Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2018

Recommended Posts

Има случаи на простреляни войници от АК-74 в крака, а куршумът излязал от главата, като е причинил множество разкъсвания.

Колега , прощавай , но това от кой титан на оръжейната мисъл го преписа ? Ако може препратка към източника .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дерзайте!<br />

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се забавлявах и аз! Сега попаднах на тази тема. Прочетох и мнения от хора служили на границата и на други места. Хора достатъчно стреляли. Хора/или колеги/ , които не са служили войници / поради новото време!, но чели и стремящи се да научат нещо. Всичко това го считам за полезно. Както се знае - доста от войниците изкарваха двете години с по една - две стрелби. Да не говорим за стрелба " по релси". Митовете за пробивната сила ги разпространяваха предимно старшините, за да предпазят войниците от евентуални последици. Да ги понаплашат повечко. Преди години едни колеги също се пробваха по една релса. Погледах ги , пък извадих Манлихерата и тогава се видя кой-какво пробива... Наслука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...поздравления за хубавата тема....много се смях...но ако трябва да бъдем систематични и да имаме научен подход.......експеримента трябва да се довърши....за релсите -ясно....но нищо не казвате за дупките по Луната....големите били от СВД , малките от АК....и били направени от подпийнали руски солдати...а кой знае , може би именно в това се крие тънкия момент ...не толкова оръжието , колкото състоянието на стрелящия ...на трезвена глава ...вижда се , че нищо не дупчи...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колеги някой ако има възможност били пробвал 223 с облечен куршум аз просто нямам релса в наличност иначе доста железа сам дупчил като масло

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...поздравления за хубавата тема....много се смях...но ако трябва да бъдем систематични и да имаме научен подход.......експеримента трябва да се довърши....за релсите -ясно....но нищо не казвате за дупките по Луната....големите били от СВД , малките от АК....и били направени от подпийнали руски солдати...а кой знае , може би именно в това се крие тънкия момент ...не толкова оръжието , колкото състоянието на стрелящия ...на трезвена глава ...вижда се , че нищо не дупчи...

:Dаааа.... заради луната ли забраниха алкохола по време на лов тя верно вече на нищо не мяса кат се замисля само аз колко трасака съм и пуснал :D

Редактирано от gif

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бях влизал от доста време и се сетих да погледна славните си теми ;-)

Да не отварям нова - тук ще пусна още малко "наука", която съм пускал по други форуми. Проверих с търсачката - в този не съм я пускал. Ако греша и се повтарям - моля кажете и модераторите да махнат този постинг.

Извинявам се предварително, но заради отстоянието във времето половината линкове май не работят. Обаче ако се загледате в текста им - ще разберете към какво са водели.

