Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020
Росен Генов

Ловният билет става като банкова карта

Recommended Posts

Карта, подобна на дебитните банкови карти, ще смени ловния билет. В нея ще бъде закодирана цялата информация, която се съдържа в този и още два вида документи, които дават право на ловците да преследват дивеча.Картата ще се издава вместо членската карта и удостоверението за подборно ловуване. Проектът е разработен от експерти на Изпълнителната агенция по горите и беше приет от ловния съвет към ведомството.

Идеята е трите документа да бъдат обединени в един и да се улесни административно издаването им.
Това ще става само на едно място - в съответната регионална дирекция по горите.

Презаверката на членството и ловния билет за съответната година също ще става на едно място - в съответното ловно сдружение, чиито служител ще отбелязва данните в информационна система, съобщават от Агенцията по горите.

Чрез новия единен документ ще се повиши и ефективността от извършваните проверки на ловците. Контролът по валидността на ловните документи и заверките към тях ще може да се осъществява по електронен път чрез мобилно web базирано приложение, инсталирано на устройства, с които ще разполагат проверяващите.

Източник на информацията - www.blitc.bg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, как само формални съюзи?!

Щом ще ги интегрират в един документ, значи педерастията е взела връх!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, как само формални съюзи?!

Щом ще ги интегрират в един документ, значи педерастията е взела връх!

Напротив,колега напротив!

Какво по-компактно от това вместо три документа да ти пълнят портфейла да има самo една пластика. Още по-добре ще бъде ако с тази пластика може да се ползват промоции и отстъпки примерно от някоя търговска верига или бензиностанция... :) тъй де-от гледна точка на рационалност... :)

Редактирано от fen

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май ще отворят още едно звено за сивата икономика в Бг :police:

Редактирано от k_a_n_a_r_a

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със знамето на ЕС е супер.И сигурно ще може свободно да ходиме на лов по Европата с личното си оръжие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със знамето на ЕС е супер.И сигурно ще може свободно да ходиме на лов по Европата с личното си оръжие.

То и сега може - стига да си плащаш по европейски (с много, мнооооого евро) , а не по Български (с малко, мъъъничко левчета) ...

След смяната на документите пак ще може...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредния начин да ни изсмучат някой лев. Сега като обявят една цифра за смяната, свят ще ни се завие, а дядовците по-селата, ще зарежат лова. С един куршим - два заека. Е на това му викам промоция. Хем ще се нагушат, хем ще освободят места в дружинките за по-платежоспособните. А дядовците, ееее....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредния начин да ни изсмучат някой лев. Сега като обявят една цифра за смяната, свят ще ни се завие, а дядовците по-селата, ще зарежат лова. С един куршим - два заека. Е на това му викам промоция. Хем ще се нагушат, хем ще освободят места в дружинките за по-платежоспособните. А дядовците, ееее....

Дедовците няма да зарежат лова,защото ползват 50% намаление...пък и нали им обещаха да им овеличат пенсиите...:)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да останем сериозни. Разходите за издаване на пластика са не повече от 1,50 лв. до 2,00 лв. Машинката не е голяма инвестиция, а празните пластики са консуматив за стотинки. Естествено, ако заготовката включва стандартните текстове или лого, фон и т.н. Възможно е да се принтира всичко върху едноцветна пластика, но тогава печатът ще оскъпи картата. Ако софтуерът е опростен и предвижда само вкарване на текст (данни за ловеца и всичко останало, което касае подборния лов, билета и чл. карта.)лицензът за него също няма да е скъп. Зависи на кой вариант ще се спрат, какви екстри ще искат и дали ще проведат търг по ЗОП.

Поздрави и на слука.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам непотвърдена информация, че от 2014 ще сме с такива карти. 2015 обаче отново ще ги сменят, понеже ще добавят и знамето на ЕС, а през 2016 смяната ще се наложи, тъй като изпълнителната агенция ще бъде преименувана :D .

Викаш ще стане горе долу като с рег.номера на колите. :girl_cray2:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как ще ми се "превежда" билета в чужбина? Как ще докажа в чужбина, че съм ловец?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ако се направи как си требва не е лощо напротив. Ще отпадне проблема с прането :)

Ама все пак живеем в абсурдистан, и това, че както казва колегата Жоро - пластиката е 2-3 лв. съвсем не означава, че за обикновения ловец няма да стъпи на 50-100 лв. да речем...

А това, че пенсионерите ползват отстъпка едва ли ги грее особено - на тях им е разчетен всеки лев от мизерната пенсийка. Та отстъпката и 90% да е, все ще им е на нагорно на възрастните колеги...

Мен друго ми писва - кой от къде дойде все нещо измисля да сменя, все уж е за по-хубаво, все е за по - лесно, а се оказва, че винаги е петорно платено от нашия джоб и винаги става по-сложно и бюрократично... и след година, най-много две - айде пак всички на "мъзарника", измислихме нещо ново...

Като знам гърци с какви документи за самоличност идват в БГ, сигурно има ловци с ловни билети написани на папирус... :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И - като ни поискат в полицията копие от ловния билет за удължаване срока на разрешителното за оръжие, как ще го копираме???

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И - като ни поискат в полицията копие от ловния билет за удължаване срока на разрешителното за оръжие, как ще го копираме???

след като се дигитализираме би трябвало да бъде качено на единен информационен масив и да си вземат данни от там.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ако се направи как си требва не е лощо напротив. Ще отпадне проблема с прането :)

Ама все пак живеем в абсурдистан, и това, че както казва колегата Жоро - пластиката е 2-3 лв. съвсем не означава, че за обикновения ловец няма да стъпи на 50-100 лв. да речем...

А това, че пенсионерите ползват отстъпка едва ли ги грее особено - на тях им е разчетен всеки лев от мизерната пенсийка. Та отстъпката и 90% да е, все ще им е на нагорно на възрастните колеги...

Мен друго ми писва - кой от къде дойде все нещо измисля да сменя, все уж е за по-хубаво, все е за по - лесно, а се оказва, че винаги е петорно платено от нашия джоб и винаги става по-сложно и бюрократично... и след година, най-много две - айде пак всички на "мъзарника", измислихме нещо ново...

Като знам гърци с какви документи за самоличност идват в БГ, сигурно има ловци с ловни билети написани на папирус... :)

Не е тайна, че гражданите на отделните страни се възползват от придобивки, извоювани от техните висши държавни служители, чрез подписване на междуправителствени споразумения и спогодби. Щом гръцката държава е договорила с ЕС и САЩ, че нейните граждани ще бъдат допускани навсякъде чрез документи за самоличност, приличащи на завещанието на Тутанкамон, това си е заслуга на държавата в полза на нейните граждани.

При нас управниците никога не ги е било грижа за простолюдието, а са гледали да се уредят с привилегии, които то да няма. Пример за това бяха едно време служебните паспорти, чиято корица беше светло кафява. Частните бяха с червена корица и се връщаха след всяко пътуване зад граница, сакън да не си сложиш изходна виза и да излезеш без да имаш разрешение. Служебните паспорти се ползваха многократно, с тях се пътуваше без виза в Австрия и Скандинавските страни, престояваха у притежателя си постоянно.

Същото е и с международните паспорти за оръжие. Неофициално ги има, обаче никой не знае как се издават и при какви условия. Вместо тях се пишат на ръка еднократни разрешителни за износ и последващ внос в рамките на 3 месеца на оръжието, регистрирано в приложение номер 2 на ловеца. На тези вестници ни се смеят по границите и ни прибират такси като за световно и на отиване и на връщане.

И много други калъчки и спънки, целящи да нямаме мир и спокойствие, да ни се мачка самочувствието и да не надигаме много много глава, еле да се бъркаме в работата на държавата. И те так те.

Редактирано от JOR8

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е много добра, но гарантирано ще я оплескат хората, които ще бъдат натоварени с претворяването й в дело.

