Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

На варда за хищници

Recommended Posts

Ако може да споделите,колеги,за някои особености на този лов.Обичам да ходя на лов за хищници,но за вардата знам само основните положения.

• Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

Първо според мен да избереш района.Повече ще се въртят около селата отколкото в дънгората тилилейска.И те са тарикати ако могат да барнат нещо я от двора, я от сметището. Особенноако в района има някой птицекомбинат или кланница( преди май по ги имаше). В такъв район да избереш място и да захранваш с мърша, научават и особенно като падне сняг, посещават. Слагай примамката така че да я ближат или разскъсват на място, да не могат да я отмъкнат настрана.Аз като имам възможност отивам 1-2 ч. преди да се мръкне. Класиката за варда е чакало нависоко, опи,твал съм и то с успех следното:от постройката на една фазанария 2ия етаж, от последна къща в едно село,стървището бе на по ниско, от водонапорна кула до селско сметище.Мисля че има следната закономерност: след снеговалеж, като спре излизат много активно, бих казал нагло.Използвам една помия която приготвям в начакото на лятото, в пласмасови бутилки наливам вода, слагам вътре кайма и рубешки вътрешности или цаца че е евтина и влиза лесно, оставям я на слънце дооо зимата.Внимавай да не го разлееш в колата ще трябва да я хвърлиш. Как вони :D:D не е истина. Изливаи и чакай. Ако си с оптика нека да е хубаво просветлена, на снега се вижда ама пак зависи от времето, ако има плътна облачност малко кофти но меракът е най важен :D:D:D

Indi, що за пищялка е това? Дай подробности, ако има ефект за един ден, братче то чудо, мамата ми се разгинва да правя стървища.Преди имаше кланници ама сега с тоя внос на нередовно говеждо, отде :D Трябва да трепя кучета. Давай рецептата. :D

Аз сега нямам време, за мен лятото е сезона. Понеже нашите ловци са месари (бих казал и некадърници) и лисиците се разкарват из селото посред бял ден и плячкосват наред, а чакалите си вият на 50 метра от къщите. Та ще има работа и сега събирам информация.

1. Ако ги чакаш от колата ще доидат ли(по удобно е и не те ядат толкова комарите)

2. Ако както си лежа у дома и ги чуя да вият на 70-80 метра( което е доста често, последната къща у селото съм) и изляза с фенера и чифтето ще постигна ли успех или чакалите ще са офеикали

3. знаете ли някакъв ефективен начин за защита от комари че тука при нас е ужас. Никакви препарати и мазила не са ефективни, трябва да е нещо механично. Когато има слънце се търпят някак си, щом обаче почне да залязва става лудница. Постоянно се чешеш и удряш и то напразно(в смисъл нищо не излиза). Единственото, което ми идва на ум е едно пчеларско було и ръкавици :D

Оптика нямам.Пробвал съм вечер,след прелет на юрдек ,когато чакалите се обадят на близо, съм изчаквал.Усещал съм присъствие в близост,но не ги виждам!Вероятно ме усещат и не приближават достатъчно,може би на по-отвисоко наистина няма да ме усещат ,а и видимостта ще се подобри.Ловувам с гладкоцевно оръжие и ми се струва несериозно да му поставям оптика ,може би само за виждане,но не съм запознат и каква да бъде.Когато съм на лов винаги обръщам по сериозно внимание на следите оставени от хищниците,имам си представа за местообитанията им през нощта и съм решил новия сезон да пробвам по често на варда ,е естествено освен желание трябва да се научат и много неща.

Indi, що за пищялка е това? Дай подробности, ако има ефект за един ден, братче то чудо, мамата ми се разгинва да правя стървища.Преди имаше кланници ама сега с тоя внос на нередовно говеждо, отде :D Трябва да трепя кучета. Давай рецептата. :D

Теми за имитатори, са разисквани на няколко места. Ето ->ТУК е коментирана електронна примамка за хищници.

