Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Къде са зайците ?!

Recommended Posts

Прочети за хеморагичната болест и ще разбереш.

Може би е от тежката зима или от многото хищници /чакали, лисици/. Тази година в полето са се навъдили доста и явно има какво да ядат! А ако е някаква болест, не дай боже да е хеморагична, става страшно, заминават. Лечението е само с ваксинация, но успокоението е че не заразява другите животни и най-важно хората.

На слука!

Може би е от тежката зима или

Приятел , заек от тежка зима не мре .... гаранция !

Причините за нямането на заека първо потърси в старото БЛРС после в НЛРС - СЛРБ и накрая в новото БЛРС , после разните му бопести и най накрая може да търсиш сметка на лисици и чакали .

• 2 weeks later...

Наистина изчезнаха и при нас ги няма.Сигурно тая година на събранието ще решим да се забрани отстрела им за няколко сезона, ще увеличим подхранването им през зимата и дано има резултат.Това е, което можем ние ловците да направим за добрата му популация.

Къде из България се е разпространила тази болест?

Тя мина преди години почти навсякъде. Преди нея имаше едно ловене с мрежи, после едно тровене на мишки от което намирахме и сърни умрели. Спасението е да се заселят зайци-подземници. Някой вече го правят, но си траят. Внасят ги гурбетчиите от Испания. Номера става, като си извадиш документи за декоративни зайчета (чифт). Внасяш ги в Испания и на връщане ги сменяш с диви. Някой хора се плашат, ама няма за какво. Като се развъдят ще има лов за всички и без ограничения. Те са плодовити и ще има за отстрел. Ако това се направи организирано от ловна организация ще се ускори процеса, но надали.

Според мен модернизацията на селското стопанство,торовете,отровите който се хвърлят непрекъснато по полето са причината за изчезването на зайците.

Според мен модернизацията на селското стопанство,торовете,отровите който се хвърлят непрекъснато по полето са причината за изчезването на зайците.

Торове,хербициди и инсектициди се използват пролетта и късно есента. Тук торовете и хербицидите не са виновни, а отровите се ползват в много редки случаи и в дози от порядъка на

20-100 мл на дка с 20 лт вода. И все пак през пролетта и лятото популацията през последните

три год. е голяма, дори мн.голяма до началото на Август,ъ а след тази дата изчезват?! Това съвпада с откриването-тогава вече ги няма. Това го пиша кото човек занимаващ се с торове и продукти за разстителна защита, както и като такъв който всеки ден е по полетата.

Торове,хербициди и инсектициди се използват пролетта и късно есента. Тук торовете и хербицидите не са виновни, а отровите се ползват в много редки случаи и в дози от порядъка на

20-100 мл на дка с 20 лт вода. И все пак през пролетта и лятото популацията през последните

три год. е голяма, дори мн.голяма до началото на Август,ъ а след тази дата изчезват?! Това съвпада с откриването-тогава вече ги няма. Това го пиша кото човек занимаващ се с торове и продукти за разстителна защита, както и като такъв който всеки ден е по полетата.

Точно така си е.И това лято беше бъкано със зайци,а сега няма.

Всичко клони към човешка намеса.Ако е една година,ок...може да е болест..торове.но това е повтаряем цикъл всяка година.

Моите наблюдения са за нормална популация в местностите които са предпочитани от заека - терени в близостт до горски масиви , лозя и други естествени укрития . След обилния дъжд преди около месец , концентрацията на твърди терени се увеличи десетократно . В момента няма причини за събиране на дивеча , не е кално , не е студено за да напуснат укрития в гората , няма причини да не са в угарите които са подготвени веднага след жътвата.Няма шансове да бъдат открити в площи използвани за паша на животни , придружавани от кучета /овчарски или други/ в близост до терени засаждани с лавандула или други с интензивно присъствие на хора .Изводите дали има или няма , могат да се правят за местности , наблюдавани няколко сезона с отчет за наличието на местообитания на хишници , двукраки също. Дружинките разселили заек имат добри резултати .Не е възстановена популацията от преди 20-25 години , не става за година две..

• 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

мисля че колегите с мнения за торове и разни препарати в земеделието оказват голямо влияние защото до колкото знам има препарати който се използват и те променят репродуктивните органи на животинките,и като се сложи малко бракониерство с пушки или кучета става още по ясно защо няма зайчета.. според мен..

• 2 months later...

Ми едните зайци ги изядохме ние,другите пък ги изядоха лисиците,чакалите и скитащите мастии....И те така.Пъдпъдъка много напада зайците....

Редовно обикалям полето.От м. януари,когато правихме хайка за хищници до сега жив заек не съм видял.На 2-3 места видях само козина от сватбите им,та има още малко надежда.

мисля че колегите с мнения за торове и разни препарати в земеделието оказват голямо влияние защото до колкото знам има препарати който се използват и те променят репродуктивните органи на животинките,и като се сложи малко бракониерство с пушки или кучета става още по ясно защо няма зайчета.. според мен..

Напълно съм съгласен с Вашето мнение колега.Торовете и препаратите наистина унищожават животинките които се хранят с тях.Слава богу ,че при Вас е забранен ловът на зайци с кучета.На нас,бог да ни е на помощ.При нас даже и овчарите носят гладгоцевно оръжие по пасищата.По закон,магазинът на оръжието трябва да е пълен само с бренеке.Ама кой го изпълнява.На откриването на сезона,почваме да се питаме,къде са зайците и яребиците.Ако не се санкционират тези простаци,ние ще си плащаме таксите и няма да ловуваме на воля.Наслука колеги!

в мойто село край дупница младите ловци избиха всички зайци,сега много рядко можеш да видиш заек и то нагоре из гората

Младежите ще ги приучаваме ние.Оставиш ли ги на воля,може и някоя злополука да се случи.Бог да опази всички ни!