Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

страх от изстрел

Recommended Posts

Колеги реших да да побликувам тема та дано сам полезен на някой, както вие бяхте полезни на мен.Тъка имам курцхаарт на 7 месеца вече ,от два месеца го взех и вече 5 е с мен още от самото начало започнах да му грамвам по някога естествено от далече и така до преди 2-3 седмици изненадващо започна да се стряска по време на изстрел връщаше се при мен по вартисе оклиман видях се в чудо и така колегите тук се одзоваха с различни съвети на което благодаря сърдечно много и така започнах по време на хране не да тропам постепено с едно шише и последствие с тенеке така около седмица след тва почнах да гармя с 1 гармяло с капси преди ядене а в последствие по време на ядене и тъка около 2 седмици тренирах ме си апорт разни команди и като се оделечи грамна с капси така няколко дни заведох го в една месност с транаци и много соики свраки и темподобни като ги види и ги гони почнах да гармя и с пушката и на втория излед нему правеше впечатление .Пак благодаря на всички които ми помогнаха и се надявам да сам полезен и аз поздрави

• 4 weeks later...

Според мен страха от изстрел си е вроден или го има или не, това да му гърмя няколко месеца и да му тропам не го разбирам. С моето процедирах така, в стечение на обстоятелствата се получи така, че когато за първи път излезе на вънка на 40 дневна възраст бяхме на един ловен събор в Плевен, Колите бяха на около 300 м. от стрелбището, като започнаха да стрелят взех кученцето и тръгнахме към стрелците да видя ще го бъде ли или не. През целия път стреляха по паничките, когато бяхме до трибуната, дори отиде в краката на едното момче, което стреляше.

Така че направо го хвърляй в боя и то само ще реши какво да бъде

Според мен страха от изстрел си е вроден или го има или не, това да му гърмя няколко месеца и да му тропам не го разбирам. С моето процедирах така, в стечение на обстоятелствата се получи така, че когато за първи път излезе на вънка на 40 дневна възраст бяхме на един ловен събор в Плевен, Колите бяха на около 300 м. от стрелбището, като започнаха да стрелят взех кученцето и тръгнахме към стрелците да видя ще го бъде ли или не. През целия път стреляха по паничките, когато бяхме до трибуната, дори отиде в краката на едното момче, което стреляше.

Аха, да, така се и учи да плува, хвърляш го във водата и то само ще заплува към брега... и е много вероятно повече да не влезе. Недейте с рогата напред

за плуването е друго, научих я да плува като първо аз влезнах в реката и тя ме последва и сега е като моторница ;)

Колега, подобно мислене имат и ловците с които ловувам. Те искат "да им се падне" куче, което едва ли не след 7-8 месеца прекарани на сиджир, с пускането в гората да отидат и да им докарат най-голямото прасе точно пред пушката. Неща като разходки и обучение на кучето са напълно излишни и ненужни. На всички тези неща кучето трябва да е родено научено. Иначе - "Маани го, това не е куче"...

Имаше едно младо куче на един колега. Пускахме го в гората заедно с едно по-голямо куче което гони добре и ако имаше дивеч гонеше страхотно. Почна се лова, и при стрелбата при първите гонки кучето явно се бе уплашило много и "се пресече" - в смисъл - след първите изстрели на гоначите хуква към джиповете. А беше много обещаващо куче, но никой не беше работил с него и ето резултата.

Моето куче като го взех, беше доста наплашено - и от човек и малко от изстрел. Предния собственик явно доста го е бил. Но като усети по-гальовно отношение, съпроводено с доста гърмежи покрай него и успокояване след всеки изстрел.... нещата сега са други.

На мен, не ми се падна аз си го избрах да е каквото трябва кученцето, това е майката :

, а това бащата :
, роди се с много заложби и в последствие се доразвиха. И на обучение беше и на какво ли не, с трици маймуни не се ловят

Относно това как живее, повярвай ми много хора получават много по-малко грижи отколкото моето куче ;)

Edited by chakala

Чакай малко колега, не съм казал, че не си гледаш кучето - не си прави такива изводи.

Казвам само, че заложбите са едно - развитието им е съвсем друго. И деца се раждат със заложби, но те не се развиват от самосебе си, а се полагат огромни усилия за развитието на тези заложби.

Чакай малко колега, не съм казал, че не си гледаш кучето - не си прави такива изводи.Казвам само, че заложбите са едно - развитието им е съвсем друго. И деца се раждат със заложби, но те не се развиват от самосебе си, а се полагат огромни усилия за развитието на тези заложби.

Така е , тук две мнения няма !

• 2 weeks later...

Колеги - страхът от изстрел е признак за слаба нервна система - ама на най-долния недопустим праг. Такива кучета не се допускат до разплод, защото това е генетично заложено и рецесивния ген се предава на поколенията - 50% (чрез единия родител). следващото поколение може да не го е страх от изстрел, но то носи гена в себе си. При следващо развъждане, ако се срещнат гените с такива, на другото куче и те са пак такива - рецисивни (страх от изстрел) , полученото кучило ще е със слаба нервна система - негодни за лов. ТАКИВА КУЧЕТА СА САМО ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

съгласен съм с теб колега чудно ми е че до 5 месеца нямаше никакъв страх появи се след 5 месец сега в момента се връща при мен след всеки изстрел независимо къде е

• 2 weeks later...

Колеги - страхът от изстрел е признак за слаба нервна система - ама на най-долния недопустим праг. Такива кучета не се допускат до разплод, защото това е генетично заложено и рецесивния ген се предава на поколенията - 50% (чрез единия родител). следващото поколение може да не го е страх от изстрел, но то носи гена в себе си. При следващо развъждане, ако се срещнат гените с такива, на другото куче и те са пак такива - рецисивни (страх от изстрел) , полученото кучило ще е със слаба нервна система - негодни за лов. ТАКИВА КУЧЕТА СА САМО ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ

А защо кучета от родители не само с доказан произход,но и работни качества се плашат от изстрели?

Тук изглежда гените не са рашаващи,а друго...

А защо кучета от родители не само с доказан произход,но и работни качества се плашат от изстрели?

Смятам, че е въпрос на гени.........и трябва да се ограничава от разплод..........слабата нервна ние смятаме за рецесивен ген и сигурно назад в поколенията има предци с такава.....Светът е толкова шарен и красив за щото природата е непредвидима......иначе щяхме да сме само глупаци или Айнщайновци, но в генетиката има доказани постулати , което обяснява много неща и ни дава възможност да предотвратяваме до голяма степен нежелани от нас неща.

И най-обещаващото ловно куче може да бъде провалено от собственика си по най мизерния възможен начин.Затова,клубове,че и цели държави са въвели що годе стандартни методи за обучение на дадена порода,които методи що годе прилично точно отсяват животните.Целта е колкото се може повече животни,поставени в еднакви условия да реагират еднакво и близо до изискванията за ловна пригодност и водене за породата и колкото по тесни са тези стандарти толкова по точно може да се определи кой дефект е генетично унаследен и кой вторично придобит,както и генетични дефекти "прикрити" до известна степен чрез обучение.

И най-обещаващото ловно куче може да бъде провалено от собственика си по най мизерния възможен начин.Затова,клубове,че и цели държави са въвели що годе стандартни методи за обучение на дадена порода,които методи що годе прилично точно отсяват животните.Целта е колкото се може повече животни,поставени в еднакви условия да реагират еднакво и близо до изискванията за ловна пригодност и водене за породата и колкото по тесни са тези стандарти толкова по точно може да се определи кой дефект е генетично унаследен и кой вторично придобит,както и генетични дефекти "прикрити" до известна степен чрез обучение.

И не само ловно,макар темата да е за него...Заради неудовлетворени "амбиции" или незнание,човек е способен да провали кучето си,а то реагира по-възможно най- добрият начин.И за това гените не са водещи, а емоциите и съпътстващият ги стрес,на който то е подложено.