1во заWOLF.правилно мислиш че оптика за оръжие с35м бой не е нужна. Ако няма сняг трябва да сложиш фарче на пушката,продават такива и да съвместиш боя на оръжието с лъча на фара, но трябва да стреляш бързо. Така съм виждал стари авджии но не съм пробвал. Наистина трябва да си нависоко, въпреки че има изключения( за тях след малко).Трябва време като застанеш да се слееш с гората,да я слушаш и да станеш част от нея, поне аз така правя. Опитай 1во на сухо дет се казва. Избери място, оборудвай го, сложи долу една мишена колкото лисица, виж как изглежда, стреляй и си прави изводи.Пробвай, ако си на открито чакало трябва да пребориш студа, трябва да си създадеш комфорт колкото можеш, ще изкаращ по дълго на чакалото. За 5 АR, направо ти завиждам, мисля че това къща на края на селото е идеалния вариант.Когато аз стрелях от къща бях сложил едно изкормена куче вързано с тел да не го отнесат на едно дърво. Цяла седмица идваха докато го отнесат. Миналата год. след като Варна я блокира снега излязох в село до града където имам вила, на бунището излях от една помия дето си я приготвям от лятото, и застанах в джипа на около 100м. Не подхождах сериозно,бях с ЧЗ м441 22WMR. Изгасен двигател свален прозорец, в края на гората, но вътре в нея.Не очаквах, но още с мръкването и излезе лисица.Така че стават и такива работи. А относно комарите преди години се мажех с едно на ''Джонсън'' купих го от аптека, било за деца, невероятно ефективно беше.Опитвал съм да излизам като ги чуя и аз, и моята вила е на края обаче никакъв шанс, изчезват, усещат ни. :D:D:D

На варда само с имитатор, иначе е кьорава работа. Я мине, я не мине.

защо да е така. аз никога не съм ползвал имитатор (не че ги отричам,смятам този сезон да пробвам и с такъв). слуката зависи от доброто познаване на района , пътеките ит.н. имал съм случай когато в рамките на час и половина ми излязоха 4 лисици , едната от които само 10мин. след като бях стрелял по друга, а брат ми по същото време беше на друга пътека на около700 - 800м. и също удари една лисица и една бялка. смея да заявя че ако познаваш пътеките на дивеча в района можеш да направиш супер лов. на мен лично ми се броят на пръстите на едната ръка случахте когато съм стоял на варда без да видя дивеч

Понеже съм много заинтересован/зарибен/ по темата ...да попитам и друго.Цяла нощ може би не е нужно да се чака.Сутринта кое е най подходящото време да се заеме позиция/естествено преди разсъмване/ ?

Аз лично мисля, че от 22 часа до 4,00 часа можеш да си почиваш. :D

Най предпочитаното време през зимата от мен за варда е от 17,00 до към 22 часа и от 4,00 до към 7,30 часа. Но всичко е много индивидуално и относително все пак. Зависи и от мястото на вардата, но в общи линии това са часовете през които съм имал слука.Аз лично правя варда в близост до населено място.В близост до населеното място хищника е непредпазлив по отношение на човешката миризма.

Прав си колега, и аз имам същите наблюдения.Имам чувството че докато има листа по дърветата и е по топло хищниците търсят жива храна и ако не намерят или е недостатъчно тогава отиват на мършата т.е. по късно като време.А като застудее и особено като падне сняг и с излизането още отиват на сигурното-мършата. Такова ми е впечатлението, то при нас във Варна снега е събитие,особенно ако се задържи. Колеги споделете има ли нещо подобно и при Вас като наблюдение :D:cool::cool:

ходя на варда само когато има сняг и ми прави впечатление че започват да излизат много рано. имал съм случай когато ми излезе още със заставането на пусията (около 17 часа). рано тръгват да излизат особено когато предишната нощ е валял сняг. като вали си стоят по дупките и на следващята вечер са особено гладни и не могат да дочакат свечеряването. моят извод е : заставам в 16,30-17 часа и стоя до към 20-21 , зависи колко съм измръзнал. но в повечето случаи каквото излезе до 19 часа това е

Понеже съм много заинтересован/зарибен/ по темата ...да попитам и друго.Цяла нощ може би не е нужно да се чака.Сутринта кое е най подходящото време да се заеме позиция/естествено преди разсъмване/ ?

Аз малко късно се включвам, обаче относно въпроса за времето имам какво да кажа. Според мен, добра работа вършат и Джи Пи Ес-ите в които има функция "лов и риболов" Като функция от фазите на луната, сезона и геогравското местоположение, машинката предсказва със завидна точност времето на излизане на животните, като плюс това степенува вероятноста за отстрел. Иначе по принцип най-добрите времена за отстрел са пълнолуние и новолуние,но не самото а денят преди. Заемането на позиция според мен е по- добре да стане в късния следобед.

ходя на варда само когато има сняг и ми прави впечатление че започват да излизат много рано. имал съм случай когато ми излезе още със заставането на пусията (около 17 часа). рано тръгват да излизат особено когато предишната нощ е валял сняг. като вали си стоят по дупките и на следващята вечер са особено гладни и не могат да дочакат свечеряването. моят извод е : заставам в 16,30-17 часа и стоя до към 20-21 , зависи колко съм измръзнал. но в повечето случаи каквото излезе до 19 часа това е

и при мен се получи същоте!имам 12 убити чакал тази година!и всичките между 17 и 20 часа..моята примамка е следната:рибешки черва ги слагам в няколко бутилки от мин вода!500мл.като ги пробивам на 20-тина места!ако искате може да стане и с вмирисана риба!бутилките се заравят на около 30см.идват гадините:Dимам убити и 4 лисици!но лошото е че нямам много време да ги подредя хубаво!ако някои пробва да пише има ли успехи!

За ДЖи-ПИ-Есите,не знаех.Така или иначе,когато ще заставам на варда ,ще разчитам на пълнолунието в повечето случаи/ама не като върколаците де/.Имам наблюдения,че при продължителен снеговалеж лисиците не чакат нощта за лов,шарят и през деня.

NICK, вкарват ли се някакви по специални данни в JPSa?

Не, нищо не се вкарва, просто трябва да има опция:"Fish and Hunt"

Имам наблюдения,че при продължителен снеговалеж лисиците не чакат нощта за лов,шарят и през деня.

Да.

А това за GPS- Струват ми се много необходими и полезни, а и наи важното- за сега са напълно безплатни, т.е. никви потребителски такси, само купуваш машинката и ползваш.

-----------------------------------------------------------------------------------

Един от най-сериозните потребители на GPS-системата в персонален план са ловците.

Лекото и компактно устройство може да бъде използвано по ред начини:

- да маркираме леговище на мечка или токовище на глухар, като поставим и датите, на които е вероятно да засечем дивеча;

- да координираме група хора при провеждане на гонка, така че оптимално да обезпечим надеждност и безопасност по време на лова; правилно да разположим пусиите;

- при лов в непознат район или преход в планината да можем да се ориентираме за правилната посока;

- да маркираме отстреляното животно, ако не можем сами да се справим, и впоследствие то да бъде намерено дори и без нашето присъствие;

- да намерим прекия път от нашето местоположение до лагера или сборния пункт, без да ни се налага да се връщаме обратно по целия обратен път.

Сигурен съм, че сами ще откриете още доста аспекти на приложение на великолепните GPS-устройства. Това удоволствие Ви предстои, ако станете собственик на един от уредите на GARMIN – RINO-110.

РОБЕРТ АТАНАСОВ

Цялата информация-тук

тая зима имах вазможност да озлеза само 3 пъти на варда. Бе6е в периода 1-5 Януари,в плевенски окръг. Има6е останал сняг. Резултатът е 4 лисици. Искам да уто4ня, 4е няма6е предварително проу4ване, но познавам района достатъ4но добре и вардих пътеки, където и преди са минавали хи6тници.

При трите пъти заставах на вардата окло 16,30 и 4етирите животни минаха между 17 и 17,30 4аса, оставвах до около 20,30- след 17, 30 никакво движение.

На първата варда ударих лисицата в 17. 05, в 17.30 пристигна лисугер. Това ме накара и при другите два пъти да 4акам след стрелбата, но тогава не мина ни6то пове4е.

Не бях на земята, звукова примамка су6то не сам ползвал, но това не си бе6е 4ист касмет, просто за6тото както писах тва са пътеки, който си държат диве4. Сега имам свирки за звуково примамване, но о6те не съм ги прилагал. А при стървили6тата нямам никакъв опит, ти разбира6 ли ги тия методи.