Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

lazar ivanov 68

Нож Кизляр Дрофа

здравейте колеги , искам да попитам за някои мнения относно ножовете на Кизляр- цени,качество,издържливост?някой ползвал ли е такъв нож?спрял съм се на Кизляр Дрофа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НЕ си давай парите за глупости - купи си един LInder Super edge 2 ATS 34 от Дефенс и едно точило fallkniven DC4 - поне да знаеш, че си купил качествен нож с добра стомана ;)

Vlaha хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рашаните го водят туристически нож.Широко еС образно острие,дълго около 130 мм.Целият нож е около 255мм с дървена орехова дръжка.Стоманата е 65Х13. Впрочем то Кизляр един модел нож по принцип го имат в два-три сорта - евтино изпълнение,луксозно изпълнение с гравюри,дръжка от гьон или от брезова кора или пресована гума.Имай в предвид,че ножа се продава в комплект с кания. Цената е нещо относително. Качеството си струва.Добър избор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега ! Преди 2 г . бях ,на ловното изложение в гр.Пловдив и там имаше шанд на български ножар ,не му помня името ,но се спрях пред него . Имаше мъж и жена пред мен и коментираха ножовете и цените . разбрах ,че мъжът е руснак и реших да се включа ,в тези коментари . .Аз му казах ,че не бих дал около 200 лв ,за нож ,направен от български майстор ,а за руски нож ,да ,особедно за ,,Кизляр " . Руснака ми каза че тези ножове ,са меки ,имал от тях ,но за ръчно кован нож ,той би дал тези пари . Ходих и до НВС ,,Комерс " и ги попитах за двете руски марки ,,Кизляр " и ,,Златоуст " коя от тях е по-добра и те ми казаха ,че ,,Златоуст " и малко по-добра марка със своята стомана . Но избора си ,остова твой колега ,щом ти си си го харесал го вземи .

Редактирано от boro_65

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям колегата Bradley. Според отзивите в руските форуми с Кизляр работата е малко като да купиш котка в чувал. Може да попаднеш на бройка с много добра термообработка, но може и да ти се случи закаляван в понеделник... Докато при Linder от ATS-34 за некачествена бройка и дума не може да става въпрос.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едни Окские нажи, ако ще е руско. Там нещата са малко по-добре от Кизляр.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тези пари /200-250/ български майстор ще ти направи перфектен нож по твой вкус и избор на стомана,кован или шлайфан, има вече много добри майстори, е кованите са малко по-скъпи, но и работата е по трудоемка.Примери-мои ножове:

http://media.snimka.bg/s1/1948/030139461-big.jpg

http://media.snimka.bg/s1/1948/030139466-big.jpg

нож от Тинко

кован от Дядо Благо/Петър Генов/

ковано острие Янко, дръжка и кания Са4мо/ Петър Чобанов/

post-14619-0-12675800-1366899955_thumb.jpg

post-14619-0-71897200-1366900015_thumb.jpg

kolegata Bat Geca Loveca rinklov и 3 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега Иванов, здравейте и Вие колеги (с мненията), като прочетох какви глупости пишете не се сдържах да не драсна нещо и аз. Да ме извинявате ама давате мнения на принципа - в България всеки от всичко разбира, не сте се докоснали до такъв нож но - братовчеда на комшията на стринка ми казал - и т.н. Ако нямате пари да си купите, разходете се до някой магазин или изложение (вносителите редовно са там) и око до види, ръка да пипне пък тогава приказвайте врели некипели за кизляр.

Лазаре, дано си станал притежател на ножа, острието му е тънко, дълго задържа остротата си, има специфична извика и се точи сравнително лесно и нямам случай да съм го дал на някой и да не го е харесал и на вид и като качество. Спорт сити от София са вносители, цените на пръв поглед не са ниски но след като се изхитрих да си поръчам от един руски сайт (за да е оригинал) и се набутах с транспорт за доставка, мито, ддс и незнам още какви простотий, ми се видяха супер. А наслука.

post-3327-0-19707400-1372666701_thumb.jpg

Kralev7 yuri74 харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега Ивайло Кирилов ! Щом моето мнение е глупост ,прочети какво казва колега от форума *** и мнението на дядо Благо Българският ножар за качеството ,на руските ножове ....

,,Не, нямам. Доста се бях запалил, но прочетох това и онова и се отказах.Пускам един лин тук, обърни особено внимание на мнението на дядо Благо, той си е капацитет:

http://knivesbg.com/...&t=410&start=15
Просто тия ножове са страшно скъпи за качеството си.
Тука също се говори за качеството им, препоръчва се друга фирма и т.н.
http://forums.data.b...owtopic=2083283 "

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тези пари /200-250/ български майстор ще ти направи перфектен нож по твой вкус и избор на стомана,кован или шлайфан, има вече много добри майстори, е кованите са малко по-скъпи, но и работата е по трудоемка.Примери-мои ножове:

http://media.snimka.bg/s1/1948/030139461-big.jpg

http://media.snimka.bg/s1/1948/030139466-big.jpg

нож от Тинко

кован от Дядо Благо/Петър Генов/

ковано острие Янко, дръжка и кания Са4мо/ Петър Чобанов/

на 100% подкрепям мнението на колегата

пък и ще имаш нож изработен по твой модел и наистина със добро качество

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива глупости не сам чел отдавнал. Руснаците имат стандарт ГОСТ, който стандарт е създаван с десетилетия, много труд и инжинерна мисъл на съветските металурзи. В областта са едни от най- добрите в света. Марка 50х15мф е уникална. От нея се произвеждат едни от най- добрите хирургически инструменти в света. Проверете марката в ГОСТ и ще се уверите. Как е възможно да се изговорят такива глупости от хора, които нямат и най- малка представа от металургия. Кизляр е върха в световната металургия.

t.n.t. хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марката е 50х14мф . А нашите майстори, като дядоти еди кой си е пълен "ташак", за израза се извинявам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега Иванов, здравейте и Вие колеги (с мненията), като прочетох какви глупости пишете не се сдържах да не драсна нещо и аз. Да ме извинявате ама давате мнения на принципа - в България всеки от всичко разбира, не сте се докоснали до такъв нож но - братовчеда на комшията на стринка ми казал - и т.н. Ако нямате пари да си купите, разходете се до някой магазин или изложение (вносителите редовно са там) и око до види, ръка да пипне пък тогава приказвайте врели некипели за кизляр.

Колега, при положение, че само сгъваемите ми ножове са с цени от 280 до 815 лева единия, а в момента съм в процес на закупуване на Fantoni HB-01 с острие от S125V, който с доставката излиза 929 лв, едва ли причината да не съм фен на Кизляр е точно в цената, нали?

Такива глупости не сам чел отдавна. Руснаците имат стандарт ГОСТ, който стандарт е създаван с десетилетия, много труд и инжинерна мисъл на съветските металурзи. В областта са едни от най- добрите в света. Марка 50х14мф е уникална. От нея се произвеждат едни от най- добрите хирургически инструменти в света.

Не разбрах - това някаква специфична проява на чувство за хумор ли беше, що ли?!? Стоманата 50х14мф е аналог на AUS6:

50х14мф

----------------

C: 0.48-0.55%

Cr: 14-15%

Mn: <0.6%

Mo: 0.45-0.8%

V: 0.1-0.15%

AUS6

------------

C: 0.55-0.65%

Cr: 13-14.5%

Mn: 1%

Ni: 0.49%

V: 0.1-0.15%

Т.е. иде реч за нисковъглеродна неръждаема мекица, или с други думи - алпака, от която наистина стават чудесни скалпели. Като се има предвид, че скалпелът е инструмент за еднократна употреба, с който се режат само меки тъкани. Ако я поставим редом с ATS-34, от която Linder правят ловните си ножове, какво виждаме?

