Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Курцхара ми не иска да апортира патица.При другият дивеч (пъдпъдък,яребица.фазан) няма проблеми , апортира дори бърнета, но зеленоглава не иска дори да я захапе.Стига до нея помирисва я и се отдръпва и на сушата и във вода , няма значение дали е току що отстреляна или му я подхвърлям.Пробвах да му я сложа и в устата , но все едно беше жар.Кучето е на 2 години и сега му е втори сезон на патици, като първият почти не се брои (само 1 зеленоглава, и държането му беше същото).

Колега ,опитай както при начално обучение с апортировка , с малко повече развиване на агресия специално към предметите с патешка миризма. Би могъл и да комбинираш две миризми - например патица и друга птица като ги държиш на едно място в найлонова торба и използваш периодично ту едното крило ту другото . Според това което казваш или е гнусливо към миризмата или като малко е било наплашено от или с патица.Друга причина би могла да бъде и по време на обучението ако се е прекалило с патешко апортиране на крило или птица и кучето да е загубило интерес конкретно към този мирис. Успех!

Благодаря за идеята за омешване на миризмите не съм се сетил за това, но задължително ще го пробвам , а пък той не е имал допир до патици до миналата година на 1 лов (само 1бр)и почти не съм го мъчил да я апортира 5-6 пъти без резултат и се отказах.А може и да е проблема в агресивността му- никак не е агресивен към други животни включително и котки.........

вземаш една ранена на крило патица и му я пускаш да я гони и след като я хване му я хварли и ще ти я донесе така 2-3 пьти и готово

За направата на добра апортировка е нужно и малко злобичка(за повдигане на интереса му към работа ) която в последствие се подтиска с обща дресировка. При твоя случай би могъл да я поразвиеш временно на основата на апорта и после да я занижиш.Но не съм сигурен до колко си отренирал апорта.Поздрави!

С риск да ми се присмеят, ще ти дам пример с първото ми куче(също курцхар).При мен проблема беше същият, само че със зайците. Пътпъдък,яребица, фазан,патица, няма проблен,но на заек само го подушва,ако е ранен го спира (като легне върху него и го притиска на земята) но не апортираше.

Бях се видял в чудо.Така ловувах докато навърши четири години.На един Гергьовден сме се разпили у един приятел и естествено подхванахме и ловната тема.Имаше едно младо момче, което не познавах, си седеше кротко и само се хилеше на нашите "изцепки" без да взема участие в разговора.Стана въпрос и за "косура" на моето куче.Той ме погледна и каза "дай му да изяде главите на един, два заека, с кожата,ушите и кръвта и ще се оправи".Помислих си че се шегува и не се замислих много. Но на първият излет на заек (естествено заека,който си убих моето куче не го апортира)се сетих за малкият зевзек и направих номера ( даже бях взел и от един колега на убитият от него заек главата). Не го нахраних веднага след лова, ами чак след два часа и то с главите на зайците.На другия излед, неможех да повярвам, че това е моето куче.Един колега рани един заек и той на три крака продължи да бяга. Моят "вълк"го стигна и така го растресе, че му изхвърчаха карантиите.Колегата с който бях (той също знаеше за проблема на кучето), така се изхили, (кагато кучето го донеси и като по учебник застана до мен, че замалко не го разцелувах) погали кучето по главата и като на събрание обяви :Ами кажи по-рано че искаш главите бе да ти е...мамата, та на караш ние да влизаме в тръните да си вадим зайците.

Това не е шега, а самата истина.

Незнам ако му дадеш една, две глави(само,че оскубани), дали няма да се оправи.

Късмет, и не се шегувам за гореписаното.Желая ти успех.

И това със главите ще пробвам със сигурност,но този месец с нарядите доста ме ...... та ми е доста трудно от към време.Благодаря на всички които дадоха съвет :drinks: и наслука :ksshunter1fe:

• 2 months later...

МОя не искаше да апортира лисица, принудителен апорт на всичко - без проблем - от километри, но лисицата не ще да я вземе в уста. Принудително - цялото упражнение по апорт - разчленено поетапно, и то на място където кучето си мисли че е защитено - колибата му. Една седмица = ежедневно се изисква перфектно изпълнение,......после и през препядствие ......Сега Сър апортира хищници от всякакви положения, включително и от ограждение високо 1 метър http://www.facebook.com/photo.php?v=365537656862044&set=vb.100002174384547&type=2&theater

Edited by big
  • 4 months later...

Тази тема я бях забравил :( и ще напиша какво стана и как успях да се преборя. Още зимата успях да се преборя със ината му.Един ден ударих два зеленоглави патока и две бърнета и викам днес ще е мъчението и започнах със едно крило от фазан(нямаше цял :( )-няма проблеми ,бърнета - няма проблеми и така няколко пъти.Хвърлям му патока ............ стига до него помирисва и изчезва.......Пак от начало със заиграване и след 4541653486 опита УСПЕХ някакъв -пробва го със зъби.Викам си започваме и леко леко започна да ги лови с предни зъби за врата и ги влачи към мен и накрая се прежали явно (или му писна от мен :) ) и захапа веднъж и ........... това беше.След това без отказ всеки път отиваме на вода .... влиза вади няма ядове.Скоро започваме лова на пернато и чакаме зимата патоците да видим затвърдени ли са знанията.Наслука на всички колеги!

Поздравления за успеха ,само съблюдавай да го държиш в едно средно положение-не го напъвай много и многократно с апорта на патешко,за да не загуби интерес,а от време на време за поддържане на формата.Давай му и повече възможност за заиграване с патешки апорт!Успех !