Jump to content

Къде сте бъдещи хищничари?

valchan
 Share

Recommended Posts

Вечер докато заспя все ми е пред очите и после няколко дни все го мисля :D Миналото лято ми се случи за един ден да изтърва 2 лисици , все заради моя грешка. Направо ми се сви джигеря от яд :D

Благодаря, започвам четенето още днес следобед! До понеделник ще съм се справил с четенето...

Позволявам си да ти дам съвет не като мод а като потребител, който следи темата за хищничарите от доста време: След като прочетеш десетина страници, сам ще доловиш и сортираш постовете. В различните периоди има колебание в активноста на отделни потребители, което не означава, че те стават по-пасивни в лова на хищници. Има и много силни моменти, в които се публикуват много снимки. Постарай се да откриеш постове и снимков материал, които са нови за теб, за да не се преситиш бързо и да изоставиш темата, което ще те лиши от възможността да прочетеш много интересни ситуации и разкази.

Ако наистина си се въодушевил, пожелавам ти приятни моменти с форума и хищничарската тема.

Ловът е страст, а хищничарството - лудост! :buba:

+ още един запален по лова на хищници,само че с гладкоцевната е кофти,но още нямам свидетелство за подборен отстрел.....

а и без бележка малко ме е страх да не изгоря с някое наказание заради някоя лисица!

+ още един запален по лова на хищници,само че с гладкоцевната е кофти,но още нямам свидетелство за подборен отстрел.....

а и без бележка малко ме е страх да не изгоря с някое наказание заради някоя лисица!

Важното е,че си се запалил по-този лов колега.Лека-полека ще си набавиш това,което ти трябва и сам ще разбереш,какво точно ти е нужно за теб.Всеки е започнал с гладката и там,кефа е голям от самия отстрел на хищника.По-нататък,когато имаш възможност ще си вземеш и нарезно оръжие и оптика,като с него кефа е още по-голям и "зарибяваш"...Но,няма да е лошо да прочетете малко в темата за хищниците,защото има много неща които не знаете и ще ви са от полза за този вид лов....НАСЛУКА на всички "ЗАРИБЕНИ" ;):bira: ...

Поздрави на всички колеги.Аз съм млад ловец(години стаж)и отдавна ме е затресло лова на хишници.Но тук извън сезона просто бележки не се дават.За това през малкото свободно време оглеждам за чакала и стървища къде ще е най подходящо.И за това имам много въпроси към по опитните колеги.Като например за когато гледам да си избирам позиция за чакало винаги гледам за най високата точка.Незнам да ли е правилно.Харесал съм си също и една могилка в една нива а горичката е на 200 метра.И да питам дали има смисъл да си правя чакала на по дървата.Като за начало това само въпросите да не ги изтурям с чувала.Само да поясня,че за сега съм с Сайга12 но ми предстои закупуване на карабина Савид в 308 с нисък клас оптика Бушнел 3-9 х 40 без потсветка.За това ще ми стигнат силите за предстоящия сезон.Поради липсата на финанси не можах да си позволя хубава свирка на Дан Томсам или друга за това си купих от колега във форума така ламаринка.За 3-4 дена я накарах да издава звуци.Сега търся време при вечер да ида до сметището(смятам за най-вероятно там да имам слука)да видя дали мога да примамя някоя хитрува да и се порадвам.Ще умра от яд че не мога да взема Калашника(саигата)че много ми е малко службата още от сега да се почва с актовете :(

Важното е,че си се запалил по-този лов колега.Лека-полека ще си набавиш това,което ти трябва и сам ще разбереш,какво точно ти е нужно за теб.Всеки е започнал с гладката и там,кефа е голям от самия отстрел на хищника.По-нататък,когато имаш възможност ще си вземеш и нарезно оръжие и оптика,като с него кефа е още по-голям и "зарибяваш"...Но,няма да е лошо да прочетете малко в темата за хищниците,защото има много неща които не знаете и ще ви са от полза за този вид лов....НАСЛУКА на всички "ЗАРИБЕНИ" ;):bira: ...

Краси, как се четат 6-700 страници бе човек... и да има време човек, на 10-тата страница вече се отекчаваш.

За лова на патици и гургулици Рачо Виденов беше написал две теми от които в главата ти светват много крушки :)

Та в този ред на мисли, ако може да помоля по-опитните хищничари да направят една подобна тема. Ще спестят доста четене на бъдещите хищничари, а и много хора ще се запалят на ново, особено такива като мен дето "изгаснах" на 10 страница на темата за лов на хищници.

Краси, как се четат 6-700 страници бе човек... и да има време човек, на 10-тата страница вече се отекчаваш.

За лова на патици и гургулици Рачо Виденов беше написал две теми от които в главата ти светват много крушки :)

Та в този ред на мисли, ако може да помоля по-опитните хищничари да направят една подобна тема. Ще спестят доста четене на бъдещите хищничари, а и много хора ще се запалят на ново, особено такива като мен дето "изгаснах" на 10 страница на темата за лов на хищници.

Би било крайно наивно да се приеме, че е възможно за такъв вид лов като този на хищници да се напише кратко упътване, с помощта на което всеки начинаещ ловец да грабне пушката, да отиде на къра и да се завърне у дома със снимка и блясък в очите. То е все едно да изготвиш "упътване за бързо стартиране" (Quick start guide) за пилотиране на пътнически лайнер.

Като добавим и многообразието от хищници, предмет на лов в България, трудно ще се постигне кратък материал, даващ същата информация, каквато се намира по обем и качество в темите за хищници на този форум. Да не говорим и за това, че намиращите се тук материали далеч не изчерпват материята за хищниците, а предават ловни истории, ситуации и преживявания на наши колеги ловци, каквато е и целта и смисъла на съществуване на ловните форуми.

Все пак, за да не отнемам ентусиазъма и хъса на младите кандидат хищничари бих маркирал, на базата на скромния си опит и най-вече прочетена тук във форума и в съпътстваща литература информация, няколко елемента на хищничарския лов, върху които си струва да се потърсят повече знания. Приканвам утвърдени колеги хищничари да се присъединят към дадения от мен конспект и да допълнят пропуснатите от мен важни моменти.

И така -- съвсем схематично:

1.) Видовете хищници, които се срещат в българия са - Мечка, вълк, чакал, лисица, рис, дива котка, язовец, пор, бялка, невестулка, и др. Споменавам само бозайниците, тъй като за хищните птици режима на лов ми е непознат и нямам никакъв опит.

От хищниците споменати по-горе забранени за отстрел са мечката, рисът и дивата котка, но последната се среща в прилични количества, нанася значителни щети върху полезния дивеч и рядко бива пощаден от "интензивния автомобилен трафик". Начинаещият ловец не бива да забравя и за подивелите кучета, които обитават извън населените места и причиняват не по-малки вреди. В тази връзка не бива да забравяме, че хищниците имат и полезна роля в природата, тъй като унищожават останките на животни, погинали заради болести, глад, студ, раняване при лов, и пр. Интересно е да се отбележи, че чакалите, които сравнително най-отскоро населяват нашите земи, се хранят с хранителни отпадъци, изхвърлени на сметища, остатъци от преработвателни цехове за пилешко месо, риба, консерви, кланици и др. В полските и горските райони се хранят и с плодове, остатъци от зърнени култури, корени и др. растения. Посягат разбира се и на яйца на птици, малки на полезни животни, но не в тази степен, която някои колеги ловци твърдят.

2.) Начини на ловуване на хищници: Няма вид лов у нас, при който да не се стрля по хищници. В т.ч. лов на пъдпъдък, гургулица и гривяк, лов на дива свиня на гонка, гонка за хищници и др. Известна практика битува в някои дружинки, при които се забранява стрелба по хищници по време на свински лов, за да не се разсейват кучетата. По време на лов на ход за трофеен дивеч също не е желателно да се отстрелва хищник, особено в близост до район, където е локализирано трофейно животно, което предстои да бъде отстрелвано.

От особен интерес тук в темата представлява ловът на хищници на стървилище, от чакало, със звукови примамки и т.н. За този начин на ловуване се отнасят и почти 99% от постовете в хищничарската тема. Съществуват обстойни описания на чакала, обурудвани с отоплителни съоражения, осветление, легла и пр. Има и такива, със съвсем рудиментарни пособия за закрепване и задържане на ловеца на високо, но които не правят лова по-малко ефективен.

