Jump to content

На лов с мазалат 7.62„54р

Recommended Posts

• 4 months later...
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

=======ние сме традиционалисти и затова сме оцелили толкова години под името БЪЛГАРИ.......никой не го и оспорва .......защото винаги сме имали и ще имаме дебели глави които трудно ще бъдат рязани ...

Благодаря колега night hawk! Ще го пробвам. Имам кинетичен чук и матрица и смяната ще стане много лесно. Ще видя и барута - поне ще го подравня при всички да е равен до два знака след десетичната зап

Колеги, когато избирах каква карабина да си купувам много мислих, сложих на масата всички възможности. Водещи мотиви ми бяха цена на боеприпаса, здравина на оръжието, простота на работа и надеждност н

Posted Images

Здравей колега бракониер 2 :))))

Трудно се качват снимки във форувите.

Аз съм с ИЖ 18 МН. Цевта е сменена с хромирана от ПК - 62 см. Дебелината и на дулния срез е 19 мм. - по стандарта за снайперистки цеви. Изрязах лястовичата опашка и монтирах уивър-база. Преработих спусъка -на 820 грама е в момента. Нова топла оксидация - правена в Казанлък - най-добрите оксидации, дебела и изключително издържилива. Военната оксидация.

Монтажа стана възможно най-нисък - направо лежи на главата и е убийствено точна - средната група с патрони Сако 11,7 грама суперхамърхед и Селиер и Белот Мач 11,3 грама е 2 см. Имал съм доста карабини, но сега изпитвам усещането, че където ми гледа окото, там удря куршума.

Имал съм случаи докато гоня да убия животното в момента, в който го пропускат стрелците и преминава през линията на стрелците.

Имам и убито животно с един изстрел от 218 метра - мерено с далекомер след изстрела

колега трудно,трудно ама ще те помоля да качиш една снимка на този тек че и на мене ми се върти една такава идея в главата та да ми дадеш малко нагледен материал

Здравеѝ колега ddddddd!

В момента не мога да кача снимки, защото пушката е при шамана - за обработка на спусъка. Направих си още една по същата идея, но в 7,62х39 - смяна на цев с нова, дебела и хромирана от РПК /абе-пехотната картечница К в калибър 7,62х39/, цевта е дълга 51 см. За сравнение на АК 41,5 см., а оригиналната руска на тека /осукания профил/ - 60 см. Топла оксидация. Приклада е оригиналния пластмасов. Шамана и сложи Уивър база и наѝ-ниските пръстени Рекнагел. Монтирахме и един Леуполд VH 3L 3,5-10х50 и му я оставих с другата /7,62х54 R/ да им прегледа спусъците. Ама нещо се бави - стана вече месец и все за другата седмица, но ги оставих и ще чакам. Новата стана с обща дължина под метър а разглобена е ... няма я при мен да премеря :)))))

Това е. Като ги взема, дано да е по-скоро, ще кача снимки.

Ако си от София иди ги виж при Шамана.

Здравеѝ колега ddddddd!

В момента не мога да кача снимки, защото пушката е при шамана - за обработка на спусъка. Направих си още една по същата идея, но в 7,62х39 - смяна на цев с нова, дебела и хромирана от РПК /абе-пехотната картечница К в калибър 7,62х39/, цевта е дълга 51 см. За сравнение на АК 41,5 см., а оригиналната руска на тека /осукания профил/ - 60 см. Топла оксидация. Приклада е оригиналния пластмасов. Шамана и сложи Уивър база и наѝ-ниските пръстени Рекнагел. Монтирахме и един Леуполд VH 3L 3,5-10х50 и му я оставих с другата /7,62х54 R/ да им прегледа спусъците. Ама нещо се бави - стана вече месец и все за другата седмица, но ги оставих и ще чакам. Новата стана с обща дължина под метър а разглобена е ... няма я при мен да премеря :)))))

Това е. Като ги взема, дано да е по-скоро, ще кача снимки.