ATS-34

---------------

C: 1.05%

Cr: 14%

Mn: 0.4%

Mo: 4%

В "уникалната" стомана на Кизляр има два пъти по-малко въглерод, респ. карбиди, т.е. минимум двойно по-ниска износоустойчивост. 0.8% молибден + 0.6% манган + 0.1-0.15% ванадий срещу 4% молибден - т.е. количеството на твърдите карбиди в 50х14мф е около два и половина пъти по-малко. И това в сравнение със стомана от среден клас, която на фона на съвременните прахови стомани е анахронизъм. Ето ти състава на най-най-обикновената прахова S30V, която в последното десетилетие се е превърнала в стандарт за що-годе приемлив материал:

S30V

--------------

C: 1.45%

Mo: 2%

V: 4%

Едно на ръка, че в праховите стомани имаме значително по-малки размери на карбидните кристали, а разпределението им в доста по-равномерно:

CPM_VS_conventional.jpg

А ако трябва да сравним 50х14мф с една наистина hi-tec стомана като S125V, създадена едва преди няколко години?

S125V

---------------

C: 3.25-3.3%

Mo: 2.5%

Mn: 0.5%

V: 11.85-12%

W: 0.25-0.4%

Co: < 0.25%

Започваш ли да усещаш вече каква невероятна глупост изръси с предния си пост?

Редактирано от upotrebitel

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Руската чикия е най чикия :sufra::tank::kifteta:

А т'ва S125V колко бавно се точи дори на DMT coarse само ZDP 189 ми е отнемала толкова време...

Редактирано от BradleyWolf

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-голям русофил от мен едва ли може да бъде намерен :) Дълбоко уважавам славянската душевност, руската култура, изкуство, начин на мислене, народопсихология и исторически заслуги. Което щеше да проличи, ако обсъждахме примерно 110-ката на братя Широгорови от S90V, която сънувам и с отворени очи :) Но все пак - "Платон ми е мил, но истината ми е по-мила"...

Със ZDP-189 нямам личен опит, така че нищо не мога да кажа. Но специално S125V, закалена от Fantoni (60-62 HRC според производителя) от фабрична заточка, която бръсне трудно до бръснеща с отскок острота, при която космите се разхвърчават с докосване, ми отне само 80 двойни движения на фините и ултра-фините камъни на Spyderco Sharpmaker-а. В интерес на истината, в руските форуми четох оплаквания, че S125V се точела много трудно, имала нужда от диамантени пасти на DMT и т.н., но не конкретно за нож на Fantoni. Не зная как я е обработвал последният, но явно си разбира от работата, след като основното му занимание е производство на перки за турбини. А аз останах много приятно изненадан от лекотата, с която се точи - на практика малко по-трудно от S30V, закалена от Пол Бос.

Редактирано от upotrebitel
BradleyWolf Иван Василев ra6ko_ харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз, понеже няма как да се изкарам още по голям русофил, поне да се похваля. От събота/08.12./ съм горд собственик на още един КИЗЛЯР Феникс комбат /стомана U-8/ и едно друго руско ножче на Окские - модела е Орел - стомана Р18 с нечуваната /за мен/ твърдост 69 HRC ?!? та с това ножче ОТДЯЛКАХ от острието на един нож, майсторски направен, от български майстор - кован, каляван, заточен - пълна бутафория, с шмиргел и жиш в кофата закалка няма, да не се залъгваме колко добри са ни майсторите, барабар с бай ти Благо. Някогашните са били класа, сега такива като този от Пловдивския панаир, дето го даваш за пример Данчо, купуват ножове от циганите от Сливенско, обличат по една носия и разтягат локуми на балъците по панаирите

Извинявайте, че се отклоних емоционално от темата - въпроса но си мисля, че като си споделяме инфо тук няма да е на загуба.

А ти колега UPOTREBITEL отиди при Вальо Илиев от Спорт ситито, на него да му се хвалиш с цени на ножове, аз, както предполагам и доста колеги, съм на заплата и с още 3 гърла в къщи и имам лека представа как се заделя за хоби, жив и здрав да си дано ти сполучва работата да изкарваш такава пара. Айде наслука, че пак се отклоних.

idh82 хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се радваи на бързорезната стомана :hihi: , дано ти осдтане здрав.Да не се срамуваш на някои лов, че си без нож.

Не си мисли че с това Р18 си открил топлата вода.

TARGET BradleyWolf old_hunter харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги преди два дни присъствах на разговор за ножовете на златоуст.Тъй като отдавна исках такъв нож реших да послушам за да се убедя че наистина са добри, но за жалост останах разочарован.Това което ми казаха 3-ма притежатели съответно на ЕГЕР, БЕКАС и ТРЕТИЯ НОЖ него помня е че ножовете са удобни, леки, лесно заточващи се но за съжаление стоманата била много крехка.И най-лекото чукване на ножа и се отчеквали цели парчета.За сега не мисля вече да си копувам такъв нож.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива глупости не сам чел отдавнал. Руснаците имат стандарт ГОСТ, който стандарт е създаван с десетилетия, много труд и инжинерна мисъл на съветските металурзи. В областта са едни от най- добрите в света. Марка 50х15мф е уникална. От нея се произвеждат едни от най- добрите хирургически инструменти в света. Проверете марката в ГОСТ и ще се уверите. Как е възможно да се изговорят такива глупости от хора, които нямат и най- малка представа от металургия. Кизляр е върха в световната металургия.

Като оставим безцеремонно-обидния ти тон настрана, един малък въпрос - интересно докато руснаците /против които нямам абсолютно нищо против/ са създавали стандарта ГОСТ, интересно какво са правили шведите от Damasteel, германците от Bohler и америцанците от Crucible? Взели че създали прахови стомани трето поколение пред които много от самите руснаци благоговеят. А твърдението, че "Кизляр е върхът в световната металургия" щеше да бъде смешно, ако не беше тъжно със вопиющата си ограниченост. Не е за вярване, че подобна неинформираност е възможна в 21-ви век.

Поздрави и наслука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като оставим безцеремонно-обидния ти тон настрана, един малък въпрос - интересно докато руснаците /против които нямам абсолютно нищо против/ са създавали стандарта ГОСТ, интересно какво са правили шведите от Damasteel, германците от Bohler и америцанците от Crucible? Взели че създали прахови стомани трето поколение пред които много от самите руснаци благоговеят. А твърдението, че "Кизляр е върхът в световната металургия" щеше да бъде смешно, ако не беше тъжно със вопиющата си ограниченост. Не е за вярване, че подобна неинформираност е възможна в 21-ви век.

Поздрави и наслука!

Напълно възможна си е таз неинформираност - особено в милата ни татковина - в момента има няколко къстъм производители в русия за които ножомани из цял свят дават луди пари - остналото руско е ширпотреба в най-чист вид...

Редактирано от BradleyWolf

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги преди два дни присъствах на разговор за ножовете на златоуст.Тъй като отдавна исках такъв нож реших да послушам за да се убедя че наистина са добри, но за жалост останах разочарован.Това което ми казаха 3-ма притежатели съответно на ЕГЕР, БЕКАС и ТРЕТИЯ НОЖ него помня е че ножовете са удобни, леки, лесно заточващи се но за съжаление стоманата била много крехка.И най-лекото чукване на ножа и се отчеквали цели парчета.За сега не мисля вече да си копувам такъв нож.

Аз имам конкретен въпрос - колега, желаете ли да притежавате качествен ловен нож с който да се чувствувате сигурен във всяка ситуация - търсите в гугъл Lider Super Edge 2 и ако не ви хареса ми пишеъте едно ЛС - ще ви препоръчам поне половин дузина заводски ножове и поне няколко БГ ножари, които да ви изработят качествен ловен нож...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване