Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

С кои породи кучета е забранено да се ловува във България ?

Recommended Posts

колеги кажете по закон със кои кучета е забранено да се ловува

забранено ли е да се ловува със дого аржентино ??????

Интересна тема...аз лично мисля,че е забранено ловът с хрътки,но не съм сигурен! А колкото за дого аржентино,породата се използва в България и не мисля,че има някакъв проблем!

Защо се интересуваш???

Забранен е ловът с хрътки и индивидуалният лов на заек с гонче. Това последното е голяма глупост, като със соколите ама така е в милиционерската ни татковина....

Не знам дали знаете, но забраната за лов по време на избори е въведена от Георги Димитров и си важи и до днес!" Да живее народната власт!"

Интересна тема...аз лично мисля,че е забранено ловът с хрътки,но не съм сигурен! А колкото за дого аржентино,породата се използва в България и не мисля,че има някакъв проблем!

Защо се интересуваш???

питам защото уважаван от мен горски служител е казал да ми кажат че ще имам че ако продължавам да водя на лов догото си щялсъм да бера големи ядове

питам защото уважаван от мен горски служител е казал да ми кажат че ще имам че ако продължавам да водя на лов догото си щялсъм да бера големи ядове

Абе я си го води и му тегли една майна на този горски .На слука. :icon_thumright:

ставало въпрос за някаква наредба №27 във която се казвало че дого аржентино ,амер. стафортшир ,мастив и други биле забранени за лов

:(

ставало въпрос за някаква наредба №27 във която се казвало че дого аржентино ,амер. стафортшир ,мастив и други биле забранени за лов

:(

Догото е в групата за всестранен лов а и е утвърдена порода за лов.На горския му кажи да управи другите работи и тогава дасе меси където немуе работата .Тя другата ние наред стигнал Догото да оправя.

колеги кажете по закон със кои кучета е забранено да се ловува

забранено ли е да се ловува със дого аржентино ??????

НАРЕДБА № 27 от 10.06.2004 г. за породните групи и изискванията, на които трябва да отговарят ловните кучета, условията за тяхното използване и редът за провеждане на изпитания с тях

Раздел I

Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. Породите кучета, които могат да се използват за лов в Република България, принадлежащи към съответните породни групи, посочени в приложение № 1, определени съгласно класификацията на Международната федерация по кинология (FCI);

2. Изискванията, на които трябва да отговарят кучетата, за да бъдат използвани при провеждане на различните видове лов в Република България;

3. Редът и начинът за провеждане на работни изпитания с ловните кучета.

Чл. 2. Ловуване се извършва с кучета, на които е издадено удостоверение за успешно положени работни изпитания при условията и реда на тази наредба.

Раздел II

Породи ловни кучета, които могат да се използват за лов в Република България

Чл. 3. За лов в Република България могат да се използват ловни кучета, определени по породни групи и породи, както следва:

1. Териери - само ловни териери;

2. Дакели;

3. Северни породи, европейски и азиатски шпицове и примитивни породи - само ловни лайки;

4. Гончета и кръвоследници;

5. Ловни кучета, работещи със стойка;

6. Ретривъри - кучета за откриване и донасяне на дивеч.

Чл. 4. Ловните кучета по чл. 3 могат да се използват за следните видове лов:

1. За лов на дребен дивеч;

2. За подземен лов;

3. За лов на едър дивеч.

Чл. 5. Породите ловни кучета, които могат да се използват за лов на дребен дивеч, са:

1. Островни (английски) породи, работещи със стойки;

2. Континентални породи, работещи със стойки;

3. Шпаньоли;

4. Ловни лайки;

5. Ловни териери;

6. Ретривъри;

7. Дакели.

Чл. 6. Породите ловни кучета, които могат да се използват за подземен лов, са:

1. Ловни териери;

2. Дакели.

Чл. 7. Породите ловни кучета, които могат да се използват за лов на едър дивеч, са:

1. Гончета;

2. Ловни лайки;

3. Ловни териери;

4. Континентални породи, работещи със стойки;

5. Шпаньоли;

6. Дакели;

7. Бараци;

8. Кръвоследници.

НАРЕДБА № 27 от 10.06.2004 г. за породните групи и изискванията, на които трябва да отговарят ловните кучета, условията за тяхното използване и редът за провеждане на изпитания с тях

Раздел I

Общи положения

1. Породите кучета, които могат да се използват за лов в Република България, принадлежащи към съответните породни групи, посочени в приложение № 1, определени съгласно класификацията на Международната федерация по кинология (FCI);

2. Изискванията, на които трябва да отговарят кучетата, за да бъдат използвани при провеждане на различните видове лов в Република България;

Чл. 2. Ловуване се извършва с кучета, на които е издадено удостоверение за успешно положени работни изпитания при условията и реда на тази наредба.

Раздел II

Чл. 3. За лов в Република България могат да се използват ловни кучета, определени по породни групи и породи, както следва:

2. Дакели;

3. Северни породи, европейски и азиатски шпицове и примитивни породи - само ловни лайки;

2. За подземен лов;

3. За лов на едър дивеч.

Чл. 5. Породите ловни кучета, които могат да се използват за лов на дребен дивеч, са:

3. Шпаньоли;

4. Ловни лайки;

5. Ловни териери;

6. Ретривъри;

7. Дакели.

1. Ловни териери;

2. Дакели.

Чл. 7. Породите ловни кучета, които могат да се използват за лов на едър дивеч, са:

1. Гончета;

2. Ловни лайки;

3. Ловни териери;

5. Шпаньоли;

6. Дакели;

7. Бараци;

8. Кръвоследници.

Голям смях...значи всички които притежаваме МЕЛЕЗИ също не трябва да ги използваме за лов!

Това са пълни глупости...

пс

Към създателя на темата: Приятелю,бъди сигурен че въпросния 'горски" просто търси причина да се заяде с теб и най вероятно всичко е на лична основа...препоръчай му,да си влезне в истинската роля,защото 90% от тези служители НИКАК не си вършат работата и да не си запълва времето с ГЛУПОСТИ!!!

От тази наредба излиза,че догото и мелезите не са за лов в България....80%,да не кажа и 90% от ловните кучета с който се ловува на едър дивеч,нямат право на това...А, ся де...

Edited by krasi_75-berta

Раздел I

Общи положения

2. Изискванията, на които трябва да отговарят кучетата, за да бъдат използвани при провеждане на различните видове лов в Република България; Боже мили!!!!! Поредната глупост..... ц-ц-ц-ц-ц накъде се запъти ловът в България?!!! :@

Раздел II

2. Дакели;

2. За подземен лов;

3. За лов на едър дивеч.

3. Шпаньоли;

4. Ловни лайки;

5. Ловни териери;

6. Ретривъри;

7. Дакели.

1. Ловни териери;

2. Дакели.

1. Гончета;

2. Ловни лайки;

3. Ловни териери;

5. Шпаньоли;

6. Дакели;

7. Бараци;

8. Кръвоследници.

Oххх, отдъхнах си като видях че с лайките може !

Честно казано не го очаквах.

Колега Ти вече имаш неприятности !

Но не от породата , а от Горския !

Колеги , няма ли как да се ловува с "Немска овчарка" добре обучена ?

Защо не ?

Организирай му ядове и ти! Разните му служителчета се изживяват като господари!! Първом поговори с него лично и директно му постави въпроса. Ако не разбере с добро карай по другия начин. Човек е и няма начин да няма начин. Ще го напиваш ли ще го пребиваш ли, се има колай. Някой хора се гледат да не е по лесниия начин!

От тази наредба излиза,че догото и мелезите не са за лов в България....80%,да не кажа и 90% от ловните кучета с който се ловува на едър дивеч,нямат право на това...А, ся де...

не само догото и мелезите а всички не родословни кучета защото след като няма родословие то не може да бъде зачислено към дадената порода абе законнотворците ни пак са се усрали що ли не се учудвам

А колко ли би трябвало да се допускат до лов,ако се спазва и правилото за полагане на изпит за ловна пригодност??Попитай така уважаваният от тебе горски,той сигурно има списък на положилите ловна пригодност кучета и сподели бройката тук с нас :D

Edited by val4ak

лайки ,вълкашини,дого и мелезите ловуват по подовен начин задържат дивеча така че нама причина да не ловуваш с тях

.............................................................................................

А ся де...от тая наредба още излиза,че според "класификатора" на писалите е,бараците трябва да бъдат отделени от гончетата,както и кръвоследниците впрочем.Хайде за кръвоследниците приложението е ясно,но бараците как са категоризирани?Що за ловни кучета са те?В стандарта на Догото кратко и ясно е записано под Употреба -"За едър лов".Що за недоглеждане и дискриминация е това?

.............................................................................................

А ся де...от тая наредба още излиза,че според "класификатора" на писалите е,бараците трябва да бъдат отделени от гончетата,както и кръвоследниците впрочем.Хайде за кръвоследниците приложението е ясно,но бараците как са категоризирани?Що за ловни кучета са те?В стандарта на Догото кратко и ясно е записано под Употреба -"За едър лов".Що за недоглеждане и дискриминация е това?

БАРАК може би точно там е вратичката защото единствено на тях не се изисква родословие и според моето тълкование законнотворците ни мислят БАРАКА за мелез но все пак аз не съм правист и моля наистина някои запознат със закона да се включи

и ако наистина барак значи мелез то моето дого е барак :cap: а нека докажат че догото ми не е барак /мелез/

баракът се води към гончетата

...........................................................................................

Според ФЦИ,да,баракът(Босненски барак например) е в една група с гончетата,но както е видно според наредбата,тези,които са е писали са отделили баракът от гончетата по някаква причина.Затова и попитах,що за ловно куче е баракът в България?

пп:Случайно или не първата порода в шеста група е.......Блъдхаунд......хехе

радо71,в България има хора занимаващи се с чистопородно отглеждане на кучета от все още международно непризнатата порода Български барак и тези кучета имат родословие.Тези кучета не са мелези а са старателно развъждани и селектирани.

Въпросът обаче е и във факта,че се дискриминират животни само по породни характеристики,но не и по ловна пригодност,както очевидно е правилно.И защо се допускат случай,като твоя,животни да бъдат "изключвани" от лов автоматично поради тяхната породна принадлежност,без оглед на ловните им качества,а се допускат до лов животни от породни групи,изрично упоменати във въпросната наредба,на общо основание без се следи за тяхната ловна пригодност?!

2013 чука на вратата,не е лошо да започнем да си разширяваме мирогледа малко по малко и да мислим извън шаблоните.

Edited by val4ak
  • 4 weeks later...

Колеги да се намеся и аз в темата.Малко късничко ама.......Тази наредба я писаха едни горски/ единият , от които/също е взел отношение по темата тука с едничката цел да си изградят развъдници за горепосочените в наредбата кучета.Забранявайки ни да ловуваме с нашите си кучета, пък дори и мелези, те искаха да ни задължат да отидем и да си купим от тяхните развъдници чистопородно куче от определена порода и с родословие издадено от тях.По късно сигурно щяха да измислят и наредба , която пък да ни задължава от кои точно породни линии да купуваме кучетата.Сиреч от тяхните линии само.Но това не стана.А практиката и естественния подбор показват с какви кучета да ловуваме и на какъв дивеч.За всеки лов и за всеки район в зависимост от терена и климатичните условия се използват различни кучета за лов на едър дивеч.

• 1 month later...

В много държави кучетата които се ползват за лов са родословни (минали екстериорна оценка )и изкарали изпити за пригодност.Тука сме нещо друго.

• 6 months later...

Абе Сетер, минали вятър! Нали гледам по чуждите ловни канали- такива мелези, че и майка им не може да си ги познае!Чистопородните са за изложба и състезания!За лов кой каквито си хареса!Това е!