Легенда (за който не ме познава):
* Тодорка - Remington 700 SPS Tactical .223 Rem с 50 см цев
* Наташа - Мосин Нагант М44 7.62х54R с 51.5 см цев
Иска ми се в началото да дам малко повече информация за характеристиките тази бронева плоча, но за съжаление нямам такава. Смъкната е от врата на брониран автомобил Лада Нива, като бронировката на последния е била слагана в България от лица, които не се занимават професионално с тази дейност: поръчали им да бронират колата – бронирали я. Дебела е 4 мм и по думите на по-сведущи от мен това било еквивалент на т. нар. Hardox стомана. Потребителят hitco извърши замерване на твърдостта й – 41 по Рокуел :bowdown: :bowdown: :bowdown:
От вълнение и мерак да гръмна забравих да я снимам непробита, но ще прощавате за нетърпението ми. Долу на първата снимка се вижда първата дупка, направена с Тодорка:
029118887-big.jpg?r=0
Боеприпас:
Стрелях на разстояние 100 м и от вълнение изкълвах, та не можах да уцеля по протежение на дървото, при което плочата се завъртя около него на 180 градуса, падна и се окаля. Рекох си: край, това падане изяде енергията на куршумчето, обаче то си беше направило ей тая хубава дупка:
029118889-big.jpg?r=0
Следващото обстрелване беше с наличните Glock Gen. 4 – модели 17 и 22. Разстояние 12 метра.
029118890-big.jpg?r=0
Ето и разбивката на попаденията:
1. Словенски заводски релоуд 9х19 124 грейна, IPSC PF 123
029118891-big.jpg?r=0
Както се вижда – даже не обелват и леката повърхностна ръжда:
029118892-big.jpg?r=0
От там насетне вниманието беше съсредоточено върху наличното в арсенала дълго нарезно оръжие. Разстояние - 30 м.
Наташа с военен патрон, произведен през 1950 г. – месингова гилза, 9.7 грама куршум с оловна сърцевина без сърдечник, с желязна ризница, галванизирана с мед:
029118893-big.jpg?r=0
Забелязах, че на firing bay-a се навърташе още един младеж, привлечен от силно научния характер на нашите занимания. В куфара си носеше ето това: http://www.stiguns.com/the-sti-sporting-rifle/
Великодушно му позволихме да се включи в експеримента с http://www.hornady.com/store/223-Rem-53-gr-V-MAX-Superformance/
029118894-big.jpg?r=0
Макар и очаквано да не проби, младежът беше някакси разочарован от резултата. Затова отново великодушно пак му позволихме да резне с http://www.barnaulpatron.ru/production/sportshuntingcartridgescalibre/556.html - втория куршум от таблицата – 55 грейна FMJBT.
029118895.jpg?r=0
Доволен младежът си тръгна, а аз продължих с Наташа с два soft-point-a:
1. http://www.barnaulpatron.ru/production/sportshuntingcartridgescalibre/76254.html - последният от списъка – 203 грейна. Ударих близо до шева, но така или иначе проби, придружено с разпукване на материала на 12 часа:
029118896-big.jpg?r=0
029118897-big.jpg?r=0
И това проби с отчупване на парченце. За съжаление съм изтървал фокуса и на горната снимка, и на тази, дето съм се опитал да хвана дупката от близо:
029118899-big.jpg?r=0
Имах и един soft-point на ППУ, ама ми се досвидя, предвид факта, че тези двата пробиха, и изненада тук нямаше как да има.
Междувременно ст. н.с. д-р hitco не се удържаше да резне с АК-то. Тръгнахме със старото мат’рял. Шок, ужас, искри като от бенгалски огън, но дупка нямаше!!!
029118900-big.jpg?r=0
Потресени от резултата решихме, че нещо е бил дефектен патронът, та затова hitco пусна още един – същата работа:
029118901-big.jpg?r=0
От тука нататък вече беше все тая, но решихме да пробваме и с останалите 7.62х39:
1. Арсенал АД – 124 грейна, оловна сърцевина, желязна ризница, помеднена:
029118902-big.jpg?r=0
2. ППУ A-030: 123 грейна, объл нос, soft-point. За съжаление снимката се е размазала и няма смисъл да я поствам. Долу ще видите поражението.
С 2 съм посочил попадението на горния, а на този съм го оградил с кръгче. Hitco е нацелил линията на съединяване на двете парчета плоча в точката на попадението от 7.62х54 на Барнаул, в резултат на което единствено се е увеличил просветът в скъсаната заварка в ляво:
029118903-big.jpg?r=0
Смея да твърдя, че доста съм изненадан от това, че 7,62х39 не проби в нито една конфигурация, а .223 Rem. си дупчи като стой та гледай. Очевидно за дупченето на желязо от решаващо значение е скоростта, а другите фактори са по-маловажни. При каската с .22LR това отново беше така.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дупчи АК то релса ама друг път. :idea1:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето скромно мнение е ,че има значение - какъв боеприпас се използва . това няма как да се случи ,ако ...

