тензуха, отстранявам утайката, и така до пълно избистряне на виното и изчистване на мътната утайка на дъното на съдовете.

И друга една интересна особеност: бях чувал само, че вино с недотам добри, да не кажа лоши вкусови качества занесено на голяма надморска височина се оправя до степен на неузнаваемост, става годно и приятно за консумация. Убедих се, че наистина е така. При откриването на едрото лани вечерта както си му е ред се събрахме в банкетната зала на хижата и се почна опитването кой как се е справил в правенето на вино тая година. Динчо беше купил грозде от мой съсед по лозе, един до други сме на масива, гроздето му 1:1 като моето като сортове, захарен градус и всичко останало. Опитвам от Динчовото вино, и той като мене прави вино от години, и дядо му, и баща му са винари - твърде сладко, чак натрапчиво сладко, явно с неприключила вторична ферментация, а на всичко отгоре дъха на бъчва. Що така бе Дино викам, ми така стана отговаря той, не знам какво обърках. Това през октомври 2011 г. Тая година, през май месец се качвам горе, сядаме вечерта с единия от хижарите, извадих едно хубаво мезе, той пък в отговор извади една 5 л. тубичка с вино. Сипа по чаша, опитах - никаква разлика като цвят и вкус с моето вино. Как си го опазил чак досега това вино викам, щото му бях носил вино и аз, от моето е, нали?! Той се усмихва под мустак и вика не е от твоето, от Динчовото е. Не може да бъде отговарям, няма никаква разлика с моето, Динчовото го зная, опитах го веднъж, сладни и има дъх на буре. Кольо изплю камъчето - такова било в началото, затова и артисала тая тубичка, оставил я в една стая и я забравил. Напролет е намерил, отворил я, отпил и той като мене останал учуден от трансформацията на виното. За справка: надморската височина горе е 1 500 м., а градът е на около 300 м. н.в.

Редактирано от Христо Христев

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите.Ще поправя някои грешки и дано да има да черпя.Наслука на всички и наздраве.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, кажете нещо и за бяло вино.

Г-н Христев, във Врачеш до Ботевград има добър бъчвар. Взимал съм от него бурета, по 230 литра, дъбови. С 3 такива събираш виното на тон, тон и половина материал. Ако са с капаци отгоре, може с четка да се изтъркат и с водоструйка да се измият. После със сода и вряла вода, 3-4 пъти лопчене с чиста, пълниш с вода да поседи няколко дена и готово. Отнема ми по 30-40 минути на буре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, кажете нещо и за бяло вино.

Г-н Христев, във Врачеш до Ботевград има добър бъчвар. Взимал съм от него бурета, по 230 литра, дъбови. С 3 такива събираш виното на тон, тон и половина материал. Ако са с капаци отгоре, може с четка да се изтъркат и с водоструйка да се измият. После със сода и вряла вода, 3-4 пъти лопчене с чиста, пълниш с вода да поседи няколко дена и готово. Отнема ми по 30-40 минути на буре.

телефон/факс: +35971343104

мобилен: +359888253697, +359884050520 - Цветан Николов

e-mail: [email protected]

Моите от там съм ги взимал. Имат най-различни. Много съм доволен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази година не сме слагали грам захар,тъй като гроздето показа добра захарност,даже се наложи на чистия мавруд да му сложа водичка малко да стане 23.5 и вече сме на фаза претачане от една седмица по три пъти на ден.На втората снимка е "букета",който мачках в събота.И там добър захарен градус 24.5.Така ще бъде до 21 вия ден,след това го източвам в друг съд и след като се утаи бутилирам в пластмасови бутилки от Шуменско.Тъй като гроздето беше изключително здраво,сиреч нямаше никъде гнили зърна,даже не сложих и серниста киселина,та ша видим...Правя второ вино с вода и захар и го варя на ракия,а някои си го пият,но аз предпочитам да го сваря,щото после от такова "захарно" вино си еВало мамата... 8)

post-2778-0-59332700-1347866729_thumb.jpg

post-2778-0-71003700-1347866740_thumb.jpg

n960 Христо Христев харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се стърпях и аз да напиша нещо.То колегата Христов го написал правилно и обстойно,аз ще бъда малко по кратък.

Както казва един мой познат лозар и винар:живота няма да ти стигне да експериментираш с виното, защото всяка година е различна.

Трябва да се спазват няколко прости правила:

1.Хубаво грозде,без изгнили,развалени или изсъхнали зърна

2.Чисти съдове

3.Голям мерак.Без мерак не става.

4.До като трае бурната ферментация 7-10 дена здраво бъркане/потапяне на шапката/ за претакането се иска време да имаш,както е написал колегата.Старите хора казват през час да го бъркаш няма да сбъркаш.Може да се направи и с "потопена шапка" ама там има особености, като например да ти е здрав тавана :hihi:

5.Оставете го да си преври в джибрите, т.е докато джибрите "паднат" /колкото е по -висока захарноста и по-хладно времето толкова по-дълго време минава.

И така след,като паднат джибрите избирате си един хубав ясен есенен ден и точите, докато се точи палите скарата и печете кой каквото има.

Оставя се източеното вино в съд най често в бидон за да се утай още веднъж.Ние му казваме да го откалим защото след около 10-тина дена на дъното се утаява фина утайка наподобяваща рядка кал.

След това стабилизираш/по-желание/ и бутилираш,а може и направо да пиеш.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване