Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
Kum4o-Vul4o

Да разнищим ниско бюджетните оптики!

Recommended Posts

Стига с тия Цайсове-майсове и Шминтири-минтири.

Дайте да разнищим евтините оптики.

Не всеки може да си позволи да отдели 3000 лв. в тия дни.

Нещо за Sutter,Vector,Visionking,Bushnel може би!!!!!!!!!

Кой каква ползва от колко време на какъв калибър,плюсове минуси????????????????

сега по въпроса каква да е оптиката и за какво ще се ползва

значи да е колкото може по малко първото число 3 поне

второто "по" да е поне 12 до14-16 с 30мм. тубус за да има хубаво проникване на светлина

отпред на е поне 50 най малко ако е 56 още по добре

да е с подсветка по възможност мил-дот ама може и да не е

с паралакс задължително

лещите да са мулти-коатед поне 95% светлопропускане

оптиката ще се ползва предимно за варда и издебване с Бар-2 калибъра е 308W

мерси

бюджета е 500лв. нема повече

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кумчо, желая ти успех, ама все ми е на ума, че с тези изисквания поне още 200-300 лв трябва да сложиш :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези не си ги споменал ама горе долу покрива твоите изисквания и критерий. Цена в БГ за нова 438.90 лева.

post-18187-0-65125200-1358850856_thumb.jpg

Оптика Leapers 4-16X56 Full Size A.O. Range Estimating Mil-Dot

Код SCP3-P416AOMDL
Модел LEAPERS 4-16x56
Увеличение/диаметър 4-16x56
Тегло 601 g
Дължина 356 mm
Скала RE RI

Редактирано от asti

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,адмирации за темата въпреки,че евтиното излиза скъпо-всяко правило си има изключение и целта на тази тема е да намерим именно тези изключения.Аз самия ползвам от една година ето тази оптика http://www.johngunshop.com/bg/%D0%90%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/701-KonusPro-M30-1.5-6%D0%A544/ .Пушката ми е Броунинг Бар2 кал.30-06 с бърз монтаж на Леополд,изгърмял съм 80 патрона и никакви проблеми до сега.Има и две години гаранция.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Топлата вода е отдавна измислена,така че няма какво да нищиш.Най-разумно е ако нямаш пари за хубава оптика караш без оптика.Ако ще се стреля на стрелбище за кеф тогава слагай оптика каквато си прецениш. П.П Китайските оптики които са на приблизително еднаква цена са с близки качества (твърде вероятно е да се ползват едни и същи компоненти само името се променя по поръчка на поръчителя)...Щях да пропусна да добавя,1:Относително добри оптики има в диапазона 1000/2000лв. 2:Монтажа е не по малко важен от оптиката!

Редактирано от goiko

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега купи си меопта или леуполд втора употреба. За 500 600 лева могат да се намерят. Смятам 4е е по добро решение от някое китайско менте .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами взех си "Вортекс" точно за 500лв.Попрочетох във руските сайтове за тях-добри са отзивите,като единствен недостатък наистина-бързо прави "лунички" ако не си във оста на оптиката/главата леко изместена наляво или надясно/.Увеличение 3,5-10 и обектив 50мм.Мисля че "Нико Стирлинг" имат подобна 2.5-10 но не съм сигурен дали е 50 или 56 обектива.Аз заложих на "Вортекс" и ще видим.Надявам се да съм бил полезен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега купи си меопта или леуполд втора употреба. За 500 600 лева могат да се намерят. Смятам 4е е по добро решение от някое китайско менте .

:hidden-23: ! Добър отговор! И все пак увеличение х 12,14 и 16 не е ли прекалено, на колко километра ще се стреля? За мен златната среда е максимум до х 6;7-увеличение което покрива всичко за лов. И за нещо над 8 кратно увеличение трябва да се мисли и за сериозна и скъпа марка оптика според мен.

Редактирано от toshho

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
благодаря за съветите колеги но моля за конкретни впечетления от даден модел който притежавате да споделите + и –<br />

Колега Кумчо Вълчо не ползвам нищо китайско, но има една тяхна фирма ако мога да намеря тяхна оптика бих ползвал "БОСМА" през 2009г ако не се лъжа техен бинокъл от 20долара спечели първенството в класация от доста световни ловни списания изпреварвайки цайс сваровски и всички други които ти хрумне. Като еквивалентните западни образци струваха над 1400долара.......в гугъл не излиза тази фирма, но ако чукнеш на гугъл хонг-конг името " BOSMA "ще видиш за какво иде реч

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега Кумчо Вълчо не ползвам нищо китайско, но има една тяхна фирма ако мога да намеря тяхна оптика бих ползвал "БОСМА" през 2009г ако не се лъжа техен бинокъл от 20долара спечели първенството в класация от доста световни ловни списания изпреварвайки цайс сваровски и всички други които ти хрумне. Като еквивалентните западни образци струваха над 1400долара.......в гугъл не излиза тази фирма, но ако чукнеш на гугъл хонг-конг името " BOSMA "ще видиш за какво иде реч
http://www.bosma.com.cn/en/lRifleScope.asp а за цената на бинокъла 240$ му е цената Редактирано от Мариян Недялков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично ползвам една испанска оптика - Петафлекс - 2.5-10 х50 с бърз монтаж на Леополд на Ремингтон 30-06 и засега оптиката се държи повече от добре ,много чист и светъл образ ,има подсветка и червена точка в средата на кръста ,за бързо премерване , газово напълнена ,не се изпотяват лещите ,същите са с покритие антирефлексно и разните му други неща.....и като цена беше някъде около 420лв. Колега със същата карабина си взе от същата марка оптика ,но 1-4х25 ,отново с червена точка и става перфектно за бързомер на гонка ....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди бях с барска сега съм с леуполд . Каквото и да си говорим съвсем друго е като погледнеш през по висок клас оптика.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди бях с барска сега съм с леуполд . Каквото и да си говорим съвсем друго е като погледнеш през по висок клас оптика.

несъмнено е така колега :drinks:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема при ниския клас оптики не е само издръжливостта. Можеш да попаднеш и на образец, който държи и на доста сериозни калибри.

По-скоро девиацията, паралакса, качеството на лещите, подсветката и сглобката са слабото място.

Знаете как се вижда през хубава оптика и как през нискобюджетна. Особенно при сумрак.

Също така знаете как повечето си променят СТП във вертикала при различна кратност на увеличението на вариатора.

А и качеството е много пременлива величина при различни серии на един и същи модел в ниския клас.

За гонка - може да се измисли нещо бюджетно, което да върши компромисно работа, но за далечен изстрел или варда си трябва качествена оптика.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Проблема при ниския клас оптики не е само издръжливостта. Можеш да попаднеш и на образец, който държи и на доста сериозни калибри.

По-скоро девиацията, паралакса, качеството на лещите, подсветката и сглобката са слабото място.

Знаете как се вижда през хубава оптика и как през нискобюджетна. Особенно при сумрак.

Също така знаете как повечето си променят СТП във вертикала при различна кратност на увеличението на вариатора.

А и качеството е много пременлива величина при различни серии на един и същи модел в ниския клас.

За гонка - може да се измисли нещо бюджетно, което да върши компромисно работа, но за далечен изстрел или варда си трябва качествена оптика.

Това за промяната по вертикала не е ли от фокалната равнина.При най ниският клас дилемата е кога ще се срине, а в повечето случай става точно когато си на лов и то точно когато ти е излязал дивеча.Неприятно!

Имал сам Hawke 1,5-6х44 - 560лв.и бях мн.доволен, сложих Нико Стърлинг 1,5-6х42 за 300лв. Хавкето беше с по чист образ и мн.дивеч падна с него.И при двете оптики не съм ги жалил и пазил издържаха при мен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.bosma.com.cn/en/lRifleScope.asp а за цената на бинокъла 240$ му е цената

колега никъде не се вижда цена, как измисли че е 240долара... като ще изнамеря публикация точно в български издания че беше 20долара, ако китайците са се усетили че правят нещо ценно е друг въпрос на този сайт влизам отдавна но цени няма, дай инфо как калкулира тези долари или как направи запитване може и на лични

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям казаното от теб и едно допълнение, абе, ако случайно,колегите са забравили старите теми в този форум де...цената на оптиката се определя от цената на стъклата и по точно времето за шлайфане на стъклата..на качествените е 2-5 седмици ( на телескопите е до 6 месеца)Другите материали са същите. Не напразно, някой от стари оптики "виждат" по добре от по нови скъпи модели.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм на мнение че е най добре да си купиш оптика втора употреба, чиято цена като нова надхвърля 1000 лв. Така хем ще имаш нещо качествено, хем винаги след това можеш да го продадеш за парите които си броил за него.

Това го казвам от опит, защото в началото започнах и аз с ниско бюджетни оптики, смених около 7-8 такива на различни мои карабини, докато не ми писна и минах то горе посочения вариант. Едно на ръка че съм давал пари на вятъра, а и второ не по малко важно, сума ти и дивеч съм изтървал.

Сега съм рахат, със Шмид & Бендер (втора употреба) и бързомер кобра. И двата уреда сам ги качвал поне 10-тина пъти, и боя им изобщо не се е променил.

Но все пак, няма нищо лошо и да експериментираш, защото паричките са си твои.

Поздрав

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
колега никъде не се вижда цена, как измисли че е 240долара... като ще изнамеря публикация точно в български издания че беше 20долара, ако китайците са се усетили че правят нещо ценно е друг въпрос на този сайт влизам отдавна но цени няма, дай инфо как калкулира тези долари или как направи запитване може и на лични
цената я калкулирах с помоща на http://www.seaben.com/

п.п. още не сме колеги

Редактирано от Мариян Недялков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
цената я калкулирах с помоща на http://www.seaben.com/ (има и оптики)

п.п. още не сме колеги

извинявам се за двата поста интернета е на ментел

Редактирано от Мариян Недялков

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове