Jump to content

Конденз по лещите на оптиката

Recommended Posts

Здравеите колеги , ето го и следния проблем .Кaквато и оптика да съм ползвам до се сега / в момента никон монарх/ имам проблем с изпотяването на лещите особено при дъжд или по студено време с дъжд и сняг. Сега да изпреваря някои манекени ще кажа че и ползвах капачки ама ефекта същия ,като отворя капачката и след секунди лещата е изпотена / може би от разликата в температурата. Същото се получава и от слизане от джипа на първата минута и е мъгла. Ок , да кажем да отварям капачките когато видя дивеча ама неиси , вече го няма и няма кво да целя тес няма време . Купих си и прозрачни капачки с ластик ама същото изпотяват се и те или се повтаряше филма като сваля и след малко мъгла. Колега със скъпа оптика сваровски z6i го има също този проблем и се чудя дали един авто спреи за изпотяване на стъкла няма да реши проблема,,,,, предложете решение ,марка спреи или някоя хитринка..... поздрави

Edited by ванко2

И на мен ми се случвало.

Оптиката далече от тялото и топлите и мокри дрехи и няма да има тоя проблем!

При слизане от топлия автомобил също,първата 1 минута се изпотяват от вън и после се темперират и се оправя.

За съжаление като вали силно нищо не можеш да направиш.Сваляш оптиката в джоба и караш на механични.

Имаш проблем ако се изпоти от вътре!Щом е от вън не е грижа.

Edited by lovecbg

Всички оптики се изпотяват, когато стъклата им са студени и наоколо срещнат влажен въздух. Обикновено това става при влизане от по-студено на по-топло и влажно място. Ако си се опитал да издухаш снежинки от стъклата, дъхът ти образува мъгла по стъклото, която замръзва и трябва да се избърше с меко парцалче. За да се избегне този ефект, оптиката е добре да се темперира - да престои 1 час на мястото, където ще се използва, за да се изравни температурата на стъклото с околната. Тогава единствено снегът и дъждът ще пречат, но друго спасение няма. Впрочем, при ползването на бързомер с червена точка проблемът е далеч по-малък. Стъклата пак се изпотяват, но точката се вижда и прицелването е по-лесно.

Edited by JOR8

Има едни спрейове по бензиностанциите против изпотяване на стъкла, аз ползвам такъв за стъклото на каската и се чудя дали няма да стане и за оптика.

Жоре то за бъромера ясно ама сега пак да сменяме компилации ,,,,,, а за парцалчето то влиза в комплекта с оптиката и се носи в джоба ама 15-20 мин и ефекта е нулев и пак бърсане и прасетата си минават ли минават не ми се и говори ,,,, идеята бе именно за някои спреи за авто стъкла , някои ако е ползвал на автомобила или е доволен или с нещо е решил проблема. И проблема не е толкова като вали сняг и е студено, а когато е студено ,влажно и вали или роси дъжд, тогава положението е трагично а ако си гонач ,ужас е ,

Жоре то за бъромера ясно ама сега пак да сменяме компилации ,,,,,, а за парцалчето то влиза в комплекта с оптиката и се носи в джоба ама 15-20 мин и ефекта е нулев и пак бърсане и прасетата си минават ли минават не ми се и говори ,,,, идеята бе именно за някои спреи за авто стъкла , някои ако е ползвал на автомобила или е доволен или с нещо е решил проблема. И проблема не е толкова като вали сняг и е студено, а когато е студено ,влажно и вали или роси дъжд, тогава положението е трагично а ако си гонач ,ужас е ,

Нали не говориш сериозно за спрейовете върху стъклото на оптиката? На качествените оптики покритието на стъклата е такова, че отблъсква водата, като я превръща в едри капки (като Lotutec при Цайс) А си я пръснал, а си я прецакал безвъзвратно.

Между другото, като гонач с оптика върху пушката ли драпаш по баира?

Нали не говориш сериозно за спрейовете върху стъклото на оптиката? На качествените оптики покритието на стъклата е такова, че отблъсква водата, като я превръща в едри капки (като Lotutec при Цайс) А си я пръснал, а си я прецакал безвъзвратно.

Между другото, като гонач с оптика върху пушката ли драпаш по баира?

Мое със сапунче за противогаз.

Колега, като се намокри парцалчето което върви с оптиката нямаш ли тоалетна хартия......попива бързо!!!!!

Затова не с джипа направо на позиция,а ходене,изкачване и т.н.докато ти се изпотиш,а стъклата се темперират.Хем и природа ще видиш наяве.

Имотиконите нещо ми ги няма!

Затова не с джипа направо на позиция,а ходене,изкачване и т.н.докато ти се изпотиш,а стъклата се темперират.Хем и природа ще видиш наяве.

Имотиконите нещо ми ги няма!

Запотили са ти се очилата,та затова. Edited by drake

Това с хартията да не съм го чул повече, драска лещите.

Колега, май не разбра иронията ми в отговора......... :lol::lol::lol::lol: !!!Ама не си виновен................................!!!!!

Това с хартията да не съм го чул повече, драска лещите.

Ми ще се ползва емека :hihi: Майтапа на страна ама тия лещи да не са от пластмаса? Как така ще се надраскат?

Някъде продава ли се комплект за почистване на лещите?

Като влизам в оръжейните магазини, все се оглеждам за нещо подобно, и все не виждам.

post-23059-0-77063000-1359878785.jpg

Не съм гледал, но би трябвало в по-добрите оптики да има нещо което да свърши работа.

В по-големите магазини за продажба на очила се предлагат кърпи за почистване на диоптрични стъкла. Стават и за стклата на ловните оптики и биноклите. По-горе колегата се чудеше как така хартията ще драска лещите. Ами така - не само стъклото, а и емулсията, която го покрива и защитава от изпотяване.

В някои кутии с обувки има,, силикагел"(едни малки пакетчета). Събираш 2-3 и слагаш в калъфа на оптиката.Когато е навлажнен се суши на топло.

За съжаление няма средство за пряко противодействие на този неприятен ефект - изпотяването на оптиката. То се получава, когато влагата от човешкия дъх кондензира върху студеното стъкло. Същото се получава и когато стрелецът е загрял и запотен от физическото усилие до заемане на стрелковата позиция. Тогава влагата, изпаряваща се от тялото и дрехите образува вредния конденз. Оттук произтича и най-ефективния прийом за противодействие - оптиката трябва да се дъжи далеч от топлия дъх на стрелеца, позицията да се заема /ако е възможно разбира се/ с по-малко физическо усилие с цел да се избегне изпотяването на тялото и прикладването да се извършва след предварително поемане на дъх, който да не се изпуска до осъществяването на изстрела.

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

Някъде продава ли се комплект за почистване на лещите?

Като влизам в оръжейните магазини, все се оглеждам за нещо подобно, и все не виждам.

Ето от тука http://www.johngunshop.com/index.php си купих това

post-13544-0-28524400-1359909318_thumb.jpg

Върши чудесна работа, ползвам го и за обектива на фотото.

На ванко2 предлагам да опита с гумен маншон на окуляра

post-13544-0-78610200-1359909682_thumb.jpg

Аз лично спазвам правилата предписани от олдхънтър.

Наслука!

Ето от тука http://www.johngunshop.com/index.php си купих това

attachicon.gifPICT8567.JPG

Върши чудесна работа, ползвам го и за обектива на фотото.

На ванко2 предлагам да опита с гумен маншон на окуляра

attachicon.gifPICT8568.JPG

Аз лично спазвам правилата предписани от олдхънтър.

Наслука!

а предната леща???????????/ Жоре с оптика ходя и като съм гонач по простата причина че на карабината заводски нямам мерни прибори а не ми се сменя ту бързомер ту оптика

Колега,пълно щастие няма за съжаление.И аз имам същият проблем, но със очилата/старческо далекогледство/ и за това съм с бързомер- мисля че е добър докъм 200м.

• 1 month later...

Бу6нел ,,елит,, сериятa имат покритие на ле6тите ,,Реин гард,,против изпотяване.До колко е ефективно трябва някои които има такава да сподели.