Jump to content

Лов на дива свиня- ловен сезон 2012/2013 год.

Nanski
 Share

Recommended Posts

Не съм свекърва братле, нито съм светец ама посъветвай туй момче другия път да не стъпва тъй грозно на такова красиво животно! Чак смешно....................

Пс Мислех да си трая ама не можах........................

Не е добре да се скършва радоста от отстрела и слуката,.........

Ама то много "ездачи'' още от първия излет,.....

Колеги дивеча ще ни се обиди ,все пак имайте достойнство и да показваме уважение,поне от красотата на трофея,.... :buba:

Не съм свекърва братле, нито съм светец ама посъветвай туй момче другия път да не стъпва тъй грозно на такова красиво животно! Чак смешно....................

Пс Мислех да си трая ама не можах........................

Таман щях да го напиша и видях, че си го свършил. И аз мислех да си трая, ама и аз не можах !

Не е добре да се скършва радоста от отстрела и слуката,.........

Ама то много "ездачи'' още от първия излет,.....

Колеги дивеча ще ни се обиди ,все пак имайте достойнство и да показваме уважение,поне от красотата на трофея,.... :buba:

Таман щях да го напиша и видях, че си го свършил. И аз мислех да си трая, ама и аз не можах !

Не искам да прозвучи кат заяждане, ама наистина е подигравка! Такъв хубав млад нерез и некой стъпил на него.......................Ако колегата беше качнал само първата снимка да е литнал с поне 30 харесвания, но явно колегите от форума имат ловна етика и то много!

Абе всеки си знае, не искам да съм ментор...........майната му други път ще си трая заклевам се

Дълго го чаках. Поради това и сигурно спах на пресекулки и в пет вече се отказах да подпирам възглавницата...

Събрахме се в седем и Бързака ни започна с подробен инструктаж, повтаряне на забраната за употреба на едри съчми и потретване на смлените на попара нови разпоредби, касаещи употреба на алкохол и оръжие едновременно...

Евала му. Година преди да се изтипосам с метани и просби да ме приемат в тази дружинка им ходих на гости и покрай другото тогава от сюрията паднаха една майка и една ялова свинкя... Мишо Бързака се скъса да се пени и кара, че нищо не гледат, перат "с тия съчми" и "до година ще си ядем ушите"! Тогава тъкмо се бях отчаял и от поредната си нова дружинка по Монтанско (няма да казвам коя) и от 10тина едри лова, десет ми бяха като гост. Та си похождах и се оглеждах... С тия "еко зелени" приказки Мишо Бързака просто си се обрече и до година нямаше къде да ходи : ) Но това е друга тема.

Като всеки път (като казвам всеки, имам предвид всеки лов, не всяко откриване) хапнахме от витата баница на Радо, от тутманика, който носеше за сефте (не те знам к'во я правиш тая Жужа брат) и след никак кратко и, съдейки по потните Мишови слепоочия, не твърде лесно подкарване и разпределяне на колегите по колите... в осем потегли и ГАЗ-ката с двигател от мерц 123 (абе мерцедесът си е мерцедес, каквото и да ви разправят) в която място намерихме моя милост, Мишо Бързака, Малкия бързак (Мишовият син Даниел...сещатае се, но за всеки случай), Радо, Руси, Пламен, Бък, един нов кафяв курцхарест типец, който така и не запомних от превъзбуда и остатъка от бодрата и нахъсана смяна кучета в ремаркето отзад.

Аз, Даниел и Руси слязохме с кучетата в 8.10 да ги разходим за утринен тоалет докато колегите все още се разставят. Идеята беше да се направи една дълга гонка покрай Лома, през Тютюнките, Бодливия салкъм, Голямата гора и да приключим при Къщичката. После ядене и пиене при Лецка. Не по-късно от един, един и половина, най-много два. Понеже Лецка прави страшен таратор, а ние първо сме отговорни хора и второ ценим хубавия таратор с мастика. Трето - и двете се поразяват, ако окъснееш и ги оставиш да се стоплят.

И поради това щото всички вият от радост и мерак за лов, но ще има само една дълга гонка (евентуално втора при първа безуспешна, но това се доверява само на най-разумните... от по-буйните се пази като дълбоко скрито в джоба захарче), за да покрием по-голям периметър с кучетата тръгваме бързичко по издалеко, на около километър от първите пусии, ако има нещо да го натиснем през деретата покрай реката и да го изкараме при пусиите. Пътят ни минава през малки островчета гора, свързани с гъст пояс разнообразен трънак, виещ се покрай реката, и влиза в Голямата гора (която наистина не е никак малка за милия ми "полендашки" край). Ако вдигнем нещо или ще се движи през гъстака и ще излезе при първите пусии или ще избие през нивята и ще влезе странично в Голямата гора... където ще бъде посрешната подобаващо (нядаваме се всички).

Даниел ме оставя да ходя покрай трънака, понеже съм бил станал градско чедо и съм се разнежил... а, и евентуаааално да държа контра, ако избият през нивата да не им идва на колегите много нанагорно (бъзика ме нещо си мисля. Друго обяснение нямам.)

Та ходя си аз по по тревичката, ма го гледам, че и той не се навира в местната си наша амазонска джунгла от глог, синя трънка и нещо трето (непознато и не описано от науката, поради липсата на оцелели след прехода в него ботаници). Абе бързаме нещо 'щото, а и те тука кучетата си знаят.

Руси обаче, както винаги, е железен. Непоклатим. И на него евала. Това си е неговия гъстак, неговите кучета (две са големи като млади юници, чакалеста кучка, около 6 килограма, с кастрационна марка на ухото, но според мен всичко е парлама, 'щото миналата година роди... и още между 4 и 6, според лекарските забрани, които просто не подлежат на описание) и тези работи на него никой не може да му ги отнеме! Освен това тайно го подозирам, че ползва представителите на местната флора за дарак. Ако не е така значи успешно ме заблуждава. Но както и да е.

Та хортуваме си ние с Даниел как съм си оставил оптиката в ГАЗ-ката, обаче съм голям о...френ защото миналата година счупих механичния мерник и само го монтираха, но не съм го прострелвал, подвикваме и крачим и има няма пет минути след като сме тръгнали и Руси се е забил стръвно в "буша" и халите лавнаха зад нас. Казвам халите, 'щото това дето след няколко минути го изкараха между мене и Даниел на живо не го бях виждал толкова голямо, още по-малко толкова бързо. Та малко преди това Даниел прибяга 20 метра надолу по дерето, аз толкова нагоре към нивата и като изскочи красавеца на поляната го запукахме. Аз четири пъти, той два. Втория му даже не съм го и чул. Моя първи беше с леко насочена в посока на бягащото "канапе" тояга, почти без водене, защото ме беше страх да не се увлека и да се изравни с Даниел. Втория след като го подмина, от не повече от 30 метра, третия на минаване през един храст и четвърти за изпроводяк на изкачване по съседния склон на дерето, от не-мога-да-преценя колко метра (първо е спускане, после изкачване, с крачки не става, като гонач само далекомер не съм понесъл). За протокола да кажем сто. И седемдесе да кажем, пак ще е толкова вярно. Е те тоя, четвъртия, явно го уплаши. Животното, сменяйки рязко посоката, сви на ляво и се заби в гъстака. В последствие като установихме броя на попаденията и предизвиканите поражения си мисля, че там просто го е застигнал шока от масивен кръвоизлив вследствие на помляни черен и бял дроб.

Презареждйки и спъвайки се се завтекох с все сили по посока на гърленото, но несигурно "бау". В онзи момент не си дадох сметка (предполагам в следствие на високия адреналин), че може би не следва да приемам загубата на едри парчета от ушите си по околните храсти като нещо нормално. Сетих се че не дишам и това със сигурност не е добра идея, поех си няколко пъти дъх... и го видях! Сигурно защото лазех ми се стори още по-голям. Беше се подпрял на една крива смрадлика и се мъчеше да се обърне към най-смелия, рижаво-черен свидетел на сетния му час. Поколебах се за миг дали ако му тегля един около ухото няма после съвсем да се чудим кой му е душманина... и трима от "мръсната дузина", усетили присъствието ми, прекратиха чуденето ми като го поеха от ляво. След минута дойде и Даниел. Великанът (за мен) още преритваше а аз, явно от своя страна усетил присъствието на Даниел, се приближих, подпрях го и отворих почти от ухо до ухо. Сега си мисля, че това "елегантно" изпълнение си е било от чист страх, ако и в демонстрация на сила и увереност.

