Jump to content

Как се купува пушка втора ръка от частно лице?

Recommended Posts

Колеги, интересува ме редът по който се купува пушка втора ръка от частно лице? Има ли някакви тънкости, нещо различно?

Благодаря предварително...

същото като от магазин само плащаш допълнително 10 лв. за техническа изправност на оръжието

Подаваш заявление в КОС по местоживеене за закупуване на ловно оръжие. Продавача подава заяваление в неговия КОС за продажба. Когато ти издадът Разрешението за закупуване, а на него за продажба, отивате първо в КОС, където е регистриран продавача и на него му го отписват.След това с пушката минаваш преглед при оръжеиник (почти всички оръжейни магазини предлагат тази услауга на цена под 10 лв) и след това с документа който са ти издали от другия КОС и документа за преглед на оръжието отиваш в КОС по местоживеене заедно с оръжието за да му сверят номерата.Вписват го в твойто разрешително и готово. Мисля , че не съм пропуснал нищо в процедурата.

Подаваш заявление в КОС по местоживеене за закупуване на ловно оръжие. Продавача подава заяваление в неговия КОС за продажба. Когато ти издадът Разрешението за закупуване, а на него за продажба, отивате първо в КОС, където е регистриран продавача и на него му го отписват.След това с пушката минаваш преглед при оръжеиник (почти всички оръжейни магазини предлагат тази услауга на цена под 10 лв) и след това с документа който са ти издали от другия КОС и документа за преглед на оръжието отиваш в КОС по местоживеене заедно с оръжието за да му сверят номерата.Вписват го в твойто разрешително и готово. Мисля , че не съм пропуснал нищо в процедурата.

Благодаря много! Изясни ми се...

Заявлението се подапа по постоянен адрес, а не по местоживеене . Като ти издатат разрешение за придобивана, то тогава продавача подава неговото, защото в него споменава номера на твоето разрешение .

Заявлението се подава по постоянен адрес, а не по местоживеене . Като ти издатат разрешение за придобивана, то тогава продавача подава неговото, защото в него споменава номера на твоето разрешение .

Извинявам се за грешката, но тъй като при мен тези даве неща са равнозначни съм допуснал неточност.

• 5 months later...

Продавача не подава никакво заявление, а води купувача който си е извадил заявление за закупуване, при неговата служба КОС където се води пушката и му я записват.

Продавача не подава никакво заявление, а води купувача който си е извадил заявление за закупуване, при неговата служба КОС където се води пушката и му я записват.

Щом казваш .., м/у другото, със заявлението не може да си купиш нищо ..., поне в тоя случай ..

Edited by ДБД

Продавача подава уведомление на кое лице е продал конкретната пушка/ марка, вид, калибър и номер на оръжието/ .Пишат се трите имена, ЕГН-нето на куповача и и от каде е.Вписва се и номера на разрешението за закупуване и датата на издаване.

Не зная кой какво подава и къде :) за това ще споделя аз как прехвърлих преди месец, аз "купувач" и продавача сме от един град, спазарихме пушката и няколко дена след това платих такса закупуване 20 лв + такса промяна носене 5 лв + такса промяна съхранение 5 лв + 3-4 лв преводите, преснимах билет, подборен лов, членска карта лична карта и така в КОС, след няколко дни излезе това разрешение за закупуване и пренасяне на оръжие, та с него с продавача и пушката при оръжейник на проверка 10 лв. с издадения от него документ и аз с разрешението за закупуване и платих неква такса 5 лв ма не помня кво беше точо + продавача отидохме в КОС, продавача попълни там някакво заявление или уведомление, след това поискаха разрешителните отписа от него записа при мен, промени и това на комп в системата и това беше! ;) и да допълня документът от КОС за закупуване е "Разрешение" и е валиден 3 месеца, може да се извади предварително, но ако не намериш оръжие и изтече губиш тези 30 лв. такси и трябва да плащаш и да вадиш ново разрешение! :)

Edited by momcho2000

По принцип този ,който я продава е длъжен да и извади документ за технически преглед,защото трябва да ти я продаде технически годна.Ако документа е издаден от същата област,от където си и ти той си е валиден и в КОС,тоест отпада това наново да минаваш технически преглед .

По принцип този ,който я продава е длъжен да и извади документ за технически преглед,защото трябва да ти я продаде технически годна.Ако документа е издаден от същата област,от където си и ти той си е валиден и в КОС,тоест отпада това наново да минаваш технически преглед .

Точно така, както го казваш би трябвало да бъде - удостоверението за техническа годност би трябвало наистина да се извади от продавача и да да важи независимо дали прехвърлянето е в една област или не - ще речеш, че правим презокеански трансфер през 18-ти век, оръжието пътува няколко месеца по море и може да корозира, докато го впишат на купувача. Независимо от всяка логика аз лично съм ставал жертва на КОС-аджийски произвол, когато са ме карали като купувач да правя технически преглед, независимо, че оръжието се прехвърляше в рамките на един и същ град, в рамките на един ден. Както се казва - "всеки КОС - за свой крак" и "неведоми са пътищата КОС-аджийски".

Амин!

Поздрави и наслука!

Edited by old_hunter

И ако купувача ще идва от друг град да купува оръжието, е хубаво продавача да провери дали шефа на районното в дадения ден ще е на работа за да разпише продажбата. Защото аз сега с разрешително за закупуване в ръце ще трябва да чакам шефа 2 седмици (че бил в отпуск) да разпише отписването от продавача. Нямам думи!!!

Друг път като съм купувал или продавал, отписването от продавача се случвало на момента от самия косаджия.

Сега за първи път в това районно ми се случва подобно нещо.

Жалко че с новата придобивка няма да мога да открия ловния сезон.

Edited by filipe708

И ако купувача ще идва от друг град да купува оръжието, е хубаво продавача да провери дали шефа на районното в дадения ден ще е на работа за да разпише продажбата. Защото аз сега с разрешително за закупуване в ръце ще трябва да чакам шефа 2 седмици (че бил в отпуск) да разпише отписването от продавача. Нямам думи!!!

Друг път като съм купувал или продавал, отписването от продавача се случвало на момента от самия косаджия.

Сега за първи път в това районно ми се случва подобно нещо.

Жалко че с новата придобивка няма да мога да открия ловния сезон.

Както по горе колегата спомена,много за ставали жертва на косаджииски произвол. Все пак не мисля,че те са виновните.КОС са подчинени на началника на съответното ПУ и той ако каже,че иска лично да разписва или,че иска нов технически преглед при закупуване те нямат избор.Работата им се гледа под лупа и всеки си пази хляба.Най вероятно това е и причината във всеки КОС са се случват най разнообразни и непредвидени неща. Бих посъветвал колегата пуснал темата да се разходи до КОС.До кабинета има разлепени листи с подробно описание на действията ,които трябва да предприеме по закупуване на пушката,както и необходимите документи за това.Така няма вариянт някой от нас тук неволно да го подведе. Както сами се убеждаваме КОС с КОС не си приличат.

• 1 year later...

Браво на МВР Видин - сайта им е ясен и с всички нужни образци - http://www.vidin.mvr.bg/PressOffice/Polezna_informacia/info_120220_1.htm

Само се чудя кога в КОС ще може да се плаща с дебитна карта защото една такса от 5 лв излиза на хората 8.50 лв , защото банката си събира комисион 3,50лв! И като има няколко вноски 20лв + 5лв + 5лв то банката не ги приема наведнъж а си събира 3 пъти по 3,5 лв ...

Вярно е че това са дребни сметки но когато човек си купува пушка за 80 - 150 лв , КОС таксите + банковите такси + преглед + пет пъти ходене до КОС + принтирани образци заявления ,уведомления , алинеи и членове ( в някои КОС-ове не ги приемат написани на ръка..?) +... достигат и надвишават цената на пушката.

Браво на МВР Видин - сайта им е ясен и с всички нужни образци - http://www.vidin.mvr.bg/PressOffice/Polezna_informacia/info_120220_1.htm

Само се чудя кога в КОС ще може да се плаща с дебитна карта защото една такса от 5 лв излиза на хората 8.50 лв , защото банката си събира комисион 3,50лв! И като има няколко вноски 20лв + 5лв + 5лв то банката не ги приема наведнъж а си събира 3 пъти по 3,5 лв ...

Вярно е че това са дребни сметки но когато човек си купува пушка за 80 - 150 лв , КОС таксите + банковите такси + преглед + пет пъти ходене до КОС + принтирани образци заявления ,уведомления , алинеи и членове ( в някои КОС-ове не ги приемат написани на ръка..?) +... достигат и надвишават цената на пушката.

Това е колега, банките грабят узаконено всички български граждани. Разбира се тези кражби са с благословията на т.нар. политически елит. Защо не може тези такси да се плащат с държавни пощенски марки, а всичко през банките? Съжалявам за отклонението!

Edited by Sonyred
  • 3 weeks later...

Онзи ден подадох за закупуване, купих още една пушка. Та от кос в районното казаха, че подавам док. само Аз . Продавача вече не прави нищо, когато взема моето разр. за купуване е готово отиваме двамата в районното по негов отчет да заяви, че е продал пушката на мен. Вписват в мойто разр.за закупуване пушката и след това в дву седмичен срок ,Аз трябва да я представя при тях, те да я впишат в разрешителното за носене на оръжие. Поздрави.

Ихааа един път и на нас във Видин нещо да ни е в ред... УРАААААА :clap::clap::clap: