Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Здравейте,

От скоро имам и компаунд лък (втора ръка)който закупих от Интернет (И-Бей) и ми пристигна с 6 бр. карбонови стрели (нимките по-долу). Реших да тези дето са ми ги пратили да не ги хабя много (сториха ми се хубави) и погледнах какви стрели се продават по сайтовете. Погледнах, ама - те много, имат някакви числа за размер (примерно 300, 340, 400, 500 ... ) и не схванах този размер какво означава. Питах и чичко Гугъл - ама и от там нищо не излезе. Позачетох се в темата "А лъковете" ама тя толкова дълга е станала, че тръдно се открива в нея нещо специално за стрелите.

До сега това което знам е че масата на стрелата (в грейни) трябва да съответства на мощността на лъка. Производителите на лъкове препоръчвали на всеки паунд от силата на лъка - 5 грейна маса на стрелата (пр. при лък 70 паунда сила на опън - 35о грейна маса на стрелата).

Друга характеристика на стрелата е здравината и (или колко се огъва когато се натовари по средата с единица тежест) мисля че му викаха "спайн". Ама има доста неща още по тези стрели така че ми е трудно (предполагам не само на мен) да избера подходящата за моя лък стрела. Ако е много лека - може да разруши или увреди раменете на лъка (не поема цялата енергия която носи тетивата и тя (енергията) остава в лъка...) ако е по-тежка - скоростта и ще е по-ниска ....

Намерих моите стрели в Интернет: http://www.carbonimpact.com/2_hunter_plus_xlt_carbon_arrows.php

От там разбрах че от цвета на надписа (моите са сини) зависи точността с която е изработена стрелата (при сините масата варира с +/- 4 грейна а при оранжевите с +/- 1 грейн) и също така здравината (спайна) на стрелата - сините се огъват повече от оранжевите. Разбрах и че номера на стрелата ми (6500) показва че масата и е 8.3 грейна (предполагам без върха)

В "аутдоор" като тръгнеш да си поръчваш стрела избираш:

1. дължина на стрелата (в инчове) - то си е ясно - зависи от параметрите на лъка...

2. размер на стрелата (500, 400, 340, 300) - за мен тъмна индия, но явно не е дължината на стрелата.

3. връх (маса на върха)

4. блейзъри (две възможности: ванове или блейзъри) - пак не знам за какво става на въпрос..

Молбата ми е - ако има сред форумците някой който знае за какво става на въпрос, и е на ти с темата стрели - нека ни осветли че да знаем какво да гледаме когато си избираме стрели и кое какво значи.

post-55922-0-82254000-1348232699_thumb.jpg

post-55922-0-50599800-1348232710_thumb.jpg

post-55922-0-97505500-1348232717_thumb.jpg

Здравейте,

От скоро имам и компаунд лък (втора ръка)който закупих от Интернет (И-Бей) и ми пристигна с 6 бр. карбонови стрели (нимките по-долу). Реших да тези дето са ми ги пратили да не ги хабя много (сториха ми се хубави) и погледнах какви стрели се продават по сайтовете. Погледнах, ама - те много, имат някакви числа за размер (примерно 300, 340, 400, 500 ... ) и не схванах този размер какво означава.

2. размер на стрелата (500, 400, 340, 300) - за мен тъмна индия, но явно не е дължината на стрелата.

Числата, които си написал не са размери на стрелите ами грейновете, или калибъра. В зависимост от мощноста на лъка е и калибъра,всяка марка стрели си има и таблица, по която да си определиш за твоята мощност, колко грейна и какъв калбър е най-подходящ.

Благодаря за просветлението :thank: След първия пост влязох в сайтовете на Истън и на Беман и открих това:

за Истън: http://www.eastonarchery.com/store/shaft_selector/

за Беман: http://beman.com/wp-content/uploads/ShaftSelector_Beman.pdf

В темата "А лъковете" (успях да я прочета цялата) на няколко места се пита какво е това ванове и блейзъри ... ама никой не обясни :) Та - задавам пак въпроса тук - някой да пусне малко светлина по въпроса. Аз оставам с впечатлението че вановете са директно залепени на стрелата гумено-пластмасови пера, а блейзъри - "ич абер зи неам" :) Защо като си конфигурираш стрелата като избереш "блайзъри" цената скача с 15 лв. - шъ да е нещо по-убаво баби май ;)

За вановете си разбрал,блейзарите са едни лепенки дето се залепват първи и след това перата(ванове) някои казват ,че блейзърите втвърдяват стрелата и участват в настройката на стрелите.Лично аз никога не съм ползвал и не мисля да ползвам,за мен тез лепенки помагат само да предпазват стрелата от лепилото на перата .

За вановете си разбрал,блейзарите са едни лепенки дето се залепват първи и след това перата(ванове) някои казват ,че блейзърите втвърдяват стрелата и участват в настройката на стрелите.Лично аз никога не съм ползвал и не мисля да ползвам,за мен тез лепенки помагат само да предпазват стрелата от лепилото на перата .