Малкия ме поздрави и ми стисна ръката, каза че срещу слънцето не е виждал нищо, внимавал е да не стане сакатлък, не го е уцелил, кръвта е от моята страна и т.н. Пич! Разбрахме се, че се поздравяваме и двамата, защото слуката е обща и спомена ще бъде общ, а при кого ще отиде трофея ще определим при дрането, като отново бяхме единодушни, че последното не би било лека задача ако пукахме с "нуле".

Гонката продължи до обяд, като междувременно Пламен беше ударил едно три годишно глиганче и една ланшан свинкя, а през останалите пусии бяха минали две сюрии и след няколко десетки изстрела бяха паднали четири приплода.

При дрането рабрах защо тези "огромни магарета", които минават през няколко колеги и всички им пускат поне по два пъти... са "бронирани" и не мрът! Можех да се обзаложа, че от четирите са му влезли два, да не кажа три. Пак така можех да се обзаложа, че и Малкия е вкарал поне един - все пак ситуацията беше по-контролирана от последния лов миналата година, когато един пет-шейсе-килограмов годинак ни торпилира от към гърба в самия край на гонката и свърши с Даниеловото бренеке зад ухото... докато аз все още си стоях с пушката на рамо, ако и на ремъка да беше провесено и якето ми...

Попадението се оказа едно, от ъгъла под който беше влязъл куршумът вероятно от втория изстрел. Вход през второто ребро зад плешката, "вулканът" се отваря в калкана (при което изхвърля много костички и прави сериозни кръвонасядания между калкана и коша, където първоначално мислехме, че е изходната рана), минава през черен и бял дроб и засяда в кожата зад лявата плешка.

Оправянето на седемте животни продължи до пет и половина след обяд. Не спазихме банкетния график, добре че Лецка както винаги се оказа страхотен мениджър и опази таратора и мастиката студени...

Според непотвърдени данни купонът е бил на ниво. Аз се оттеглих рано, а като минавах покрай кръчмата в 6.30 сутринта на път за стървилището веселбата, с която отдадохме почит и отпразнувахме "триумфа на живота" над прасешката смърт, беше утихнала и селото вече и още спеше...

Пожелавам на всички такива емоции и трофеи, споделени с верни другари като моите!

Всички герои, места и събития в разказа НЕ са плод на авторска фикция! Имената им не са сменени от съображения за безопасност и са си напълно реални! Живи и здрави бъдете приятели мои, дай боже да си се радваме още много години. Наслука!

Наслука колеги!

А бяха времена когато младия Janko беше млад и неопитен ловец, младия момък ловуваше с руско пушле....уникат - трапова пушка без предпазител, голямо предизвикателство за всеки млад ловец! Помня и първия отстрелян от него глиган. Младо 24кг нерезче post-10594-0-36878800-1349724267_thumb.jpg Няма да забравя неговия прецизен изстрел в задните части на животното......Посерко, да си ми жив и здрав :super:

Edited by valchan

Сефтето за тази година на мой близък,а и на новата му карабина Застава 98 кал 30-06...

post-669-0-07847000-1349724959_thumb.jpg

Edited by lovecbg

Хубав изстрел !

Мани ама го е тряснал от 80-90м докато тича.

Айде да покажа какво направихме и на Валевци. :dance2:post-1095-0-87058800-1349725943_thumb.jpg

Тук вече работата е сериозна.Браво за слуката.Колега разкажи ако е възможно за тая прекрасна слука.Благодаря.

Айде да покажа какво направихме и на Валевци. :dance2:post-1095-0-87058800-1349725943_thumb.jpg

Чудесен! :clap:Рядкост е вече да се види такъв дивак при нас.

П.С. Ама колегата е можел да застане малко по-близичко - за малко да излезе от кадър :D

Наслука! :bira:

Калине, голям нерез си думнал бре......вземи ела при нас в хищничарската тема, знам че имаш мераци и в тази насока

п.с. дано се сети на "кои ора" съм :mail1:

Калине, голям нерез си думнал бре......вземи ела при нас в хищничарската тема, знам че имаш мераци и в тази насока

п.с. дано се сети на "кои ора" съм :mail1:

ООО Митак.А дано другата седмица да думнеш по-голям.Голям кеф.А относно хищниците,при нас нещо се загубиха.Не че ми трябват.Ама колко кошути и елени видяхме в събота,много нещо. :cap:

Едвам те навих иначе си скромен.Честита слука и все такива да ги биеш.

и при нас имаше слука събота и неделя по едно скромно глиганче post-1165-0-94130100-1349698289_thumb.jpg post-1165-0-78119600-1349698315_thumb.jpg .

Не е нужно да го яхаш!!!!!!!!!!!!!!! Имай уважение към дивеча и към себе си!

Не е нужно да го яхаш!!!!!!!!!!!!!!! Имай уважение към дивеча и към себе си!

колега не искам да те заяждам ама като уважаваш дивеча що го убиваш ?? Няма какво да ядеш ли .......

Eйййй БРАВО Калине, те туй си е сериозно прасе! :icon_thumright:

Нашето дружество като цяло тръгва слабичко, защото според всички стадата са високо на хладно и спокойствие а се е и наринало с буков жълъд! За двата дни са отстреляни 50 прасета в дружеството за сравнение миналогодишното откриване е било с 170 броя за двата дни!

В Шипковската дружина е ударено много голямо прасе, по думите на приятели, които ловуват там......... нещо което не са виждали до сега!

При нас в Неделя също имаше слука. На колега му излиза стадо в гръб - срещуположно на гонката. И като почва една стрелба - девет истрела. Резултата е едно младо женско прасе към 100 - 120 кг с две бренекета в него. Колегата твърдеше,че и други е ударил, но след щателно претърсване на раьона с кучета не открихме нито кръв нито паднало прасе.

А бяха времена когато младия Janko беше млад и неопитен ловец, младия момък ловуваше с руско пушле....уникат - трапова пушка без предпазител, голямо предизвикателство за всеки млад ловец! Помня и първия отстрелян от него глиган. Младо 24кг нерезче post-10594-0-36878800-1349724267_thumb.jpg Няма да забравя неговия прецизен изстрел в задните части на животното......Посерко, да си ми жив и здрав :super:

Ееее! Мога ли да го забравя! То това даже на беше толкова отдавна. 2007-ма? И си имаше и ритуали с дъбови клонки и т.н., изпълнени от любимият ни егер г-н Миланов... Ама как си снимал, сега всички с право ще скочат, че съм яхнал прасето! А аз какво да направя като то беше около кило, кило и двеста, и като съм клекнал зад него и ти си снимал от горе, изглежда все едно съм го натиснал за туш!

Само за протокола искам да ти припомня, че мънкът излетя от една папрат почти фронтално и първия му беше минал през зурлата и излязал през врата, а втория му го пуснах след като мина в ляво от мен и го беше прошил през стомаха и излязъл през плешката... А си спомням, че и някои хора залягаха, 'щото и тогава прасчо профуча между мен и теб! А задните му части си останаха непокътни : )

Жив и здрав бъди Митак, тепърва да си правим много подобни снимки, а снимачът да е поне клекнал : )

И понеже без следващото постовете ни по темата "лов на дива свиня 2012" ще са си жив спам (да не казвам махленски разговор на висок глас), моля в тях да се потърсят изводи за градацията на младия ловец в условията на съвременното ни общество за последните 5 ловни сезона... примерно : )

Здравейте колеги,

в събота и в неделя отстреляхме общо 5бр. прасета,аз лично убих 4бр. голям кеф нямам думи.В събота убих едно към 100-120кг ,в неделя ми излезе една майка със седем приплода по 60-70кг. спряха пред мен на 15метра и като ме усети майката тръгна нея я пуснах но прибрах три приплода,досрамя ме да отстрелям още.После можех да гърмя по още два големи глигана но оставих на един мой приятел да отстреля четвъртото за деня.А последния глиган стигна до едно от убитите приплоди и се върна веднага бях на около 50метра от него в гората но непосмях да стрелям тъй като имаше много клони и с бренекето небеше толкова сигурно на това разстояние.

.

Edited by George