Ако си от София иди ги виж при Шамана.

е здраве да е ще почакаме докато си ги прибереш в къщи и да им направиш дългочаканата фотосесия :D

а София ми е малко далечко,аз съм на другия край на морето.

но светът е малък може някой ден да се засечем по ловните полета на нашата татковина :D

Жив и здрав и НАСЛУКА!!!

и да не забравиш за снимките :)

• 2 weeks later...

Привет на всички колеги! Интересуваме конкретно къде може да се смени цев на Мазалат (с такива на РПК), колко струва това и защо като цяло това се налага?

Привет колега, за начало можеш да видиш темата "Нови Мазалати" - там е писано какви цеви и колко струва смяната им в НИТИ-държавното предприятие, което прави мазалатите. Моята препоръка е там да смениш цев, ако решиш да го правиш. Аз така направих. Защо се налага смяна- при мен се наложи, защото старата оригинална 51 см. мосинова цев с дулен компенсатор разхвърляше попаденията от единия до другия край на мишената- това на 100 метра, с всякакви патрони, пробвано от 3-ма стрелци. Освен това, една голяма част от куршумите влизаха в мишената странично. Изводите за цевта мисля са ясни, но мога и подробно да си кажа мнението. За мен тези причини бяха достатъчни, но ако някой си е доволен от карабината си- не виждам причини за промяна на нещо работещо :cap:

Edited by winterhunter

Здравейте колеги!

Аз ловувах дълги години с Мазалат, а сега съм с ИЖ 18 МН в 7,62х54 R. Смених цевта с 62 см от ПК, поставих уивър база върху главата и сега монтажа е изключително нисък с всички предимства от това.

Към момента най-добри групи ми дават Селиер и Белот Мач НРВТ 11,3 гр. - 2,2 см. на 100 метра. Този патрон обаче фрагментира изключително много и прави ужасни поражения на месото - имал съм изходна рана с диаметър 16 см. /премерено/. Животните сякаш не разбираха, че са ударени - при попадения зад плешката и буквално изпаднал навън единия лоб на белия дроб животното стоеше и се оглеждаше около 20-30 секунди. По месото прави много хематоми и огромни кръвонасядания.

Затова преминах на Сако 11,7 гр. Суперхамерхед - група пак 2,2 см., но само от два патрона. Куршума пак е ВТ и на 218 метра удареното животно падна като покосено. Изхода беше около 4 см. в диаметър, като нямаше големи хематоми и кръвонасядания. Чудесен патрон и куршум, макар върха да е голов олово пак дава добри групи.

Много искам да пробвам патрона на Хорнади в 7,62х54 R. Той също е НРВТ, но ако ризницата му е по-здрава ще е уникален - ще фрагментира по-овладяно от Селиера като ще има неговите предимства на дългите дистанции и по-дълго запазената скорост.

Моля колегата night hawk да сподели от къде и как можем да се сдобием с Хорнади в нашия калибър и на каква цена?

Без никакво заяждане, просто заради коректното изразяване - 'хематом' означава 'кръвонасядане'.

Поздрави и наслука!

Смяната при оръжейник от Шейново, който е сменил цевите на доста мазалати. Когато бях в работилницата му имане в момента 2 бр. мазалати за смяна. Цената е около 850 лв. Цената на цевта по фактура от завод Арсенал е около 350 лв. и 500 лв за смяната.

Не е ли по-добре един нов Ремингтон 30-06 от магазина за 750лв.вмасто цев за мазалат за 850лв.

Смяната при оръжейник от Шейново, който е сменил цевите на доста мазалати. Когато бях в работилницата му имане в момента 2 бр. мазалати за смяна. Цената е около 850 лв. Цената на цевта по фактура от завод Арсенал е около 350 лв. и 500 лв за смяната.

А още по добре в НИТИ Казанлък. Черна белгийска цев 59см е 470лв. с монтажа и прострелката, а чешка хромирана 62см е 540лв.