Голямо благодарско, сега вече ми е ясно :)

Оооо блейзърите най-много помагат, когато си търсиш стрелата след изстрела по време на лов. Не напразно по-голямата част са с електрикови цветове

В темата "А лъковете" (успях да я прочета цялата) на няколко места се пита какво е това ванове и блейзъри ... ама никой не обясни :) Та - задавам пак въпроса тук - някой да пусне малко светлина по въпроса. Аз оставам с впечатлението че вановете са директно залепени на стрелата гумено-пластмасови пера, а блейзъри - "ич абер зи неам" :) Защо като си конфигурираш стрелата като избереш "блайзъри" цената скача с 15 лв. - шъ да е нещо по-убаво баби май ;)

Вановете са обикновените пластмасови пера за стрелите, а блейзърите са патентовани пера, които са по-къси и от най-късите ванове, и респективно по-леки. Поради специфичната си форма и най-вече заради това че са от специална материя с по-грапава повърхност, казват, че стабилизират стрелата по-добре. В Щатите това е мода и всички ползват блейзъри. Всъщност това са точно перата, които ти си показал на снимката по-горе

Пак благодарско :thank: а че са грапави - наистина са грапави, ама не се вижда а на пипане се усеща...

Случайно попаднах на сайта на Hunter's Friend Europe и там в академията им намерих статия за стрелите. В нея всеки може да намери ВСИЧКО относно стрелите, ама пусто е на ингирлизки, доста работи схванах (ползвайки речника) ама със сигурност съм изрървал някои есенции ;)

Ако някой добре владеещ езика се хване да преведе нещата - в тая тема не вярвам да се появяват повече въпроси - който каквото го интересува относно стрелите със сигурност ще го намери в статията.

линка е

http://www.huntersfriend.eu/england/support-en/arrow-university-en.htm

Иска ли някой да се организираме и да поръчаме заедно нещо от този сайт http://www.huntersfriend.eu/england/index.htm при поръчка над 200 евро пощата е безплатна. Аз искам да си взема стрели (имат доста широки опции при избора на подробностите) а може да си харесам и още нещо.

• 5 months later...

Сцепих една стрела /карбонова/ при насадката, около 2 см. Лепи ли се с нещо или да я хвърлям? Лъка е 75 либри.

Сцепих една стрела /карбонова/ при насадката, около 2 см. Лепи ли се с нещо или да я хвърлям? Лъка е 75 либри.

Не се лепи там е опасно,при върха по може и само ако е спукано,реже се под сцепеното на здравото,ако дължината и размера позволяват и естествено режеш всички от комплекта на таз дължина!

• 1 year later...

http://znaigo.com/?act=ads&cat_id=1811&id=31263&title=Streli_za_lyk_Prodavam_streli_Marksman_100_karbon_30_cena_7_50_lv_Aluminievi_streli_30_3_50lv_Tel_0889528714

Какво мислите за тези стрели(карбоновите)

Принципно вървят 9-10 лева, този човек ги предлага по 7.50

Ако има някой по-запознат да ми каже дали са хубави спрямо цената?

• 3 weeks later...

http://znaigo.com/?act=ads&cat_id=1811&id=31263&title=Streli_za_lyk_Prodavam_streli_Marksman_100_karbon_30_cena_7_50_lv_Aluminievi_streli_30_3_50lv_Tel_0889528714

Какво мислите за тези стрели(карбоновите)

Принципно вървят 9-10 лева, този човек ги предлага по 7.50

Ако има някой по-запознат да ми каже дали са хубави спрямо цената?

Не са ли си по 10лв. или си говорил с него че ги дава по 7.50 може би за всичките? Не е пуснал снимка на алуминиевите.

• 4 weeks later...

Пичове ето малко снимки от днес и премеждията със ремонта на две от стрелите ми :sword:f2484649c70bbe30.jpg

Малко групиране от 30м :wizard:

1e908794c766b984.jpg

Ето едно кофти счупване на 2см от върха на стрела след опит от 70м да улуча мишената 60см,но последва улучване под нея в камък :killmyselve:

1-изпиляване на шмиргела,2-намиране на решение в лицето на дървен дюбел :clapping: 3-изпиляване и на него на шмиргела за да се набие в стрелата

4-всичко е тип-топ като преди да го набия капвам малко Moment Universal и яко набиване :66:

f04a4846a905d3ef.jpg

Ето готовичка.Втората стрела по същия начин я правих но тя не беше след счупване а след изваждане на фабричната втулка.Забелязал съм че едва ги лепят.Ще изчакам да втвърди една вечер за по-сигурно,следва изпиляване на дървения дюбел,разпробиване с малка бургийка и навиване на връхчето :)

Някой ако е ремонтирал каквито и да е стрели може да сподели ^_^

P.S. Опита за поправка се оказа кьорфишек.Нищо не се получи.Извадих дървените дюбели и ще се мъча да залепям със секундно лепило алуминиевите втулки,които междувпрочем са по тънки от колкото вътрешния диаметър на стрелата :( Тва алуминия е голяма п***растия :( С кеф чакам да се опарича и да си взема 5-6 карбонки ;)

Edited by foest

Колега Foest, не е проблема в "алуминките" или "карбонките".

Проблема е, че си харесвате лък по хубост, вземате си го и после търсите стрели не по параметри, а по цена.

Алуминиеви стрели с диаметър до 9,3мм (това е максимално разрешения) се използват основно от състезателите в стил КОМПАУНД за стрелба в зала (дистанция 18м.)

Издържат стотици изстрели без всякакви повреди или изкривявания на шафта, НО....

На първо място там се редуцира силата на лъка.

На второ място се стреля в "щадящ" щит.

На трето място се използват "щадящи" остриета, които са залепени с термосиликон ( в повечето случаи специален).

Така, че не се чуди, че при теб резултата е такъв, след като всичко е подбирано и направено хаотично.

И между другото, пробвай точно с тия стрели да простреляш чамова дъска 2-3см и ще видиш, как се чупи на парчета насадката.

Но пък от китайчета за 4лв, какво да иска човек.

Благодарско на mad bowman за разясненията.Моите кахъри са точно от неинформираност кое как и Защо.Сега след като бях ма състезанието в Стара Загора и се запознах с някои готини хора ми се разсясни повечето.А и нали знаете без грешки не става :) Едно на ръка бяха стрелите (за които отделих минималното защото не разполагам с достатъчно средства) друго на ръка че човека в магазина който ми го продаде лъка нищо не е направил по отношение настройката на лъка.Моите хора с които се запознах се хванаха за главата и ме питаха:"Как си стрелял въобще?" Викам Емиии..та така :)

• 1 month later...

Момчета, записвам се тук само за едно мнение да очаквате, че не мога сега, на работа съм ... Към колегата със стрелите - ще помогна със всички възможни таблици и обяснения за гръбнака на стрелата, облепките, блейзърите, вейновете и федърите, грамажи и дефлекционни качества на стрелата ;)

Относно поръчката от хънтърс френд (страхотен източник на информация) - мога да ви помогна, аз съм официален вносител на всички големи марки лъкове, стрели и аксесоари за тях, като зареждам само магазини, сайтове и обекти малко в страната и много извън нашета страна :) Така че ако нещо ви интересува, можем да се организираме и да направя поръчка директно към производителите на много различни цени от тези в хънтърс френд ;) - вносителството ми покрива над 2 милиона продукта, така че почти е сигурно, че ако сте го видели, можем да го донесем от фабриката ;)

- включвам се пак по-късно, че съм на работа :)

• 2 weeks later...

Къде си се крил досега бе, човек ???

За толкова години, как не съм чул нищо за твоите 2 000 000 продукта?

Миналата седмица се върнах от IWA 2015 в Нюрнберг, и там нищо не казаха за тебе.

Явно рекламата ти нещо е слаба! Виж, изгони го тоя, дето си го назначил да се занимава с продажбите и маркетинга на фирмата ти.

Ние тука скромни ...къде от Коцето,къде от Марто...къде какво намерим...

Слаба? Тя я няма рекламата :) Пратил съм ти по-детайлен разказ на лични, но за съжаление нямам възможност за пряко развитие и на този бизнес... Човек съм, имам само 24 часа в денонощието, а и аз спя ... Ще ми се да намеря някой който да го грабне това нещо в близкото бъдеще, но ще видим как ще се случи :)

• 3 weeks later...

Момчета, като пишете нещо мислете първо, проверете информацията, сравнете я с вашата, не я пречупвайте през личната си призма а пишете обективно за да не заблуждавате колегите, че недоволният клиент не прощава. Първо за внос от Хънтърс Френдс ще имате маса други разходи за над определена сума като ДДС, мито ако идва от Щатите, такси и т.н. Да не говорим че времето което ще похабите по митници хич няма да е малко. От Европейският им представител /единият от собствениците се казва Дана и сме си писали доста и-мели/ няма да Ви достави на чувствително по-добра цена от големите търговци в България. Има няколко вносители тук /включително и нашата фирма Outdooractivebg/, които са много отговорни хора, професионалисти, биха Ви дали нужната информация, така че да не хвърлите пари на вятъра и т.н. Както Бай Кольо каза: Коцето, Марто са хората. Дако също ще Ви помогне с нужната информация. В интернет може да потърсите информация за всичко което Ви интересува, но проблемът е че трябва да търсите на английски, защото информацията на Български е доста оскъдна. В Блогът на страницата на Аутдоор сме публикували няколко статии, в които обясняваме общи неща, но за детайли мисля че във форумът тук ако питате ще получите адекватна инфрмация. За информация и всичко което Ви е нужно пишете на ЛС или на:

[email protected]

Edited by dimo_atanasov
  • 2 weeks later...