Боеприпаса е Изцяло Оловен или със - стоманен сърдечник . АК -47 има начална скорост 710 м/сек .

Има значение каква е релсата и както вече забелязахме ... точното място на попадението .

Не трябва да забравяме , че релсите са няколко вида т.е. с различен " R " .

Представете си ЖП - Релсата в разрез , тя е със закръгления и в Основата и към Главата . Двойно "Т"

Знаете за какво говоря - Бранебойният Куршум , ще пробие релсата ,ако попадне прерпендикулярно

в стената на Релсата . Ако попадне в Основата т.е . в Зоната на Закръгление ...няма как да я пробие .

Бронебойно Запалителният боеприпас / черно ,жълто и червено / служи единствено за поразяване на Резервоари .

Въпросът ... не опира до това - дали е Разбит "Мит" .. Бронебойният патрон има пределна пробивна сила .

Днес в наши дни - пистолет /ГШ-18 кал 9х19 мм /пробива 8мм ламарина ..все едно е минала Бургия .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Траперското мнение накланя към истината!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мое голямо съжаление (учудването вече премина) явно определена група читатели изобщо не разбират това, което правя :pardon:

Независимо от горното днес влизам за да пейстна нещо, което правих специално за колегата verneykaron, пък за вси срамотии съм забравил точно тук да го пусна:

колеги някой ако има възможност били пробвал 223 с облечен куршум аз просто нямам релса в наличност иначе доста железа сам дупчил като масло

Стрелба с Тодорка по малката релса от началото на темата (голямата - баш влаковата - вече я върнах):
От вълнение стрелката на адреналинометъра ми беше залепнала в крайно дясно положение и забравих да снимам релсата в първоначално положение - с вече поръждясалите попадения от 7.62. Нейсе, това не е загуба в информационно отношение.
Първо пуснах един изстрел със http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition-detail.php?ammunition=12&product=155, след което потресен колко точно стрелям със залепнал адреналинометър реших да пусна един в дебелото горе. Беше ме страх да не се получи подсечка и релсата да падне от коловете, затова я треснах по проекцията на задържащата я отзад шпилка. Уви, не помогна - релсата пак падна. Получи се ей това:
035204039-big.jpg?r=0
Виждат се новите попадения. Все пак съм ги маркирал и номерирал:
035204043-big.jpg?r=0
Дълбочината на попаденията е същата като от 7.62х54R с желязна ядка, дето с правилната стъпка уж дупчели, па аз не можах. Единствено диаметърът е малко по-малък - вижда се на снимката.
Това са най-скъпите .223, които някога съм купувал. Според моята скъперническа оценка за толкоз пари трябваше да са поне самонасочващи се, но нищо такова не пишеше на кутията в магазина, от който ги купих тогава. И явно откъм емоция беше ми вече дошло доста, та в комбинация със скъперничеството ми стана страшно. При мисълта как ще се чуе бум-дзън и 1.80 лв. ще отлетят в небитието показалецът ми се вдърви, започнах да дишам на пресекулки, пот се стече в очите ми - абе въобще все фактори настъпиха, дето силно пречат на стрелбата. Мерих се, отказвах се, пак се мерих, пак се отказвах... Най-накрая го пуснах. Бум имаше, но нямаше дзън. Айдеее, рекох си 2 хляба се забиха в пръстта. Да де, ама и пръстта отзад не мръдна. От моите спътници също никой не беше чул дзън, а при първите 2 изстрела си имаше. Трябваше да ида до релсата да видя какво става. И тука стана по-зле: адски ме домърза да измина 103 метра и мързелът надделя над скъперничеството у мен - пуснах още един. Пак нямаше дзън и мърдане на пръст отзад... Тук вече пък любопитството надделя мързела, та в крайна сметка отидох до релсата. Ей го положението:
035204054-big.jpg?r=0
Ето ги и отбелязани попаденията:
035204058-big.jpg?r=0
Попаденията са по-плитки, но пък кратерите са с някакси равно дъно в сравнение с коничното дъно на тези от 55 грн.
С това стрелбата приключи. Отзад попаденията изглеждат така:
035204068-big.jpg?r=0
Разбивка:
035204073-big.jpg?r=0
Впоследствие разгледах страницата на С&Б за тези незвънящи при попадение в релса и безбожно скъпи патрони и сякаш намерих жалък опит за оправдание от страна на производителя:

SIERRA - Bullet HPBT

A special-type expanding biogival bullet provided with a hollow in its front part and a lead core in a metallic jacket. It features excellent ballistic parameters and accuracy. It is appropriate for competition shooting and possibly for cloven-hoofed game hunting.

Накратко това е супер-дупер-хипер-гига-мега-турбо насъскан мачов куршум със специфична конструкция, който явно не е предназначен за стрелба по релси, осъществявана от скръндзи. Заклевам се – преди да отворя страницата им бях дълбоко убеден, че това е някакво тежко, но най-обикновено FMJ :a016:
Представяте ли си да не бях отворил интернет? –още щях да тъна в тъмата на собственото си безпросветие :smakbumm:
Няколко думи към тези от вас, които сега започват да четат този форум, както и към тези, които не го четат редовно:
Подобна стрелба по релси и въобще по твърди метални повърхности и предмети е много рискована и може да доведе до нараняване или смърт на хора и животни!!!
Експериментите, които споделям с вас, се провеждат в строго контролирана среда под стриктното наблюдение на лица с голям опит в подобни начинания. Ако не сте абсолютно сигурни, че сте напълно наясно с опасностите – моля ви продължително: не правете това! Не превръщайте радостта в скръб!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комай ви хортувах нещо по горе ама.........................няма смисъл а си арчите фишеците. :mail1:

Редактирано от traper2504

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се чудя дали 308Win. 30-06 и 300 Win. Mag. биха се справили с релсата!?!?

30-06 и 300 Win. Mag. тия двата мисля, че биха я пробили с по твърд куршум! Ако намерим релса, ще пробваме с колега той с 30-06 аз с 300 магнум пък ще пиша кво що! Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И защо тази тема е забита в на майка си................. тази тема си е за раздел нарезно!!!

Ако не ползвах гугули мугъли щях да я видя на кукуво лято, предлагам модераторите да я преместят, защото масово се мисли, че АК е върха и колеги вярващи в тоя мит плямпат глупости и спорят ли спорят! Оня ден един ми казва, тия ваЩе пушки са гола вода (пушките бяха 300 Win.Mag, и 30=06 болтови) я тава го не признавам... по добро от него нема я че си зеам калашник с голем пълнител и длъга цеФ оти они са по добри... и тук аз започвам да се смея, но се включват други от групата и почват да подкрепят мнението че какалашката е номер едно и аз се отказах да обеснявам! :)

Редактирано от momcho2000

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много одавна не съм писал но темата ме заинтригува,някаде и постовете един колега обърна внимание на:

1. оръжието;

2. вида боеприпас.

Не съм фен на АК нито на ловния вариант, и ни най-малко искам да омаловажа труда на колегата но експеримента му се отнася само за ловните вариации на оръжие и бойни припаси.

Ако измери дълбочината на попаденията в горната част на релсата (поне така се вижда на снимките) може би ще констатира,че ако релсата беше закрепена неподвижно а не ограничена със шпилки същата щеше да е пробита.

А що се касае до мита за АК-47 и релсата дупчи я и още как но с боеприпас със стоманен сърдечник (върха на куршума е боядисан със сребриста боя) не става дума за бронебойно запалителен той се ползва за друго.

(изказвам скромното си мнение на база личен опит придобит от 30 годишен стаж в БА от които 25 по армейски полигони и стрелбища)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Important Information

За да посещавате този уебсайт е необходимо да се съгласите с Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.