Jump to content

какво значи работещо куче

Recommended Posts

Нека всеки който желае да напише своето мнение,какво значи работещо куче?

кой са критериите по които определяме,че вече е работещо кучето?

• Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Очаквах повече мнения от доказали се кучкари ,но явно всеки си трае и гледа сеира на другите,типично по български.Никой не се впусна в по дълбоко тълкуване на темата,имаше мнения ,че заглавието на тем

Като гледам какво е написано до тук по темата,ми се струва,че е трябвало да я озаглвиш: Кога едно куче е майстор. Щом имате такива критерии за кучета.А според мен работещо куче е това което започне д

От личния ми опит който вече не е толкова малко,а и от прочетеното в Руските сайтове за обучение на гончета-Смея да твърдя че за да се развие и затвърди работата на едно куче са необходими 5 пълни лов

Posted Images

Интересна тема,бих я следил с интерес...

Нека всеки който желае да напише своето мнение,какво значи работещо куче?

кой са критериите по които определяме,че вече е работещо кучето?

куче което ти харесва и прави това което желаеш

това е мое мнение

Ами във форума за мелезите мисля че сме си давали мненията кой какви критерии има за работещо куче .А пък и ако беше някой млад колега да иска да научи нещо за критериите за работещо куче да взема да напиша .Но колега от твоя ранг и опит да иска да знае какви са критериите .Приятелю има нещо което ме кара да се позамисля да не би да си изкарал слаб сезон да си се разочаровал от твоите питомци и сега;' приказката сливи за смет; защото ако е така за това са приятелите все ще можем от тук да отделим някой и друго работещо като по не написана книга.сега ще се опитам да кача малко снимки на вече много работещи кучета каквото се сетиш за свинския лов ;ВСИЧКО ПРАВЯТ; Надявам се даси разбра че и малко се шегувам

Edited by Kalipetreneca_Kolio

Ами във форума за мелезите мисля че сме си давали мненията кой какви критерии има за работещо куче .А пък и ако беше някой млад колега да иска да научи нещо за критериите за работещо куче да взема да напиша .Но колега от твоя ранг и опит да иска да знае какви са критериите .Приятелю има нещо което ме кара да се позамисля да не би да си изкарал слаб сезон да си се разочаровал от твоите питомци и сега;' приказката сливи за смет; защото ако е така за това са приятелите все ще можем от тук да отделим някой и друго работещо като по не написана книга.сега ще се опитам да кача малко снимки на вече много работещи кучета каквото се сетиш за свинския лов ;ВСИЧКО ПРАВЯТ; Надявам се даси разбра че и малко се шегувам

Познавам те много добре приятелю ,шегите ти винаги са били комплимент за мен.Сезонът беше чудесен,най важното тая година нямъм фира,да не чува дявола. Интересува ме мнението на колегите баракчии,има много млади момчета със много класни животни и от поколения назад имат много информация за работоата на барака.От моя кратък опит със бараци съм установил,че баракът се развива до три годишна възвъст,тоест

започва да работи на високи обороти след втората година.Интересно е да чуем повече мнения.Но явно и притесненията са големи,във спора се ражда истината,нека всеки който има опит да изрази мнение,не питай старило а питай патило. :cap:

Аз нямам дългогодишен опит,прохождащ съм все още в тези среди и едва ли моето мнение би било най-близо до истината,но ще го споделя...тъй като виждам,че явно повечето колеги се 'срамуват"!

Та да си дойдем на думата...за всяко едно нещо,всеки един 'продукт" се изисква въпрос на време,за да придобие завършен вид и способност да бъде използван за някаква дейност...в нашия случай,става въпрос за кучета и лов!
Според мен,независимо за каква порода говорим, едно куче става напълно използваемо след третата година или според мен,след изцяло изграждането и оформянето на неговата психика и поведение! За три години дадено куче може да показва променлива работа и отношение по време на лов и тренировки,не веднъж съм ставал свидел на мое куче,как в събота открива и отработва прасе до неговото отстрелване,а в неделя е плътно до крака ми и вобще хабер не дава,че вобще за нещо става...
За мен работещо куче,е кучето което когато го освободиш от повода...то знае,че бива пуснато да ловува,а не просто да се разхожда...това не става за месец или за сезон...това не става с едно и две отстреляни животни и няколко пускания в гората...това става след много скъсани ботуши и пролята кръв!И пак не е никаква гаранция,че ще стане...защото след всичките тези 'бойни кръщенета" и тренировки,опираме до гения заложен в кучето и неговите възможности,неговото желание и ловна страст...неговия инстинкт на хищник и качества на ловец(но това е друга тема)!
Твърде несериозно е обаче да твърдим,че едно туко що прогонило кученце е вече работещо такова...то самото не знае,какво прави още в гората,а ние чакаме,то да е нашия показател...тук идва и другия въпрос,дали едно 'проджафкало" пале по диря,е вече прогонило такова...дали не трябва да настъпи онзи тънък момент,когато въпросното пале загони по тази диря и животното се строполи пред него...момента в който реално свързва проследената от него диря и самия дивеч?
Както казва един приятел...'Алармаджий из баира много,но гоначи малко"...

Аз нямам дългогодишен опит,прохождащ съм все още в тези среди и едва ли моето мнение би било най-близо до истината,но ще го споделя...тъй като виждам,че явно повечето колеги се 'срамуват"!

Та да си дойдем на думата...за всяко едно нещо,всеки един 'продукт" се изисква въпрос на време,за да придобие завършен вид и способност да бъде използван за някаква дейност...в нашия случай,става въпрос за кучета и лов!

Според мен,независимо за каква порода говорим, едно куче става напълно използваемо след третата година или според мен,след изцяло изграждането и оформянето на неговата психика и поведение! За три години дадено куче може да показва променлива работа и отношение по време на лов и тренировки,не веднъж съм ставал свидел на мое куче,как в събота открива и отработва прасе до неговото отстрелване,а в неделя е плътно до крака ми и вобще хабер не дава,че вобще за нещо става...

За мен работещо куче,е кучето което когато го освободиш от повода...то знае,че бива пуснато да ловува,а не просто да се разхожда...това не става за месец или за сезон...това не става с едно и две отстреляни животни и няколко пускания в гората...това става след много скъсани ботуши и пролята кръв!И пак не е никаква гаранция,че ще стане...защото след всичките тези 'бойни кръщенета" и тренировки,опираме до гения заложен в кучето и неговите възможности,неговото желание и ловна страст...неговия инстинкт на хищник и качества на ловец(но това е друга тема)!

Твърде несериозно е обаче да твърдим,че едно туко що прогонило кученце е вече работещо такова...то самото не знае,какво прави още в гората,а ние чакаме,то да е нашия показател...тук идва и другия въпрос,дали едно 'проджафкало" пале по диря,е вече прогонило такова...дали не трябва да настъпи онзи тънък момент,когато въпросното пале загони по тази диря и животното се строполи пред него...момента в който реално свързва проследената от него диря и самия дивеч?

Както казва един приятел...'Алармаджий из баира много,но гоначи малко"...

Aз след това изказване на един толкова млад колега така добре обобщено си мисля че темата ще я приключим бързо и защото аз много малко бих допълнил, само когато става въпрос за гените това е наука която работи във всеки един отрасъл така и в кучкарлъка .Затова гените който аз съм си заложил през дългите години на отглеждане на кучета мисля че съм достигнал да работят на 99% да бъдат качествени ловци това е което мога само да допълня

Aз след това изказване на един толкова млад колега така добре обобщено си мисля че темата ще я приключим бързо и защото аз много малко бих допълнил, само когато става въпрос за гените това е наука която работи във всеки един отрасъл така и в кучкарлъка .Затова гените който аз съм си заложил през дългите години на отглеждане на кучета мисля че съм достигнал да работят на 99% да бъдат качествени ловци това е което мога само да допълня

Много назад из форума не веднъж съм писъл,че кучкарлъка е проста работа,но не е за прости,алчни и калпави хора.Аз не смятъм,че ще приключи скоро тази тема,има много млади мераклии момчета,всеки си има мнение и тук е мястото да спорим по тая тема,и така няма да оттекчаваме останалите които обичат да четат само.Тук можем да изразяваме мнение за работата от една до три години ,страх от изтрел,премачкано от глиган младо куче и да споделят препателите със наченаещите,да не допускат наченаещите подобни грешки ,не става въпрос само за бараци,а за всички породи работещи на едър и дребен дивеч. Много наченаещи във този труден но красив спорт допускат много грешки от незнание и липса на опит,всеки трябва да споделя грешките които е допуснал за да не се повтарят от останалите,няма много образователна литература за кинелотиятя,затова и трудно се развиваме кучкарите. Много млади ловци все по често показват много класни кучета,фотоси и изразяват компетентни мнения.Това много ме радва и се кефя много като прочета нещо написано сносно и компетентно,като този пост на браконече 2. :friends:

Как да направим така, че кучето да различава разходката от лова? Незнам как разходките сред природата без да се гони дивеч се отразяват на ловните умения на младото куче.

Моето куче - кръстоска между Бигъл и СТГ е на около 2 години и половина, като у мен е около 4 месеца. Гони заек, сърна, колеги са го виждали че и прасета гони. Водя го до гатера и като стигнем на мрежата почва настървено да търси от къде да мине оттатък, а като се появи прасето драска, лае и хапе всичко наоколо.

Въпроса ми е така ли се поддържа формата на ловно куче (водене в гатер) извън сезона? Не ми се иска да го пускам в гората - първо- има вълци, и второ имало някакво решение (не знам кой точно го е вземал), че ако те хванат с ловно куче по гората ти отнемат правото на ловуване за една година. Ако и при вас е така, как да си обучаваме и тренираме кучетата?

От личния ми опит който вече не е толкова малко,а и от прочетеното в Руските сайтове за обучение на гончета-Смея да твърдя че за да се развие и затвърди работата на едно куче са необходими 5 пълни ловни сезона!И да му се бие само и единствено дивеча на който искаме да работи!Мога и да цитирам колега от форума-трябват 100% ген и100% обучение!И много късмет,дивеч и слука.

Много точно определение за куче майстор,във мелези както спомена моят приятел Калипетреница дискутирахме по тази тема,тук въпроса е какво значи работещо куче на осем месеца.Бракониер 2 реагира на един колега който във обявата си писа,продавам осем месично барак работещ.За мен осем месичното куче не може да е работещо,по скоро то проявява вродените си инстинкти. За да достигне титлата майстор,каквото определение даваме предимно на такива кучета са необходими наистина 5/6 години и отработени най малко хх прасета.Г-н Дългъчев доказа,че има мног опит и скъсани дрехи и безсъни нощи със това си мнение.Така се прави майстор, :good:

Много точно определение за куче майстор,във мелези както спомена моят приятел Калипетреница дискутирахме по тази тема,тук въпроса е какво значи работещо куче на осем месеца.Бракониер 2 реагира на един колега който във обявата си писа,продавам осем месично барак работещ.За мен осем месичното куче не може да е работещо,по скоро то проявява вродените си инстинкти. За да достигне титлата майстор,каквото определение даваме предимно на такива кучета са необходими наистина 5/6 години и отработени най малко хх прасета.Г-н Дългъчев доказа,че има мног опит и скъсани дрехи и безсъни нощи със това си мнение.Така се прави майстор, :good:

Не съм адвокат на никой но гледам какво направихте колегата с 8мес.куче. Даже и да не се е изказал подобаващо проявявайте малко толерантност и уважение един към друг,а той не беше написал че кучето е майстор или завършено гонче а че е работещо.Добре или зле това е друг въпрос,но аз имам въпрос.Ако едно младо гонче си вдигне сомо дивеч гони го и той бъде отстрелян то това куче работещо ли е или трябва да стане на 3г. примерно за да е такова,като съм напълно наясно снаписаното до тук за времето за усъвършендтване на едно гонче.

Като гледам какво е написано до тук по темата,ми се струва,че е трябвало да я озаглвиш:

Кога едно куче е майстор. Щом имате такива критерии за кучета.А според мен работещо куче е това което започне да върши работата за която е създадена породата.Случвало се е и куче доста под 8 месеца да тръгне по прасе и то да бъде отстреляно,пред него и единствено пред него,без други кучета!Е не е ли работещо куче това?За мене е работещо.Сега имам едно кутре на 11 месеца,ако закарам който и да е от вас да слуша как гони,без да го вижда и го питам на колко години е никой нема да се сети,че може да е младо куче.Щом търси,намира,преследва и се връща е работещо,ако говориме за гончета.А за майсторлък вече всеки си има критерии!

С най голямо уважение колега но нали за това имаме тема и всеки да си изложи становището вижданията ,и затова кога едно куче е проработило е едно а кога започва да е работещо за мен са много относителни нещата историята помни много такива ранно проработили и след първата сериозна среща с глигана завинаги забравя какво е това лов .И затова според мен е огромна разлика от проработило и работещо

Не съм адвокат на никой но гледам какво направихте колегата с 8мес.куче. Даже и да не се е изказал подобаващо проявявайте малко толерантност и уважение един към друг,а той не беше написал че кучето е майстор или завършено гонче а че е работещо.Добре или зле това е друг въпрос,но аз имам въпрос.Ако едно младо гонче си вдигне сомо дивеч гони го и той бъде отстрелян то това куче работещо ли е или трябва да стане на 3г. примерно за да е такова,като съм напълно наясно снаписаното до тук за времето за усъвършендтване на едно гонче.

Колега Чумпов, ето какво мисля аз по въпроса

- младо гонче ако е вдигнало дивеча, гонило го е и ловеца го е отстрелял , първо много зависи колко време го е гонело , моето гонче вдигна заек когато беше на 5 месеца гони го с лай 200 метра и се върна . В този случай , ако аз или колегата беше на 150 -ия метър и отстреля заека мога ли да кажа, че кучето ми работи на заек ? На лице са елементите вдигане, гонене и отстрел .Единственото, което имам право да си помисля в този случай, е че гончето ми има определени заложби и филма тепърва започва . Когато кучето ми повтори този номер 10-ина пъти ,тогава аз му сложих първата нашивка на пагона .Сега ,когато на сметката си има около 60 самостоятелно отработени заека, на които я изяла краката и сърцата , за себе си аз мога да кажа, че това куче работи на заек .Разбира се през всичките тези години гончето ми трупа опит и развива майсторство ..........то знае къде да търси заека, ако изгуби следата как да я намери и така нататък...........

Със 2-3 спечелени партии шах гросмайстор не се става !

Като гледам какво е написано до тук по темата,ми се струва,че е трябвало да я озаглвиш:

Кога едно куче е майстор. Щом имате такива критерии за кучета.А според мен работещо куче е това което започне да върши работата за която е създадена породата.Случвало се е и куче доста под 8 месеца да тръгне по прасе и то да бъде отстреляно,пред него и единствено пред него,без други кучета!Е не е ли работещо куче това?За мене е работещо.Сега имам едно кутре на 11 месеца,ако закарам който и да е от вас да слуша как гони,без да го вижда и го питам на колко години е никой нема да се сети,че може да е младо куче.Щом търси,намира,преследва и се връща е работещо,ако говориме за гончета.А за майсторлък вече всеки си има критерии!

Г-н Чумпов,незнам дали мен визирате за колегата с 8.мес.куче,но аз нищо лошо не казвам,само споделих,че то е проявило инстинктите си.Сега ще се поровя из снимките на курцхарчетата на които съм правил снимки при игра и ще ви покажа как двумесечно курцхарче прави стойка на връбчета кацнали в райграс,вродемо му е на животинчето,то си му е в кръвта,но ако не се работи със това животинче няма гаранция, че като порасне то ще е работно.На един гатер в с.Хитово шес седем месечен ягдтериер скри топката на педесет кучета.Темата е какво значи работещо куче.Осем месично куче много трудно ще вдигне глигана от леглото,това че го преследва по дирята и прасето е излязло на пусия е нормално,щом кутрето знае за какво става въпрос и е ловувало. Само,осем месично,да намери вдигне от легло и отработи до пусия са на 1000 едно.Мое мнение,жив и здрав и ако някого съм засегнал моля за извенение,пиша тук единственно защото обичам много кучетата и лова и спама не ми харесва. :drinks:

Темата е елементарна ,тези кучета обикновенно вършат работата за която са предназначени,едва ли някой ще каже на паркетния си кокер ,че е работещо.

Темата е елементарна ,тези кучета обикновенно вършат работата за която са предназначени,едва ли някой ще каже на паркетния си кокер ,че е работещо.

Абе темата може да е елементарна ама освен теб хората който се изказват са профисионалисти

Не съм адвокат на никой но гледам какво направихте колегата с 8мес.куче. Даже и да не се е изказал подобаващо проявявайте малко толерантност и уважение един към друг,а той не беше написал че кучето е майстор или завършено гонче а че е работещо.Добре или зле това е друг въпрос,но аз имам въпрос.Ако едно младо гонче си вдигне сомо дивеч гони го и той бъде отстрелян то това куче работещо ли е или трябва да стане на 3г. примерно за да е такова,като съм напълно наясно снаписаното до тук за времето за усъвършендтване на едно гонче.[/size]

- младо гонче ако е вдигнало дивеча, гонило го е и ловеца го е отстрелял , първо много зависи колко време го е гонело , моето гонче вдигна заек когато беше на 5 месеца гони го с лай 200 метра и се върна . В този случай , ако аз или колегата беше на 150 -ия метър и отстреля заека мога ли да кажа, че кучето ми работи на заек ? На лице са елементите вдигане, гонене и отстрел .Единственото, което имам право да си помисля в този случай, е че гончето ми има определени заложби и филма тепърва започва . Когато кучето ми повтори този номер 10-ина пъти ,тогава аз му сложих първата нашивка на пагона .Сега ,когато на сметката си има около 60 самостоятелно отработени заека, на които я изяла краката и сърцата , за себе си аз мога да кажа, че това куче работи на заек .Разбира се през всичките тези години гончето ми трупа опит и развива майсторство ..........то знае къде да търси заека, ако изгуби следата как да я намери и така нататък...........

Колега струва ми се че почнахме много да философстваме.Колегите Пламен и Кольо в последния си пост много точно и ясно са описали нещата ,всичко друго от там на татък е разтягане на локуми.Лека вечер от мен.

Колега струва ми се че почнахме много да философстваме.Колегите Пламен и Кольо в последния си пост много точно и ясно са описали нещата ,всичко друго от там на татък е разтягане на локуми.Лека вечер от мен.

Не се стягай толкова колега Чумпов, това е пост от, който може да се понаучи нещо . Както се казва ,, Бий самара да се сеща магарето,,

Ние не сме измислили лова с гончета, но има азбучни истини, които трябва да се спазват !

Не се стягай толкова колега Чумпов, това е пост от, който може да се понаучи нещо . Както се казва ,, Бий самара да се сеща магарето,,

Ние не сме измислили лова с гончета, но има азбучни истини, които трябва да се спазват !

Благодаря.Обещавам че от тук нататъка ще чета всички Ваши постове и ще се уча.

Какво сме го направи 'колегата",само туй не разбрах?

Или единствения въпрос,който съм задал към него е бил нещо неуважителен или обиден?

п.с

Ако съм измамил някого или съм го наклеветил с нещо...бих се извинил публично,но не мисля г/н Чумпов,че трява да драматизирате по този начин нещата...!!!!