Тук няма как напълно да се съглася,защото говориме все пак за отвърдени ловни породи развъждани целенасочено а не просто за какви да е кучета,които някой има амбицията да превърне в ловни.Или с други думи,вече има едно очакване в резултат на правилно развъждане,такива аномалий да липсват и целият пакет от вродени ловни качества,които са необходими да бъде на лице и ловецът трябва само да ги доразвие и да накара кучето чрез тях да работи в негова полза.И всеобщо е мнението,че когато пакетът от качества е налице,дори и не толкова опитен ловец и водач може да се справи с обучението на дадено куче по отношение на най-общите и основни нормативи,но за това трябва солидна генетична основа.Едно куче предполагам може да се накара да толерира изстрели от близко или далечно разстояние,но никой не може да даде гаранция за в бъдеще,че това няма да изиграе лоша шега по време на лов.

От 2002 год.се занимавам с обучение на птичари.Започнох с дратхаар и курцхаари.За вторите мога да кажа, че почти всяко второ куче е реагирало негативно на изстрел.Кое бяга на края на полето, кое под колата или се отделя на 20-30 метра от мен и пази дистанция!? Трудно ми е да си мисля, че порода създадена за лов трябва генетично да пренебрегва изстрел!

Така както учиме на апорт и вода, така трябва да учиме кучетата да пренебрегват изстрели. А те в последствие винаги се радват на изстрел и започват по-бързо и упорито да претърсват, но трябва да свързват изстрела с нещо хубаво. И когато подхранвам малки кутрета заедно винаги подхвърлям по пиратка.Няколко от кучилото се стряскат, но след като останалите

хрупат гранули и те "поемат". С това кутретата свързват изстрела с храната, а пък гладът е по силен и от трифазния ток!

От 2002 год.се занимавам с обучение на птичари.Започнох с дратхаар и курцхаари.За вторите мога да кажа, че почти всяко второ куче е реагирало негативно на изстрел.Кое бяга на края на полето, кое под колата или се отделя на 20-30 метра от мен и пази дистанция!? Трудно ми е да си мисля, че порода създадена за лов трябва генетично да пренебрегва изстрел!

Така както учиме на апорт и вода, така трябва да учиме кучетата да пренебрегват изстрели. А те в последствие винаги се радват на изстрел и започват по-бързо и упорито да претърсват, но трябва да свързват изстрела с нещо хубаво. И когато подхранвам малки кутрета заедно винаги подхвърлям по пиратка.Няколко от кучилото се стряскат, но след като останалите

хрупат гранули и те "поемат". С това кутретата свързват изстрела с храната, а пък гладът е по силен и от трифазния ток!

Не става въпрос за тотално пренебрегване,така или иначе някаква реакция ще има,стига тя да не е страх.Доколкото съм запознат,особенно при немските породи за това нещо много се държи.

• 4 months later...

Здравейте колеги.Искам да споделя моя личен опит с куче наплашено от изстрел-както каза Чакала-хвърлено направо в боя.
Кучето- кръстоска м/у пегая и лудогорец.Ходихме почти всеки ден в гората, прогони към петия месец, абе с една дума- обещаващо...но...не му бях гърмял...И проблема се видя на откриването на сезона, когато беше на 8-9 месеца- навира се в първия храст и не може за нищо на света да го изкараш оттам.Наложи се да се прибирам пеш от лова , за да му оставя диря щото направо се дяна вдън земя.Старите колеги веднага-да махаш това куче- няма да се оправи...Е точно тия техни думи ме амбицираха.На следващия ден я изведох сама и хвърлих надалеч една пиратка.Резултата- два часа търсене по храстите.Започнах по отдалеч.Взех си две седмици отпуска и се почна:бях я забелязал че като види повода полудява от радост- направо пощурява-знае че ще ходи в гората.Пиратка за ъгала-показвам повода.Реакцията и в началото беше неориентирана- хем я е страх от гърмежа, хем вижда повода и се радва.Така три-четири дни, докато почна да реагира малко по спокойно.След това- пиратка-показвам повода-гранула за награда, че не се е свряла в колибата си.След около седмица почнах да я изкарвам на разходки само след като съм гръмнал няколко пиратки.Кучето не е глупаво животно- стига да знаеш как да подходиш с него.Почна да свързва гърменето с разходките и гранулите .После почнахме гърмежи отдалеч в гората.Отначало леко притреперваше , идваше до мен , но го нямаше това навиране по храсталаците и двучасовото увещаване и мамене да се покаже.Така точно за две седмици вече не и правеше впечатление дали се гърми около нея.Заведох я пак на лов- колегите викат: пак ти се ходи пеш :) Като гонач от време на време стрелях по някой и друг патрон- никаква реакция.Бяхме се събрали за обяд- един колега така си е научил кучето- като гръмне и то идва.Видях го че се кани да стреля, мръднах малко встрани- кучката ми я държа на повод-след неговата стрелба я нахъсвах , а не с ласки.Останах очуден от резултата- щеше да ми откъсне ръката от дърпане в посоката на изстрела. Сега е вече на две години и половина- всичко лошо с гърмежите е далеч в миналото.Като се забави вдигам пушката, стрелям и до 20 минути е в краката ми.
Така че, всичко е в подхода към животното, има някой по- темпераментни, някой по- флегматични като характер и реагират различно към дадена ситуация.Но с упорсто- става.
Дано съм бил полезен на колегите.Наслука!

В събота след първия изстрел показа леки признаци на страх малко милване иуж всичко мина добре докато не стигнахме до един слънчоглед . На края на който колега гръмна като хукна в слънчогледа след много увещания се върна след 100 метра всичко се повтори и повече не можах да открия кучето . Намерих я в неделя вързах я с едно 10 м въже след всеки изстрел следваше такова дърпане не е истина към края счупих крилото на 1 пъдпъдък като и го подхвърля почти не реагира понавдигне главатаи като шавне малко и ляга. Как ще я караме нататък направо не проумявам и дали изобщо има някъкъв шанс да се оправи ще продължим още малко с въжето и ако няма подобрение ще иима раздяла

• 2 weeks later...

В събота след първия изстрел показа леки признаци на страх малко милване иуж всичко мина добре докато не стигнахме до един слънчоглед . На края на който колега гръмна като хукна в слънчогледа след много увещания се върна след 100 метра всичко се повтори и повече не можах да открия кучето . Намерих я в неделя вързах я с едно 10 м въже след всеки изстрел следваше такова дърпане не е истина към края счупих крилото на 1 пъдпъдък като и го подхвърля почти не реагира понавдигне главатаи като шавне малко и ляга. Как ще я караме нататък направо не проумявам и дали изобщо има някъкъв шанс да се оправи ще продължим още малко с въжето и ако няма подобрение ще иима раздяла

Ами няма да стане с въжето... Колегата отгоре ти го е написал как се е преборил, с много ласки, търпение, постоянство и последователност, не да я вържеш до изстрелите и да чакаш да се оправи. Сами не се решават проблемите, колкото и да ни се иска на всички. И как да реагира на крилото, като си я наплашил до смърт, само до крило и е било... То сигурно са били и караници, дърпания на въжето, може и бой, че видиш ли, кучето е виновно, че не се е научило само... дано не е прекалено късно вече при теб. Някъде бях чел, всеки има такова куче, каквото заслужава, факт.

Колега Димов кучето не съм го удрял на шега дори и не му хвърлям крило а жив пъдпъдък . Ще продължим с въжето понеже след изстрела драсва и изчезва а като не е при мен няма кой да успокоявам . Ако беше преди 10 г щях да му прочистя междуушното пространство още на откриването сега му давам 3 седмици ако няма подобрени съм му уредил собственник който не е ловец .Иначе кучето търси правело е вече няколко пъти стоики на яребици влиза във водоеми безотказно но на изстрел не бях го учил понеже досега не бях имал такъв проблем с предишните си кучета следващото куче ще започнемм п ърво с изстрелите . Ако кучето не се оправи ми е ясно че грешката ще бъде изцяло моя тъи й че по спокойно и НАСЛУКА

Колега Димов кучето не съм го удрял на шега дори и не му хвърлям крило а жив пъдпъдък . Ще продължим с въжето понеже след изстрела драсва и изчезва а като не е при мен няма кой да успокоявам . Ако беше преди 10 г щях да му прочистя междуушното пространство още на откриването сега му давам 3 седмици ако няма подобрени съм му уредил собственник който не е ловец .Иначе кучето търси правело е вече няколко пъти стоики на яребици влиза във водоеми безотказно но на изстрел не бях го учил понеже досега не бях имал такъв проблем с предишните си кучета следващото куче ще започнемм п ърво с изстрелите . Ако кучето не се оправи ми е ясно че грешката ще бъде изцяло моя тъи й че по спокойно и НАСЛУКА

Колега пробвай когато играеш с кучето без въже и когато се е най много унесло в играта някои да гръмне далеч от вас след истрела не реагирай а продължи да го закачаш. При мен винаги работи но още от първия месец почвам да се занимавам със страхът от истрел. Но понякога изка много нерви и търпение . Наслука и дано решиш проблема.

Ами няма да стане така, според мен, не се надявай. Трябва да започне да му се гърми отдалеч, докато ти го занимаваш, галиш и успокояваш. Ако се стряска много, още по-далеч, ако става по-добре, приближаваш и пак същото. Търпеливо, без да му настояваш много, без никакви нерви, защото то усеща. После като посвикне и свърже изстрела с дивеча, ще му мине, ако не е вече късно и се стигне въобще до там. Така да го вържеш до изстрелите и да видиш дали няма да претръпне, няма да стане според мен. И заек да му беше показал, нямаше да реагира, щом е било толкова наплашено.

Извинявай за резкия ми тон, нямах такива намерения като започнах да пиша, не знам защо така се е получило. Наслука и на теб

Би трябвало да се започне от по далече.В момента кучето е доста наплашено и мисля че дори извеждането на лов ще е с негативен резултат.Според мен с кучето трябва да се подходи по следния начин:

1 . Една седмица поне сериозни занимания с апортировка и идване при водача ,но не повече от 10 -15 пъти на занятие,както и да се наблегне на контакта с кучето(по мек тон,не строга интонация и повече заиграване.)

2.След първата седмица занимания първоначално да се възпроизвеждат изстрели на не по малко от 80-100 м. разстояние като кучето се държи на дълъг повод и след всяко побягване или стрес да се успокоява с мек тон и лакомство.Изстрелите да се възпроизвеждат най много 2- 3 първия път и на всеки изминали 2 дни да се увеличават с по един повече.

4.След като се прибере от занятие на кучето да се даде храна и по време на хранене да се произведат поне два далечни изстрела(на около 40 -50 м.

3.Чак след втората седмица изстрелите да започнат да се произвеждат на по- близки разстояния като се мени постоянно мястото и времето на самото занятие,както и вида на гърмежите(пиратки или оръжие)

5.Постоянно да се наблюдава поведението на кучето и при много силен стрес да се прекрати занятието поне за два часа минимум.

По време на занятията кучето е желателно да не е хранено поне 12 часа,но задължително да има съд с вода.

Смятам ,че съвета ми ще сработи стига колегата да не прояви прибързаност и нервно напрежение което кучето ще усети и ще отреагира в отрицателна посока.Просто трябва търпение и балансиране на поведенията и на водача и на кучето.Успех!!!

Колега, пробвай да накараш кучето да свързва изстрела с нещо хубаво: започни, например, когато е в къщи, вързано или в бокса, когато отиващ към него да храниш или да си играете, преди да те е видяло да възпроизведеш изстерел. Веднага след това се появяваш и започваш кратка игра, след което следва папане. При това наблюдавай поведението на кучето и сам ще разбереш кога да го пуснеш на разходка и да му пуснеш няколко изсрела по време на игра, не един след друг, разбира се. След всеки изстрел се прави, че нищо не е станало, а ако кучето дойде при тебе, погали го "меду другото" и пак го прати да си играе. Моят дратхаар показваще лека нестабилност при изстрел, което ме наведе на мисълта, че проблемът може да се обостри и аз започнах с тези тренировки. Кучето беше на около 3 месеца. На откриването беше на 6 месеца и не мръдна, макар че имаше колеги, дето със стожерите гърмяха като с калашников. За тренировките е добре, а и е рентабилно да ползваш газов пистолет, поне аз ползвах такъв и за три месеца опуках около 150 патрона.Наслука!