1. Това трябва да се приеме като правна норма или система от правни норми - иска време и воля да се направи като хората.

2. Трябва да се играе държавна поръчка относно това кой и в какви срокове ще изгради системата за издаване на тези карти и тяхното последващо разчитане - пак се иска време и воля за да се направи като хората, а от друга страна пък как да стане, като всеки гледа да усуче някоя кинта от цялата работа.

Като гледам как се осра работата с новите удостоверения за подборно ловуване - само мога да си фантазирам какво ще се случи при евентуалното въвеждане на такава система.

Същото е и с международните паспорти за оръжие. Неофициално ги има, обаче никой не знае как се издават и при какви условия.

1. Не се наричат международни паспорти за оръжие, а европейски паспорти за огнестрелно оръжие.

2. Има си ги съвсем официално, като в закона е разписана процедурата по издаването им. И не само, че се знае как се издават, но и това се прави от няколко месеца. Аз самият съм в процедура по получаване на такъв.

Доскоро ситуацията беше наистина такава, каквато я описваш ти.

Съвсем друг е въпросът, че за държави, които не са членки на ЕС, пак няма да ти свърши работа този паспорт, или пък само малко ще помогне.

Редактирано от JDredd

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е много добра, но гарантирано ще я оплескат хората, които ще бъдат натоварени с претворяването й в дело.

1. Това трябва да се приеме като правна норма или система от правни норми - иска време и воля да се направи като хората.

2. Трябва да се играе държавна поръчка относно това кой и в какви срокове ще изгради системата за издаване на тези карти и тяхното последващо разчитане - пак се иска време и воля за да се направи като хората, а от друга страна пък как да стане, като всеки гледа да усуче някоя кинта от цялата работа.

Като гледам как се осра работата с новите удостоверения за подборно ловуване - само мога да си фантазирам какво ще се случи при евентуалното въвеждане на такава система.

1. Не се наричат международни паспорти за оръжие, а европейски паспорти за огнестрелно оръжие.

2. Има си ги съвсем официално, като в закона е разписана процедурата по издаването им. И не само, че се знае как се издават, но и това се прави от няколко месеца. Аз самият съм в процедура по получаване на такъв.

Доскоро ситуацията беше наистина такава, каквато я описваш ти.

Съвсем друг е въпросът, че за държави, които не са членки на ЕС, пак няма да ти свърши работа този паспорт, или пък само малко ще помогне.

Тъй де тъй, не се формализирай. Понеже на мен досега ми е трябвал за ловуване в Хърватска (вече член на ЕС), в Унгария (отдавна член на ЕС) и в Австрия (още по-отдавна по мой спомен) и като погледнеш картата - че довсякъде все ЕС държави - доста ще помогне. Но благодаря за инфото, че вече си на пангара. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А-а-а-а, моят ще е за спортно оръжие, но все тая - тя процедурата е на практика същата. Но щом ловуваш в ЕС - грехота ще е да не се сдобиеш с европаспорт за ловното.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада идеята за обединаване на всичко в един документ.

Доколкото мога аз да си обясня това то автоматично би означавало да се намали броя на чиновниците,които издават документите,тоест да се съкрати ненужна бюрокрация и да се прекрати порочната практика да се искат допълнителни левчета и такси(дай 2 лева за това и 3 за онова...и извади и снимки и иди на 100 места да се редиш на опашка.....)

От друга страна мисля,че документа трябва и да има визуален изглед на данните,както има и личната карта + въпросния чип с електронни данни,което би улеснило контрола.

Дразни ме факта,че на някой си фирмата сега ще спечели конкурса да издава въпросните документи и ще щипе пари от това,както и както спомена колега по горе,че все ще намерят повод да ги сменят ,ако не за знаменце на ЕС то под друг предтекст,но вече май сме свикнали с това още при смяната на БДС ;)

Както и да е...пълно щастие няма. Дано е за добо...

Мн слука на всички желая!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стана ясно кое е редното и правилното членската карта да се интегрира с билета и разрешителното?!

Даже не е рационално, нежели предходните две!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове