Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Самоделен безсерен димен барут.

Recommended Posts

Димен барут се прави с калиева ,а не с амониева селитра. Освен това в амониевата селитра в търговската мрежа се влагат добавки

възпрепятстващи използването и като експлозив /изискване на европейска директива /. Нямам представа правят ли го нашите производители

или не. Заради спорта си заслужава да се пробва

Прави се с Алкален Нитрат ;) Ако я знаеш тази група знаеш металите в нея (Li, Na, K, Cs, Rb) ,но аз го правя с Натриев Нитрат.За да го направиш ти трябва 100мл гореща вода , в нея разтваряш 37гр сол и след пълното и разтваряне добавяш 40гр Амониев Нитрат и пак разбъркваш до пълното разтваряне.След това слгаш във фризера за да кристализират нитратните молекули и паднат на дъното.Като спре да пада нитрат на дъното на съда тогава вадиш от фризера и прецеждаш с цедка от Амониевия Хлорид който е течен.Изсипваш Нитрата от чашата върху Алуминиево фольо и взимаш сушоара (или на светлина)да грееш докато не се изпари течния остатък по нитрата ,когато го направиш той става твърд! Тогава имаш чист NaNO3.Ето ти уравнението ако не ми вярваш! -NaCl(aq) + NH4NO3(s) = NaNO3(s) + NH4Cl(aq)

Edited by moleculsmash
  • 4 weeks later...

Попадна ми този барут, незнайно на колко години. Искам да напълня няколко патрона за проба но нямам на представа за количеството барут. Някой да сподели ако знае. Немога да кача снимките. Кутията Не отваряна. Хартиена,бяла,100,гр.,полска,. Има надпис "PROCH MYSLIWSKI DYMNY NR.2"

Edited by Валето

Попадна ми този барут, незнайно на колко години. Искам да напълня няколко патрона за проба но нямам на представа за количеството барут. Някой да сподели ако знае.

Ако не е овлажнен можеш да пробваш с намален заряд .По тапия го дават 5,6гр за 12кал.В обемната мярка която продават в магазините за барут ,,Сокол" 2,2гр е 4гр димен барут.Можеш да пробваш така.Не е желателно да стреляш с цялата доза (5,6гр) защото пушката не е пригодена за такъв барут.Да не забравя сачмите също им намаляш теглото и зареждаш 25гр.Така е по безопасно и като гръмнеш те обвива облак дим.Успех.

Колега стига плаши човека, това да не е нитро барут. Всички пушки годни да стрелят с бездимен барут могат да стрелят съвсем безопасно с димен. А дозата за майтапчийски патрони е едно към гьотере. Смело пълна доза ако се събере в гилзата :) Слага се много тънка тапа колкото да има нещо щото иначе няма да се съберат барута и сачмите в гилзата.

Колега стига плаши човека, това да не е нитро барут. Всички пушки годни да стрелят с бездимен барут могат да стрелят съвсем безопасно с димен. А дозата за майтапчийски патрони е едно към гьотере. Смело пълна доза ако се събере в гилзата :) Слага се много тънка тапа колкото да има нещо щото иначе няма да се съберат барута и сачмите в гилзата.

Добре колега няма да плаша никого.Нормално оръжието в заводски условия се изпитва да устиска налягане 750атм,има няколко модела на които в упътването пише,че могат да стрелят с димен барут и са изпитвани при над 1100 атм.Добре е да се знае това.

Колега в литературата навсякъде пише, че димния барут не може да вдигне налягания които дори да се доближат до нормалните работни налягания на бездимния. Така че няма страшно с всяка пушка годна да ползва бездимен барут да се ползва димен. Това дали някой производител ще го пише или не си е негова работа. Единствено в руския нет съм срещал да се ползва димен барут за реален лов. Ето и линка където се обсъжда употребата му http://forum.guns.ru/forummessage/11/269134.html

Попадна ми този барут, незнайно на колко години. Искам да напълня няколко патрона за проба но нямам на представа за количеството барут. Някой да сподели ако знае. Немога да кача снимките. Кутията Не отваряна. Хартиена,бяла,100,гр.,полска,. Има надпис "PROCH MYSLIWSKI DYMNY NR.2"

Кутия от 100гр.? Виждал съм кутии на ДБ на Еловица,но са по килограм.

Ако барута е димен,то от тази кутия няма да може да се сгънат и 20тина патрончета...

Странна работа.. Я по добре се убеди,дали берута наистина е димен. Ако е димен 5,6гр. за 32гр са мн добра доза няма да усетиш отката даже,но ми е съмнително ДБ да се е продавал в такива малки грамажи по простата причина,че е тежък и 100 грама са има няма бурканче от пюре...Та пак ти казвам отвори кутията и запали малко да видиш как гори. Ако изгаря бързо и ескплозивно с отделане на мн дим значи е димен,но гори ли бавно... По миризмата от пушека също може да се ориентираш.

Казвам това защото,ако случайно барута не е димен и нахлопаш 5,6грама .....не ми се мисли. С тия надписи на полски е..ба ли му майката ...

Иначе стрелбата с ДБ си е шоу,въпреки,че така ще ти оцапа тръбата та ще се чудиш как да чистиш. Този пушек на снимката от аватара ми е точно със стрелба с ДБ ;)

Има и по малки кутии не ми се снима да показвам. 250 грама на Еловица. А съм имал и по 100 грама но не пазя опаковките като свърши материала.

Ако не е овлажнен можеш да пробваш с намален заряд .По тапия го дават 5,6гр за 12кал.В обемната мярка която продават в магазините за барут ,,Сокол" 2,2гр е 4гр димен барут.Можеш да пробваш така.Не е желателно да стреляш с цялата доза (5,6гр) защото пушката не е пригодена за такъв барут.Да не забравя сачмите също им намаляш теглото и зареждаш 25гр.Така е по безопасно и като гръмнеш те обвива облак дим.Успех.

Трудно може да се ориентираш по обема,защото и ДБ е с различна едрина на зърната.

От онзи, (знаеш кой) 4,5гр се събират в обемна мярка за сокол 2,2 грама от тия дето ги продават по магазините :)

Та 5,6гр ДБ ,30-32гр.сачми...остава място за тапа 10мм и 6-7мм за периферна завалцовка. Капсул къвто туриш все става..

Като гръм го докарва...и на пушек го докарва ....,,но мн бързо свърши :ksshunter1fe:

• 2 weeks later...

Барута с натриев нитрат е в пъти по бавен от този с калиев, освен това е хигроскопичен. И защо си играеш да го правиш след като е толкова евтин?

Не би трябвало,Калий и Натрий имат еднакви свойства,само тежестта им е различна!

Не би трябвало,Калий и Натрий имат еднакви свойства,само тежестта им е различна!

За металите Калий и Натрий ли говорим или за техните соли? :D Натриевият нитрат отделя кислорода си по-бавно от калиевия, съответно е по-бавен. Пример:

С натриев:

С калиев:

• 6 years later...

От години стрелям с нарезна карабина с черен барут. Съвет за почистването мога да ви дам. В купа слагам литър гореща вода и веро или някакъв друг препарат за миене на чини. След това потапям цевта в купата и с шомпола с поставен подходящ парцал правя нещо, като едновремешните помпи за олио т.е. засмуквам от миещата течност и после я връщам. Цевта се измива лесно и после се подсушава и смазва.