Не е ли по-добре един нов Ремингтон 30-06 от магазина за 750лв.вмасто цев за мазалат за 850лв.

Имам много познати с такива карабини /и много прасета са им донесли/, но и аз малко не вдявам смисъла на упражнението - купуваш пушката на добра цена, и после даваш същите, че и повече пари да я докараш да ти хареса /то не е само смяна на цевта, както чета в постовете на собствениците/ ... освен това ходене напред-назад при майстори и т.н. ... може би само евтините /но пък ограничен избор/ боеприпаси донякъде обясняват ...

Здраве и слука !

Имам много познати с такива карабини /и много прасета са им донесли/, но и аз малко не вдявам смисъла на упражнението - купуваш пушката на добра цена, и после даваш същите, че и повече пари да я докараш да ти хареса /то не е само смяна на цевта, както чета в постовете на собствениците/ ... освен това ходене напред-назад при майстори и т.н. ... може би само евтините /но пък ограничен избор/ боеприпаси донякъде обясняват ...

Здраве и слука !

Аз затова направо си взех нова,мислех втора ръка и после упражнението с цевите ама я видях нова в магазина и реших точно за 1мин :D .

Моето мнение е, че новите мазалати и запазените стари са с добро качество на изработка, а ако имат и от новите цеви без дулен компенсатор се получава страхотна карабина. И според мен е по-добре нов български мазалат за 100-150 лева повече с включен монтаж и механични мерници, отколкото нискобюджетна карабина с полимер без механични мерници и без монтаж - за колегата питал за Ремингтон за 750 лв. Нека види двете карабини наживо и да ги сравни. Определено мазалатът не претендира за реклама на "върхови" технологии в болтовите карабини или разни глезотийки (намалено тегло за сметка на цевта, затвора и дървото, разни многостепенни предпазители, т.н.).

При моето сравняване видях, че мазалатът е по-тежичък, но пък се прави от желязо и орех, а не от полимери! Да, и затвора на Ремингтона може да изглежда по-модерен, но нито беше по-добре припаснат, нито се движеше по-леко- даже е обратното. Спусъкът на мазалата беше много добър-мек с дълъг ход. А освен евтиния боеприпас мазалатът има и две други важни предимства:

-благодарение на страничния монтаж механичният мерник може да се ползва едновременно с оптиката, без сваляния и бърз монтаж;

-ако някога, по някаква причина, се наложи смяна на цев - около 500 лв. и в Казанлък- е, какво правим с карабина за 1000-1500-2000 лв., ако искаме да сменим цевта? Купуваме нова или на старо?

И колко да е ограничен избора на боеприпаси в 7.62х54- поне 8 вида патрони са на чешки, сръбски, български, руски, шведски, финландски производители- според мен е достатъчно, а може и да се релоудва.

Аз лично моя мазалат го получих като подарък и тогава смених цевта и смяната на цев си е много добра алтернатива за мазалати, които са с износени цеви. Не съм правил нищо по карабината след като я взех, освен смяната на цев- никакви майстори не съм посещавал. Който иска пък може да си купи нов мазалат.

П.С. И да кажа но колегите- вижте наживо новите мазалати, пък тогава решавайте- и аз, и колегата ilian 777, сме били песимисти за тях, но бързо си сменихме мнението :cap:

Edited by winterhunter

Колеги, когато избирах каква карабина да си купувам много мислих, сложих на масата всички възможности. Водещи мотиви ми бяха цена на боеприпаса, здравина на оръжието, простота на работа и надеждност на механизмите, простота на поддръжката, дървен, по възможност орехов приклад. Никоя пластмаса не може да замени красотата на дървото. Важен фактор - армейска или цивилна разработка е оръжието. Първоначално и аз се бях поддал на емоциите, но бързо се отърсих от тях и взех прагматично решение: кал. 7,62х54 - достатъчен за всички видове дивеч по нашите ширини, боеприпас доказал се във времето, изследван и проучен всестранно и евтин разбира се. Карабината - Мазалат, заради простотата и високата надеждност на механизмите при всякакви климатични условия, включително и най - тежките. И достъпната цена разбира се. Когато почнах да търся Мазалат, новите производства в НИТИ ги нямаше, затова купих карабината на старо и веднага я дадох за смяна на цевта с такава от ПК. А цевта от ПК има един ОГРОМЕН ПЛЮС - при стрелба на автоматичен режим има гарантиран живот 25000 изстрела, при единична стрелба от болтова карабина живота й е много повече. Това което имаше решаващо значение - човека който ми сменя цевта ми гарантира че групата на 100м през първите 10000 изстрела ще се побира в монета от 50ст. Сега ги побирам на 5ст. Това че при тази карабина луфтовете са в по - големи допуски е плюс при замърсяване, намокряне или заледяване на механизмите. Оксидацията на мазалатите е гореща, алкална и е много повече износо- и корозионноустойчива, както и по мое мнение е много по - красива от студените оксидации на пушки които са в пъти по - скъпи и прехвалени. Аз лично съм привърженик на хромираните цеви - смятам че те са по - подходящи за стрелба с куршуми със стоманена риза, по - устойчиви и дълговечни са. Има и един недостатък - стойката на оптиката не е достатъчно здрава за дълги и тежки оптики / оптики за прецизна стрелба на големи дистанции / и се усуква много при отката, и след време отваря групата. Може би от НИТИ трябва да помислят за по - масивна стойка с повече точки на окачване. Като цяло Мазалата е здрава, надеждна, мощна, с добър баланс и изключително дуракоустойчива карабина.

В заключение - поздравявам колегите избрали Мазалата и им пожелавам много слука и радости с него.

Edited by razrushitela

Съгласен съм че Мазалата /мосин наган/ е едно доказано оръжие след като се произвежда повече от 80год. и продължава да се произвежда.Но се интересувам от новите технологии. За разлика от повечето колеги аз предпочитам полимерен приклад.Четох някъде може и реклама да е че детаилите на Ремингтон са изработени с точност до 1/1000 по него няма ръчен труд и затова цената е ниска.Ако някои е сравнявал двете пушки или има възможност да ги сравни много съм любопитен какъв ще е резултата.

Съгласен съм че Мазалата /мосин наган/ е едно доказано оръжие след като се произвежда повече от 80год. и продължава да се произвежда.Но се интересувам от новите технологии. За разлика от повечето колеги аз предпочитам полимерен приклад.Четох някъде може и реклама да е че детаилите на Ремингтон са изработени с точност до 1/1000 по него няма ръчен труд и затова цената е ниска.Ако някои е сравнявал двете пушки или има възможност да ги сравни много съм любопитен какъв ще е резултата.

Мога да сравня по-скъпия вариант на Ремингтон а именно 700 SP с дървен приклад и механични мерни прибори с моя Мазалат.

Този Ремингтон ми беше фаворит при закупуването на карабина и доста щателно го огледах във ВИП-а,коментара ми е само един просто е супер.Мазалата го видях нов в нашия магазин в Ловеч и също го разгледах доста добре и си поиграх с него,даже и тестови стрелби имаше,ами хареса ми като цяло а най -ми хареса цената на комплекта,излезе ми 1200лв със оптиката която се представи идеално при прострелката.Ремингтона гол беше 1620лв и нещяха да му направят отстъпка защото бил на промоция :nea: .

Евтиния клас на Ремингтон не съм го и поглеждал :pardon:

Благодаря за отговора колега! Можеш ли да ми кажеш какви са групите на двете пушки на 100м и колко е пада на 150м

Благодаря за отговора колега! Можеш ли да ми кажеш какви са групите на двете пушки на 100м и колко е пада на 150м

Ремингтона не е излизал от магазина и незнам как стреля :pardon:

А на мазалата пада зависи от боеприпаса най-вече,Ремингтона е в 308 и няма да има почти никаква разлика в пада на 150м при еднаква прострелка на 100м,говорим за боеприпас с еднакъв грамаж и сходна форма.

А за групата с руски патрони 13гр е повече от добра за лов,а на 150м при стрелба прав от ръка аз ще направя по-голяма грешка отколкото е пада на куршума :D

Към колегата ЛУБО през 1994 г. когато взимах моя Мазалат почти нямаше други карабини за избор но това не ми пречи да ловувам с него вече 20г.много дивеч е прибрал не вярвай на реклами за оръжия оптики и др.слушай колегите от форума сегашния Мазалат си е направо тип спортна карабина в сравнение с старата версия Всичко за един успешен изстрел зависи от куршума а не от калибъра на оръжието. Поздрави.

Към колегата ЛУБО през 1994 г. когато взимах моя Мазалат почти нямаше други карабини за избор но това не ми пречи да ловувам с него вече 20г.много дивеч е прибрал не вярвай на реклами за оръжия оптики и др.слушай колегите от форума сегашния Мазалат си е направо тип спортна карабина в сравнение с старата версия Всичко за един успешен изстрел зависи от куршума а не от калибъра на оръжието. Поздрави.

Не му се връзвай на момчето,то така си пише :) Прегледай темата "Лов без огнестрелни оръжия" и там доста неща е изписал,сега е на вълна въздушна пушка ;) Пък според мен успешния изстрел,освен от боеприпаса,най-много си зависи от лицето зад приклада. Пожелавам ти още толкова год ловна слука с Мазалата :)

Колега Сандански благодаря ти за хубавите думи и пожелания ако ми разгледаш постовете ще видиш че винаги акцентирам на практическата стрелба а не на теорията с цел да съм полезен с нещо на колегите например с нарезния куршум може да се стреля от всяка позиция по прасе и ще си спокоен че няма да го раниш само докато с гладкоцевното оръжие не е така не ми се спомня какво търсене е било при изстрел отзад или през корема намирали сме прасета след две седмици още живи но не могат да станат ужасна картина .Поздрави.

Колега Сандански благодаря ти за хубавите думи и пожелания ако ми разгледаш постовете ще видиш че винаги акцентирам на практическата стрелба а не на теорията с цел да съм полезен с нещо на колегите например с нарезния куршум може да се стреля от всяка позиция по прасе и ще си спокоен че няма да го раниш само докато с гладкоцевното оръжие не е така не ми се спомня какво търсене е било при изстрел отзад или през корема намирали сме прасета след две седмици още живи но не могат да станат ужасна картина .Поздрави.

Ти вярваш ли в това което си написал, сиреч, че дори и в копитото да цапнеш с карабината - ще падне веднага, или поне ще го намериш доста близо ...

Според мен Мазалат си е много добра карабина по -важно е боеприпаса който ще избереш аз лично съм фен на Белот а на 150 м грешката от ръката ти е по голяма от пада на куршума.

Колега Sandanski пак нещо имаш против мен! Благодаря за обращението "момче" аз съм на 59г. законен ловец съм от 1989г преди това ходех гонач,а с въздушни пушки стрелям от както се помня. Колега Nighthawk много добре си спомням онези години когато нямахме избор аз тогава си купих SLR Сега имаме избор затова оглеждам новите модели.Затова е форума всеки вски да сподели своите впечатления а не да търси поводи да се заяжда като Sandanski

Колега Sandanski пак нещо имаш против мен! Благодаря за обращението "момче" аз съм на 59г. законен ловец съм от 1989г преди това ходех гонач,а с въздушни пушки стрелям от както се помня. Колега Nighthawk много добре си спомням онези години когато нямахме избор аз тогава си купих SLR Сега имаме избор затова оглеждам новите модели.Затова е форума всеки вски да сподели своите впечатления а не да търси поводи да се заяжда като Sandanski

Извинявам се колега :drinks: