Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Здравейте колеги, въпрос за напреднали, относно боеприпаси

124 members have voted

1. 1. Моля за отговор, кой калибър?

• .308
      53
    • 7.62х54
      22
    • 30-06
      49

Recommended Posts

.....на 100м шибаната сайга хвърля еднакво барнаулския мек връх и сащия такъв на селера .....безкрайно доволен съм от руския облечен и полугол 308 твърдо 15см разлика в попаденията между облечения и разголения ......предстоят изпитания с 308 арсенал където цената под 1 лв .....а дано ама НАДАЛИ......

Вярно е, че в интернет пространството могат да се напишат и прочетат много глупости, но също така е вярно и, че може да се научи нещо, което те интересува. Трябва само да разбереш, кое е истина и кое измислица... :)

От повечето коментари в тази тема, разбирам, че основното изискване за избор на боеприпас е ниската цена. Това е несериозен аргумент, когато става въпрос за избор на боеприпас, с който ще се ходи на лов.

Несериозно звучи и аргумента, че някой е изстрелял 1000 и повече патрони за тренировка на година. Не вярвам голяма част от пишещите да са изстреляли и половината на тези боеприпаси.

Много ми е интересно да видя някой от тях, как стреля и каква група постига със 7.62X54R след като е гръмнал 20 и повече патрона...???

Така е в интернет пространството, всеки си мисли, че е прав, според собствените си разбирания и критерии, но дали е така в действителност...???

......когато нещо може да бъде повалено с прашка/не визирам Давид и Голиат/ безмислено и ненужно скъпо е да го стреляш със снаряд.

Вярно е, че в интернет пространството могат да се напишат и прочетат много глупости, но също така е вярно и, че може да се научи нещо, което те интересува. Трябва само да разбереш, кое е истина и кое измислица... :)......................

.....................

Много ми е интересно да видя някой от тях, как стреля и каква група постига със 7.62X54R след като е гръмнал 20 и повече патрона...???

Е сега нали си плащаме за да може да лъжем официално кат разтягаме ловни месали :mail1:

Аз самия доста съм се чудил как успяват хората. Пресен пример от преди няколко дни. Сменях оптика и уточнявах заряди с различни крушуми. Та нагласил бях 100-на патрона. Оптиката стана от раз ама докато стигнах до половината ми писна. 2 патрона и голямо чакане да изстине цевта и така упорит като магаре 3 часа и нещо. Та нещата не са само до пари ами и до много свободно време. А двете не са никак съвместими по дяволите щото ако имаш едното другото липсва.

А като започна за групите намирват се и то доста добри в тоя калибър. Но то не е само до група защото говорим и за патрони които ще се ползват и за лов. Група добра но нямат скорост и за останалото от разбиращите ясно.

И точно с едни такива които не ставаха Реших да си направя един експеримент бърза серия. До 4-5 горе долу добре. Но от там на горе почна да ги рови пред мишената. Цевта дето се казва увисна кат заешка п..а. Думнах още 5-6 и прекратих експеримента от опасност за здравословни проблеми =@ а и да не говорим че затварянето си искаше цяла гимнастика за да не си изгориш пръстите. И после 20 мин. висене докато мога да я прибера в калъфа.

Та как успяват хората с такива постижение си е загадка и за мен да не говорим че пусти цеви при толкова пукотевица трябва и да се сменят с нови.

Несериозно звучи и аргумента, че някой е изстрелял 1000 и повече патрони за тренировка на година. Не вярвам голяма част от пишещите да са изстреляли и половината на тези боеприпаси.

Колега, за някои може да звучи несериозно, но за мен си е реалност. Вероятно аз съм от малкото хора които не трошат пари за алкохол, цигари и чужди жени / да го пиша така за да не звучи цинично/. При мен парите от фонд "и аз съм човек" отиват за патрони. Така че имам достатъчно пари за да си позволя наистина МНОГО патрони. Относно второто, нека малко позахладнее и ще отделя малко време да направя експеримент - ще гръмна 20 бързи изстрела и после ще стрелям за група. И непременно ще постна снимки от резултата.

Наслука на всички!!!

И в жегата бих го направил, ама от топлото патроните много вдигат дулното налягане и рита като кон. Миналата година юли месец ходих да стрелям, повече за кеф от колкото за тренировка, че и малко се по-отнесох. Всичко беше хубаво, ама после две седмици рамото ми беше синьо като патладжан. За това ще си спестя този момент.

Аз се усетих с едни барнаулски 13гр. та чак и на скулата получих синявица.Съжалявам че затрих гилзите за да снимам капсите но си имаше явни наченки на високи налягане. Но въпреки това изчаках малко да поизстине цевта и направих серията но зарядите ми бяха с 0.1гр по ниски.