3.) Оръжие, подходящо за лов на хищници: Веднага препращам към специализираните теми, тъй като обемът е голям и не е възможно с две изречения да бъде синтезиран. Причината е, че дребните хищници, лисицата и чакалът могат и биват отстрелвани с гладкоцевно оръжие и съчми, както и с нарезно. Калибърът също варира според предпочитанията и притежанията на собственика. Моите лични виждания по въпроса за вида оръжие и калибъра за хищник са: За гладкоцевно - 12ти калибър с 2/0 до 6/0. За нарезно - 22, .243, с оптика 2,5-10х50(56) с подсветка

4.) Стървилища и примамки. Според последните нормативни изисквания за лова на хищник трябваше да се изграждат задължително стървилища и чакала срещу тях. Признавам, че не ми е известно това изискване да се спазва стриктно. В момента всеки колега хищничар постъпва така, както условията и спецификата на района в който ловува му посказват. В повечето случаи на успешен лов обаче са налице и чакалото, изградено с мерак и притежаващо елементарен конфорт за ловеца, както и стървилище, където продуктите за стръвта се закрепват стабилно с помощта на телове, мрежи и скари. Убитите животни в повечето случаи се оставят на място и на свой ред стават стръв. Но и те трябва да се завързват, тъй като в противен случай парчета и кокали от стървилището са издърпват от животните и разпръскват из околностите. Последствията не са нито лицеприятни, нито желателни от санитарна и хигиенна гледна точка.

За примамки в повечето случаи се ползват звукови примамки. РанЕн заяк, мишка. Свирки или запис на ел. устр-во.

5.) Екипировка. За да бъде ефективен ловът на хищник, той трябва да протича при максимално приемливи за здравето и комфорта на ловеца условия, тъй като се налага да се варди при много ниски температури, сняг, вятър, мрак, (страх). Последното не е майтап. Не е приятно усещането да стоиш навън в края на някоя горичка в тъмна като рог нощ и наоколо да усещаш присъствие на неизвестен брой чакали или диви кучета.

В тази връзка екипировката трябва да се състои от атрибути, необходими за комфорта на ловеца, точната му стрелба, сигурност и видимост. Такива са топлите дрехи, камуфлажни или не, шапка, ръкавици, пособие за сядане, платнище, двунога, фенер (прожектор), нож, съд за вода (сгряваща напитка), храна, фотоапарат със светкавица или телефон с камера и др. Сложността на екипировката може да варира в зависимост от времето за варда. Има колеги, които отскачат преди или след работа буквално за час до мястото за вардене. В такъв случай много от горе описаните атрибути отсъстват.

6.) Място за варда (лов) и позициониране спрямо местността и вятъра. Ако горните точки бяха важни за успешния лов на хщници, то тази в 100% от случаите играе заключаващата роля. Всичко от оръжието, екипировката калибъра и т.н. може да е налице, но не сме ли пручили района, не сме ли си избрали правилното място и най-вече ако сме застанали с гръб към вятъра и с лице към евентуалната посока, от която очакваме хищника, слука няма да има. Хубаво е преди да изградим стървило и чакало да сме проучили местноста и обичайната посока на духане на вятъра, пътеките на дивеча, места с вода, канали, рекички, синори, гъсти захрастени участъци, тръстика, папур, подрасти и ветрозащитни горички. Участъците по посока на стрелбата трябва да са ниски, а не хълмисти, за да се заравя куршума при изстрел.

7.) Поведение на ловеца при варда. Тук очаквам най-много коментари и допълване от колеги, тъй като колкото хора - толкова различни поведения. Моите препоръки са: Да се излиза на варда в отпочинало и трезво състояние. Топлите и сухи дрехи гарантират добро състояние на тялото и острота на сетивата - зрение, слух, обоняние. Това е много важно, особено когато сме си избрали правилно положение и вятърът духа от жертвата към нас. Запомнете, че печели този, който пръв забележи другия.

През тъмните нощи обикновено разчитаме на слуха си и при усещане на присъствие осветяваме пространството пред нас. Тогава се появяват светещите очи, а ако имаме късмет и част от тялото, в което трябва да се прицелим. Съвсем задължително е да не стреляме по светещи точки, ако не сме сигурни, че това е ясно очертаваща се цел на разпознато от нас животно. Не бихме желали да причиним фира на някое съседно стопанство или да смутим нощните похождения на някоя двойка, заиграла се в автомобил на габаритни свтлини.

8.) Законност на лова. Препоръчвам ви да излизате на лов с необходимите документи и разрешителни, съответно с бележка за лов на хищник. Белята става веднъж, нека да намалим масимално предпоставките тя да се случи.

Поздрави и наслука. :buba:

За по-голяма прегледност изнасям този пост в нова тема "Лов на хищници - Основни положения и препоръки"

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=45826

Edited by JOR8