И в жегата бих го направил, ама от топлото патроните много вдигат дулното налягане и рита като кон. Миналата година юли месец ходих да стрелям, повече за кеф от колкото за тренировка, че и малко се по-отнесох. Всичко беше хубаво, ама после две седмици рамото ми беше синьо като патладжан. За това ще си спестя този момент.

Основно в това се изразява ''кефа'' и ''ефекта'' от стрелбата с този боеприпас... :)

Другото са подробности...

А недей така можем много да по спорим на темата кое е по добро. Лично до сега не намирам разлика единствено в + за по лесната екстракция на рандовата гилза при чупещите се оръжия.

Между другото ползвах крушуми на размер .308 и барута със същите заряди в които би трябвало да е за 30-06 само в случая гилзата е различна. Ще ми обясниш каква ли щеше да бъде разликата ако беше ако бяха снарядени в друг калибър със същите материали. Едва ли ''кефа'' и ''ефекта'' ще са по различни пък ако искаш може и да пробваме и да сравним.

Edited by lov

Здравейте колеги, знам че малко ще ви поразсърдя но ще ви репликирам.Говорите за това какви подготовки правите за прострелване на оръжията.Говорите за неща като ,че ли ще стреляте на километри разстояния,в такъв случай температурата на въздуха трябва да е 15 градуса,температурата на барутният заряд също,атмосферното налягане 750мм/см2,височината ви на огневата позиция ом надморско равнище и при пълно безветрие(в противен случай вятърът се разлага на надлъжна и странична съставяща) има и още.В края на краищата с карабините се стреля в повечето случаи по бягащи животни на дистанции 100-200м(при гонка),много рядко на по-големи дистанции в дивечови стопанства.Моето лично мнение е че не пушката си избира боеприпаса а ловецът трябва да се научи да борави с оръжието си така,че да не зависи от боеприпасите.Само да добавя,че пропуснах при стрелба под 15 градуса първият изстрел се нарича ,,прогревен" и не се отчита.И така ,,Наслука" на всички през новият сезон и нека да се похвалим с повече точни попадения. :cap:

Айде аз не съм от разсърдените ама ще ти направя една дуплика като викат там у парламенто. Та имаш няколко вида барутец имаш и няколко вида крушумчета и трябва да си стъкнеш нещата. Не е като на масуря каквото и да им сложиш до 30-40 метра пак хвърля. Но явно не си в час че да знаеш че от партида до партида барутеца се различава.Допълнително всяка цев си харесва различно крушумче. А и там партидките са различни. Говориш за лов до 100-150 метра нарочно не турям 200 щото си имам и друго на ум / на повечето хора много им е сбъркан далекомера особено след неуспешна стрелба/ не споря това е реалното за теб но има и дето излизат на хищник и стрелят на два пъти повече разстояние ей така за кеф. А има и такива дето им харесва да си пукат и по хартия.

И това дето го обясняваш, че не карабината избира патрона а ловеца го забрави веднъж за винаги и не подлъгвай останалите дето сега прохождат.

А и да попитам с така наречения от тебе ,,прогревен" истрел ка се процедира. Като ми излезе животното ще му кажа да спре и да почака че да си прогрея карабината и чак тогава да го премеря ли?

Edited by lov

Гледам отстрани и си мълча,защото нямам нарезно,нито пък абер и понятие от него,но мисля е на път да се роди безсмислен спор,поради факта,че или Чочо не можа да се изрази или остана неразбран.

Като бях в казармата и на стрелби се стреляше с 2 автомата,на които се изреждаше цялата рота.Нали знаете ,гръдни фигури на Н-та метри(няма да визирам разстояния),картечар,цяла фигура и т.н. Войниците стрелят,кой уцелил ,кой не уцелил,но когато старшината грабна калашника правеше гръдната фигура на салата с толкова прегрелия калашник,че се налагаше да държи полуложата с войнишка шапка за да не си изгори ръцете....

Когато някой войник запиташе как го умее това,то човека отговаряше,че е изстрелял един вагон с патрони.

Чудя се дали е чакал цевта да изстине или се е стремял към съвършенство за постигане на групи?

Истината е,че да се стреля по прасе е все едно да се целиш във варел ,който не е по малък от една гръдна фигура...

Да,тук стремящите се към съвършенство са единици и се броят на пръсти. В същото време половината форум обсъжда сложни балистични експерименти и тънкости и когато някой се опита да върне пишущите в реалността то бива критикуван....

ПП. Поста ми не цели да критикува..

Мн слука на всички!

Айде аз не съм от разсърдените ама ще ти направя една дуплика като викат там у парламенто. Та имаш няколко вида барутец имаш и няколко вида крушумчета и трябва да си стъкнеш нещата. Не е като на масуря каквото и да им сложиш до 30-40 метра пак хвърля. Но явно не си в час че да знаеш че от партида до партида барутеца се различава.Допълнително всяка цев си харесва различно крушумче. А и там партидките са различни. Говориш за лов до 100-150 метра нарочно не турям 200 щото си имам и друго на ум / на повечето хора много им е сбъркан далекомера особено след неуспешна стрелба/ не споря това е реалното за теб но има и дето излизат на хищник и стрелят на два пъти повече разстояние ей така за кеф. А има и такива дето им харесва да си пукат и по хартия.

И това дето го обясняваш, че не карабината избира патрона а ловеца го забрави веднъж за винаги и не подлъгвай останалите дето сега прохождат.

А и да попитам с така наречения от тебе ,,прогревен" истрел ка се процедира. Като ми излезе животното ще му кажа да спре и да почака че да си прогрея карабината и чак тогава да го премеря ли?

Kогато писах по-горе имах предвид идеалните условия за стрелба които никога няма да имаме.Професията ми беше такава,че трябваше да се занимавам с това за което съм писал когато писах,че има още там влиза и поправка за партията на барутният заряд.Прав е Бисер,че не всички ще ме разберат,не искам да обиждам никого.Ако съм засегнал някого моля за извинение.Все пак основното е доброто владеене оръжието.А въпросът за прогревният изстрел се прави когато на спокойствие се определят поправките. :cap:

Имай в предвид че не съм от обидчивите ни най-малко. Даже провокатора в случая бях аз тъй че не е нужно да се извиняваш.

Вероятно ще се съгласиш че работата с добрата стрелба става с много стрелба. А дали условията ще са идеални или не това е друг въпрос. Отклоних ме се от темата че с тоя калибър не можело да се стреля прецизно а още повече и след една серия. Ами не може, но не може и с всяко друго оръжие елементарни закони на физиката. Виж на Биско бидоня ще го уцелим ама не е това целта на занятието.

Основно в това се изразява ''кефа'' и ''ефекта'' от стрелбата с този боеприпас... :)

Другото са подробности...

Та за подробностите - едва ли ако с някой от другите обсъждани калибри "кефа" и "ефекта" при 100 - 120 поредни изстрела и темперарура около 36 градуса, ще са по-различни...... всъщност има разлка - при "този" боеприпас за 100 изстрела се бръквам само с 56лв. При другите, някой който ги има олеква поне 180 - 200лв. Тук вече външната температура няма значение. Както и да е, всеки плаща различна цена за кефа. :)

• 2 months later...

Темата е добра.

От гледна точка на универсалноста при наши условия .308 е добър боеприпас.Става за сърна,прасе,елен,коза.Богат избор на различни типове проектил.

Другите два идват малко по-големички.То зависи и от цената на оръжието,цената на боеприпаса,както и от интезивноста на използването.

Ама то, кеф цена има ли?

• 2 years later...

Здравейте колеги не мога да разбера за какъв кеф и цени спорите въпроса е поставен избор на калибър ипредставяне при стрелба по едър дивеч потвърждавам единствения недостатък на 7.62-54 е нямащия избор на карабини в този калибър даже в ръководствата за снарядяване го пропускат или го дават с 5-6 вида барут докато за 308 и 30-06 са 20-30 вида .За това много колеги не го харесват но като почнеш да си правиш сам патроните възможностите стават други а за поредна стрелба от 20 изстрела и тогава да правиш група мисля че несериозно и го приемам като шега.

• 3 months later...

колега и аз съм твърдо за 7,62х54 от 2000 г ловувам с този калибър имам и 3006 от миналата г.но патроните за 3006 са около 3 лв+- за 7,62 по малък избор бг арсенал ги ДОразвалиха основно силер белот .проблема го реших като се научих на релоудинг. сам решаваш :moil:

• 4 months later...

За да проверя куршумите Сиера 180гр  направих няколко патрона с три вида барут и нарочно отидох в 2ч.следобед температура 34гр. на сянка изстрелях общо 10 патрона и с 150гр куршуми нито групата се увеличи нито имаше признаци за високо налягане зарядите са максимални за калибъра които ползвам зимно време така че стреляйте си спокойно с Мазалатите без да се притеснявате за нищо.Поздрави и наслука за предстоящия лов.

• 10 months later...
On 28/07/2013 at 10:26 AM, old_hunter said:

Дори да допуснем, че някому би минало през ум да го прави - истината е точно обратната - 308 Win може да влезе в патрониик за 7.62х54R, докато обратния вариант е невъзможен....

Не се зле да четеш преди да пишеш! Къде видя да се пише за 7,62х54R?!? Ето какво е писал колегата: "...Пушка .308 може да стреля и с 7.62х51 oбратното не move."